Jump to content

Влияние на цветовете върху психиката на човека!


Гост Leila

Препоръчан пост

Влияние на цветовете върху психиката на човека!

Белият цвят действа приповдигнато и възвисяващо, и има нах - здравословно влияние. Той подтиква към благодарност, чистота, пълна власт над себе си. Съдържа в себе си качествата и въздействията на всички цветове едновременно, т.е. Ако нямаме нуйда да предпочетем конкретен цвят, ние избираме бялото.Във големи площи той носи скука, еднообразие. Ако установим, че бялото ни дразни би трябвало да се вгледаме дълбоко във себе си, защото това може да се дължи на алчност и прекаленни амбиции. Тези, които предпочитат белия цвят са упорити, издръжливи хора, с ясна цел.

 

Розовият цвят предизвиква любов и чувства на радост, подмладяванею, дружески отношения. Розовото е цветът на хуманизма, преданността.

 

Оранжевият цвят е наречен душата на енергията. Той е цвят на мъдростта , на индийските йоги.Насочва към дълбокомисленост, уравновесеност.

Златисто Оранжевият цвят засилва мъдростта , мисловната дейност, дава духовна енергия, прогонва страха и води до радост и оптимизъм.

 

Лимонено жълтият цвят стимулира умствената дейност и творческите способности. Всички нюанси на синият цвят влияят благотворно на човека, предизвикват вдъхновение, миролюбие и честност - предпочита се от спокойни и уравновесени хора, но и от такива който се дистанцират от света и се затварят в свой свят.

 

Синият цвят се избира и от тези който имат нужда да се успокоят, да се пречистят от лоши мисли.

 

Зеленият цвят - влияе върху растежа , възстановяването на организма, предизвиква покой, надежда, чувство за изобивилие. Този цвят е любим на хора обичащи природата.Зеленото предразполага към отпускане.Тъмно зеленият цвят говори за притежание на изтънченост и духовно богатство. Резедата се предпочита от хора отворени към света с много приятели и отговорности.

 

Виолетовият цвят символ на скромност, духовитост, физическа сила и воля, обожание. Този цвят разширява хоризонтите. Той взема огъня на червеното и прохладата на синьото, за това е и любим цвят на хора с раздвоени чувства.

Кафявият цвят символ на земята, предизвиква желание за дела, за постоянство. Ако това е любимият ни цвят околните знаят, че могат да разчитат на нас.

 

Сивият цвят на болестите , а в нюансите с черният показва безчуственост, мъка, загуба.

 

Жълтият цвят стимулира интелектът, спомага за по-добро запаметяване и отстояване на информацията. За хора предпочитащи жълтият може да се каже, че са щедри, чувствителни, емоционални, но лесно попадат под чуждо влияние.Те са творчески натури радващи се на обществено призвание, но понякога предизвикват завист. Жълтото развеселява и повишава апетита.

 

Черният предпочитащите този цвят трябва да бъдат душевно силни, защото той изсмуква както злото , така и доброто. Черното е цвят на нощта, тъгата , хладнокръвието и мъжествеността. Той има тържествен и празничен характер. В съвременната мода се използва за да разкрие сексуалността на човешкото тяло.

 

http://www.napravisam.bg/menu/statii/vie/colortable.gif

Психофизиологичното въздействие на цветовете е най- различно за възприятията за пространствени размери, отдалеченост, приближеност, чувство за топло и студено, за спокойствие, нервност , възбуда. Смята се че психофизиологичното въздействие на цветовете може да се изобрази по следният начин.

 

Източник: www.napravisam.bg

 

Надявам се такава тема да няма...мисля, че е интересно поне за хората които се интересуват...

Link to comment
Сподели другаде

Синият цвят се избира и от тези който имат нужда да се успокоят, да се пречистят от лоши мисли.

 

Зеленият цвят - влияе върху растежа , възстановяването на организма, предизвиква покой, надежда, чувство за изобивилие. Този цвят е любим на хора обичащи природата.Зеленото предразполага към отпускане.Тъмно зеленият цвят говори за притежание на изтънченост и духовно богатство. Резедата се предпочита от хора отворени към света с много приятели и отговорности.

Интересно, винаги съм обожавал тези два цвята, но докато за зеленото може да има нещо общо и логично, то за синьото не съм съгласен за мен. Иначе наскоро ми казаха, че любимите ми цветове са всички студени. Странна работа :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Пурпурното е подобно на червеното, не на виолетовото. Иначе моите любими цветове са:

1) тъмно синьо

2) лилаво (виолетово), леееко клонящо към тъмно

А двата комбинирани в 1 композиция - фантастично.

Link to comment
Сподели другаде

Интересно, винаги съм обожавал тези два цвята, но докато за зеленото може да има нещо общо и логично, то за синьото не съм съгласен за мен. Иначе наскоро ми казаха, че любимите ми цветове са всички студени. Странна работа :crosseyes1:

Явно си много студен човек :P шегичка, просто си мъж нормално е да ти харесват студeни цветове и нюансите им :)

Link to comment
Сподели другаде

Пурпурното е подобно на червеното, не на виолетовото. Иначе моите любими цветове са:

1) тъмно синьо

2) лилаво (виолетово), леееко клонящо към тъмно

А двата комбинирани в 1 композиция - фантастично.

Много мрачни цветове защо така?

Link to comment
Сподели другаде

Много мрачни цветове защо така?

Ами, не знам точно. Харесвам тъмните цветове и нюанси по принцип. Аз и предпочитам нощта като период от денонощието (мразя разни безоблачни дни, когато слънцето препича), което може би обяснява донякъде вкусовете ми. Колкото до тъмно синьото, може да се каже, че леко вманиачен - темата ми за Windows е тъмно синя, скинът ми за Winamp може да се каже, че е тъмно син, скиновет миза ObjectDock Plus, QIP и Opera са тъмно сини. Тапетът ми (който го има в темата, където всеки споделя как изглежда работния му/й плот) също е с тъмно син нюанс. :blush:

Link to comment
Сподели другаде

Ами, не знам точно. Харесвам тъмните цветове и нюанси по принцип. Аз и предпочитам нощта като период от денонощието, което може би обяснява донякъде вкусовете ми. Колкото до тъмно синьото, може да се каже, че леко вманиачен - темата ми за Windows е тъмно синя, скинът ми за Winamp може да се каже, че е тъмно син, скиновет миза ObjectDock Plus, QIP и Opera са тъмно сини. Тапетът ми (който го има в темата, където всеки споделя как изглежда работния му/й плот) също е с тъмно син нюанс. :blush:

Наистина се опитвам да разбера защо някой мъже обичат тъмните мрачни цветове...а уж нямат мрачна душа в смисъл лоша...

Моя скин на Кюто ми е Розов...

Link to comment
Сподели другаде

Не мисля, че лош характер би определял вкуса към цветовете. Според мен самият живот на даден човек донякъде определя и вкусовете му, пък бил той (човекът) добър или лош.
Link to comment
Сподели другаде

Не мисля, че лош характер би определял вкуса към цветовете. Според мен самият живот на даден човек донякъде определя и вкусовете му, пък бил той (човекът) добър или лош.

Е, значи наистина човека може да е мрачен...меланхоличен, затворен в себе си, за да ползва черни и изобщо тъмни цветове за декстоп или друго...

Тъмните цветове действат потискащо, а зеления цвят успокоява очите....Така, че зелено е за предпочитане за дескстоп на компютър примерно....

Link to comment
Сподели другаде

Е, значи наистина човека може да е мрачен...меланхоличен, затворен в себе си, за да ползва черни и изобщо тъмни цветове за декстоп или друго...

Опасявам се, че не го разбрах напълно.

Link to comment
Сподели другаде

Да, възможно е.
Според мен в това има известна доза истина. :)

Значи наистина не само цветовете влияят на психиката, ами и обратното нашата психика влияе при избора ни на цвят или предпочитани цветове които използваме в ежедневието си... и дори може би и при избора на това в какви цветови нюанси да е облеклото ни...

Например хора облечени в комбинация от жълто и черно изразяват агресия....

 

Аз лично предпочитам в последно време тези цветове:

Белият цвят действа приповдигнато и възвисяващо, и има нах - здравословно влияние. Той подтиква към благодарност, чистота, пълна власт над себе си. Съдържа в себе си качествата и въздействията на всички цветове едновременно, т.е. Ако нямаме нуйда да предпочетем конкретен цвят, ние избираме бялото.Във големи площи той носи скука, еднообразие. Ако установим, че бялото ни дразни би трябвало да се вгледаме дълбоко във себе си, защото това може да се дължи на алчност и прекаленни амбиции. Тези, които предпочитат белия цвят са упорити, издръжливи хора, с ясна цел.

 

Розовият цвят предизвиква любов и чувства на радост, подмладяванею, дружески отношения. Розовото е цветът на хуманизма, преданността.

 

Оранжевият цвят е наречен душата на енергията. Той е цвят на мъдростта , на индийските йоги.Насочва към дълбокомисленост, уравновесеност.

 

Жълтият цвят стимулира интелектът, спомага за по-добро запаметяване и отстояване на информацията. За хора предпочитащи жълтият може да се каже, че са щедри, чувствителни, емоционални, но лесно попадат под чуждо влияние.Те са творчески натури радващи се на обществено призвание, но понякога предизвикват завист. Жълтото развеселява и повишава апетита.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...