Прехвърляне към съдържание

Снимка

Неофициално ръководство за работа с UBUNTU

• Моля, влезте, за да отговорите
41 отговора по тази тема

#1 bat-stan

bat-stan

Нинджетурката Костинджа

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 129 мнения
  • Живущ в:Севлиево

Публикувано: 01 April 2006 - 09:11

Ето едно много използвано ръководство за Ubuntu Linux за начинаещи.
Засегнати са множество основни въпроси, които може да си зададе всеки начинаещ потребител.

Българска версия
Английска версия

Препоръчвам на всички които нямат проблем с английския, да използват втория линк, тъй като там информацията е малко по-пълна.
И двете версии на ръководството са за Ubuntu 5.04 (Hoary Hedgehog), но мисля че всички съвети са валидни и за текущата версия 5.10 (Breezy Badger).
(\__/) Дис ис Зайо. Копи хим ин
(='.'=) йор сигничър то хелп хим ту
('')_('') конкър дъ уърлд

Публикувано изображение

#2 MDMA

MDMA

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1 мнения

Публикувано: 25 November 2006 - 19:15

Освен това отлично ръководство предоставено от bat-stan ще добавя ТОВА.

Направо им завиждам на Убунту юзърите макар да не съм фен на тази ОС.

#3 digitalblade

digitalblade

Ханчо

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 169 мнения

Публикувано: 01 February 2008 - 01:16

Да и аз завиждам на Ubuntu (Linux) потребителите, които могат да оправляват системата. Но като начинаещ такъв, може ли някой да ми каже след като съм инсталирал Ubuntu на 2-рия си хард а на първия си имам ХР. При което Ubuntu ми инсталира boot програмата си grub, а тя се намира частично в boot сектора на главния хард (кадето ми е ХР-то) и в другия ми хард на който е Ubuntu. Съответно сега ако разкача харда ми с Ubuntu, стартиращата програма неможе да си намери файловете които са и нужни и не ми стартира ХР-то. Как мога да изтрия файловете и от boot сектора на главния си хард и ако той е под ХР трябва ли на същото място да е стартовата програма на XP и мога ли от някъде да я намеря или трябжа да преинсталирам ХР наново. Също така архивите на Acronis съдържат ли в себеси boot сектора на харда, който същност ми е проблема да оправя.
Hate is the son of Love,
Death is the daughter of Life,
and their child...... is Pain.

There are only 10 types of people on these world, those how understand binary and those how don't!

coders DO IT by hand

#4 vyrgozunqk

vyrgozunqk

I486 DX

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 904 мнения
  • Живущ в:София окръг

Публикувано: 01 February 2008 - 02:02

Да и аз завиждам на Ubuntu (Linux) потребителите, които могат да оправляват системата. Но като начинаещ такъв, може ли някой да ми каже след като съм инсталирал Ubuntu на 2-рия си хард а на първия си имам ХР. При което Ubuntu ми инсталира boot програмата си grub, а тя се намира частично в boot сектора на главния хард (кадето ми е ХР-то) и в другия ми хард на който е Ubuntu. Съответно сега ако разкача харда ми с Ubuntu, стартиращата програма неможе да си намери файловете които са и нужни и не ми стартира ХР-то. Как мога да изтрия файловете и от boot сектора на главния си хард и ако той е под ХР трябва ли на същото място да е стартовата програма на XP и мога ли от някъде да я намеря или трябжа да преинсталирам ХР наново. Също така архивите на Acronis съдържат ли в себеси boot сектора на харда, който същност ми е проблема да оправя.

Използвай си инсталационния диск към ХП-то, чрез Recovery Consol-ата ще го оправиш, командата беше нещо от типа FIXMBR, най-добре напиши в нея help и ще ти се покажат допустимите команди...

If you are posting looking for commercial software without any intention
of paying for it, you WILL be flamed.

"The box said "Requires Windows 95 or better." So I installed LINUX."
I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!!

#5 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23002 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 01 February 2008 - 02:44

Тук е казано добре. :)

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#6 satir

satir

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4 мнения

Публикувано: 14 July 2008 - 18:06

ето моя съвет, инсталираш и двете ос на единия хард, другия форматираш в ext3 - за бозата.. и нямаш ядове.
ако не те устроива този вариант виж какво пише в /boot/grub/menu.lst
използвай ХР само като контейнер.... - аз съм инсталирал на него некои игрички и софт и си ги пускам през вине... и те така...
много важно е също така какво пише в /etc/fstab , там са описани какви дялове имаш

#7 karretto

karretto

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 392 мнения
  • Живущ в:софия

Публикувано: 15 August 2009 - 14:25

Здравейте:Понеже искам да си инсталирам линукс на виртуална машина virtual pc,но незнам дали ще стане и от къде да го сваля?

#8 VIS

VIS

Потребител

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1370 мнения
  • Живущ в:Сандански
  • Интереси:Много :Р

Публикувано: 15 August 2009 - 14:52

Да, ще стане. Свали и пробвай Ubuntu ;)
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

#9 karretto

karretto

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 392 мнения

Публикувано: 15 August 2009 - 15:10

Да, ще стане. Свали и пробвай Ubuntu ;)

Сега го инсталирам,че винаги ми е било интересно да видя,какво е линукс.

#10 kracode

kracode

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 94 мнения

Публикувано: 15 August 2009 - 16:29

ще стаане разбира се.ако имаш голям хард раздели си го на на 3 .За да имаш и ХП(7) и ЛИНУХ.аз имам и трите и в началото ме пита коя да отворя и така лесно е :beer:

#11 karretto

karretto

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 392 мнения

Публикувано: 15 August 2009 - 16:44

ще стаане разбира се.ако имаш голям хард раздели си го на на 3 .За да имаш и ХП(7) и ЛИНУХ.аз имам и трите и в началото ме пита коя да отворя и така лесно е :beer:

От както го пуснах да се инсталира линукса на virtualPC вече изминаха 2 часа и си стоят едни букви за колко време ще се инсталира?

#12 karretto

karretto

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 392 мнения

Публикувано: 15 August 2009 - 18:25

От както го пуснах да се инсталира линукса на virtualPC вече изминаха 2 часа и си стоят едни букви за колко време ще се инсталира?

Свалих файла ubuntu-9.04-desktop-i386.iso и го зареждам като iso на virtualPC,но не може да се инсталира мига някаква чертичка в ъгъла и това е къде бъркам?

#13 VIS

VIS

Потребител

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1370 мнения
  • Живущ в:Сандански
  • Интереси:Много :Р

Публикувано: 15 August 2009 - 18:46

'мига някаква чертичка в ъгъла' - щом инсталираш на виртуалното ПС, не е никакъв проблем да дадеш един шот, вместо да ни караш да се чудим каква е тази чертичка, нали ? :)
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

#14 karretto

karretto

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 392 мнения

Публикувано: 15 August 2009 - 19:00

'мига някаква чертичка в ъгъла' - щом инсталираш на виртуалното ПС, не е никакъв проблем да дадеш един шот, вместо да ни караш да се чудим каква е тази чертичка, нали ? :)

Значи по традиционният начин за шот с print screen и paint,когато ми е активен прозораца на virtual pc не става paste не е активно?Прикрепен файл  DSC03833.JPG   347.73К   42 Брой изтегляния ето снимка.

#15 Sten

Sten

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1092 мнения

Публикувано: 15 August 2009 - 19:54

Може да е повреден сваленият файл...ако е сигурно,че го зареждаш както трябва. Според мен е по-добре да го запишеш на буутващ диск и да пробваш от него - така ще видиш и дали ще ти разпознае правилно хардуера. По принцип би трябвало,но винаги са възможни изненади...особено с Линукс ;)

PC1: Asrock FM2A88X+; 2x4 GB DDR3 1600 A-Data; A10 6700 HD8670D; CM Silent Pro M520; Intel SSD 120 GB; Enermax Fulmo ST; Dell U2713hm

PC2: MSI 880GMA-E45; 2x1 GB DDR3 1333; Phenom II X2 550; FSP Hexa 400 W; 500 GB Hitachi; CM Elite 360; LG L1932 P + Philips 26"

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители