Jump to content

Неофициално ръководство за работа с UBUNTU


Препоръчан пост

Ти вмомента как включваш инсталацията на Guest auditions-a, или тя автоматично тръгва, ако я пускаш ръчно, както предполагам, преди да я пуснеш, в терминала пишеш команда sudo su вкарваш си паролата и после стартираш, примерно с влачене и пускане, ако е някой .bin фаил примерно.... зависи какви са инсталационните файлове, а ако са си дебиански пакети sudo dpkg -i /път/и/име/на/пакета ...

Пускам я от "устроиства"/инсталиране на виртуални добавки".Терминал имаш предвид под прозореца,които ми излиза и в адрес бара ли да пиша командите?И как се споделят папки от реалния на виртуалната?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 41
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Пускам я от "устроиства"/инсталиране на виртуални добавки".Терминал имаш предвид под прозореца,които ми излиза и в адрес бара ли да пиша командите?И как се споделят папки от реалния на виртуалната?

Инсталирах добавките само ако някой знае за споделянето на папки как става?

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Здравейте,инсталирах си убунту 9.04 като 2 ра операционна система.само че нямам нет 2 дена се мъчих и не стана(имам връзка поне така показва ,но.......не мога да вляза в нета,не мога да ъпдейтна.да не би зада влезеш в нета си има команда?Някой може ли да ми помогне,че се измъчих вече?
Link to comment
Сподели другаде

Как се свързваш към интернет, дай повече инфо... чрез PPPoE или DHCP - автоматично настройване на IP адресите... ?

 

Аз проблема го реших ама това Убунту много място ми заема май.След като ъпдейтнах от 30Гб имам само 4 Гб свободни?

какво трябва да се направи в такъв случай?

Link to comment
Сподели другаде

Това не е възможно, при мен с доста софтуер, боклуци, 2 графични среди и каквото се сетиш ми заема само 5,8 ГБ... вярно, че не съм с убунту, а с минт ( което е преработка на убуну, който пък от своя страна е преработка на дебиан... но това няма голямо значение ) може да ти заема 30 ГБ, само ако си си теглил нещо в home папката и ти си си го задръстил... реално погледнато и цялото repository което е налично да инсталираш, пак едва ли ще стигнеш 25 ГБ... :D
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...

Има ли някаква програма за Ubuntu 11.04, която да ми показва температурите на ядрата на процесора, температурите на твърдите дискове и евентуално друга системна информация ( заета / свободна RAM, пърформанс на CPU .... ) ?

Благодаря !

Link to comment
Сподели другаде

В Системни настройки открих една програма, която показва колко процента е performance на всяко ядро на процесора - доста ми се вижда динамично се изменят около 30% - 90%, даже на моменти някои стават 100%.

Мислех, че Убунту не товари процесора.

Заетата ми RAM е към 40%.

Няма информация за температури.

Link to comment
Сподели другаде

Има ли някаква програма за Ubuntu 11.04, която да ми показва температурите на ядрата на процесора, температурите на твърдите дискове и евентуално друга системна информация ( заета / свободна RAM, пърформанс на CPU .... ) ?

Благодаря !

За температурите - най-разпространени в Linux-те, според мен, независимо коя дистрибуция ползваш, са lmsensors и hddtemp. След като ги инсталираш, търсиш графични инструменти, които да ти визуализират желаните показатели, иначе ще ги виждаш в конзолата само (примерно като напишеш там sensors):

in0:         +1.60 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.08 V)   
in1:         +1.68 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.08 V)   
in2:         +3.31 V  (min =  +2.82 V, max =  +3.79 V)   
in3:         +2.90 V  (min =  +3.54 V, max =  +2.56 V)   ALARM
in4:         +3.04 V  (min =  +1.90 V, max =  +0.53 V)   ALARM
in5:         +3.10 V  (min =  +2.21 V, max =  +2.88 V)   ALARM
in6:         +3.12 V  (min =  +1.57 V, max =  +1.63 V)   ALARM
in7:         +3.26 V  (min =  +3.28 V, max =  +2.72 V)   ALARM
in8:         +3.38 V  (min =  +1.54 V, max =  +2.02 V)   ALARM
fan1:          0 RPM  (min = 7031 RPM, div = 8)  ALARM
fan2:       4687 RPM  (min = 1095 RPM, div = 8)
fan3:          0 RPM  (min = 5357 RPM, div = 2)  ALARM
temp1:       +35.0°C  (high = +62.0°C, hyst =  -2.0°C)  sensor = thermistor
temp2:       +45.5°C  (high = +80.0°C, hyst = +75.0°C)  sensor = thermistor
temp3:       +39.0°C  (high = +80.0°C, hyst = +75.0°C)  sensor = thermistor
cpu0_vid:   +0.000 V
beep_enable:enabled

lmsensors ти показва волтажи, обороти на вентилатора, вида на сензорите, алармира при достигане на гранични стойности, това е в общи линии.

 

В конзола като напишеш hddtemp, получаваш това като изход:

#hddtemp /dev/sda
/dev/sda: ST3160815A: 41°C

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
Доколкото не мога да намеря икона за задаване на въпрос във форума, съм принуден да споделя въпроса си като отговор. Някой знае ли как точно кореспондират интернет протоколите на windows и Ubuntu - маската и т. н.. Инсталирах Ubuntu, но се налага да ползвам интернет през windows? Как да реша това?
Link to comment
Сподели другаде

Не те разбирам какво искаш да питаш.

Първо, мрежовите протоколи нямат нищо общо с Windows или Linux, особено тия, коите се ползват за Internet.

Второ, както си настроил Windows, по същия начин трябва да настроиш и Linux. Следва уточнение...

 

Най-разпространените домашни връзки към Internet, предполагат или че ползваш рутер, или че ползваш модем.

Може Windows машина да ти играе ролята на рутер или да ползваш виртуална машина. Само тогава "но се налага да ползвам интернет през windows" придобива някакъв смисъл. Тези случаи са специфични и трябва да уточниш какво е, като при всички случаи проблемът е мрежов и ОС нямат почти нищо общо. А може би просто означава, че не можеш си настроиш Ubuntu-то и че пишеш през Windows.

 

Аз проблема го реших ама това Убунту много място ми заема май.След като ъпдейтнах от 30Гб имам само 4 Гб свободни?

какво трябва да се направи в такъв случай?

 

Понякога изчистването на temp директорията на пакетния мениджър може да освободи известно място. Приблизително от 1 до 5 ГБ в зависимост от дистрибуцията и условията. Но това е временно и бързо решение. Както са те посъветвали, търси друга причина.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...