Jump to content

Неофициално ръководство за работа с UBUNTU


Препоръчан пост

Ето едно много използвано ръководство за Ubuntu Linux за начинаещи.

Засегнати са множество основни въпроси, които може да си зададе всеки начинаещ потребител.

 

Българска версия

Английска версия

 

Препоръчвам на всички които нямат проблем с английския, да използват втория линк, тъй като там информацията е малко по-пълна.

И двете версии на ръководството са за Ubuntu 5.04 (Hoary Hedgehog), но мисля че всички съвети са валидни и за текущата версия 5.10 (Breezy Badger).

Link to comment
Сподели другаде

  • 7 months later...
  • Отговори 41
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

  • 1 year later...
Да и аз завиждам на Ubuntu (Linux) потребителите, които могат да оправляват системата. Но като начинаещ такъв, може ли някой да ми каже след като съм инсталирал Ubuntu на 2-рия си хард а на първия си имам ХР. При което Ubuntu ми инсталира boot програмата си grub, а тя се намира частично в boot сектора на главния хард (кадето ми е ХР-то) и в другия ми хард на който е Ubuntu. Съответно сега ако разкача харда ми с Ubuntu, стартиращата програма неможе да си намери файловете които са и нужни и не ми стартира ХР-то. Как мога да изтрия файловете и от boot сектора на главния си хард и ако той е под ХР трябва ли на същото място да е стартовата програма на XP и мога ли от някъде да я намеря или трябжа да преинсталирам ХР наново. Също така архивите на Acronis съдържат ли в себеси boot сектора на харда, който същност ми е проблема да оправя.
Link to comment
Сподели другаде

Да и аз завиждам на Ubuntu (Linux) потребителите, които могат да оправляват системата. Но като начинаещ такъв, може ли някой да ми каже след като съм инсталирал Ubuntu на 2-рия си хард а на първия си имам ХР. При което Ubuntu ми инсталира boot програмата си grub, а тя се намира частично в boot сектора на главния хард (кадето ми е ХР-то) и в другия ми хард на който е Ubuntu. Съответно сега ако разкача харда ми с Ubuntu, стартиращата програма неможе да си намери файловете които са и нужни и не ми стартира ХР-то. Как мога да изтрия файловете и от boot сектора на главния си хард и ако той е под ХР трябва ли на същото място да е стартовата програма на XP и мога ли от някъде да я намеря или трябжа да преинсталирам ХР наново. Също така архивите на Acronis съдържат ли в себеси boot сектора на харда, който същност ми е проблема да оправя.

 

Използвай си инсталационния диск към ХП-то, чрез Recovery Consol-ата ще го оправиш, командата беше нещо от типа FIXMBR, най-добре напиши в нея help и ще ти се покажат допустимите команди...

Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...
Да и аз завиждам на Ubuntu (Linux) потребителите, които могат да оправляват системата. Но като начинаещ такъв, може ли някой да ми каже след като съм инсталирал Ubuntu на 2-рия си хард а на първия си имам ХР. При което Ubuntu ми инсталира boot програмата си grub, а тя се намира частично в boot сектора на главния хард (кадето ми е ХР-то) и в другия ми хард на който е Ubuntu. Съответно сега ако разкача харда ми с Ubuntu, стартиращата програма неможе да си намери файловете които са и нужни и не ми стартира ХР-то. Как мога да изтрия файловете и от boot сектора на главния си хард и ако той е под ХР трябва ли на същото място да е стартовата програма на XP и мога ли от някъде да я намеря или трябжа да преинсталирам ХР наново. Също така архивите на Acronis съдържат ли в себеси boot сектора на харда, който същност ми е проблема да оправя.

ето моя съвет, инсталираш и двете ос на единия хард, другия форматираш в ext3 - за бозата.. и нямаш ядове.

ако не те устроива този вариант виж какво пише в /boot/grub/menu.lst

използвай ХР само като контейнер.... - аз съм инсталирал на него некои игрички и софт и си ги пускам през вине... и те така...

много важно е също така какво пише в /etc/fstab , там са описани какви дялове имаш

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...
ще стаане разбира се.ако имаш голям хард раздели си го на на 3 .За да имаш и ХП(7) и ЛИНУХ.аз имам и трите и в началото ме пита коя да отворя и така лесно е :beer:
Link to comment
Сподели другаде

ще стаане разбира се.ако имаш голям хард раздели си го на на 3 .За да имаш и ХП(7) и ЛИНУХ.аз имам и трите и в началото ме пита коя да отворя и така лесно е :beer:

От както го пуснах да се инсталира линукса на virtualPC вече изминаха 2 часа и си стоят едни букви за колко време ще се инсталира?

Link to comment
Сподели другаде

От както го пуснах да се инсталира линукса на virtualPC вече изминаха 2 часа и си стоят едни букви за колко време ще се инсталира?

Свалих файла ubuntu-9.04-desktop-i386.iso и го зареждам като iso на virtualPC,но не може да се инсталира мига някаква чертичка в ъгъла и това е къде бъркам?

Link to comment
Сподели другаде

'мига някаква чертичка в ъгъла' - щом инсталираш на виртуалното ПС, не е никакъв проблем да дадеш един шот, вместо да ни караш да се чудим каква е тази чертичка, нали ? :)
Link to comment
Сподели другаде

'мига някаква чертичка в ъгъла' - щом инсталираш на виртуалното ПС, не е никакъв проблем да дадеш един шот, вместо да ни караш да се чудим каква е тази чертичка, нали ? :)

Значи по традиционният начин за шот с print screen и paint,когато ми е активен прозораца на virtual pc не става paste не е активно?post-8140-1250355846_thumb.jpg ето снимка.

Link to comment
Сподели другаде

Може да е повреден сваленият файл...ако е сигурно,че го зареждаш както трябва. Според мен е по-добре да го запишеш на буутващ диск и да пробваш от него - така ще видиш и дали ще ти разпознае правилно хардуера. По принцип би трябвало,но винаги са възможни изненади...особено с Линукс ;)
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...