Jump to content

Търся програма за чертане


Препоръчан пост

Здравейте!

Даже ми е трудно да обясня какво точно трябва да е програмата, но знам, че не трябва да е трудна. На мъжа ми му трябва чертожна програма, във възможно най- опростен вариант, която да може да чертае изделия с конкретни размери. Н-р. изделие 125х300х1200. За съжаление съм скарана с техниката и чертането и немога да обясня по- добре. Свалих CAD X11 Free, но изобщо не се ориентирам. Не намирам и никакви сносни ръководства, дори и на английски.

Ако някой може да препоръча такава програма ще съм безкрайно благодарна. А ако има и ръководство или хелп на български или руски, просто ще сте върха.

Благодаря много на отзовалите се.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Даже ми е трудно да обясня какво точно трябва да е програмата, но знам, че не трябва да е трудна. На мъжа ми му трябва чертожна програма, във възможно най- опростен вариант, която да може да чертае изделия с конкретни размери. Н-р. изделие 125х300х1200. За съжаление съм скарана с техниката и чертането и немога да обясня по- добре. Свалих CAD X11 Free, но изобщо не се ориентирам. Не намирам и никакви сносни ръководства, дори и на английски.

Ако някой може да препоръча такава програма ще съм безкрайно благодарна. А ако има и ръководство или хелп на български или руски, просто ще сте върха.

Благодаря много на отзовалите се.

Дани, TwistedBrush май ще ти свърши работа. Лично аз не съм я ползвал, но добро отзиви съм чул за нея.

TwistedBrush ( платена ), TwistedBrush Free ( безплатна ). Обаче не знам безплатната версия, колко е орязана сравнение с платената и дали ще ти свърши работа ;)

Link to comment
Сподели другаде

Cycas CAD има както платена, така и безплатна (за некомерсиална употреба) версия за Windows 2000/XP+ и Linux. Програмата има варианти на немски и английски.

Разликите между платената и безплатната версия са минимални от гледна точка на непрофесионалните потребители - импорт/експорт за няколко стандартни файлови формата за векторна графика, работа със слоеве и поддръжка на плотери и размери на листа, по-големи от А4.

При създаване на фотореалистични визуализиции, програмата използва безплатния рендер POV Win, който се разпространява отделно от нея.

 

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ви много!

Ванка, все още не откривам опция за чертане в предложената програма. Търся обаче.

netcentric, свалих безплатния вариант и това, което съм успяла да направя до момента е- да видя, че може да прави геометрични готови форми и линии. Губи ми се свързването и оразмеряването. Нещо не става като се водя по техните туториали. То и английският ми е ужас, ама ........ Ще продължавам опитите.

Да попитам- може ли с тях да се начертае куб например? Защото в тутовете не видях подобна фигура.

Благодаря още веднъж. Аз продължавам с борбата. Ще съм много благодарна и за помощ в чертането- напътствия. Ръководство на руски или и аз не знам. :'(

Link to comment
Сподели другаде

Губи ми се свързването и оразмеряването. Нещо не става като се водя по техните туториали. То и английският ми е ужас, ама ........ Ще продължавам опитите.

Да попитам- може ли с тях да се начертае куб например? Защото в тутовете не видях подобна фигура.

 

Здравей,

 

функциите за оразмеряване се извикват, като се натисне бутона Dim. След това може да се избере режим на оразмеряване, както и да се направят настройки по стила на оразмеряване.

 

С програмата могат да се начертаят всякакви примитиви, в т.ч. кубове, сфери, призми, отрязани конуси, цилиндри и т.н. Чрез групирането им и/или чрез модифицирането на точки от примитивите, може да се реализират и много по-комплексни форми и фигури. Изчертаването на въпросните базови фигури става от бутона 3D с последващо натискане на бутон от групата 3D Elements, отговарящ на фигурата, която желаеш да изчертаеш.

 

Само за пример, как се изчертава куб със страна 500 мм:

 

1. Натискаме бутона 3D

2. От групата на 3D елементите натискаме бутона, на който е изобразен куб.

3. Кликваме с левия бутон на мишката в точката, която ще приемем за базова точка на изчертаване

4. Натискаме ENTER, за да я потвърдим (или X, Y или Z за корекция/отместване в координатната система)

5. От клавиатурата натискаме X и за Move to X+ (появява се в дъното на прозореца) пишем 500 (това е в милиметри) и потвърждаваме с ENTER

6. От клавиатурата натискаме Y и за Move to Y+ пишем 500 и потвърждаваме с ENTER

7. От клавиатурата натискаме Z и за Move to Z+ пишем 500 и потвърждаваме с ENTER

8. Натискаме отново ENTER за потвърждение

 

Вече имаме начертан куб със страна 500 мм. За да го видиш в по-малък мащаб, можеш или ръчно да промениш мащаба (в средата на долната част на програмата) или да използваш автоматичната функция за мащабиране, която представлява четири стрелки, сочещи в четирите посоки (намира се вдясно от полето за мащаб).

 

За да видиш куба в аксонометричен изглед, отново от 3D, избираш подходящия ъгъл на гледане чрез 9-те бутона, които се намират в началото на групата с 3D инструментите. За връщане в планов изглед натискаш центалния бутон.

Има възможност и за изгред в перспектива, но това е свързано с разполагане на т.нар. "камери".

 

Поздрави.

Редактиран от netcentric
Link to comment
Сподели другаде

netcentric, благодаря ти много, но не успях да се справя. Направо се комплексирам вече. Виж какъв куб докарах по стъпките, които си описал:

http://img292.imageshack.us/img292/1613/59890448ac1.jpg

Явно няма лесна програма за чертане. Както си и мислих. Аз не се отказвам. Някаква литература на български за работа с тази програма дали има?

Link to comment
Сподели другаде

Извинявай, грешката е моя. Пропуснал съм да спомена, че тук се задават също база и височина. Така че, като имаш предвид гореизброените точки, процедурата продължава така:

 

9. За стойност на "Base" задаваме (вписваме числото) 0 и натискаме ENTER за потвърждение.

10. За стойност на "Height" задаваме 500 и натискаме ENTER за потвърждение.

 

При това положение можем да пропуснем т.7, защото Z-координатите се предават чрез т.9 и 10.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти безкрайно много netcentric!

Получих не само куб, а и доста други работи, благодарение на теб. Радвам се, че се запознахме. Такива отзивчиви и благоразположени хора като теб, като че ли са на изчезване в днешния свят. Страхотно е, когато има хора, на които може да се разчита.

Благодаря ти много от сърце- за отделеното време, за напътствията, за търпението, за всичко!

:bravo: :bravo: :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...