Jump to content

Портативни програми за USB флашка? Защо не!


Препоръчан пост

  • 2 months later...
  • Отговори 136
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Oтносно Firefox - за портативна програма ли става въпрос?

Aнтивирусна - 1 , 2..

iTunes Portable - 33МБ/стара малка версия

Paint.Net.less_XC -15МБ/бг

WinAmp_XC - 8.3МБ

Firefox_XC - 14.3MБ

Gimp_XC_BG - 29.3 MБ

Lbreakout2_XC - 5.7МБ/малка забавна игра

Adobe Reader_XC -21.1МБ

Източник

Do a virus check!

Link to comment
Сподели другаде

  • 7 months later...

Трябва да се внимава много добре какво се записва на флашката. Дали са платени или безплатни приложенията, няма особено значение.

Портативната програма може да навреди доста, ако е зле обработена с Thinstall или е лошо виртуализирана. :OK:

Link to comment
Сподели другаде

На моменти си мисля, че аз съм единственият, който счита портативните програми за много надценени и прехвалени. :)

 

За всяко нещо е добре да има критика. Би ли споделил твоята? (ако я има по-горе, но не съм я видял, се извинявам) :)

Link to comment
Сподели другаде

Ще започна с едно разяснение. Аз лично разделям програмите на 3 категории.

Първите са непортативните програми. Това са програми, които не могат да функционират без инсталация и са проектирани да имат нужда от такава. Като примери мога да дам всички програми, които инсталират драйвери, макар да не са само те.

Вторите са полу портативните програми. Това са онези програми, които нямат нужда от истинска инсталация и папките им могат да бъдат копирани на друг носител (друг твърд диск, оптичен носител, мрежов ресурс, USB памет и т.н.) и могат да бъдат стартирани на същата или друга система. Програмите ще работят, но ще си впишат някои редове в регистратурата. Това са на практика всички програми, които се разархивират от архивче или имат "инсталации", които не правят нищо от това да копират/разархивират файлове в указана папка.

Третите са истински портативните програми, които не оставят следи никъде по дадена система.

 

В общи линии всички от първата категория не е редно да се превръщат в портативни, защото те не са проектирани да бъдат такива. Те са замислени и реализирани да работят по определен начин, а портативността не е този.

Програмите от втората категория могат да се направят напълно портативни, но пък не виждам смисъл при повечето. Портативността в случая би била от полза, ако трябва да се запазят някакви конкретни настройки по програмата. Те обаче в повечето случаи не са от такава важност. Програмите от тази втора категория могат да се стартират директно и на друга система, като там те ще бъдат с настройките си по подразбиране, които се държат обикновено в регистратурата или в някой ini файл в папка в Documents and Settings. Тези програми обаче си функционират като цяло с настройки по подразбиране. Да хванем например ImgBurn. Програмата няма да е настроена по същия начин, по който е била настроена на оригиналния компютър, но тя и без никакви настройки си върши всичко както трябва. Да хванем друг пример - Media Player Classic. Тя също може да се стартира директно от папка. Ако се стартира на друг компютър, тя пак ще си отваря файлове, просто няма да е настроена по вкуса на потребителя - да речем няма да има същото лого, няма да има същите клавишни настройки и др. Толкова ли е фатално всичко това?

Да не говорим, че дори и да се пипнат настройки на място и програмата да впише малко редове в регистратурата или да създаде своя папка в Documents and Settings, това е абсолютна дреболия. Някой друг ключ в регистратурата няма по никакъв начин да се отрази на производителността на дадена система, а някакви файлове с размер от да речем 100-200KB са смешни на фона размера на днешните твърди дискове. Иначе казано следите, които тези програми оставят, са пренебрежимо малки. Смешно е да се издребнява за такива дреболии.

 

Това не значи, че напълно отричам портативните програми, но просто не виждам особен смисъл в повечето такива. Евентуално за браузъри е добра идея. За повечето останали неща обаче просто не виждам реален смисъл. Особено ако ще се ползват само на личния компютър и не става въпрос за разнасяне по USB памети.

Link to comment
Сподели другаде

Портативната програма може да навреди доста, ако е зле обработена с Thinstall или е лошо виртуализирана. :OK:

Може ли конкретни примери относно вредите?

Действително има програми, които след обработка с ThinApp не се стартират или не работят коректно, но те при мен си заминават заедно с виртуалния дял, на който са правени.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...

Това не значи, че напълно отричам портативните програми, но просто не виждам особен смисъл в повечето такива. За повечето останали неща обаче просто не виждам реален смисъл. Особено ако ще се ползват само на личния компютър и не става въпрос за разнасяне по USB памети.

Отдавна се канех да попитам нещо относно портативните програми, когато попаднах на това твое мнение.

Може би както знаеш, преди няма и месец, решавахме проблем с системата (нейното замръзване), който вече е решен, но за това ще напиша тези дни в принадлежащата тема. И преди проблема (той не е причината), и след него, доста си падах по програмите, които не се инсталират - просто се разархивира папката и си готов. Дали могат да се нарекат портативни, не мога да кажа, не съм толкова вещ. Знам само, че работят без проблем (с няколко то, с които съм работил). След решаването на проблемното замръзване, се сетих, че така, както се използват споменатите програми (without installer), могат да се оползотворят и портативните - никъде не е написано, че трябва да се използват от флашка, диск и т.н. Говоря за наистина портативните програми, от "третия вид" . А защо не и от втори? Идеята ми е, да се инсталират колкото може по малко програми. Системата ми е доста стара и всяко едно допълване с нова програма и се отразява. Не казвам, че компютъра ми е нафрашкан с програми (обичам да го поддържам чист, за другото имам виртуален), но все пак. Ако може да се избегне инсталирането на програми, защо да не се ползват само портативни/полу-портативни?

Интересува ме:

- До колко полу-портативните програми оставят следи в регистратурата?

- Повече ли се "цапа" регистратурата при използването на нормална инсталация, от колкото при ползването на полу-портативни програми (доверявам се на твърдението, че наистина портативните не оставят следи)?

- Що се отнася до производителността/качеството на извършената работа, може ли да се разчита на портативни/полу-портативни програми, спрямо нормално инсталираните?

- По какво да познае един лаик портативна от полу-портативна?

- Какво ви е мнението за начина описан тук (How to extract), при създаването на "портативни" програми? На кои програми може да се приложи? Аз използвах виртуалната машина за целта - губи се смисъла, ако най напред я инсталирам, копирам нужното и накрая деинсталирам, само и само да имам портативна програма. Иначе, по така направения начин, програмата работи без грешка.

Link to comment
Сподели другаде

Отново да обърна внимание, че програмите от "втория вид" също могат да имат инсталация. Това, че дадена програма има някаква инсталация със съветник (next, next,... finish), не значи че би била по-тормозеща системата от същата програма, но под формата на архив. Примери има бол. Този тип програми така или иначе не вписват много редове в регистратурата. А дори и да вписваха, не че въпросните редове реално бавят системата.

 

- До колко полу-портативните програми оставят следи в регистратурата?

Доколкото са програмирани да оставят. Като цяло не е много. Използват регистратурата основно за асоциации с файлови формати и за складиране на настройките си. Най-често в HKCU\Software и/или HKLM\Software ключовете.

 

- Повече ли се "цапа" регистратурата при използването на нормална инсталация, от колкото при ползването на полу-портативни програми (доверявам се на твърдението, че наистина портативните не оставят следи)?

Както вече казах: не. Поне не би трябвало. Програмите, които се предоставят в 2 вида - с инсталация и в архив, обикновено са на практика еднакви. Т.е. инсталацията е просто автоматизиран процес - копира/разархивира нужните файлове в дадена папка, създава препратки и т.н. Просто изглежда по-прегледно като е с инсталация. Някои потребители предпочитат да инсталират вместо да разархивират.

 

- Що се отнася до производителността/качеството на извършената работа, може ли да се разчита на портативни/полу-портативни програми, спрямо нормално инсталираните?

Да, стига да са направени кадърно. Ако въпросната напълно портативна или полу-портативна версия на дадена програма е създадена от същия автор (т.е. официална версия е), няма причина да е по-различна. Ако е създавана обаче от трети лица, тогава вече положението е различно и е по-възможно да има проблеми. Особено идиотските "портативни" програми, които се правят с ThinApp на VMware.

 

- По какво да познае един лаик портативна от полу-портативна?

Общо взето не може. Трябва да следи програмата къде човърка по системата. С обикновено гледане на файловете на дадена програма няма начин да се каже със сигурност каква точно е програмата.

 

- Какво ви е мнението за начина описан тук (How to extract), при създаването на "портативни" програми? На кои програми може да се приложи? Аз използвах виртуалната машина за целта - губи се смисъла, ако най напред я инсталирам, копирам нужното и накрая деинсталирам, само и само да имам портативна програма. Иначе, по така направения начин, програмата работи без грешка.

Това е олигофрения. Това не прави програмата портативна. Това е пример за полу-портативна програма - работи без проблем дори и след обикновено копиране някъде, но това не я превръща в портативна. Тя програмата ще си се държи така, както е програмирана. Ако е програмирана да пише в регистратурата, ще продължи да го прави. Подобни идеи/съвети се дават от хора, които нямат грам идея за какво говорят. Същото важи и за метода за създаване на портативна програма чрез WinRAR.

Подобни "специалист" явно не могат да проумеят какво всъщност е портативна програма. Това не е програма, която просто няма инсталация и деинсталация в папката си и/или в контролния панел на Windows. Нито е програма, която може да се копира в друга папка и да продължи да работи нормално. Портативна програма е онази, която при стартиране, по време на работа и след спиране не оставя следи по системата - папки/файлове и ключове/стойности в регистратурата.

Link to comment
Сподели другаде

Да, стига да са направени кадърно. Ако въпросната напълно портативна или полу-портативна версия на дадена програма е създадена от същия автор (т.е. официална версия е), няма причина да е по-различна.

Хм, сега свалих портативната версия на Опера (11.01) от словашкия й сайт. Като разархивирах пакета, съдържанието изглежда досущ като това в инсталационната директория на нормалната програма - има две папки в повече при портативната, но пък файловете са 9 при нормалната. Възможно е разликата да идва от разликите на версиите - нормалната е 11.00, но явно не е така (може би там записва някакви настройки и подобни).

post-485-007123500 1296578689_thumb.jpg

Няма да се учудя, ако производителите я правят портативна по описания по горе начин. В този ред на мисли, има ли информация как се създават "наистина" портативните програми, от самите производители? Като изключим големия размер на някои програми или нуждата от инсталиране на драйвери при други, защо на останалите програми не се правят портативни версии от самия производител?

 

П.П. Въпрос несвързан с тази тема: има ли възможност да се запазят настройките на Опера под формата на някакъв файл, за да се използват после при по нови версии? Нещо като експортирането на отметките.

Link to comment
Сподели другаде

...

Няма да се учудя, ако производителите я правят портативна по описания по горе начин. В този ред на мисли, има ли информация как се създават "наистина" портативните програми, от самите производители? Като изключим големия размер на някои програми или нуждата от инсталиране на драйвери при други, защо на останалите програми не се правят портативни версии от самия производител?

Според използваната от теб терминология, "наистина" портативни програми се правят с помощта на ThinApp Suite. Тогава записите на файлове и регистрационни стойности се правят единствено в папката на програмата и системата не се "замърсява".

Цената на въпросния продукт според възможностите и поддръжката е между 6050 и 8187 долара. Мисля, че това отговаря на въпроса ти защо производителите на софтуер не правят портативни версии.

 

...

П.П. Въпрос несвързан с тази тема: има ли възможност да се запазят настройките на Опера под формата на някакъв файл, за да се използват после при по нови версии? Нещо като експортирането на отметките.

Аз също ползвам тази версия на Opera. При излизане на нова версия копирам папките profile и mail (ако ползваш вградения мейл клиент) от старата в новата версия. Там се съдържа цялата необходима информация за настройки, изглед, пароли, отметки и пр. Разбира се, първо тествай работоспособността на новата версия, преди да изтриеш старата.

Link to comment
Сподели другаде

При излизане на нова версия копирам папките profile и mail (ако ползваш вградения мейл клиент) от старата в новата версия. Там се съдържа цялата необходима информация за настройки, изглед, пароли, отметки и пр. Разбира се, първо тествай работоспособността на новата версия, преди да изтриеш старата.

Папка profile липсва при нормалната инсталация (вижда се на по горната снимка). Виж при портативната я има. :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...