Прехвърляне към съдържание

Снимка

Портативни програми за USB флашка? Защо не!

• Моля, влезте, за да отговорите
136 отговора по тази тема

#1 Sir William

Sir William

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1407 мнения

Публикувано: 19 May 2007 - 23:34

Oт известно време използвам доста програми, които работят перфектно от USB флашка. И така съм вече горд собственик на няколко флашки, като най-малката е 1 GB. Направо се родих! Където включа флашката, там се появява моята колекция и си работя съвсем спокойно и не ползвам чужди програми и настройки. Даже тествам за вируси и прочее чуждия компютър посредством програмите, които са на USB флашката. Oсвен това не си товаря системата с цял куп програми, които използвам рядко. Има малки проблеми с бавното зареждане на приложенията от USB Flash, но това засега не ми създава особени затруднения. :)

Ето един популярен вариант, с който можете да започнете: Portable Apps (Rare Idea).

Изключително семпла и качествена подборка от програми (предимно Open Source), където винаги можете да добавяте или премахвате приложения от хубавото меню.

Ето как изглежда при мен:
Публикувано изображение

А ето как да си инсталираме нова програма. Избираме Install a New App от Options, като преди това сме си свалили програмата, която трябва да има разширение *.paf (PortableApps Format):
Публикувано изображение

Eто вече старта на инсталацията:
Публикувано изображение

В случая при мен е VLC Portable.
Публикувано изображение

Най-просто можете да добавите програма без инсталация на *.paf, като направите папка и я сложите при другите приложения на PortableApps. :)

Менюто на Portable Apps има още удобни възможности за организация на документи, музика и пр.

Има доста места, от които можете да си набавите или даже да конвертирате програми в paf. Можете да си изберете Get More apps от Options:
Публикувано изображение

Препоръчвам още един сайт, който предлага пакет от Free и Open Source програми: TheInfoBox. Но този пакет е доста голям, като не мен не ми допадна особено организацията и работата с програмите. Въпрос на вкус. :)

В допълнение искам да подчертая, че има доста пакети и колекции за USB флашки. Също така има програми, даже операционни системи, които са модифицирани (най-често с перфектния Thinstall) за работа от USB flash.
Eто един сайт с добра колекция от портативни програми: Pen Drive Apps.

Eто пример как можете сами да направите "portable" една доста добра Open Source програма - Media Coder:

To make MediaCoder a portable application that can be launched from USB storage (or the storage of your media player) on different PCs, follow these steps:
* Download a copy of MediaCoder and install it.
* Start MediaCoder and on the welcome page, choose "Do not show this page on next startup".
* If you don't have Firefox installed, please download and install it.
* Create a folder named "Firefox" in MediaCoder's installation folder. Copy all files and sub-folders in Firefox's installation folder (e.g. C:\Program Files\Mozilla Firefox) to the created folder (e.g. C:\Program Files\MediaCoder\Firefox).
* Copy MediaCoder's installation folder to your USB storage or your media device storage.
And that's all. Now you can take MediaCoder with you anywhere you go.

#2 vesodimov

vesodimov

Русенец

• Автори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1579 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 20 May 2007 - 10:06

Ако, въпреки всичко, имате проблем с разпознаването на флашката може да ползвате програмата APO USB Autorun . Според Download.bg :

APO USB Autorun е безплатна програма, която засича когато към компютъра ви бъде свързано USB устройство. Тогава инструментът търси autorun.inf файл и ако открие такъв го стартира, осигурявайки по този начин автоматично стартиране на USB дяла, по подобие на пъхнато CD. Директното браузване е налично за всяка памет, прикачена към USB порт. Съдържаните файлове и директории биват изведени като списък; можете да определяте какви типове файлове желаете да са в списъка; закъснението преди autorun-а също подлежи на настройване.

Въпреки това съм длъжен да ви предупредя, че според един от потребителите :

!!! Има Netword Agent Внимавайте!

Иначе - с Portable Apps съм от около месец и съм много доволен. На практика си нося всичко със себе си и не се интересувам нито от браузър, нито от нещо ... както се казва "богата работа". Препоръчвам !

Мнението беше редактирано от vesodimov: 20 May 2007 - 11:50

Публикувано изображение

#3 Pantockrator

Pantockrator

Restart the Revolution!

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 681 мнения

Публикувано: 20 May 2007 - 11:01

Да наистина е много удобно. Ползвам през последния месец докато нямах интернет и се налагаше да ходя по залите. Наистина ползвайки Mozilla с Фаворитите и запомнени User и Pass за често посещаваните страници си заслужава. Gaim също беше нещото, което влезе в употреба. Абе с 2 думи - заслужава си ...
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#4 nikolaijelev

nikolaijelev

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 135 мнения

Публикувано: 21 May 2007 - 03:09

Още топла вода oт Google:

Spoiler

Spoiler

Spoiler

П.П. :::Внимание:::!!!Възможно е на някои от линковете да намерите платени портативни приложения, за което моля да не бъда обвиняван....както се спомена по-горе --> много е удобно и независимо!

#5 Sir William

Sir William

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1407 мнения

Публикувано: 25 May 2007 - 20:29

Още топла вода oт Google:
П.П. :::Внимание:::!!!Възможно е на някои от линковете да намерите платени портативни приложения, за което моля да не бъда обвиняван....както се спомена по-горе --> много е удобно и независимо!

Трябва да се внимава много добре какво се записва на флашката. Дали са платени или безплатни приложенията, няма особено значение.
Портативната програма може да навреди доста, ако е зле обработена с Thinstall или е лошо виртуализирана. :)

....................
Gaim също беше нещото, което влезе в употреба. Абе с 2 думи - заслужава си ...
....................

Ако използваш менюто на PortableApps и искаш да имаш QIP, може да си дръпнеш портативната версия направо от авторите: QIP Portable. После правиш папка с име "QIP" в папка "PortableApps" и разархивираш по-горния линк на флашката в новосъздадената папка. И QIP излиза автоматично след това в менюто на PortableApps. :)

Снимчица на QIP от моята флашка през менюто на PortableApps:
Публикувано изображение

#6 Pantockrator

Pantockrator

Restart the Revolution!

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 681 мнения

Публикувано: 25 May 2007 - 22:21

Да, благодаря за инфото. Ще пробвам.
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#7 Spursy

Spursy

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 91 мнения
  • Живущ в:София

Публикувано: 07 June 2007 - 00:09

Дали има портативен Скайп? Искам да си го имам на флашката и когато не съм в нас пак да мога да контактувам с познатите ми от всеки комп.
Публикувано изображение

#8 Sir William

Sir William

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1407 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 08:31

Ето как става Skype портативен:
*Инсталираш Skype на компюъра си.
*Правиш папка с името Skype на флашката.
*Копираш Skype.exe в папката Skype на USB.
*Копираш папката с име Skype от C:\Documents and Settings\<your_login>\Application Data\Skype в папката Skype на USB.
*Старираш Skype.еxe от папката Skype на USB.

Снимки:
*Папка Skype от USB флашката:
Публикувано изображение

*Файл Skype.exe от флашката:
Публикувано изображение

При мен работи без проблем, инсталиран по този начин на USB флашката. :)
Снимка:
Публикувано изображение

#9 orion

orion

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 637 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 08:40

Привет, само да попитам, това значи ли че ще работи ако сложим флашката на друго PC на което няма инсталиран Skype?

Мнението беше редактирано от Sir William: 07 June 2007 - 09:52

Много са хората, малко са Човеците!
Публикувано изображениеSoftVisia

#10 Sir William

Sir William

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1407 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 08:56

Да, току-що пробвах. Работи. Даже през менюто на PortableApps се стартира нормално. Дал съм снимка по-горе. Но мисля, че доста екстри от програмата липсват.:)

Добавям: редактирах моя Коментар #8 по темата, че бях пропуснал нещо. Както и поста на orion, включващ моя коментар. Затова моля orion да ме извини.:)

Мнението беше редактирано от Sir William: 07 June 2007 - 09:53

#11 dixi

dixi

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 292 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 10:54

Ето два варианта на портативен Skype:
■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Нямам представа доколко са сполучливи.

#12 Sir William

Sir William

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1407 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 11:04

Нещо не мога да намеря линк за теглене на Skype Portable и от двата миръра, които си посочил. :(

#13 dixi

dixi

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 292 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 11:17

Нещо не мога да намеря линк за теглене на Skype Portable и от двата миръра, които си посочил. :(

Всъщност не са миръри :giggle:
В първия вариант е описано как от инсталирания Skype да се направи портативен, но трябва в последствие да се зарежда с командата Skype.exe /datapath:"data" /removable, което не ще да е много удобно.
Вторият вариант е за портативен Skype, при който сам трябва да поставиш нужните файлове по указаните места. Ето ти линка за теглене. Води се Test Release, така че не очаквай много от него.

#14 Sir William

Sir William

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1407 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 11:48

О.К.
Благодаря за информацията. Ще пробвам тест варианта, макар да нямам проблем с моя начин за превръщане на Skype в портативен.

#15 dixi

dixi

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 292 мнения

Публикувано: 07 June 2007 - 15:39

О.К.
Благодаря за информацията. Ще пробвам тест варианта, макар да нямам проблем с моя начин за превръщане на Skype в портативен.

Изпробвах го и аз втория вариант, работи. Ето и още един портативен Skype (v.3.2.0.148) тук (mirror), този е готов, а не "направи си сам". Представява саморазархивиращо се .exe, работи от TEMP.
Важното е да има избор, за да може всеки да намери най-доброто за себе си.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители