Jump to content

Въпрос за настройка на Wireless


Препоръчан пост

Привет,

Взех си Wireless комплект, който се състои от:

1. маршрутизатор,

2. PCI LAN адаптер (който монтирах на мойто PC)

3. USB LAN адаптер (който впоследствие ще сложа на другото PC)

 

Проблема е в това че никога до сега не съм ползвал и настройвал Wireless...

Та да помоля някой който е наясно да помогне.

 

В смисъл, настройките (IP Adress, Subnet Mask, Default Gateway, DNS Servers) по същия начин ли се оставят както на обикновенната LAN карта, както и да попитам дали трябва да звънна на доставчика заради MAC адреса?

 

Още... - имам 3 диска с драйвери:

от PCI LAN адаптера - той ясно че е за PC то на което е сложен той.

от USB LAN адаптера - ще да се инсталира на другото PC на което ще бъде USB то,

но ... диска с драйвера на маршрутизатора и на двете PC та ли трябва да се инсталира?

В комплекта има и мрежов кабел, той пък защо ми е като идеята е всичко да е безжично? :giggle:

 

Също да попитам, ако не ползвам рутера:

само с PCI LAN адаптера и USB LAN адаптера може ли да се споделя I.Net с другата машина? (това само за информация)

 

И последно - доста ми е оплетено както виждате, та да помоля ако може да ми обясните възможно най подробно как да стане всичко това като тръгнем от кабела на доставчика и стигнем до интернета на първото PC (то другото още не е купено). Ясно че е най лесно да се обадя и да дойдат, но ми се иска да се справя без тях :thumbsup:

 

Благодаря предварително!

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

В смисъл, настройките (IP Adress, Subnet Mask, Default Gateway, DNS Servers) по същия начин ли се оставят както на обикновенната LAN карта,

Да. Wireless си е също LAN мрежа. Разликата е, че е просто безжична.

 

както и да попитам дали трябва да звънна на доставчика заради MAC адреса?

Зависи. Ако доставчикът ти ограничава по MAC адрес, ще се наложи. Ако ползваш автоматично поставяне на IP-та посредством DHCP сървър (Obtain an IP address automatically), то по всяка вероятност ти се ползва MAC адреса. Ако ръчно задаваш стойностите, дадени ти от доставчика, то значи може и да не се ограничава по MAC адрес. Ти обаче ще разбереш. Ако нямаш интернет, значи най-вероятно има ограничение по MAC.

 

Още... - имам 3 диска с драйвери:

от PCI LAN адаптера - той ясно че е за PC то на което е сложен той.

от USB LAN адаптера - ще да се инсталира на другото PC на което ще бъде USB то,

но ... диска с драйвера на маршрутизатора и на двете PC та ли трябва да се инсталира?

За PCI и USB мрежовите карти си прав. Рутерът няма нужда от драйвери, той си е самостоятелен компонент. На диска най-вероятно има съветник за автоматична конфигурация, която да ти спести ръчна настройка, в случай, че не си от напредналите. Все едно ти казва: "ти ми кажи какво искаш от мрежата, пък аз ще се оправя с рутера".

 

В комплекта има и мрежов кабел, той пък защо ми е като идеята е всичко да е безжично? :giggle:

Сигурно е просто екстра - ей така, да има.

 

Също да попитам, ако не ползвам рутера:

само с PCI LAN адаптера и USB LAN адаптера може ли да се споделя I.Net с другата машина? (това само за информация)

Само с тези двете реално не, защото ще ти трябват две мрежови карти на главния компютър - чрез едната да получаваш интернет, а чрез другата да го подаваш на втория компютър. Ако вече имаш една мрежова и безжичната на PCI ти е втора, то няма проблем.

 

И последно - доста ми е оплетено както виждате, та да помоля ако може да ми обясните възможно най подробно как да стане всичко това като тръгнем от кабела на доставчика и стигнем до интернета на първото PC (то другото още не е купено). Ясно че е най лесно да се обадя и да дойдат, но ми се иска да се справя без тях :thumbsup:

Ами рутерът ще е първа инстанция. Кабелът от доставчика ще е включен в него. Оттам насетне той ще бъде конфигуриран да поддържа мрежата с твоя и бъдещия компютър както ти му наредиш. Можеш да разпределиш трафика между компютрите и да бутнеш доста други настройки, до които ще имаш достъп от контролната страница на рутера, която се отваря като напишеш IP-то на рутера в бразуър и която можеш да защитиш с парола ако искаш. Кое е IP-то на рутера го пише в книжката.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря Night_Raven,

Направих всичко това, показва че има връзка, но интернет няма:

 

http://www.softvisia.com/orion/Drugi/wireless.jpg

 

Зависи. Ако доставчикът ти ограничава по MAC адрес, ще се наложи. Ако ползваш автоматично поставяне на IP-та посредством DHCP сървър (Obtain an IP address automatically), то по всяка вероятност ти се ползва MAC адреса. Ако ръчно задаваш стойностите, дадени ти от доставчика, то значи може и да не се ограничава по MAC адрес. Ти обаче ще разбереш. Ако нямаш интернет, значи най-вероятно има ограничение по MAC.

 

Вероятно заради MAC адреса, утре ще им звънна и ще разбера.

Иначе мога и ръчно и посредством DHCP сървър (Obtain an IP address automatically) да задавам стойностите.

 

Само с тези двете реално не, защото ще ти трябват две мрежови карти на главния компютър - чрез едната да получаваш интернет, а чрез другата да го подаваш на втория компютър. Ако вече имаш една мрежова и безжичната на PCI ти е втора, то няма проблем.

 

Имам мрежова карта която ползвам сега, освен тази безжичната на PCI,

така че ще може и без рутера до колкото разбирам.

Друг въпрос е как е по добре?

 

Оттам насетне той ще бъде конфигуриран да поддържа мрежата с твоя и бъдещия компютър както ти му наредиш. Можеш да разпределиш трафика между компютрите и да бутнеш доста други настройки, до които ще имаш достъп от контролната страница на рутера, която се отваря като напишеш IP-то на рутера в бразуър и която можеш да защитиш с парола ако искаш. Кое е IP-то на рутера го пише в книжката.

 

Относно IP-то на рутера не го намирам в книжката и не ми е много ясен този въпрос относно конфигурирането, разпределянето на трафика, другите настройки и защитата с парола, но след като го намеря - и вече ползвам безжичния интернет - може би ще ми се разясни.

 

Благодаря отново!

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

Относно IP-то на рутера не го намирам в книжката и не ми е много ясен този въпрос относно конфигурирането, разпределянето на трафика, другите настройки и защитата с парола, но след като го намеря - и вече ползвам безжичния интернет - може би ще ми се разясни.

 

Рутерите на D-Link обикновено имат IP адрес 192.168.0.1. Потребителското име е "admin". Мисля, че няма зададена парола по подразбиране.

Link to comment
Сподели другаде

Имам мрежова карта която ползвам сега, освен тази безжичната на PCI,

така че ще може и без рутера до колкото разбирам.

Друг въпрос е как е по добре?

Ами, зависи. Като цяло с рутер е по-добре, все пак предназначението му е именно такова. Той има хардуерна защитна стена и ще пази цялата мрежа, и дори ще можеш да си махнеш софтуерната ако имаш такава. Освен това дори и единият компютър да е спрян, другият ще има интернет. Ако си без отделен рутер, то компютърът ще играе тази роля, което отнема допълнително ресурси. Не че е много, де, но защо да се използват, като може да се оползотворят за друго. За да има защита, ще ти трябва софтуерна защитна стена, която също заема ресурс и е доста по-лесно пробиваема. А и за да има другият компютър интернет, твоят трябва да работи.

Link to comment
Сподели другаде

Така или иначе се оказа че ще дойдат до тук за да си правят настройки, после ще пиша какво е положението.

Още не съм на ясно с настройките на рутера, но тъкмо като дойдат ще ги питам и за това.

Иначе защитна стена ползвам и сега (софтуерна).

В крайна сметка, ще видя тези дни как е положението и ако не ми харесва винаги мога да си върна настройките през обикновенната LAN карта с доброто старо кабелче :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

Така, вече съм с Wireless от което изникват други въпроси...

Модела на рутера е DI-524

 

Сега по проблема:

IP то ми по принцип беше реално (и пак си е де), носега съм зад рутер.

Въпросът е как да подкарам HFS сървъра например?

Къде и как в настройките на рутера да направя промени?

 

Ще съм благодарен ако някой ми обясни малко по подробно!

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

Не съм работил конкретно с D-Link рутери, но това, което ти е необходимо се нарича port forwarding, т.е. пренасочване на портове.

С едно търсене за D-Link DI-524 и port forwarding, стигнах до този резултат, който демонстрира пренасочването на порт за работа с BitTorrent протокол.

На практика при теб трябва да се разреши един път TCP порт 80, за да работи HFS сървъра (ако под това име визираш едноименния HTTP сървър) и още едно пренасочване ти трябва за TCP порт 3389, който ако не се лъжа е за RDP.

 

Конкретно:

 

Name: HFS

Private IP: тук пишеш IP адреса на твоя компютър

Protocol Type: TCP

Private Port: 80 (това е портът, който трябва да е отворен в компютъра ти и на който слуша HFS сървъра)

Public Port: 80 (това е портът, който е отворен във файъруола на рутера ти)

Schedule: Always (пренасочването е активно винаги, или в противен случай задаваш часови перод и дни от седмицата)

 

Name: RDP

Private IP: тук пишеш IP адреса на твоя компютър

Protocol Type: TCP

Private Port: 3389 (това е портът, който трябва да е отворен в компютъра ти и на който слуша сървъра, примащ конекции по RDP протокола)

Public Port: 3389 (това е портът, който е отворен във файъруола на рутера ти)

Schedule: Always (пренасочването е активно винаги, или в противен случай задаваш часови перод и дни от седмицата)

 

Предполагам, че това е което те интересува.

 

Поздрави.

Редактиран от netcentric
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря Night_Raven и netcentric,

Все още не се справям, но май няма да стане докато не дойде някой приятел тук...

Така че, благодаря ви.

Просто не ми е удобно да ви занимавам повече с този проблем,

засега ще си върна доброто старо кабелче...

Успех! :thumbsup:

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

Привет отново,

За да не отварям нова тема ще попитам тук.

Само междувременно да кажа че прочетох тази, тази, тази и тази теми, пробвах и не става, и не става.

 

Оставих на едната машина PCI LAN адаптера а на другата USB LAN адаптер със съответните драйвери.

 

Двата компа са в една група, правя настройките както според мен трябва да са и както е описано в темите които споменах по горе.

Не се получава връзка между тях и не мога да споделя интернета с другия.

На първия има нет който идва по кабел в друга мрежовата карта с реално IP.

Не съм качвал допълнителни програми за връзката защото засега смятам че няма да е нужно.

За тези които нямат време да преглеждат горните теми ще кажа:

 

На едното PC (това което си има I.net + PCI LAN) отварям настройките на Wireless Connection и ...

IP - 192.168.0.1

Subnet mask - 255.255.255.0

 

На другото (което има само USB LAN адаптер) отварям настройките на Wireless Connection и ...

IP - 192.168.0.2

Subnet mask - 255.255.255.0

Default Gateway - 192.168.0.1

Preferred DNS Server - 192.168.0.1

 

Някаква идея какво пропускам?

 

Добавено:

Между другото everest ми отчита като основен IP адрес - 127.0.0.1 на втората машина.

Освен това, ако сложа рутера си имам интернет и на двете машини, но... Въпросът е без него защо не става?

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

Добавено:

...

Освен това, ако сложа рутера си имам интернет и на двете машини, но... Въпросът е без него защо не става?

 

Едно нещо в цялата работа ми убягва... Има ли някаква основателна причина, да се лишиш от възможността, рутерът да разпределя интернета към останалите машини, и вместо това да искаш непременно единия от компютрите ти да играе ролята на рутер (което за мен лично е необяснимо, при положение, че имаш хардуерен рутер).

 

А иначе, ако си решил да ползваш вградения ICS (Internet Connection Sharing) на Windows-а, може би си пропуснал да активираш опцията "Allow other network users to connect through this computer's Internet connection" и да избереш за кой интерфейс става дума. Това става от страницата "Advanved" на настройките ма мрежовата карта, която е свързана към интернет.

И още нещо - ако свързваш двете машини директно една в друга чрез мрежов кабел, увери се, че използваш подходящ кабел, т.е. crossover, защото кабелите, които са за връзка от компютър към switch, не стават за целта - при тях свързването е друго.

 

Поздрави.

Редактиран от netcentric
Link to comment
Сподели другаде

Привет netcentric,

Единственната основателна причина е че не мога да си ползвам реалнота IP, иначе сложих отметка на "Allow other network users to connect through this computer's Internet connection"

Не слагам кабел засега... целта ми беше да го няма, затова накупих всички тези щуротии, иначе с кабел мисля че е ясно.

Ако в крайна сметка се спра на ползването на рутера, ще трябва да намеря кой да ми пообясни на място, но и това не е проблем в краен случай.

Просто пробвам как би било най добре :thumbsup:

 

Колкото до двата адаптера, те май не се намират (което май не е до настройки), или е?

 

Благодаря че се отзоваваш на нелепите ми питания! :thumbsup:

Аз просто се дразня че не се справям...

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

Привет netcentric,

Единственната основателна причина е че не мога да си ползвам реалнота IP, иначе сложих отметка на "Allow other network users to connect through this computer's Internet connection"

Не слагам кабел засега... целта ми беше да го няма, затова накупих всички тези щуротии, иначе с кабел мисля че е ясно.

Ако в крайна сметка се спра на ползването на рутера, ще трябва да намеря кой да ми пообясни на място, но и това не е проблем в краен случай.

Просто пробвам как би било най добре :thumbsup:

 

Колкото до двата адаптера, те май не се намират (което май не е до настройки), или е?

 

Благодаря че се отзоваваш на нелепите ми питания! :thumbsup:

 

Ако двата адаптера не се виждат, то почти сигурно е, защото не ползваш кросоувър кабел, като ги свързваш директно един в друг. При това положение те се държат, сякаш отсреща не е свързано нищо. И на тази мисъл ме навежда именно фактът, че според теб, когато са свързани през рутера, няма проблем, т.е. ползваш стандартно PC->HUB, а не кросоувър (PC->PC) свързване. За да се увериш, дали не е наистина това проблема, виж тази страница. На нея има диаграма на двата вида свързване. Просто проследи, кое от двете отговаря на твоето и ще разбереш. Втората диаграма показва свързването, което според мен е в твоя случай. Най-лесно се познава, като сравниш двата конектора на кабелите. Ако свързването и последователността на цветовете е едно и също - там е проблемът.

 

А най-удачният вариант си остава този, който първоначално си беше намислил - с хардуерния рутер. Не се притеснявай, ако искаш да си "поизцапаш ръцете" с него, ще помагам за настройката. Разбира се, по-добре ще е това да стане на ICQ или нещо от сорта, защото тук ще трябва да минем в чат режим :-)

А защо казваш, че не можеш да си ползваш реалното IP? Да не би да е защото доставчикът ти дава IP адрес на базата на MAC адреса на картата? Ако е така, мисля, че и твоят D-Link поддържа опцията "MAC address clone", чрез която можеш да излъжеш доставчика, че в мрежата му е включена старата ти карта. Ако пък е заради това, че искаш да стартираш някакви сървъри, то по-горе ти бях написал как се прави, но не пречи да доизчистим проблема.

 

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Аз всъщност не ползвам никакъв кабел, нали и двата адаптера са безжични...

Няма ICQ в профила ти, иначе наистина в този случай би било по добре.

Сега ще разгледам линка който си ми предоставил, дано открия къде греша всъщност.

Отново ти благодаря!

Редактиран от orion
Link to comment
Сподели другаде

Аз всъщност не ползвам никакъв кабел, нали и двата адаптера са безжични...

Няма ICQ в профила ти, иначе наистина в този случай би било по добре. Мойто - 116673374.

Иначе сега ще разгледам линка който си ми предоставил, дано открия къде греша всъщност.

Отново ти благодаря!

Опс, чак сега се усетих, че ти и в момента говориш за безжично свързване... Ок, ще уточним на ICQ.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...