Jump to content

Ръководство: Virtual PC срещу VirtualBox


Препоръчан пост

  • Отговори 518
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Мисля, че не. Мисля, че ще се наложи да си направиш нов виртуален диск.

 

Здраве да е. Друг път, сега не ми се занимава.

Благодаря.

 

П.П. Защо по време на старт или рестарт (само тогава, зареди ли се машината, вече е наред), когато е оставена настройката Full screen мишката ми излиза голяма, колкото ръката ми? Т.е. изпреваря ли момента, когато е заредена вече системата и влезна в Full screen mode, резолюцията е такава?

Link to comment
Сподели другаде

Създадох още един виртуален компютър, но ми изникна следният проблем: не ми отваря интернет нито на единия, нито на другия. Върви само на основния комп.

 

П.П. Открих къде е причината за това да не иска да се инсталира дадена апликация на виртуалния - просто трябваше да я копирам на виртуалния и работата тръгна. Явно не всички програми могат да се инсталират от споделената папка направо. Не знам каде е причината за това.

 

Оправи се. Рестартирах основния и хавата се оправи. Интернета хвърчи....

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Taka...

Инсталирах безпроблемно Virtual PC 2007.

После също така безпроблемно, както съм го правил (може и стотици пъти) инсталирах Windows 98.

Дотук всичко на 6! На вируалния 98 съм задал 128 МВ памет, мисля, че е предостатъчно.

А целта ми е да подкарам да печата един стар принтер, който имам от миналия век -

CANON LBP 460. Toй е от така наречените Windows принтери - не притежава собствена памет,

а ползва за такава системната памет на РС-то.

:offtopic: Казват, че Windows потребителите били като Windows принтерите - нямали собствена памет! :D

Навремето, когато ползвахме Windows 3.1 и Windows 3.11 - доста модели лазерни принтери се озорваха

със сложни графики поради липса на памет, която беше тогава много специализирана и много скъпа,

докато този модел нямаше никакви проблеми - плюеше сложни графики като змей! :cap:

Инсталацията му в Windows 3.1, 3.11 и 98 става не чрез драйвер, а чрез инсталационна програма -

пуска се един setup и така. Този сетъп е писан от Майкрософт. Механиката на принтера осигурява 600 dpi,

но сетъпа беше написан така, че да работи реално само с 300. По онова време с качество на печат 600 dpi бяха

само принтерите от най-висок клас. Навремето го купих защото ме убедиха, че всеки момент се очаква версия на софта,

която ще осигурява 600 dpi качество. Всичко това беше някъде през 1996 есента, когато работехме реално с Windows 95

и ползвахме Word 5 или май вече 6, не помня вече, имам предвид версиите преди Офис 97.

На всичкото отгоре този сетъп тръгва да инсталира принтера САМО ОТ ДИСКЕТА !!! Поредната дивотия! :(

Ама тогава не правеше впечатление. Така...

И дойде после Windows 98, а малко преди него Офис 97, когато Майкрософт въведе за пръв път Уникод шрифтовете.

И се започна едно ходене по мъките, започнаха проблемите със съвместимостта на документите,

защото се оказа, че няма как този прекрасен като качество, изработка и механика принтер

да печата с Уникод шрифтове на кирилица!!! :devil: Текстът първо трябваше да се конвертира и едва после след хиляди гимнастики

можеше да се печата. Както и да е правех го и го ползвах, щото нов лазерен принтер в ония години -брррр....

Нов сетъп така и не излезе..., майкрософстка работа... :punish:

А времето течеше, технологиите се развиваха... Ако притерът имаше собствена памет -

щеше да е достатъчно да му се смени драйвера..., ама не. И така голямото му предимство се превърна в жесток недостатък!

Дойде Windows ХР и при първия опит да пусна сетъп-а получих съобщението, че ОС е непозната и инсталацията се прекъсва! Точка! :crosseyes1:

И го зарязах тоя принтер, купих си първо мастиленоструен, после един Лексмарк лазерен, вече и той е старичък,

но поне няма проблеми ни с драйвери ни с инсталация.

А за този CANON LBP 460 отдавна се канех да пробвам дали би тръгнал по старому на виртуална машина и дали бих успял да го ползвам като шернат мрежов принтер... Ама на първо четене не стана.

Инсталацията мина по ноти, но накрая като опитах да разпечатам тестовата страница на принтера - тръгна, но излезе лист само със сив фон - никакъв текст разпечатан. И под други текстови редактори е същото.

Та който има опит с виртуален 98 - да сподели имали нещо по-специфично по настройките на LPT порта - виртуалния и реалния, може би там някъде се къса комуникацията...???

Link to comment
Сподели другаде

Виртуалният компютър би трябвало да ползва LPT порта както и реалния. Може би в настройките на BIOS-а на реалния компютър има проблем? Друго не се сещам. Нямам LPT принтер, за да пробвам при мен как е.
Link to comment
Сподели другаде

Виртуалният компютър би трябвало да ползва LPT порта както и реалния. Може би в настройките на BIOS-а на реалния компютър има проблем? Друго не се сещам. Нямам LPT принтер, за да пробвам при мен как е.

LPT порта си работи - нямам грижа с него, пробвах нарочно.

На реалния такъв няма нищо закачено.

Но преносът на данни от виртуалния към реалния е скъсан някъде. :(

Май ще пробвам с друга виртуална машина...

Ама нали всичко исках да е на Майкрософт - за избягване на евентуални несъвместимости...

Link to comment
Сподели другаде

За кой точно пренос на данни говориш? Къде е закачен принтерът? Ако не е на LPT, тогава за какви настройки на порта говореше?

Извинявай,че едва сега отговарям, бях много зает тия дни и спрях да следя темата. ;)

Принтерът е закачен на ЛПТ, разбира се. Ти питаше за настройките на Биоса на реалното РС - ами няма проблем там.

Ако се закачи локално ЛПТ принтер на реалния компютер - той си печата нормално.

С друга виртуална машина още не съм пробвал - все нямам време... :(

Link to comment
Сподели другаде

Извинявай,че едва сега отговарям, бях много зает тия дни и спрях да следя темата. ;)

Принтерът е закачен на ЛПТ, разбира се. Ти питаше за настройките на Биоса на реалното РС - ами няма проблем там.

Ако се закачи локално ЛПТ принтер на реалния компютер - той си печата нормално.

С друга виртуална машина още не съм пробвал - все нямам време... :(

 

Честно казано с VirtualBox няма смисъл да пробваш, защото принтерския порт засега не се поддържа. Дори започнаха да го премахват от компютрите, което е доста жалко. Единствено може да разчиташ на VMWare. Само не знам доколко те устройва ползването на особено тежки комерсиални приложения с оплетен лиценз.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

имам проблеми с web камерата неиска да тръгне инсталирал сам драивери и всичко както си требва но тая чудесия нетргва някои ше може ли да ми помогне мерси предварително

иначе съм с windows xp sp2 и използвам Virtual Box a virtual PC няма USB

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Извинявам се за офтопика, но някой знае ли алтернатива на някоя от тези две машини за Линукс, разбира се с пълна функционалност и безплатна, за разлика от VMware...

Meрси !

Link to comment
Сподели другаде

Извинявам се за офтопика, но някой знае ли алтернатива на някоя от тези две машини за Линукс, разбира се с пълна функционалност и безплатна, за разлика от VMware...

Meрси !

 

QEMU с някое GUI към него (аз ползвам qemu-launcher) е добър вариант. VirtualBox е разработен на основата на QEMU, което пък е продължение на разработката на plex86 (има няколко нови версии, но не е за препоръчване), използва се и доста код от Bochs, включително и Bios за видеокартите и самата виртуална машина. Bochs също става, но той прави пълна емулация, не виртуализация, включително и на процесора, което е предимство при някои тестове, както и емулация на конкретен процесор или за пускане на х86 приложения на alpha процесор например. VMware Server също е безплатно приложение, както и VMware Player (има няколко добри програми за правене на машини за него, може и ръчно или от уеб сайт - например http://vmcreator.com/virtual-machine.html). Самият VirtualBox вече е много по-добър от преди няколко версии, да не говорим за споменатата в това ревю версия. Вече е доста по-стабилен, не че преди ми е правил проблеми, има и удобна смяна на виртуалните у-ва от GUI-то - нещо което липсва даже във VMware 6 (при него може само чрез редакция на конфигурационния файл), при това има добра емулация на добре поддържаната аудиокарта SB16, няколко мрежови карти и SATA интерфейс, който го няма в никоя друга виртуална машина. Много отдавна се поддържат и серийни портове, oчаква се скоро и поддръжка на LPT порт - има много заявки от потребители и потвърждение, че скоро ще бъде включен в програмата.

Oсвен това Linux има добри методи за виртуализация - Xen, vserver, User-mode Linux (UML) и др. Под FreeBSD има добър метод на виртуализация - jail, както и под Solaris - Solaris Containers.

Въпреки че си споменал, че те интересуват безплатни програми, не е зле да ти спомена и за някои добри комерсиални - Virtual Iron, Paralels, Virtuozzo, SVISTA и др.

 

Night_Raven, да ти кажа честно, мисля че има няколко немски продукта, които са достатъчно добри - WinACE, WinRAR (първоначално беше руски, което си е ясно от името), SUSE Linux, който беше закупен от Novell и мн. мн. други. Напоследък VirtualBox ми харесва все повече и повече.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...