Jump to content

Ръководство: Virtual PC срещу VirtualBox


Препоръчан пост

  • Отговори 518
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Много съм доволен от програмата но искам да задам средният въпрос

Иска ми се да премина към ЛИНУКС и затова реших да го пробвам на виртуалната машина но не тръгва. Свълих от четири различни места Ubuntu и от едно Kubuntu но нито едно не тръгна помогнете да знам дали е от машината

Не разбрахме от коя програма си доволен - те са две. Virtual PC не може да емулира 24 битови цветове, така че инсталацията на Linux под нея е най-добре да стане в текстов, а не в графичен режим.

Link to comment
Сподели другаде

VirtualPC си емулира 24 битов цвят, но емулира S3 Trio видеоадптер, с който обаче идеално се разбират Microsoft-ските ОС - те си работят с 24 битов цвят. Доколкото знам от линукски форуми, проблемът с инсталиранието на Linux под VirtualPC е изобщо с работата на Linux с S3 Trio при 24 битов цвят. Според мен избора на М$ на точно този адаптер не е случаен - все пак другите виртуализиращи решения не го използват! Не ми се занимава да го проверявам хардуерно, затова аз инсталирам Linux под VirtualPC така (накратко, само за илюстрация на идеята):

След първото стартиране коригирам реда с параметрите за зареждане на boot loader-a ("online", т.е. само еднократно), като добавям initrd 3 (т.е стартиране в текстов режим, ако по време на инсталацията е указано нещо от рода на start X server, то initrd е 5). Обикновено rpm дистрибуците си имат и Midnight Commander, с който (за по-лесно), си редактирам /etc/X11/xorg.conf. В него изтривам секциите с редовете "Depth 24" и така...

Друг начин: Виртуалната машина се рестартира, но за бутъбъл устройство се избира CD-то. Зарежда се liveLinux и с него се редактира xorg.conf. Ръководство - тук: xorg.conf(5x) manual page

И ако изобщо има значение при инсталиането на linux виртуални машини под VirtualPC - за тип на ОС се избира Other.

 

При необходимост от работа с повече виртуални ОС предпочитам Microsoft Virtual Server 2005 R2 (отново безплатен). По-удобен е точно за такива цели: инсталира се като сервизна услуга и след рестартирането на хоста вдига всички вируални машини наново. Има и поддръжка на VMRC (Virtual Machine Remote Control) протокол за RDC (Remote Desktop Connection) до виртуалните машини. Недостатък - работи само с WindowsXP Professional, и то официално. Защото VirtualPC не работи официално с WindowsXP Home, но неофициално те отсвирва откъм онлайн съпорт и си бачка.

VirtualBox поддържа стандартен Remote Desktop Protocol, което си е супер в сравнение с липсата му при VirtualPC

 

Отделен е и въпросът за мрежовите връзки, появяващи се в Network connections на хоста. При VirtualPC такива няма, при VirtuаlBox е една за всеки мрежови интерфейс на виртуалната машина, а при VMWare са 2.

Хубавото на VirtualPC е, че конфигурираме LAN интерфейса на виртуалната машина и готово - можем да я видим като хост в локалната мрежа (чрез отговор на ping или в списъка на Workgroup computers).

При VirtualBox така и не успях да направя това. В Network connections на хоста се намира WAN интерфейса на неговия "рутер", който раздава адреси на виртуалните машини през NAT... Същия резулат и с VMWare.

Taка, че за мен това е още един плюс за VirtualPC! :)

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

Microsoft Virtual Server 2005 R2 работи само под server 2003, на процесори разрешаващи виртуализация.

Може и без тази функция но намалява драстично броя до към 5 от възможни 32 и достъпа до нея е отдалечен т.е. с Remote Desktop Connection.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
Явно имам някакъв проблем. Зареждането на Virtual PC, спира на по долу указаната снимка. При отварянето на настройките, показва, че няма инсталирана система.

post-485-1202561116_thumb.jpg

post-485-1202561125_thumb.jpg

post-485-1202561132_thumb.jpg

post-485-1202561138_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Инсталирал ли си ОС на виртуалната машина?

Ако не - сложи.. има леко описание в първия пост на темата, другото си е както инсталираш ОС и на твоя комп.

Link to comment
Сподели другаде

Инсталирал ли си ОС на виртуалната машина?

Ако не - сложи.. има леко описание в първия пост на темата, другото си е както инсталираш ОС и на твоя комп.

 

Имаш предвид 4 точка, кадето е показано Windows XP? Точно така съм направил и аз, също искам Windows XP (имам инсталиран Windows XP), но никъде не е показано как се инсталира. Не си ли сваля автоматично от реалната машина?

Link to comment
Сподели другаде

Нещо съвсем се обърках. Прочетох внимателно темата и разбрах, че съм пропуснал инсталирането на операчната система. Сега, каде да инсталирам системата? В създадения виртуален твърд диск?

- Use Physical Drive X: - прикача конкретното истинско устройство към виртуалната машина, за да го ползва и тя; - това каде се намира?

Трябва ли да е стартирана главната конзола, когато започна да инсталирам ОС?

Link to comment
Сподели другаде

Стартираш конзолата на Virtual PC, стартираш си създадената виртуална машина, от меню CD избираш Use Physical Drive X:. Ако машината е стигнала до мястото където се оплаква, че няма откъдет да зареди ОС, избери Action -> Reset. Това ще рестартира машината и вече ще погледне в указаното CD устройство за буут записи. Така ще инсталираш на виртуалната машина Windows, все едно е на истинска.
Link to comment
Сподели другаде

Стартираш конзолата на Virtual PC, стартираш си създадената виртуална машина, от меню CD избираш Use Physical Drive X:. Ако машината е стигнала до мястото където се оплаква, че няма откъдет да зареди ОС, избери Action -> Reset. Това ще рестартира машината и вече ще погледне в указаното CD устройство за буут записи. Така ще инсталираш на виртуалната машина Windows, все едно е на истинска.

 

Благодаря, но сам се сетих ;)

Link to comment
Сподели другаде

Пак съм аз.

Тъкмо работех с Virtual PC, когато изключиха тока - някаква повреда. И от тогава не може да се стартира, стига до положение десктоп, но без старт меню, програмите, които съм инсталирал, таскбара....Чист екран.

 

Така изглежда:

Пробвах с reset, ама нищо не става. Тази функция също не ми я дава.

post-485-1202649565_thumb.jpg

post-485-1202649669_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да пробваш да инсталираш наново добавките, макар че надали ще има ефект. Може да се наложи да преинсталираш виртуалната машина.

Така и направих, явно докато си писъл това. Сега работи, да чукна на дърво.

Искам да те питам нещо: задължително ли е да инсталирам драйвърите на графичната карта, на дъното, и т.н? Виртуалната машина върви доста добре и без тях, за сега. Ще подобри ли нещо тази инсталация? И ако трябва да се инсталират, задължително ли е да слагам тези, които имам на истинската или тук няма значение? Ако може други, какво предлагаш ти?

Link to comment
Сподели другаде

Е, то няма как да слагаш драйверите за твоя хардуер и на виртуалната. Тя си емулира коренно различен хардуер от истинския. Не слагай никакви драйвери.
Link to comment
Сподели другаде

Е, то няма как да слагаш драйверите за твоя хардуер и на виртуалната. Тя си емулира коренно различен хардуер от истинския. Не слагай никакви драйвери.

 

Добре, благодаря.

Само още нещо. С жената спорихме, как така, няма да навреди вирус, хванат на виртуалната машина, на истинската? Нали вика тя, виртуалната е инсталирана на истинската...?

И още нещо. Как да създам нов дял на виртуалната, след като не успях при самата инсталация на ОС?

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...