Jump to content

Дискусия: Как защитавате компютъра си?


Препоръчан пост

Аз съм с безплатния Аваст. Доволен съм, като не я пускам да сканира, а само си стои като антивирусна и съм изключил опции като:

post-9788-0-93868700-1459589743_thumb.jpgpost-9788-0-92301700-1459589749_thumb.jpg

 

И също постоянно ми инсталират техния браузър и го трия. Но, щом е безплатно ..., ще им търпим рекламите...

 

Като повече разчитам на Малуербайтс, която я пускам понякога да сканира само, но също не е включена да е активна постоянно.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 382
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Boot - sector infector (BSI)

Тези вируси инфектират сектора за начално зареждане на дискове. Вируси, които заразяват главния запис за начално зареждане (Master Boot Record - MBR), може да инфектират сектора за зареждане на дискети. Ефективното премахване на вируси BSI се осъществява с форматирането на заразения диск. Вируси на MBR не може да бъдат премахнати с форматиране на диска. Boot sector вирусите се разпространяват чрез заразени флопи-дискове. Това обикновено се случва, когато потребителя остави дискета във флопи-дисковото устройство. Когато системата се стартира следващия път, компютърът се опитва първо да зареди от флопито. Ако дискетата е заразена с boot sector вирус, то той ще се запише в boot sector-а на твърдия диск. За да предпазите компютъра си от boot sector вируси, е добре да промените настройките в CMOS така, че да позволяват зареждане на операционната система само от твърдия диск - C:\, но не и от флопито - A:\.

 

Master Boot Record (MBR)

Всички твърди дискове съдържат главен запис за начално зареждане (Master Boot Record - MBR), към който се обръща компютърът при стартиране. MBR вирусите заразяват този запис на твърдия диск с вирусен код, когато системата зареди от заразена дискета. Често срещан начин на заразяване е когато потребителят забрави заразена дискета във флопидисковото устройство при изключване на компютърът. Следващия път, когато включи компютъра, той се опитва да зареди операционната система от дискетата, като заразява твърдия диск с вируса MBR. Впоследствие вирусът се изпълнява заедно с нормалния код на MBR всеки път когато системата се зарежда от вече заразения твърд диск. После вирусите MBR се опитват да заразят секторите за начално зареждане на дискети и дискове, когато бъдат използвани. MBR вирусите не се отстраняват от диска в процес на форматиране. Тъй като MBR се намира на различно място в диска, един вирус MBR трябва да бъде премахван с инструмент като FDISK или като системата се зареди от чиста стартова дискета, преди да бъде използвана антивирусна програма.

 

http://www.chitatel.net/forum/topic/5703-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8-%D0%B8-%D1%82%D1%8F%D1%85%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B5/

 

http://zashtitakomputar.blogspot.bg/2009/12/boot.html

 

https://forums.softvisia.com/index.php/topic/12342-mbr-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BC-%D1%81-%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%BE-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA/

 

Би трябвало да стигне като информация!

Тоест, когато говорим за външни носители (понеже флопи -дискове отдавна не съществуват), трябва да посочим основно флашките. При тях е наличен сектор за начално зареждане. От друга страна - твърдите дискове (хард диска) също притежава своят главен запис за начално зареждане, който е наречен MBR. Ако съм схванал правилно, вирусите, които заразяват сектора за начално зареждане при външни устройства са наречени  Boot - sector infector (BSI).  А тези заразяващи главният запис за начално зареждане на операционната система -  MBR вируси?!? 

Аз съм с безплатния Аваст. Доволен съм, като не я пускам да сканира, а само си стои като антивирусна и съм изключил опции като:

attachicon.gif1.jpgattachicon.gif2.jpg

 

И също постоянно ми инсталират техния браузър и го трия. Но, щом е безплатно ..., ще им търпим рекламите...

 

Като повече разчитам на Малуербайтс, която я пускам понякога да сканира само, но също не е включена да е активна постоянно.

 

Аз пък изобщо не съм  доволен от Аваст,все едно нямам анативирусна. Наскоро сканирах с онлайн скенера на ЕСЕТ НОД 32 и откри една камара гадини. Платената версия може и да е по-добра, но безплатната ми се струва доста орязана. Дори нямам представа дали си актуализира дефиниите. 

Link to comment
Сподели другаде

Аз пък съм доволен от Аваст Премиер сега и от безплатната преди.

Зависи как ползваш Интернет, също и къде "ходиш"!

С времето се появи и анти-експлойта на Малуербитес,който също ползвам.

- Включително ръчно "запушени" някои неща през Административни инструменти.

Браузърът не пречи.Просто не го използвай!

Link to comment
Сподели другаде

Тоест, когато говорим за външни носители (понеже флопи -дискове отдавна не съществуват), трябва да посочим основно флашките. При тях е наличен сектор за начално зареждане. От друга страна - твърдите дискове (хард диска) също притежава своят главен запис за начално зареждане, който е наречен MBR. Ако съм схванал правилно, вирусите, които заразяват сектора за начално зареждане при външни устройства са наречени  Boot - sector infector (BSI).  А тези заразяващи главният запис за начално зареждане на операционната система -  MBR вируси?!?

Правилно си схванал. С уговорката, че няма значение дали става въпрос за вътрешни или външни устройства, защото и двата вида имат VBR, и могат да имат MBR.

Link to comment
Сподели другаде

  • 10 months later...

Здрасти!

Според вас, дет повече разбирате, коя от двете безплатни антивирусни е по-лека? Avira или 360 Total Securiry Essentials

Четох в един руски сайт, че Авира е станала доста лека, и вече е една от най-леките и надеждни програми за защита.

Link to comment
Сподели другаде

Нямам особено актуални наблюдения относно производителността, но би трябвало и двете да са достатъчно леки. Като цяло бих избрал продуктът на Avira, защото е по-утвърдена компания в бранша, но и алтернативата не е лоша.

 

Най-добрият вариант е да тестваш лично. Инсталираш едната, работиш известно време с нея, след което я деинсталираш и инсталираш другата.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...