Jump to content

Харесвате ли снукър?


Sir William

Препоръчан пост

Задавам този въпрос, защото отскоро (може би година) по EuroSport започна излъчване с хубави коментари на български език на снукър турнирите. Сега дават срещата oт откритото първенство по снукър за Велокобритания (Йорк) между Марк Уилямс и Стивън Хендри. Две доста големи имена в световния снукър. Интересно!

 

Марк Уилямс

http://www.picvalley.net/u/61/60708_552.JPG

 

Стивън Хендри

http://www.picvalley.net/u/61/60707_527.JPG

 

Страхотен двубой! Стивън Хендри победи, но наистина си струваше шоуто!

http://www.picvalley.net/u/61/60709_610.JPG

Link to comment
Сподели другаде

Разбира се, това е един от любимите ми спортове. Гледам го от много време, но за съжаление го дават само нощем. Няма да забравя как ми залепваха вече очите през пролетта, когато доста след полунощ беше направен нов рекорд по продължителност на фрейм - над 1 час :blink:

Играта е интересна и скоро ще пусна една статия за нея, ако някой прояви интерес.

Link to comment
Сподели другаде

Фрейм един час? Хм, да не е участвал Ian McCulloch или Steve "The Nugget" Davis?

 

И аз обичам малко по-бързо да се развиват нещата. Като при "ракетата" Рони О'Съливан.

Инфо за него: RonnieOSullivan.com

http://www.ronnieosullivan.com/images/OSullivanPAbg.jpg

 

Идеята ти за статия за снукъра е чудесна! Брой ме като желаещ.

Link to comment
Сподели другаде

Много аристократичен спорт. Гледала съм много малко и един път се опитах да играя (не включвам постиженията ми пред компютъра :haha:). Когато играят професионалисти изглежа много лесно, но изобщо не е. Ще се радвам да науча повече за терминологията, най-добрите в този спорт и рекордите.
Link to comment
Сподели другаде

Аз също съм за статията също ... освен това не е зле някой ден да се съберем за едно турнирче съфорумците.Мисля че ще бъде интересно :)

Нямате проблеми, аз съм на първа линия.

 

Много ми допада и спорта и играта (т.е. допада ми да гледам как играят и аз самият да играя). Определено е по-интересен от обикновения билярд, където е нещо като "хамалска игра". Има заплетени ситуации, доста за мислене и напрежение. А и наистина играта е някак си по-аристократична.

Link to comment
Сподели другаде

И аз обичам малко по-бързо да се развиват нещата. Като при "ракетата" Рони О'Съливан.

При него толкова бързо се развиват нещата, че никой не е успял да го види накъде е отпрашил днес, след като изненадващо се е отказал от срещата си с Хендри при загуба с 4:1. Само е успял да пожелае весела коледа на мениджъра си и е напуснал залата.

За тази му постъпка нещо не мога да го оправдая съвсем. Почитателите му са си купили билети и са отишли да го гледат, а той така да се измъкне. Коментира се, че не искал да се излага пред тях. Не мога да преценя кое разочарование е по-голямо - това, от лошата му моментна игра или от факта, че не уважи феновете си.

Link to comment
Сподели другаде

Язък за Рони, че така се отказа. После oпитва да се извинява...

 

Сега вече има полуфиналист в Йорк: Питър Ебдън (малко прилича на Трипио). Двамата с Джон Хигинс показаха страхотна игра. Наистина си струваше човек да наблюдава двубоя.

http://www.picvalley.net/u/62/61893_946.JPG

 

Ще чакаме кой е следващия полуфиналист. Греъм Дот или Стивън Хендри.

Link to comment
Сподели другаде

Вече шампион на Великобритания зa 2006 г. е Питър Ебдън!

В двубоя със Стивън Хендри той успя да спечели, като си "върна" за загубата преди 11 години в същия турнир.

 

http://www.picvalley.net/u/63/62812_367.JPG

 

Пак интересен двубой и хубав коментар на български език по EuroSport от Йордан Божилов.

Link to comment
Сподели другаде

Някъде между първата и втората сесия Стивън Хендри се изгуби. Сякаш това на масата не беше той. Вярно, поне си го призна. Изявлението му "Аз не играх както мога. И Питър не го направи, но той беше малко по-концентрираният от двама ни." описва идеално мача.
Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Тъй като vikinik е заета напоследък получих разрешението й аз да напиша нещо за снукъра.

 

Снукърът е производна на билярда игра, която се ражда в Индия през 1985 година. Английските войници там много обичали да се развличат с игри като Black pool (с 15 червени и една черна топка). После прибавили още няколко цветни топки и създали снукъра. Името идва от английската дума snookered (затруднено положение). Като термин “снукър” означава позиция, при която играча няма пряк обстрел към топката, с която ще играе.

Снукър се играе с 15 червени и 6 цветни топки разположени на специални места по масата.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Snooker.png/180px-Snooker.png

Всяка червена топка носи по 1 точка, а цветните съответно: жълта - 2, зелена - 3, кафява - 4, синя - 5, розова - 6 и черна - 7. Поредността на вкарване е червена - цветна, като след вкарването на цветна тя се връща на мястото й на масата. Ако мястото е заето топката се връща на най-близкото свободно място на друга цветна топка, а ако такова няма - на най-близкото място до оригиналното й местоположение без да се докосва до никоя съседна. След вкарването на последната червена и избрания цвят се вкарват поредно цветните, като се започва от най-малката по точки. При вкарване на грешна топка или бялата се отсъжда фал и съперникът получава точки - четири за фал при удар по червена топка или топка със стойност по-малка от четворка и съответните точки при игра по синя, розова или черна.

Сбора от точките при последователно вкарани топки (без съперника да има шанс да играе) се нарича брейк. Точките от фал на противника не се броят при брейк. 50 точки брейк носи названието half century (халф сенчъри), а от 100 точки - century (сенчъри). Максималният брейк, който може да постигне един играч е 147 точки (при пълно разчистване на масата и игра само с черна топка). Възможен е и по-голям брейк от 147. Точките от фал на противника не се броят при брейк.Повече от 147 може да се направи, когато противника е направил фал и е обявен фрий бол, т.е. играча може да посочи, която и да е от топките за червена и да я вкара в комбинация с цветна. Ако играча посочи една от цветните за червена и я вкара с комбинация с черна това са 1+7 = 8 точки + 147 е 155. Реално максималният брейк може да бъде 155.

Най-бързият максимален брейк принадлежи на Рони О’Съливан - 5 минути и 20 секунди. Най-много максимални брейкове са правили:

Stephen Hendry 8

Ronnie O'Sullivan 6

John Higgins 5

 

От една година е забранена рекламата цигари в снукъра и броя на турнирите намаля. Ето и пълната програма за настоящият сезон:

 

September - 2006

Pot Black Cup

2nd - 2nd, The RAC Club

Royal London Watches Grand Prix qualifiers

30th September - 4th October, Pontin's Prestatyn

 

October - 2006

Royal London Watches Grand Prix

21st - 29th, Aberdeen Exhibition and Conference Centre

Malta Cup qualifiers

31st October - 3rd November, Pontin's Prestatyn

 

November - 2006

UK Championship qualifiers

13th - 19th, Pontin's Prestatyn

 

December - 2006

UK Championship

4th - 17th, York Barbican Centre

 

January - 2007

Welsh Open qualifiers

6th - 9th, Pontin's Prestatyn

The Masters

14th - 21st, TBC

China Open qualifiers

24th - 27th, Pontin's Prestatyn

Malta Cup

29th January - 4th February, Hilton Conference Centre Malta

 

February - 2007

Welsh Open

11th - 18th, TBC

888.com World Snooker Championship qualifiers

22nd February - 2nd March, Pontin's Prestatyn

 

March - 2007

888.com World Snooker Championship qualifiers

13th - 14th, Pontin's Prestatyn

China Open

25th March - 1st April, Beijing University Students Gymnasium

 

April - 2007

888.com World Snooker Championship

21st April - 7th May, The Crucible Theatre, Sheffield

Link to comment
Сподели другаде

За феновете не снукъра попаднах на това: Снукър

Аз лично ако имах време бих се захванала с подобен спорт, защо действително е много интересен.

Навремето, преди да стане толкова модерно да имаш компютър беше модерно да имаш SEGA.

Та имах и все още имам такова нещо и доста играех тогава (бях задобряла между другото ;) ), но уви сега не ми остава време за подобни неща. :)

Link to comment
Сподели другаде

Аз обожавам снукър. Почти винаги, когато го дават гледам да съм на линия.. В Пловдив има една зала, където пробвах наученото от телевизията и останах доволна от резултата :giggle:

Любимец ми беше Пол Хънтър.. (R.I.P.)

Рони е голям играч, него също много харесвам.

Link to comment
Сподели другаде

Днес 14.01.2007 има по ЕвроСпорт “Мастърс”, пряко от Лондон: oт 17:30, 22:00 и 23:45.:)

 

Даже в момента върви турнира по ЕвроСпорт. Динг направи максимален брейк: 147 точки в седмия фрейм срещу Хамилтън!

http://www.picvalley.net/u/75/74252_835.JPG

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...