Jump to content

Ръководство за споделяне на Интернет


Препоръчан пост

За да се споделя интернет на няколко компютъра са нужни две лан карти на компютъра който ще играе ролята на сървър (който има интернет) и евентуално един switch/hub. Статията е написана за WinXP, но би трябвало нещата да стоят по подобен начин и при другите версии на Windows.

От Start -> Control Panel -> Network Connections изберете лан картата на която идва интернетът, натиснете с десен бутон на нея и изберете Properties. След това преминете на Tab-а Advanced и сложете отметката Allow other network users to connect through this computer's Internet connection. Долната отметка я оставете празна и натиснете OK.

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1922/share_net_1.png

 

В Network Connections отворете Properties прозореца на другата лан карта на сървъра и от списъка изберете Internet Protocol(TCP/IP).

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1922/share_net_2.png

 

Там направете следните настройки:

 

IP address: 192.168.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway: (остава празно)

 

Preferred DNS server: (остава празно)

Alternate DNS server: (остава празно)

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1922/share_net_3.png

 

От втората лан карта на сървъра илиза кабел който го свързва със switch-а/hub-a. От switch-а/hub-a вече отиват кабели към останалите компютри.

На всички останали компютри от мрежата настройките на лан картите са следните:

 

IP address: 192.168.0.ХХХ

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway: 192.168.0.1

 

Preferred DNS server: 192.168.0.1

Alternate DNS server: (остава празно)

 

Kато 192.168.0.ХХХ значи например 192.168.0.5.

 

Също така всички компютри трябва да са в една workgroup-a. Workgroup-а на компютъра се променя от:

Start -> Control Panel -> System -> Tab-а "Computer Name" и бутона "Change...".

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1922/share_net_4.png

 

След това рестартирайте машините и всичко трябва да е наред. Ако този начин не работи ще трябва да инсталирате Proxy програма, например CCProxy,

на сървъра, а на останалите компютри от мрежата да направите proxy настройки на програмите ползващи интернет. За Internet Explorer например това става

от менюто Tools -> Internet Options, Tab-a "Connections" и бутона "LAN Settings", там сложете отметката Use a proxy server for your LAN(These settings won`t apply to dial-up or VPN connections), на Address въведете 192.168.0.1, а на port 808. За повече информация вижте сайта на CCProxy.

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1922/share_net_5.png

 

Ако компютрите са само два няма да имате нужда от switch/hub, а само от един кръстосан кабел който можете да закупите от всеки магазин за hardware и с помощта на който да свържете двата компютъра директно. В по-големи мрежи, за по-високи скорости, се препоръчва да се ползва switch пред hub.

 

Автор: Звездомир Златинов

Правата над статията принадлежат на SoftVisia

Редактиран от Златинов
Link to comment
Сподели другаде

  • 7 months later...

Това е връзка на два компютъра в мрежа с кроснат кабел, с помощта на Network Setup Wizard

ЕТО и Настройките за първия компютър който има две LAN карти.

Старт -> Настройки-> Мрежови връзки –> Network Setup Wizard след две кликвания се появява Така наречения „Съветник за инсталиране на мрежа”

Следвате неговите инструкции докато стигнете до прозореца „Изберете метод за връзка „в който трябва да изберете как ще свържете компютъра в мрежата понеже сега настройваме компютъра който ще се свързва директно към интернет и същевременно чрез втората ЛАН карта ще свързва втория компютър избираме първото твърдение от диалоговия прозорец т.е поставяме зелената точка на „Този компютър се свързва директно с интернет.Другите компютри в тази мрежа се свързват с Интернет през този компютър”

След натискане на бутон „Напред „появява се следваш диалогов прозорец в които трябва да изберем Връзката с Интернет .Това е връзката чрез която се свързвате чрез вашия доставчик

Сега следва прозорец озаглавен „Изберете личната си връзка”

В него трябва да се маркира квадратчето срещу втората ЛАН карта която ще свързва двата компютъра

Следват няколко диалогови прозорци с описания и наименуване на компютъра и мрежата и .т.н

 

И вие сте почти приключили с настройката на първия компютър остава само да отбележите в диалоговия прозорец опцията:

„Съветника да завърши;няма нужда той да се изпълнява другаде”

След това давате Край на последния диалогов прозорец

----

След това ще трябва да шервате връзката !За целта отново отиваме на Старт -> Настройки-> Мрежови връзки –>връзката чрез която се свързвате –> с десен миши бутон ->Properties (Свойства)-> Advanced (Разширени) –-маркира се само квадратчето което:

"Позволява на други потребители на мрежата да се свързват през Интернет връзката на този компютър.”

Като за домашна мрежова връзка в празното поле се попълва Наименованието на втората ЛАН карта – Local Area Connection 2

 

С това завършихме с настройката на първия компютър!

---------------------

Сега следва да се направят настройките и на втория компютър .

Те са правят по аналогичен начин отново от Старт -> Настройки-> Мрежови връзки –> Network Setup Wizard - ->Следвате неговите инструкции докато стигнете до прозореца > „Изберете метод за връзка „

Но в този диалоговия прозорец се отбелязва че компютъра се свързва с интернет чрез друг компютър а именно маркира се със зелена точка опцията :

”Този компютър се свързва с Интернет чрез корпоративен шлюз или чрез друг компютър в мрежата”

 

По нататък следвате инструкциите на „Съветника за инсталиране на мрежа „

Докато завършите до края !

Сега вече всичко трябва да е наред и да имате мрежа между двата компютъра от тук нататък можете да сърфирате в интернет и да споделяте папки игри и програми между двата компютъра

 

Настройките които направих съм описал със скриншоти в ето този файл:

Cвързване на два компютъра в мрежа -> http://store3.data.bg/androjel/%ca%ed%e8%e3%e8/

Редактиран от andro
Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...

Братле а ако ми дава че Local Area Connection мрежата е заключена и не ми се появява още в първата стъпка дето е да сложа тикче там дето е под Windows Firewall.Даже не ми дава да изтрия мрежата...как да го направя :?

-------------------------------------

Справих се вече,евала на темата и на този който я е направил :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

значи ако може да използван темата за да питам .... КАК ТОЧНО СТАВА ВРЪЗКАТА И СПОДЕЛЯНЕТО НА INET --> чрез VPN !!??

 

Значи едно мое аверче е на VPN връзка и е с PPPOE протокол, мисля че си получава IP-то автоматично, и съм купил switch и искам да се вържа към него и да ползвам мрежата, а в последствие ако той ми позволи и (понякога нета му) !?? КАК СТАВА НОМЕРА !?? :)

Link to comment
Сподели другаде

Опитвам се да "докарам" интернет на втори компютър, свързан с първия. Проблемът е следния: двата компютъра не искат да се видят. Сложил съм необходимите настройки, както е описано по-горе, драйверите на мрежовите карти са си OK,в една Workgroup-а са, обаче не се засичат. Кабелът е кроснат. Всичко изглежда наред, и все пак?! Къде може да е проблема?
Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...
Хора вижте при мене каква е ситуацията. Имам си интернет кабеларка и съм с лаптоп. Сега баджанака който живее в съседния апартамент иска да си цепнем интернета. най лесно ми е да му споделя интернета през уайерлеса и той да си земе уйерлес и готово. само че момчето е малко неграмотно с компютрите и най -мноо ме е страх да не ми лепне нещо щото нали тряаа да са в мрежа компютрите. Въпроса ми е как мога да се защитя мойта машина така че той ако иска да се зарази и със робеола мен да не ме засегне? Благодарско предварително!
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Като дам в Internet Connection Sharing отметка на първото(без 2та опция) и после ОК ми дава някаква грешка...

http://i.data.bg/08/07/06/1040422_orig.jpg

Дайте малко помощ плс, пък и с Ентуорк Уизард ми дава пак накаква грешка... :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Здравейте,

пробвах го и всичко е наред, имам интернет на другия компютър, НО на този съм на виста и ми показва че втората лан карта е Unidentified network и не мога да се връзвам между двата, т.е. не мога да обменям файлове. Някакво решение в/у въпроса?

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...
Имам и аз питане???Ако компа който ще играе ролята на сървар има само и Лан карта как тогава да включа втория - дали се продава някаква букса в акоято да включа двата ,а буксата в лан картата...
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...