Jump to content

Проблем с разделянето на звука в Windows 10


djudjendjer

Препоръчан пост

Здравейте. С Windows 10 съм, 64-битов. Лаптопът ми е Asus X550JK. Използвам екранни четци поради това, че съм незрящ. Също така използвам програмата Aura – горска звукова атмосфера. Искам да разделя звука на програмата от този на екранните четци, така че когато свържа слушалки към лаптопа да мога да чувам екранния четец през слушалките, а Aura през колонките на лаптопа. Това беше възможно, когато бях с Windows 8.1, но от както съм с Windows 10, не мога да постигна това. Независимо дали свързвам слушалки, или не, звуците идват все от едно и също място. Знам, че мога да намаля звука на Aura, така че да не ми врещи през слушалките, но не желая това, а по-скоро да я чувам от колонките.

Това, което пробвах до тук са 2 неща:

Virtual audio Cable. Изпробвах също вградената в Windows възможност за миксиране на звука, но резултатът е ехо от звуците на компютъра. Преди да инсталирам виртуалния кабел ми се извеждаше само едно изходно устройство, наречено Speakers Conex Smart Audio и то независимо дали съм включил слушалки с кабел, или не. Изпълних всички процедури по създаване на виртуален кабел, както и насоките за работа с вградените възможности на Windows, но резултатът е просто едно отдалечено ехо на звуците в системата.

Вече се чудя какво да си мисля. Подозирам, че ми липсва драйвър, който не ми позволява да пренасочвам част от звуците към отделни приложения, но не знам какъв по-точно.

Предложиха ми да си закупя звукова карта, но също отхвърлям този вариант при условие, че преди без допълнителна такава можех да разделям звуците в Windows.

Нито разбирам от звукови карти, нито знам каква би ми свършила работа, още по-малко пък ми се дават пари за това. Някакви други идеи и решения?

 

Link to comment
Сподели другаде

Нормалното и обичайното поведение е, когато свържеш външни колони или слушалки към 3.5 мм. жака на лаптопа  (или предния панел на настолен компютър), вградените колонки да се изключат. Драйвърите на Realtek предлагаха опцията да разделят задните и предните жакове при дънни платки за настолни компютри на отделни устройства, за да могат да възпроизвеждат отделни звукови потоци. Дали това се предлага и при лаптопи, не мога да кажа, особено след като в твоя случай аудио чипът е на Conexant.

 

Ако наистина ти липсва специфичния драйвър за аудио чипа и в момента си с общия драйвър на Windows, тогава можеш да опиташ да инсталираш драйвъра от сайта на ASUS.

Link to comment
Сподели другаде

Нормалното и обичайното поведение е, когато свържеш външни колони или слушалки към 3.5 мм. жака на лаптопа  (или предния панел на настолен компютър), вградените колонки да се изключат. Драйвърите на Realtek предлагаха опцията да разделят задните и предните жакове при дънни платки за настолни компютри на отделни устройства, за да могат да възпроизвеждат отделни звукови потоци. Дали това се предлага и при лаптопи, не мога да кажа, особено след като в твоя случай аудио чипът е на Conexant.

 

Ако наистина ти липсва специфичния драйвър за аудио чипа и в момента си с общия драйвър на Windows, тогава можеш да опиташ да инсталираш драйвъра от сайта на ASUS.

Когато бях с Windows 8.1, звуците можеха да се разделят, така че - да. Беше възможно, макар с лаптоп. Благодаря за драйвъра. Ще го изтегля и инсталирам, след което отново ще пиша за резултата от това.


Night_Raven

Наскоро пробвах с драйвъра, към който сте ме насочил. Сега, когато го изтеглих забелязах, че вече го имам в компютъра си. Уви, този драйвър не свърши работа. И все пак благодаря за отзоваването.

Link to comment
Сподели другаде

Доколкото виждам по снимки и видеа, Conexant SmartAudio HD би трябвало да има опция да раздели вградените колонки на лаптопа и изходящия жак на две отдлени устройства. Поне се надявам драйвърът в твоя случай да е аналогичен. В един от екраните видях опция Multi-Stream, която би трябвало да прави точно това, което искаш. За жалост обаче по всяка вероятност ще ти трябва зрящ човек, защото силно се съмнявам панелът на Conexant да се понрави на екранния ти четец.

 

Алтернативата е да потърсиш за аналогична опция в аудио настройките на Windows, защото някои драйвъри инсталират подобни добавки/екстри така, че да са достъпни и през контролния панел на операционната система: след като отвориш прозореца със списъка с устройства за възпроизвеждане (playback), кликни два пъти върху съответното устройство. Ще има поне няколкото подпрозореца: General, Advanced, Levels и т.н. Възможно е да има и подпрозорец Enhancements (не съм сигурен какъв е официалният му превод), в който да я има точно тази опция, която ти трябва. 

Link to comment
Сподели другаде

Нямам опция за разделяне. Все пак прилагам и снимка. Просто недоумявам как е възможно с предходна версия на Windows да можеше това да се прави, а сега да изглежда невъзможно. Та нали уж все едни и същи драйвъри ползвам...

post-29575-0-73958700-1643119089_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново. Можете да заключите темата, ако желаете. Безкрайно Ви благодаря за насоките, които ми помогнаха да достигна до правилното решение.

Сега отново имам 2 звукови устройства.

Постигнах това като ръчно инсталирах драйвъра този път от диспечера на устройства и избрах Hi Definition Audio Driver от падащото меню. След рестартирането на компютъра имам вече 2 изходни устройства, респективно слушалките и говорителите, а програмата звучи през говорителите на лаптопа, точно както исках. Благодаря още веднъж. Реших да споделя решението, до което стигнах, още повече защото може да е полезно за някого. Това е и моя начин да се отплатя за съветите и насоките, които получавам тук всеки път, когато пиша.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...