Jump to content

част и мнение за конфигурация


Препоръчан пост

дънна платка - asus tuf gaming Z590 plus wifi

процесор intel i5 10600k

Оперативна памет corsair 8GB DDR4 LPX

охлаждане на процесор cooler master hyper 212 black edition до (163,9мм)

 

знам, че трябва да сменям видео картата но мисля да остана за сега с нея.

Когато ми се развали картата мисля да свържа компютъра временно с телевизора.

 

ASUS EN8800GTX HTDP 768MB 384bit GDDR3 EN8800GTX/HTDP/768M

захранване

seventeam model ST-750EAD-05G (750W)

 

забелязах че в един сайт има 3 варианта единия вариан е без кутия но незнам кой вариан да избера

 

https://ardes.bg/product/intel-core-i5-10600k-4-1ghz-bx8070110600ka-192703

 

https://ardes.bg/product/intel-core-i5-10600k-4-1ghz-bx8070110600kbox-182352

кой вариан от двата процесора да избера.

Link to comment
Сподели другаде

Първо две забележки от общо естество: 
1. Аз не бих поръчвал от Ardes, освен ако не проучиш други магазини, защото обикновено цените на Ardes са... зле.
2. Аз бих сглобил конфигурация базирана на AMD, не Intel.
 
Ако все пак настояваш да е Intel-ска платформа...
Дънната платка е смазващ оувъркил за този процесор. Не само е с чипсет от Z-серията, но и от високия клас. Съвсем спокойно можеш да използваш дънна платка в ценовия диапазон 200-300 лева.
Процесорът няма нужда да е K-модел, т.е. можеш да вземеш „чист“ i5-10600. K-процесорите са с отключен множител, което нужно за оувърклок. Ако няма да оувърклокваш, ползата от K-процесор е буквално нулева, а плащаш повече.
8GB памет според мен не е оптимално количество. По-добре се насочи към 16GB и по-конкретно към 2x8GB, за да се възползваш от двуканалния режим на процесора. Не че прирастът в производителността е осезаем, но е достатъчен, за да оправдае малко по-високата цена за две платки (или готов комплект) памети спрямо една.
Cooler Master Hyper 212 посредствен охладител за парите си. Далеч по-смислени варианти са Arctic Freezer 34 или ID-COOLING SE-224-XT Basic. И двата се намират за около 50 лева. Първият го има и в „eSports“ версии с по един или два вентилатора. Разликата между стандартния и eSports версията е външният вид и това, че вентилаторът eSports версията достига малко по-високи максимални обороти на въртене, което в твоя случай не ти е нужно изобщо. Така че ако външният вид не е важен, обикновената версия те устройва напълно.
Захранващият блок е просто жалък. Силно ти препоръчвам да го смениш, защото това не е захранващ блок за съвременна конфигурация.
 

Когато ми се развали картата мисля да свържа компютъра временно с телевизора.

Това не го разбрах. Ти можеш да свържеш телевизора с компютъра и преди да ти се е повредила видео картата.

Link to comment
Сподели другаде

В моят град сервизите пазаруват от reset, vali, ardes. Взимам тази дънна платка, ако някой път реша да сменя процесора например с някой процесор от 11 генерация. Знам, че процесора е посредствен.

постапенно ще добавя още 8GB RAM и ще сменя захранването и след това и видеокартата.

 

Видео картата ми е доста стара и на нея няма порт hdmi.

 

За тези части, колко W да е мощноста на захранването

Link to comment
Сподели другаде

Взимам тази дънна платка, ако някой път реша да сменя процесора например с някой процесор от 11 генерация.

Това не оправдава покупката на толкова скъпо дъно, освен ако не възнамеряваш не само да преминеш на най-високия клас процесор, но и да оувърклокваш. В противен случай просто хвърляш пари на вятъра.

 

Знам, че процесора е посредствен.

Никъде не съм казал, че процесорът е посредствен, напротив i5-10600 е приличен процесор. Казах, че не ти е нужна K-версия на процесора. Също така, може да не е особено оптимален избор в зависимост от това за какво ще го ползваш. Което ме води до въпроса... За какво ще ползваш системата?

 

постапенно ще добавя още 8GB RAM и ще сменя захранването и след това и видеокартата.

Препоръчвам да смениш захранващия блок още от самото начало. Можеш да направиш същото и с паметта — да вземеш директно 2x8GB. Спокойно можеш да купиш тези неща, ако пренаредиш бюджета оптимално: вземеш по-евтина и практична дънна платка, не вземеш K-версия на процор и вземеш по-евтин охладител. За бога, можеш да спесиш между 200 и 300 лева само от дънната платка. Над 500 лева за подобен компонент е просто лудост, освен ако не знаеш точно какво правиш.

 

Видео картата ми е доста стара и на нея няма порт hdmi.

Т.е. в момента не можеш да свържеш телевизора, а когато останеш с картата вградена в процесора, ще можеш да използва HDMI порта на дънната платка?

Ако не използваш говорителите на телевизора, винаги можеш да си купиш DVI към HDMI кабел и да решиш проблема, макар че тук зависи и точно каква разделителна способност и честота на опресняване очакваш да получиш.

 

За тези части, колко W да е мощноста на захранването

За конфигурация с Intel Core i5-10600 процесор и текущата ти видео карта един 450W захранващ блок ще е напълно достатъчен. Имам предвид качествен, не евтин боклук.

 

И понеже не обичам да работя на сляпо, кажи все пак за какво ще се използва този компютър и какви са ти плановете за него в бъдеще. Някакъв ориентир поне, за да се преценят нещата по-адекватно.

Link to comment
Сподели другаде

например за игри от тип: game world of warships, game world of tank, GTA V , the sims 4 ,някой програми на corel.

 

Дънъта платка я взимам защото подържа 10 и 11 генерация процесори, ако след време реша да се спра на 11 генерация отново трябва да сменям дъно.

 

Взимам този процесор 10600k защото е на промоция и е по евтин от 10600 в момента

 

Захранването мисля да е подобно но не мога изцяло да сменя всичко в момента.

 

https://www.pazaruvaj.com/zahranvawi-blokove-c3158/corsair/rmx-series-rm750x-750w-gold-cp-9020092-155-p308813763/

Link to comment
Сподели другаде

например за игри от тип: game world of warships, game world of tank, GTA V , the sims 4 ,някой програми на corel.

За подобни игри Core i5-10600(K) е предостатъчен. Не съм запознат точно колко Corel би успяла да уплътни повече ядра, но предполагам, че няма да има особена полза.

 

Дънъта платка я взимам защото подържа 10 и 11 генерация процесори, ако след време реша да се спра на 11 генерация отново трябва да сменям дъно.

Не съм сигурен доколко ще е рентабилно да смениш. Core i5-10600(K) е достатъчен за това, което ще правиш. За игри разликата между него и по-нови и/или по-мощни процесори е минимална и неоправдана.

 

Взимам този процесор 10600k защото е на промоция и е по евтин от 10600 в момента

Щом има някаква промоция на K-модела и е по-евтин от стандартния, тогава разбирам.

 

Захранването мисля да е подобно но не мога изцяло да сменя всичко в момента.

 

https://www.pazaruvaj.com/zahranvawi-blokove-c3158/corsair/rmx-series-rm750x-750w-gold-cp-9020092-155-p308813763/

RMx серията на Corsair е отлична. В случая обаче 750W е отново смазващ overkill. За текущата конфигурация 450W са предостатъчно. За ъпгрейд може и да не са, но така и не казваш какви планове имаш. Ако просто мислиш да преминеш на някакъв Core i7 + RTX 3060/3070, и 550-ватово захранване ще свърши работа.

Link to comment
Сподели другаде

video card например https://www.speedcomputers.biz/asus-tuf-gaming-gtx-1650-4gb-gddr6-video-karta/

 

След време на RTX .

Значи захранване

по принцип процесора консумира 125 W

Видео карта зависи от модела

охлаждане незнам как е там

имам hdd WD 2 TB GOLD

оптично устроиство

и ако реша допълнителни винтилатори да сложа

Link to comment
Сподели другаде

По груби сметки:

- Core i5-10600: ~105W;

- GTX 1650: ~100W;

- дънна платка: ~40W;

- памет: ~3W на модул;

- твърд диск: ~7W;

- SSD: ~3W

- оптично устройство: ~5W (бездействие) и до ~30W при запис;

- вентилатори: по ~5W за 120мм вентилатор.

 

Общо излиза около 300W, като това е с натоварени процесор и видео карта.

 

Занапред един Core i5-11700 можем да го броим като ~140W, а една RTX 3060 Ti (гадая каква карта би взел) е около 170W консумация, така че общото потребление отива на около 400W. Не виждам как един 550W захранващ блок няма да е достатъчен. Сега, ти ако настояваш, вземи и 1kW.

 

Отделен е въпросът колко рентабилно е да се купува GTX 1650 за 500 лева.

Link to comment
Сподели другаде

до 1900 лв например

за бъдеще видеокарта нз кога

Сега налично има само кутията, 2TB HDD WD, и оптично устройство.

Тази седмица ще купувам

процесор intel i5 10600k

дъно asus tuf z590 plus wi-fi (подържа 10 и 11 ген)

охладител за процесор на socket 1200

DDR4 CORSAIR 8GB LPX първоначално

и захранване на corsair например до 650W

 

след няколко месеца видео карта а след това още RAM

монитора ми е samsung syncmaster 760bf.

 

ако през това време се развали старата видео карта ще свържа кутията към тв модел samsung UE49MU6472U. временно

Link to comment
Сподели другаде

до 1900 лв например

За подобна сума можеш да смениш всичко (без видео картата), като дори директно вземеш Core i7-11700, 16GB памет и нова кутия.

 

Сега налично има само кутията, 2TB HDD WD, и оптично устройство.

Кажи каква е кутията, защото най-вероятно ще е добра идея да се смени и тя.

 

процесор intel i5 10600k

Все още не си казал защо искаш да е Intel-ска система, при положение, че платформата на AMD е по-добра и до голяма степен дори по-изгодна.

 

дъно asus tuf z590 plus wi-fi (подържа 10 и 11 ген)

Умолявам те да ми дадеш някакво логично обяснение защо възнамеряваш да хвърлиш толкова пари за дънна платка, след като можеш да вземеш доста по-евтина, без да губиш поддръжката на Rocket Lake.

Имаш много пари за харчене и се чудиш къде да ги дадеш? Ако да, защо не пуснеш някой-друг лев на мен например?

 

DDR4 CORSAIR 8GB LPX първоначално

Както казах, можеш да скочиш дори директно на 16GB.

 

и захранване на corsair например до 650W

Отново да спомена, че 650W е overkill, освен ако не възнамеряваш да купуваш по-висок клас видео карта от ранга на RTX 3070/3080.

 

след няколко месеца видео карта а след това още RAM

Ти хубаво планираш да купуваш видео карта след няколко месеца, но не се знае доколко ще се нормализира ситуацията дотогава.

 

монитора ми е samsung syncmaster 760bf.

 

ако през това време се развали старата видео карта ще свържа кутията към тв модел samsung UE49MU6472U. временно

Предполагам планираш да играеш поне някои игри на телевизора след евентуална смяна на видео картата. Да? Не?
Link to comment
Сподели другаде

кутията е https://www.vali.bg/bg/product/9786/Кутия-Cooler-Master-CM-Force-500-FOR-500-KKN1-ATX-Черенняма 1 година. в Гаранция е.

 

защото по добре да дам повече с 100 лева, след време да не сменям отново всичко за един процесор от 11 генерация например. Има и wi-fi където няма постояно да разнасям кабела за интернет.

 

 

 

Не съм почитател на AMD досега стария компютър ме искара доста години. (13-15години)

 

Просто захранването искам да съм го предвидил и за бъдеще.

 

“ Предполагам планираш да играеш поне някои игри на телевизора след евентуална смяна на видео картата. Да? Не?”

 

първонално ако се развали старата карта времено свързвам само процесора.

И на монитор и на тв може и някой път да поиграя, след смяна на нова карта.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...