Jump to content

"Екстракт" на DVD


Препоръчан пост

Здравейте!

Разполагам с музикален DVD диск и съм си поставил две задачи за него: да направя екстракт на видеата, които искам, както и екстракт само на аудиото за определени песни. Т.е. целя максимално запазване на качеството (и на видео, и на аудио) и ми се иска да направя екстракт и на двете. Как да го направя най-лесно и качествено?

Link to comment
Сподели другаде

Ако ти трябват конкретни песни и те са разделени на самия диск, тогава би трябвало да можеш да ги копираш индивидуално в оригиналния им вид чрез DVD Decrypter или DVDFab.

 

След това можеш да ги репакетираш в MKV с MKVToolNix (ако искаш да запазиш оригиналните видео и аудио потоци) или да извлечеш само аудиото с DGIndex.

 

Въпросният DVD диск оригинален/закупен ли е? Ако не, вече прехвърлен ли е на твърдия диск?

Link to comment
Сподели другаде

Това не значи почти нищо. Както и да е. Ако дискът е оптичен носител, можеш да използваш DVD Decrypter (в IFO режим), за да си извлечеш желаните парчета. Алтернативата е DVDFab. Недостатъкът ѝ е, че е обемиста, понатрупана и леко тромава на моменти. Предимството ѝ е, че има функция preview, така че можеш да прегледаш какво извличаш, преди да го направиш.

 

Няма да обяснявам в детайли точно какво трябва да правиш, защото 1) се надявам да успееш да се ориентираш сам и 2) мързи ме в момента. Ако не се справиш, пиши.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Алтернативата е DVDFab.

Аз доколкото разбрах препоръчваш нея в друга статия. Реших да ползвам нея. В trial режим.

 

 

 


Недостатъкът ѝ е, че е обемиста, понатрупана и леко тромава на моменти.

Това нямаше да ме изплаши, но се уверих сам. Дори са създали опашка за задачи. Сякаш някой има вързани 15 оптични устройства и по цял ден пиратства дискове.

 

 

 

 


би трябвало да можеш да ги копираш индивидуално в оригиналния им вид чрез DVD Decrypter или DVDFab.

Това всъщност не е добре измислено (или пък е?). Дава ми да си избера глави по диапазон. Т.е. мога да му дам от 5-та до 10-та глава (примерно). Ако пък копирам отделно всички песни, няма да ми стигнат опитите за всички. Затова реших да използвам направо опцията за копиране на "main movie", което при мен са всички песни. В крайна сметка разполагам със съдържанието от диска без менютата. Отново VIDEO_TS и AUDIO_TS папки. Това ли трябваше да се случи и ако да, какво следва сега? Искам да си избера няколко глави/песни, от които да взема само аудио или аудио + видео.

Link to comment
Сподели другаде

Аз доколкото разбрах препоръчваш нея в друга статия. Реших да ползвам нея. В trial режим.

Препоръчвам е може би силна дума. За Blu-ray няма безплатна алтернатива. За DVD алтернативата е DVD Decrypter, която в някои ситуации не успява да свърши работа, поне откъм декриптиране на защити. Т.е. и DVD Decrypter и DVDFab имат силни и слаби страни, затова имам и двете.

 

Дори и да изтече пробният период, DVDFab ще работи в безплатен режим. Ще се оплаква и ще подканва да бъде закупена, но DVDFab Decrypter модулът ѝ ще работи, а той е достатъчен. Платената функционалност е нужна основно, ако искаш да можеш да избираш по-добър контрол над това какво копираш. Това е рядко нужно на 99% от хората.

 

Това всъщност не е добре измислено (или пък е?). Дава ми да си избера глави по диапазон. Т.е. мога да му дам от 5-та до 10-та глава (примерно). Ако пък копирам отделно всички песни, няма да ми стигнат опитите за всички. Затова реших да използвам направо опцията за копиране на "main movie", което при мен са всички песни. В крайна сметка разполагам със съдържанието от диска без менютата. Отново VIDEO_TS и AUDIO_TS папки. Това ли трябваше да се случи и ако да, какво следва сега? Искам да си избера няколко глави/песни, от които да взема само аудио или аудио + видео.

Избираш Main Movie и кликаш Choose Other Titles. Ще видиш списък с всички заглавия, които са на диска. Например при обикновени филми, заглавието с най-продължително времетраене ще е точно самият филм и ще е маркирано по подразбиране. Ще има обаче и други, по-кратки заглавия. На диск с филм например това ще са допълнителни материали, трейлъри, реклами и т.н. На диск с отделни песни би трябвало всяко парче да е на отделно заглавие. Можеш да провериш кое какво е с Play бутона, който се появява, когато минеш с курсора върху дадено заглавие.

След като си избереш заглавие, кликаш OK. На основния екран можеш да избереш кои аудио пътеки и субтитри да запазиш. Накрая кликаш Start.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


На диск с отделни песни би трябвало всяко парче да е на отделно заглавие.

Не. Точно това опитах да обясня. Ето така изглежда. А и май е правилно да е така. Намира основния "филм" с всички песни и филмчето с предупреждението (може би). Песните ги разпознава по глави ето тук. Т.е. за да имам отделни песни, трябва да ги избирам по този начин... което не ми е проблем, ако наистина ще ми разреши да го направя с няколко песни, без да плащам. Така ли да процедирам?

Link to comment
Сподели другаде

Ако не се засичат като отдлени заглавия, да, ще трябва ръчно да избираш индивидуалните песни. Пробната версия трябва да е ограничена откъм време, не откъм функционалност.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Ако не се засичат като отдлени заглавия, да, ще трябва ръчно да избираш индивидуалните песни.

Тествах. Така ще се получат нещата. Има и още една подробност, която забелязах сега - има една 4-5 секундна пауза в началото на всяка песен/клип, която ще искам да изрежа по някое време. Но да приемем, че съм си копирал песните, които искам. После какво следва?

Link to comment
Сподели другаде

Както казах в началото, след като вече имаш VOB файлът на дадена песен, можеш да го репакетираш в MKV контейнер с помощта на MKVToolNix. Това ще запази оригиналните потоци. Ако ти трябва само аудиото, най-лесният начин е с DGIndex: стартираш я, File -> Open -> посочваш файла -> OK -> File -> Save Project. Това ще извлече аудио потока като самостоятелен файл в оригиналния му формат и ще създаде индексен файл (D2V), който можеш да изтриеш.

Link to comment
Сподели другаде

Пробвах всичко и сработи. Благодаря. Но не ми станаха ясни 2 неща:

- кое налага да се ползва MKV, след като имам оригиналния .VOB, а от него мога да взема и PCM-то.

- как мога да изрежа от .VOB файла въпросните 4-5 секунди от началото на всяка песен? Естествено без прекодиране.

Link to comment
Сподели другаде

- кое налага да се ползва MKV, след като имам оригиналния .VOB, а от него мога да взема и PCM-то.

Нищо не налага използването му. Доколкото разбрах, някои песни искаш да ги запазиш с видео, т.е. целия VOB файл (видео + аудио). Не че не можеш да го оставиш в оригиналния VOB формат, но MKV е по-универсален контейнер и потенциално позволява да ръчно да си добавиш още потоци, глави, субтитри и т.н. Можеш да си ги оставиш и във VOB разбира се.

 

 

Пробвах - как мога да изрежа от .VOB файла въпросните 4-5 секунди от началото на всяка песен? Естествено без прекодиране.

Сещам се за два варианта.

 

Първи вариант (струва ми се по-оптимален):

- изтегляш и инсталираш Avidemux;

- зареждаш си VOB файла в нея;

- местиш плъзгача на мястото, откъдето искаш да започне изрязания клип и кликаш битона „Set start marker“ (с „А“ на червен фон);

- местиш плъзгача на мястото, където искаш да завърши изрязания клип и кликаш битона „Set end marker“ (до гореспоменатия бутон, с „B“);

- от меню Audio кликаш Select Track, уверяваш се, че е избран аудио потока и кликаш OK;

- вляво се уверяваш, че на Video Output и Audio Output секциите е избрана опцията „Copy“;

- в секция Output Format избираш желания формат, в който да се запази клипа;

- File -> Save.

Ако всичко е наред, играеш танца на радостта. Ако не го знаеш, здраве да е.

 

Втори вариант:

- зaреждаш въпросния VOB файл в DGIndex;

- местиш плъзгача на мястото, от където искаш да започне видео клипа и натискаш бутона [ в интерфейса на програмата;

- местиш плъзгача отново, този път на мястото, където искаш клипът да свърши (доколкото разбирам, до самия край) и натискаш бутона ] в интерфейса на програмата;

- File -> Save Project and Demux Video.

Това ще ти изреже и извлече маркирания диапазон.

Проблемът е, че аудиото остава с началните няколко секунди. Тук единият под-вариант е да го изрежеш с някоя програма като Audacity, а другият е да обединиш двата потока (изрязаното видео и оригиналното аудио) в MKV с MKVToolNix, като за закъснение на аудиото поставиш отрицателна стойност от колкото милисекунди е нужно (1 секунда = 1000 милисекунди). Преди да кликнеш бутона да се създаде самия MKV файл, маркираш аудио потока и вляво в полето „Delay (in ms)“ си въвеждаш стойността. Може да е нужно да направиш повече от един опит, за да получиш максимално добра синхронизация.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Ако всичко е наред, играеш танца на радостта. Ако не го знаеш, здраве да е.

Разбира се, че го знам.

 

Но тук се роди още едно проблемче... Avidemux успява да свърши работа единствено в MKV формат. На другите или дава грешка или премахва аудиото без да ме пита (може би контейнерите не разрешават такова аудио?). Това го казвам информативно, MKV не ми е проблем. Но... при последващата обработка на видеото (вече MKV по обясними причини), DGIndex запецва на 0% и никога не завършва задачата. Т.е. може би не му харесва MKV-то. Реших да пробвам да си запазя аудиото още от Avidemux. Видях, че има "Save audio". Но и това не помогна. Създава ми някакъв повреден WAV файл, който не мога да отворя с нищо.

Link to comment
Сподели другаде

В интерес на истината имах предвид това.

 

Но тук се роди още едно проблемче... Avidemux успява да свърши работа единствено в MKV формат. На другите или дава грешка или премахва аудиото без да ме пита (може би контейнерите не разрешават такова аудио?). Това го казвам информативно, MKV не ми е проблем. Но... при последващата обработка на видеото (вече MKV по обясними причини), DGIndex запецва на 0% и никога не завършва задачата. Т.е. може би не му харесва MKV-то. Реших да пробвам да си запазя аудиото още от Avidemux. Видях, че има "Save audio". Но и това не помогна. Създава ми някакъв повреден WAV файл, който не мога да отворя с нищо.

Не разбрах защо използваш DGIndex да обработваш MKV файл.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...