Jump to content

Черен екран при старт на компютъра


Evda

Препоръчан пост

Здравейте, имам интересен проблем с домашен компютър и ми е необходима малко помощ! Накратко малко повече за проблема ..та при стартиране тръгва на черен екран, без курсор, без абсолютно нищо, не показва логото за вход в биоса, но индикатора на монитора показва, че има сигнал и премигва. Ако изчакам известно време понякога идва началния екран от самосебе си, но това, както казах понякога, по-често се налага да натисна копчето за рестарт или да извадя кабела на захранването и да го стартирам пак. При това положение тръгва без проблем и си работи нормално. Тествах дискове, РАМ модули, батерий по дъното, версий на биос, всичко е наред и си работи нормално. Въпроса ми е има ли начин да си измеря напрежението на захранването при стартиране на системата в началото, защото ми се струва, че именно там е проблема. Предполагам, че е задут кондензатор в захранването и от там лоша филтрация, но не съм го отваряла. Иначе параметрите на машината са следните: дъно Asus M4A78LT-M, процесор DualCore AMD Athlon II X2  255,  РАМ модули Kingston 2х8GB,  монитор Samsung SyncMaster 710N.
Моля за съвет и благодаря предварително.

Link to comment
Сподели другаде

Може и дънна платка да е, огледай се за подути или изтекли кондензатори.

Най-лесно е тест със друго захранване.

Огледах дъното не забелязах поддути кондензатори, а варианта с друго захранване за момента е невъзможен. 

Link to comment
Сподели другаде

Ако няма индикации за активност по твърдия диск/SSD, значи най-вероятно не е просто от монитора. Ако използваш отделна видео карта, премахни я и опитай само с вградената.

 

Можеш да измериш напреженията на захранващия блок, ако имаш мултицет. Описано е тук.

Link to comment
Сподели другаде

Ако няма индикации за активност по твърдия диск/SSD, значи най-вероятно не е просто от монитора. Ако използваш отделна видео карта, премахни я и опитай само с вградената.

 

Можеш да измериш напреженията на захранващия блок, ако имаш мултицет. Описано е тук.

Твърдия диск си работи повече от нормално индикира работен процес. Няма грешки по него обновен е до последна възможна версия на фирмуера. Допълнителната видео карта е премахната, но няма промяна интересно е че 5 мин, като поседи след старта, монитора светва и всичко си е нормално. Ще опитам да замеря напреженията и ще дам отзив. Благодаря за помощта

 

А пробва ли да включиш друг монитор? Има вероятност да е от него.

Да, опитах с друг монитор положението е без промяна, както си е със текущия. Благодаря за отзива

Link to comment
Сподели другаде

Положението е ясно за мен, но искам все пак, да се погледне. Поставям снимки със съотвените напрежения и евентуално мнение, има ли начин да бъдат коригирани:

3,3v показва 2,52v

IMG-20201008-130056.jpg

5v показва 3,83v

IMG-20201008-124615.jpg

12v показва 8,94v

IMG-20201008-125318.jpg

Отворих захранването с надежда, че може би ще видя дефектирал елемент, но уви, не видях, нито поддути кондензатори, нито нещо нередно от към пистите.


IMG-20201008-133427.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Освен изтичане на електролит, кондензаторите могат да си загубят капацитета, без външно да им личи. Щом напрежението е общо понижено, виж високоволтовия кондензатор във входната филтрираща верига.Търсиш кондензатор с по- голям размер и с приблизителни параметри 400 v / 200mf . Но трябва да го измериш по общоприетите начини или направо да го замениш с нов.

Link to comment
Сподели другаде

След като сега захранващият блок е главният заподозрян, аз бих сменил сменил директно. Според мен просто не си заслужава времето, нервите и усилията да се сменят кондензатори. Разбира се добра идея е първо да се потвърди дали това е причината, т.е. дали с друг захранващ блок ще има проблем. Ако няма такава възможност, остава алтернативата да се разопакова новият блок внимателно, да се свържат минимално количество кабели, колкото да се направи тест, след което евентуално да се върне към магазина, ако се окаже, че проблемът не е решен.

Link to comment
Сподели другаде

Така става още по интересно току-що тествах с чисто ново захранване и проблема си остава, започвам да мисля, че нещата вече отиват към ново дъното. Не забелязвам подути кондензатори, но явно е нещо с дъното.
Link to comment
Сподели другаде

Ако BIOS е актуална версия, можеш да опиташ да заредиш fail safe defaults настройките. Ако проблемът остане, значи може би е хардуерен. Ако проблемът се реши, тогава зареди optimized defaults и виж какъв ще е резултатът.

 

Добра идея ще е да започнеш да тестваш с разкачане на компоненти и кабели от задния панел на дънната платка, оставяш само минимумът за стартиране на системата: памет и монитор. Също така, за всеки случай, можеш да тестваш и само с една платка памет и/или с използване на различни слотове.

Link to comment
Сподели другаде

Първо искам да благодаря на всички, които се включиха по темата.

 

Ако BIOS е актуална версия, можеш да опиташ да заредиш fail safe defaults настройките. Ако проблемът остане, значи може би е хардуерен. Ако проблемът се реши, тогава зареди optimized defaults и виж какъв ще е резултатът.

 

Добра идея ще е да започнеш да тестваш с разкачане на компоненти и кабели от задния панел на дънната платка, оставяш само минимумът за стартиране на системата: памет и монитор. Също така, за всеки случай, можеш да тестваш и само с една платка памет и/или с използване на различни слотове.

Венци, още веднъж благодаря за отзивите, БИОС е последна актуална версия, опитах с минимални компоненти размествах, но без ефект и тогава се сетих да вадя дъното, за да го огледам още по-добре.(на пръв поглед и с фенерче, не забелязах единия от кондензаторите до радиатора на процесора, че е леко поддут) 
IMG-20201009-173347.jpg

Проблема се оказа много оплетен и не очаквах, точно такава развръзка, но ..изненада. Поддутия кондензатор на дъното излезе ключа от палатката, подмених го и вече екрана си светва нормално при старт. Но изненадата беше, като си отворих и монитора (понеше единия вход куплунга за VGA нещо ми си стори прекалено разхлабен) и веднага забелязах, че вътре ме чакат още три най-малко за смяна, но в момента ги нямам със същия корпус намерих подобни, но с по-голям корпус (ще търся подобни) и ме дразни, защото не пасват и трябва да ги лягам, а не ми се иска. 

IMG-20201009-140804.jpg
Link to comment
Сподели другаде

По принцип кондензатори може да бъдат дефектни и без да са надути. Когато се вдигне техният ESR се реализира пад на напрежение по линията. Паралелно с това характеристиките им като капацитет също започват да бягат. В сигнални вериги е много важно ESR и капацитет да отговарят на параметрите, с които са заложени в нея. Кондензаторите около чипсет и регулатори на напрежение включая доста често водят до нестабилна работа на целия компютър.
Ако имаш съмнения, че има проблем с някой кондензатор, устройството не работи и се съмняваш в него, но ти изглежда здрав - нагрей го с топъл въздух малко. Капацитетът се вдига и съответно ESR пада.
Та, напрежението на онова захранване, което не е ОК най-вероятно бяга заради тия всичките кондензатори на изхода му. Между 1500 и 2200uF на 10/25V са. Обикновено на 12V линия слагат 16V, а на 5V линия - 10V.
Относно монитора - има един малък кондензатор между 10 и 33uF/63 волта. Такъв кондензатор обикновено участва във времезадаващата верига на интегралната схема, която е ШИМ регулатор и изправеното мрежово напрежение го превръща в променливо с висока честота за трансформатора използвайки транзистори, за да го превръща в нещо, което има приблизително формата на правоъгълен сигнал. Ако той умре, захранването умира. Другото, което си видял са филтровите кондензатори на изхода ниско напрежение, който храни контролната платка. Там когато има проблем или не се включва или мига.
И не на последно място, ако има проблемни филтрови по веригата за подсветката, тогава тя може да не се включи въобще. 


 

Какви кондензатори ползваш? Suscon в никакъв случай. Брак от завода са.

Link to comment
Сподели другаде

TechMaster, благодаря много за подробното разяснение. Радвам се, че все още се намират, които хора да те упътят.. Та конкретно по въпроса старото захранване, вече ще го ползвам да се занимавам върху него, заменено е с ново. Монитора обаче ми е малко проблем защото тия кондезатори вътре са на Vent KM/AM --> 1000uF/25v(1бр.) 1000uF/16v(3бр.) 470uF/25v(1бр.) и за момента не съм ги търсила, поради липса на време. За сега двата от тях които бяха доста поддути ги замених с аналози на KEA (но те са със значително по-голям корпус) наложи се да ги лягам. Засега всичко работи нормално, не съм ползвала тия на Suscon, но и аз не съм чак толкова навътре в нещата.. просто любител. Спорен ден на всички желая!

Link to comment
Сподели другаде

TechMaster, благодаря много за подробното разяснение. Радвам се, че все още се намират, които хора да те упътят.. Та конкретно по въпроса старото захранване, вече ще го ползвам да се занимавам върху него, заменено е с ново. Монитора обаче ми е малко проблем защото тия кондезатори вътре са на Vent KM/AM --> 1000uF/25v(1бр.) 1000uF/16v(3бр.) 470uF/25v(1бр.) и за момента не съм ги търсила, поради липса на време. За сега двата от тях които бяха доста поддути ги замених с аналози на KEA (но те са със значително по-голям корпус) наложи се да ги лягам. Засега всичко работи нормално, не съм ползвала тия на Suscon, но и аз не съм чак толкова навътре в нещата.. просто любител. Спорен ден на всички желая!

Опаа..Къде намери KEA кондензатори? Те са на поне 30 години. Сега фирмата прави ЕА кондензатори, но това е друг въпрос...И те се намират рядко.Suscon не купувай в никакъв случай. Jwco, Sancon, Fujicon, OST стават. Hitano, Nichicon, Rubycon са по-скъпите и редките.

GLuxon и Suscon = боклук. TEAPO - зависи, общо взето посредствени...

Па ти жена ли излезе? И човъркаш? Интригуващо.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...