Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте,

По неволя ми се налага да си купя ново SSD. Ще използвам момента да си купя и още хардуер. Трябват ми следните неща:

- SSD – естествено на първо място ми е надеждността. Иска ми се да си има софтуер за тест, диагностика, wear out indicator и т.н. Трябва ми един за PC (около 500GB) и един за лаптоп (около 200GB).

- Външно оптично устройство – отново търся надеждност. Трябват ми четене и запис на форматите до DVD-DL.

- Четец за SD карти - наясно съм, че се намират и по 3-4лв, но ми се иска да заложа на нещо по-сигурно.

 

 

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 30
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

SSD  Samsung 860 EVO

- 300 TBW за модел 500 ГБ

- 150 TBW за модел 250 ГБ

Лаптопа поддържа ли NVMe M2 ?

 

DVD https://www.pazaruvaj.com/optichno-ustrojstvo-c3092/asus/zendrive-u9m-sdrw-08u9m-u-p383091783/   или https://megamag.bg/product/lg-gp60nb60-dvd-rw-black/3180

Link to comment
Сподели другаде

- SSD – естествено на първо място ми е надеждността. Иска ми се да си има софтуер за тест, диагностика, wear out indicator и т.н. Трябва ми един за PC (около 500GB) и един за лаптоп (около 200GB).

Не съм проверявал всички производители, но подозирам, че всички производители имат някакъв съпровождащ софтуер. Може би някои от най-новите/малките/неизвестните (като addlink например) да нямат.

Не казваш дали искаш/ти трябва NVMe или SATA и ако е второто, дали да са M.2 или 2.5".

Бюджет?

 

- Външно оптично устройство – отново търся надеждност. Трябват ми четене и запис на форматите до DVD-DL.

Не знам какво точно разбираш под „надеждност“ в случая. Производителите на оптични устройства отдавна не се стараят да произвеждат наистина качествени такива, което е и до голяма степен разбираемо.

Всичките устройства на пазара в момента са в общи линии „един дол дренки“. Може би по-скоро се насочи към LG или Lite-On, защото са реални производители. Transcend и ASUS например не са и всичко с техните имена под капака ще е всъщност нещо друго (като при ASUS плащаш отгоре и заради марката/името), най-вероятно точно LG или Lite-On (по-вероятно второто). Не че Lite-On не са имали устройства, които всъщност са били на Optiarc, но последните отдавна не са в бранша.

Според мен изобщо не се вглъбявай, а вземи най-евтиното. Или пък, ако имаш любим магазин за компютърна железария, просто купи каквото предлагат там. Трети вариант е да избереш устройството на базата на външния вид. Разбира се винаги можеш да хвърлиш и зар. :)

 

- Четец за SD карти - наясно съм, че се намират и по 3-4лв, но ми се иска да заложа на нещо по-сигурно.

Тук опитът ми е нулев, така че ще се въздържа от коментар.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Не казваш дали искаш/ти трябва NVMe или SATA и ако е второто, дали да са M.2 или 2.5".

Това е, защото не знаех, че има такова нещо. :)

Ами, моето дъно едва ли има такива екстри. Лаптопът - предполагам, че също не. Въпреки това, имам надежда този, който взимам за PC, да ме изкара дълго време. В този ред на мисли, бих търсил по-модерния вариант (NVMe) най-вече, заради потенциален ъпдейт (на дъно и други части). Виждам, че се предлагат такива неща. Ако има вариант да ползвам SSD и видеокарта през единствения PCI Express порт на сегашното ми дъно, по-скоро бих го предпочел. За лаптопът важи същото - ако има вариант за NVMe, го предпочитам.

 

 

 


Бюджет?

Бих се нагодил спрямо размера. Т.е. ще взема edition с по-малко гигабайти, ако идва скъпо. Важното е да не се прави компромис с качеството.

Link to comment
Сподели другаде

Тъй като и двете системи нямат M.2 слотове, остава вариантът с обикновен 2.5" SSD на SATA. Смятам, че ~500GB е оптимален размер в момента. Според мен 120GB е прекалено малко пространство, освен ако системата няма да се ползва рядко и/или само за базови задачи. Около 250GB е достатъчно за операционна система и доста софтуер, но все пак си мисля, че си заслужава да се доплати за ~500GB модел, защото това повишава производителност и издръжливост.

Предлагам ти Western Digital Blue 3D или Kingston KC600. Разбира се Samsung 860 EVO е също отличен избор, но според мен не си заслужава разликата в цената.

 

В случая няма как да използваш PCIe x16 слота за видео картата едновременно за нея и SSD.

 

Не че има голямо значение. Реално погледнато няма да усетиш някаква разлика между SATA и NVMe в ежедневната ти работа, освен ако не става въпрос за работа с професионален софтуер и огромно количество данни, та всяка секунда ти е изключително важна. При зареждане на операционна система, програми и игри разлики няма да усетиш.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Предлагам ти Western Digital Blue 3D или Kingston KC600. Разбира се Samsung 860 EVO е също отличен избор, но според мен не си заслужава разликата в цената.

Ще се спра на някой от споменатите варианти за PC. Но за лаптопа сякаш ми се иска нещо по-бюджетно. Дефакто се ползва само браузър и Viber. Склонен съм да взема и 120GB/250GB, за да бутнем малко цената.

Link to comment
Сподели другаде

WD Blue:

   250GB - 100TBW

   500GB - 200TBW

Kingston KC600 

   256GB — 150TBW

   512GB — 300TBW

При разлика от 20-30лв си заслужава 500GB моделите заради повечето презаписи на информацията.

Link to comment
Сподели другаде

Ще се спра на някой от споменатите варианти за PC. Но за лаптопа сякаш ми се иска нещо по-бюджетно. Дефакто се ползва само браузър и Viber. Склонен съм да взема и 120GB/250GB, за да бутнем малко цената.

За толкова базови нужди в общи линии всяко SSD ще свърши работа. Предложеният от androns модел на Intel е много добър за парите си.
Link to comment
Сподели другаде

 

 


Предложеният от androns модел на Intel е много добър за парите си.

Определено ми харесват марката, цената и гаранционния срок.

Благодаря за предложенията. Ще пиша, ако ми потрябва още нещо.

Link to comment
Сподели другаде

Замислям се и за USB 3.1 Hub. Идеята е да му закача няколко външни HDD-та и да ги ползвам едновременно. Ще мога ли да се възползвам от бързината на USB 3.1 на всеки един порт, ползвайки ги едновременно? Има ли смисъл от такава покупка?

Link to comment
Сподели другаде

Не би трябвало да има проблем да се ползват няколко твърди диска през USB хъб, но скоростите може да варират. Общият капацитет на USB 3.x Gen 1 е 500MB/s, така че би следвало да успее да се справи дори с 3-4 твърди диска, без да се усети (особено) забавяне, но допускам, че това зависи и от самият контролер в USB хъба. Не ми се е налагало да ползвам подобни устройства засега, така че по-скоро предполагам.

Link to comment
Сподели другаде

Не е важно колко мегабита в секунда може да пропусне контролера, по-важно е колко операции обработва в секунда диска.

Това не е хостинг или сървър.

Колко пъти се налага при домашна употреба трансфер на големи файлове между дисковете?

Link to comment
Сподели другаде

Идеята е, че имам 2-3 външни харда (всичките от USB 3.0 нагоре), на които си правя бекъп на важни неща. Става въпрос за 1-2TB всякакъв тип и големина файлове. Когато се наложи да правя промени, ми е най-лесно да ги направя на един от хардовете, да форматирам останалите и да им направя copy/paste. Т.е. работата е отговорна, понеже в този процес оставам с едно копие на данните. Ако ползвам хъб, трябва да разчитам, че няма да ми направи беля (без значение каква). Идеята ми е след направени промени да пусна няколко процеса за копиране и да са максимално бързи. Има и други сценарии, но този ми е най-важен.

Link to comment
Сподели другаде

Отново, нямам личен опит с подобни ситуации, но не би трябвало да има проблеми. Предполагам, че външните дискове, които ползваш са на 5400 оборота в минута, което значи, че средните им скорости не са особено високи, така че един приличен USB 3.x хъб не би трябвало да бъде пренаситен от 3 такива диска.

Не се наемам обаче да гарантирам каквото и да било.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...