Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте,

 

Някой може ли да помогне с обяснение как да направя в къщи мрежа, така че компютрите да са свързани един с друг - да могат да си прехвърлят файлове помежду си и едновременно с това да са свързани към интернет ?

 

Също ще съм благодарен и ако може линк към информация с обяснение за изграждането на домашната мрежа - английски и български език препоръчително.

 

Поздрави

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Частта с Интернет е елементарна — ползваш рутер. След като рутерът е настроен да се свързва с Интернет досавчика ти, е нужно просто да свържеш всички устройства с рутера, без значение дали по кабел или Wi-Fi.

 

Частта със споделянето на файлове е малко кървава и мътна. За колко и какви устройства си говорим, и с какви операционни системи?

Link to comment
Сподели другаде

Частта с Интернет е елементарна — ползваш рутер. След като рутерът е настроен да се свързва с Интернет досавчика ти, е нужно просто да свържеш всички устройства с рутера, без значение дали по кабел или Wi-Fi.

 

Частта със споделянето на файлове е малко кървава и мътна. За колко и какви устройства си говорим, и с какви операционни системи?

Здравей,

 

Говорим си за 1 Декстоп копютър + 2-3 лаптопа - windows 10. За вбъдеще може да се добави и още едни десктоп с windows 10.

 

Имам и 1 IP HIk vision DS-2CD2141G1-IDW1 охранителна камера, която искам да свържа, така че да има достъп до нея през  браузър. Искам да  ползвам и POE switch /предполагам/, защото сега камерата взима ток по лан кабела който е вързан със спойки към адаптера на захранването.

 

Имам и телевизор Samsung RU8002 - който може да се свърже с кабел към нета, но не знам дали може да се настрой да вижда шернати папки с филми от други включени компютри по мрежата.

Link to comment
Сподели другаде

Положението с Интернет връзката остава същото — просто използваш рутер. Предполагам можеш да се справиш да си направиш настройките на безжичната мрежа, не е ядрена физика.

 

За споделянето на файлове мога да ти препоръчам следното:

- увери се, че споделянето на файлове и принтери е разрешено в мрежовите настройки на всеки компютър;

- увери се, че споделянето на файлове и принтери е позволено в защитната стена на всеки компютър;

- увери се, че всички компютри са с различни имена;

- увери се, че всички компютри с Windows са в една и съща работна група;

- увери се, че активните мрежи на всички устройства са частни (private), не публични (public).

 

Ако ти трябва визуализация, виж тук.

 

Имай предвид, че е напълно възможно горенаписаното да не е достатъчно, за да работи споделянето на файлове нормално. Ако се случи точно това, пиши отново.

 

За телевизора за жалост не мога да кажа нищо конкретно. Нямам телевизор и нямам представа дали е възможно да достъпват файлове през мрежа и ако да, колко лесно или трудно се постига това.

Link to comment
Сподели другаде

Ще се възползвам от темата, да споделя и попитам. Опитах се да добавя към съществуваща група още два компютъра, единия се вижда от другите а другия не. Споделените файлове от него се четат, копират ... Утре ще кача и снимки и споделя какви настройки съм направил. Целта ми е да добавя още два и да заменя старите в групата която работи на принципа сървър-клиент при инсталирана програма Админ Про - за училище. Всички компютри са с Windows 10. Не съм сигурен че е добре направена групата от основния компютър от старите, но работи. Споделя файлове и папки, също и споделя файла на Microsoft Access нужен на клиентите на Админ Про, но дали може да се добавят други и има ли някакво разрешение от основния. Ако не се получи, бих опитал да създам с новите компютри нова група с друго име в мрежата, и да ги настроя да заработят. 

Изчетох всичко в линка по-горе и е направено. Като кача снимки ще се види по-добре какви съм ги направил....

Link to comment
Сподели другаде

За момента се справих почти добре (според мен), но все пак когато отворя мрежа в експлоръра, не ми излизат всички компютри. Отварям повечето от тях с написване на името в адресната лента в експлоръра (напр. \\H33236 ). Но при отварянето на два (от различни компютри, ми изписва една и съща грешка (въпреки че се виждат в обратна посока - от другия към този например). Прикачам снимка:post-9788-0-16029900-1592993202_thumb.jpg

 

Може ли да разберем какво пречи?

Link to comment
Сподели другаде

Знам, че каза, че си направил всичко от това, което съм написал, но за всеки случай го провери отново.

 

Ако наистина всичко е направено както трябва, можеш да опиташ следното.

 

В hosts файла на всеки компютър в мрежата добави всички компютри от мрежата.

Файлът hosts се намира в C:\Windows\System32\drivers\etc\. За да го редактираш трябва или да го копираш в друга папка, да го редактираш с избран от теб текстов редактор, след което да го копираш обратно в оригиналната му папка и да го замениш; или да стартираш избрания от теб текстов редактор с администраторски привилегии и след това ръчно да отвориш файла.

Под последния ред, който започва с „#“ започваш да добавяш компютрите по следния образец:

 

xxx.xxx.xxx.xxx име_на_компютъра

Например:

 

192.168.0.101 computer1
192.168.0.105 computer2
192.168.0.122 computer3

 

Всеки компютър трябва да е на отделен ред. Поредността не е от значение.

След като приключиш с файла веднъж, можеш да го копираш на останалите компютри, за да си спестиш ръчна редакция.

 

Също така, в мрежовите връзки (Network Connections) в контролния панел кликни върху съответната мрежова връзка на компютъра и направи следната настройка:

 

EMblGRA.png

 

0AlgxxB.png

 

Това го направи за всеки компютър.

 

Рестартирай всички компютри и тествай дали ще има подобрение.

Link to comment
Сподели другаде

Но при отварянето на два (от различни компютри, ми изписва една и съща грешка

 

Здравейте, направете следното:

 

Натиснете бутона Win + R и в полето напишете:

secpol.msc

 

Ще ви се отвори прозорец, където трябва да направите следното:

 

post-11841-0-42659700-1593360347_thumb.jpg

 

 

Това се отнася за Частен профил.

 

 

 

Ако говорим за Гост профил, трябва да направите това:

 

Натиснете бутона Win + R и в полето напишете:

gpedit.msc 

 

в прозореца изпълнете стъпките:

 

post-11841-0-64224200-1593360831_thumb.jpg

 

кликате върху опцията отдясно и от новия прозорец избирате Enable.

Link to comment
Сподели другаде

 Проверих си нещата направени досега. Направих настройките показани в горните два поста (да попитам, ако направя и настройката за Гост профил, въпреки че май не ми е нужна, -нали няма да навреди? ). Само един компютър не ми отваря споделените файлове от новите. Това е компютъра "Admin", той ги вижда, но не ги отваря. Прикачам снимка:post-9788-0-74246400-1593431550_thumb.jpg

 

Хубавото е че другите го виждат и могат да отварят споделените файлове. Аз искам да го сменя с нов "\\PC1SERVEROUSIR", който е с по-добри параметри и три други нови свързани мрежово "\\DESKTOP-CLIENT1,-2 ,и 3". Както и още един от старите пак настолен - който май изобщо не се вижда.... Целта е споделени папки и файловете с база данни на Admin Pro и AdminRD, които се инсталират като за сървър-основен и клиенти. Друго няма да се иска.

 

И сега само това е, има някакъв конфликт в настройките за споделянето, защото като направих настройките от по-горе ми изписа съобщение че вече в Windows-a има вече направена друга настройка, но пропуснах да я снимам.... И не помня къде е.

 

На следната снимка се чудя дали да не чекна всичките? Грешка ли ще бъде?post-9788-0-90073000-1593434707_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Може спокойно да направиш настройката и за Гост профила. Няма да навреди.

Последната настройка на снимката не я прави.

 

Не е добре да се пипа навсякъде хаотично, може да стане "беля". 

 

Като натиснеш Win + R и напишеш \\IP адреса на някой от компютрите, с който искаш да се свържеш, трябва да няма проблеми.

 

Пробвай ги всичките и дай съобщенията за грешки, ако има такива.

Link to comment
Сподели другаде

Много Благодаря.

С IP-то на компютъра се получава (и при писане в експлоръра и в run-командния ред).

Но "Мрежа" на стария сървър се виждат компютрите но, изписва грешката която качих в горния пост. Но, щом излизат с IP-адреса им според мен е изпълнена задачата. така че не ми е някакъв проблем.

Интересно, но когато си правех настройката "secpol.msc" (защото я включвах и изключвах вчера), ми излязоха тези прозорци (снимките по-долу). Аз ги затворих и си я довърших. Също си направих на всички компютри и настройката за "гост".

post-9788-0-13559900-1593498518_thumb.jpg

post-9788-0-90135000-1593498531_thumb.jpg

post-9788-0-35070100-1593498548_thumb.jpg

 

 

Благодаря, без форума нямаше да се справя толкова добре и от години разчитам на помощта тук.

Също и ще се старая, ако може с моите слаби познания да съдействам.

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Добре е компютрите в локалната мрежа да са със статични IP адреси.

Не съм сигурен какво разбираш под „добре“. По този начин се печели удобство и се спестява евентуална повторна настройка, ако се използва софтуер, който трябва да се свърже с друг компютър по IP адрес.
Link to comment
Сподели другаде

Да, за момента и така както са си ме устройва. 

Всъщност IP-адресите (вътрешни за училището) не се сменят и при автоматична настройка от IPv4 на мрежата. Вече няколко дена са си едни и същи. 

Link to comment
Сподели другаде

Не съм сигурен какво разбираш под „добре“. По този начин се печели удобство и се спестява евентуална повторна настройка, ако се използва софтуер, който трябва да се свърже с друг компютър по IP адрес.

 

Има случаи, в които не може да се свържеш с даден компютър в мрежата като му използваш името и се налага да ползваш IP адреса.     

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...