Прехвърляне към съдържание

Снимка

Домашна мрежа

Мрежда LAN домашна мрежа интернет

• Моля, влезте, за да отговорите
19 отговора по тази тема

#1 Armageddon

Armageddon

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 363 мнения
  • Живущ в:Варна

Публикувано: 19 June 2020 - 10:08

Здравейте,

Някой може ли да помогне с обяснение как да направя в къщи мрежа, така че компютрите да са свързани един с друг - да могат да си прехвърлят файлове помежду си и едновременно с това да са свързани към интернет ?

Също ще съм благодарен и ако може линк към информация с обяснение за изграждането на домашната мрежа - английски и български език препоръчително.

Поздрави

-  Baby, do you think its possible that anyone else in the world is doing this very same thing at this very same moment?

-  I hope so, otherwise, what the hell are we trying to save?

#2 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23060 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 19 June 2020 - 12:33

Частта с Интернет е елементарна — ползваш рутер. След като рутерът е настроен да се свързва с Интернет досавчика ти, е нужно просто да свържеш всички устройства с рутера, без значение дали по кабел или Wi-Fi.

Частта със споделянето на файлове е малко кървава и мътна. За колко и какви устройства си говорим, и с какви операционни системи?

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#3 Armageddon

Armageddon

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 363 мнения
  • Живущ в:Варна

Публикувано: 19 June 2020 - 13:18

Частта с Интернет е елементарна — ползваш рутер. След като рутерът е настроен да се свързва с Интернет досавчика ти, е нужно просто да свържеш всички устройства с рутера, без значение дали по кабел или Wi-Fi.

Частта със споделянето на файлове е малко кървава и мътна. За колко и какви устройства си говорим, и с какви операционни системи?

Здравей,

Говорим си за 1 Декстоп копютър + 2-3 лаптопа - windows 10. За вбъдеще може да се добави и още едни десктоп с windows 10.

Имам и 1 IP HIk vision DS-2CD2141G1-IDW1 охранителна камера, която искам да свържа, така че да има достъп до нея през  браузър. Искам да  ползвам и POE switch /предполагам/, защото сега камерата взима ток по лан кабела който е вързан със спойки към адаптера на захранването.

Имам и телевизор Samsung RU8002 - който може да се свърже с кабел към нета, но не знам дали може да се настрой да вижда шернати папки с филми от други включени компютри по мрежата.

-  Baby, do you think its possible that anyone else in the world is doing this very same thing at this very same moment?

-  I hope so, otherwise, what the hell are we trying to save?

#4 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23060 мнения

Публикувано: 19 June 2020 - 20:33

Положението с Интернет връзката остава същото — просто използваш рутер. Предполагам можеш да се справиш да си направиш настройките на безжичната мрежа, не е ядрена физика.

За споделянето на файлове мога да ти препоръчам следното:

- увери се, че споделянето на файлове и принтери е разрешено в мрежовите настройки на всеки компютър;

- увери се, че споделянето на файлове и принтери е позволено в защитната стена на всеки компютър;

- увери се, че всички компютри са с различни имена;

- увери се, че всички компютри с Windows са в една и съща работна група;

- увери се, че активните мрежи на всички устройства са частни (private), не публични (public).

Ако ти трябва визуализация, виж тук.

Имай предвид, че е напълно възможно горенаписаното да не е достатъчно, за да работи споделянето на файлове нормално. Ако се случи точно това, пиши отново.

За телевизора за жалост не мога да кажа нищо конкретно. Нямам телевизор и нямам представа дали е възможно да достъпват файлове през мрежа и ако да, колко лесно или трудно се постига това.

#5 abracadabra

abracadabra

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 936 мнения

Публикувано: 23 June 2020 - 16:26

Ще се възползвам от темата, да споделя и попитам. Опитах се да добавя към съществуваща група още два компютъра, единия се вижда от другите а другия не. Споделените файлове от него се четат, копират ... Утре ще кача и снимки и споделя какви настройки съм направил. Целта ми е да добавя още два и да заменя старите в групата която работи на принципа сървър-клиент при инсталирана програма Админ Про - за училище. Всички компютри са с Windows 10. Не съм сигурен че е добре направена групата от основния компютър от старите, но работи. Споделя файлове и папки, също и споделя файла на Microsoft Access нужен на клиентите на Админ Про, но дали може да се добавят други и има ли някакво разрешение от основния. Ако не се получи, бих опитал да създам с новите компютри нова група с друго име в мрежата, и да ги настроя да заработят. 

Изчетох всичко в линка по-горе и е направено. Като кача снимки ще се види по-добре какви съм ги направил....

УСПЕХ!!!  "Злото е безсилно, когато Доброто е Безстрашно!" 

#6 abracadabra

abracadabra

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 936 мнения

Публикувано: 24 June 2020 - 12:06

За момента се справих почти добре (според мен), но все пак когато отворя мрежа в експлоръра, не ми излизат всички компютри. Отварям повечето от тях с написване на името в адресната лента в експлоръра (напр. \\H33236 ). Но при отварянето на два (от различни компютри, ми изписва една и съща грешка (въпреки че се виждат в обратна посока - от другия към този например). Прикачам снимка:Прикрепен файл  z2.jpg   62.85К   0 Брой изтегляния

Може ли да разберем какво пречи?

#7 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23060 мнения

Публикувано: 26 June 2020 - 16:23

Знам, че каза, че си направил всичко от това, което съм написал, но за всеки случай го провери отново.

Ако наистина всичко е направено както трябва, можеш да опиташ следното.

В hosts файла на всеки компютър в мрежата добави всички компютри от мрежата.

Файлът hosts се намира в C:\Windows\System32\drivers\etc\. За да го редактираш трябва или да го копираш в друга папка, да го редактираш с избран от теб текстов редактор, след което да го копираш обратно в оригиналната му папка и да го замениш; или да стартираш избрания от теб текстов редактор с администраторски привилегии и след това ръчно да отвориш файла.

Под последния ред, който започва с „#“ започваш да добавяш компютрите по следния образец:

xxx.xxx.xxx.xxx име_на_компютъра

Например:

192.168.0.101 computer1
192.168.0.105 computer2
192.168.0.122 computer3

Всеки компютър трябва да е на отделен ред. Поредността не е от значение.

След като приключиш с файла веднъж, можеш да го копираш на останалите компютри, за да си спестиш ръчна редакция.

Също така, в мрежовите връзки (Network Connections) в контролния панел кликни върху съответната мрежова връзка на компютъра и направи следната настройка:

EMblGRA.png

0AlgxxB.png

Това го направи за всеки компютър.

Рестартирай всички компютри и тествай дали ще има подобрение.

#8 vision of life

vision of life

Привидение

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 100 мнения
  • Живущ в:Матрицата

Публикувано: 28 June 2020 - 18:15

Но при отварянето на два (от различни компютри, ми изписва една и съща грешка

Здравейте, направете следното:

Натиснете бутона Win + R и в полето напишете:

secpol.msc

Ще ви се отвори прозорец, където трябва да направите следното:

Прикрепен файл  Включване споделяне на Частен(Текущ) профил.jpg   196.14К   0 Брой изтегляния

Това се отнася за Частен профил.

Ако говорим за Гост профил, трябва да направите това:

Натиснете бутона Win + R и в полето напишете:

gpedit.msc 

в прозореца изпълнете стъпките:

Прикрепен файл  Включване споделяне на гост акаунта.jpg   283.24К   0 Брой изтегляния

кликате върху опцията отдясно и от новия прозорец избирате Enable.

#9 abracadabra

abracadabra

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 936 мнения

Публикувано: 29 June 2020 - 13:51

Проверих си нещата направени досега. Направих настройките показани в горните два поста (да попитам, ако направя и настройката за Гост профил, въпреки че май не ми е нужна, -нали няма да навреди? ). Само един компютър не ми отваря споделените файлове от новите. Това е компютъра "Admin", той ги вижда, но не ги отваря. Прикачам снимка:Прикрепен файл  888888888888888888888888888888888.jpg   109.29К   0 Брой изтегляния

Хубавото е че другите го виждат и могат да отварят споделените файлове. Аз искам да го сменя с нов "\\PC1SERVEROUSIR", който е с по-добри параметри и три други нови свързани мрежово "\\DESKTOP-CLIENT1,-2 ,и 3". Както и още един от старите пак настолен - който май изобщо не се вижда.... Целта е споделени папки и файловете с база данни на Admin Pro и AdminRD, които се инсталират като за сървър-основен и клиенти. Друго няма да се иска.

И сега само това е, има някакъв конфликт в настройките за споделянето, защото като направих настройките от по-горе ми изписа съобщение че вече в Windows-a има вече направена друга настройка, но пропуснах да я снимам.... И не помня къде е.

На следната снимка се чудя дали да не чекна всичките? Грешка ли ще бъде?Прикрепен файл  888888888888888888888888888888.jpg   105.19К   0 Брой изтегляния

#10 vision of life

vision of life

Привидение

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 100 мнения

Публикувано: 29 June 2020 - 16:47

Може спокойно да направиш настройката и за Гост профила. Няма да навреди.

Последната настройка на снимката не я прави.

Не е добре да се пипа навсякъде хаотично, може да стане "беля". 

Като натиснеш Win + R и напишеш \\IP адреса на някой от компютрите, с който искаш да се свържеш, трябва да няма проблеми.

Пробвай ги всичките и дай съобщенията за грешки, ако има такива.

#11 abracadabra

abracadabra

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 936 мнения

Публикувано: 30 June 2020 - 08:32

Много Благодаря.

С IP-то на компютъра се получава (и при писане в експлоръра и в run-командния ред).

Но "Мрежа" на стария сървър се виждат компютрите но, изписва грешката която качих в горния пост. Но, щом излизат с IP-адреса им според мен е изпълнена задачата. така че не ми е някакъв проблем.

Интересно, но когато си правех настройката "secpol.msc" (защото я включвах и изключвах вчера), ми излязоха тези прозорци (снимките по-долу). Аз ги затворих и си я довърших. Също си направих на всички компютри и настройката за "гост".

Прикрепен файл  99999999999999999999999999999.jpg   160.22К   0 Брой изтегляния

Прикрепен файл  99999999999999999999922222.jpg   88.75К   0 Брой изтегляния

Прикрепен файл  999999933333333333333.jpg   92.66К   0 Брой изтегляния

Благодаря, без форума нямаше да се справя толкова добре и от години разчитам на помощта тук.

Също и ще се старая, ако може с моите слаби познания да съдействам.

#12 vision of life

vision of life

Привидение

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 100 мнения

Публикувано: 30 June 2020 - 18:28

Добре е компютрите в локалната мрежа да са със статични IP адреси.

#13 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23060 мнения

Публикувано: 01 July 2020 - 07:33

Добре е компютрите в локалната мрежа да са със статични IP адреси.

Не съм сигурен какво разбираш под „добре“. По този начин се печели удобство и се спестява евентуална повторна настройка, ако се използва софтуер, който трябва да се свърже с друг компютър по IP адрес.

#14 abracadabra

abracadabra

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 936 мнения

Публикувано: 01 July 2020 - 13:39

Да, за момента и така както са си ме устройва. 

Всъщност IP-адресите (вътрешни за училището) не се сменят и при автоматична настройка от IPv4 на мрежата. Вече няколко дена са си едни и същи. 

#15 vision of life

vision of life

Привидение

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 100 мнения

Публикувано: 01 July 2020 - 20:29

Не съм сигурен какво разбираш под „добре“. По този начин се печели удобство и се спестява евентуална повторна настройка, ако се използва софтуер, който трябва да се свърже с друг компютър по IP адрес.

Има случаи, в които не може да се свържеш с даден компютър в мрежата като му използваш името и се налага да ползваш IP адреса.     

Други теми с тагове Мрежда, LAN, домашна мрежа, интернет

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители