Jump to content

Проблем със хард диск


Препоръчан пост

Здравейте,

 

Имам един стар IBM, който използвам за по-прости задачи. Уиндоус ХР. Компютъра е от най-старите, които имат CD и дискета. До последно работеше без грешка.

Започна да става бавен и реших да пусна "check disk"...повече не тръгна. Тръгва да зарежда и излиза съобщение "Disk error... Please restart..."

Проблема е, че не мога да го накарам да буутва от СD и не иска да отвори Save Mode.

В биоса няма опция за буут от СD.

Как мога принудително да го вкарам в Save Mode?!

Оттам според мен ще мога да реша проблема.

Link to comment
Сподели другаде

А CD-to, работи ли изобщо и дали е вързано към дъното?

Откачаш твърдия диск и на друг компютър го оправяш със HDD Regenerator от диска на Сергей Стрелец или s Hirens.

Link to comment
Сподели другаде

CD работи, но като не може да буутва от него - все едно не работи.

Имам го Хиренса, но вж. по-горе.

Нямам подръка друг такъв компютър, харда е от старите със широколентов кабел.

Link to comment
Сподели другаде

Постоянно излиза:

 

"A disk read error occurred

Press Ctrl+Alt+Del to restart"

 

Пише " Press F12 to boot from network"

Или "Press F1"... за буут менюто, обаче нито един бутон за допълнителни функции, освен F1 не е активен( за разлика отпреди). Така че не мога да вляза в сейф мод. Освен тази опция за буут от нетуърк, която не функционира, няма опция за буут от CD.

Link to comment
Сподели другаде

Ако твърдият диск има някакъв дефект и не може да се стигне до разчитане на boot записа, то няма как да стигнеш и до Safe Mode.

 

Имаш ли инсталационен диск на Windows XP?

Link to comment
Сподели другаде

Имам, но пак опираме до проблема с буутването от СD.

Пробвал съм с най-различни подобни дискове.

Идеята ми беше, някак принудително да го вкарам в Save Mode.. Преди се получаваше дори, ако просто натисна и задържа някой клавиш при стартиране...

Link to comment
Сподели другаде

Ако разкачиш твърдия диск, успяваш ли да заредиш от CD?

Този диск няма как да е 137GB - по скоро диска е по-голям, но биос-а не го вижда коректно, което понякога може да е проблем.

Може би най-добре е диска да се погледне на друга система.

Link to comment
Сподели другаде

Реално диска е 160 ГБ.

При разкачен хард не буутва от СD.

Иначе флопито работи по време на зареждане - лампичката мига. Във самия Буут няма записана опция да зарежда от сd. Знам как да го добавя, ако можех го да отворя. ...

Link to comment
Сподели другаде

Можеш ли да отвориш кутията и да направиш една снимка на дъното, за да му видим модела?

Един краен вариант: намираш една дискета и компютър с флопидисково устройство (има и ъвншни такива, с USB кабел) и си правиш една стартираща дискета с Plop Boot Manager. Като стартираш от дискетата, ще имаш възможност да стартираш CD-то.

Link to comment
Сподели другаде

Колегата по всяка вероятност имаше предвид снимка, на която всъщност да може да се различи маркировката на марка/модел. На текущата снимка не си личи нищо. Пише ли го изобщо някъде моделът? Ако да, просто го препиши.

 

При разкачен хард не буутва от СD.

В такъв случай да разбираме, че при свързан твърд диск успява да стартира от оптичното устройство? Ако да, опитай да поправиш инсталацията на Windows XP чрез инсталационния диск.

 

Във самия Буут няма записана опция да зарежда от сd. Знам как да го добавя, ако можех го да отворя. ...

Кой е този „буут“? За BIOS ли говориш? Ако да, как тогава изобщо е инсталирана операционна система? Не че няма начин, но ми е любопитно.

Знаеш кое как да добавиш? Кое да отвориш?

 

Нека го кажа така: във всеки BIOS трябва да има меню за избор на поредността/приоритета на устройства, от които да стартира системата — нещо от рода на boot device priority или boot device order. В това меню би трябвало да можеш да зададеш оптичното устройство да се провери преди твърдия диск. Обикновено става с клавиши PgUp/PgDn или +/-.

Ако оптичното устойство вече е зададено да е с по-висок приоритет от твърдия диск, но не се стартира системата от него, то значи използваният инсталационен диск не е стартиращ (т.е. проблемът е в него), оптичното устройство не успява да прочете конкретния диск или оптичното устройство е сдало багажа.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...