Jump to content

Форматиране на нов външен хард диск или флашка?


Препоръчан пост

Не съм сигурен, че разбирам какво точно имаш предвид.

 

Ако е чисто нов, ще трябва да бъде инциализиран и да му бъдe(ат) създаден(и) дял(ове), преди да може да се използва. Самото създаване на дялове ще изисква „форматиране“, но просто оставяш отметката на „бързо форматиране“.

 

Всичко това става за секунди в Disk Management: десен клик върху This PC -> Manage -> Disk Management.

Link to comment
Сподели другаде

Не формулирах правилно въпроса.... Става въпрос за чисто нов външен харддиск, който ще го ползвам да си качвам файлове, снимки и др. за съхранение. Не диск на компютър. Същото си мислех и за например ако си купи човек флаш памет, понякога нова съм форматирал, но и да не я форматирам тя си работи. 

Link to comment
Сподели другаде

Eто го новия ми външен харддиск 2ТБ Seagate Maxtor китайски за 124лв от Кауфланд с 2г. гаранция:

post-9788-0-67707300-1566930589_thumb.jpgpost-9788-0-58095100-1566930597_thumb.jpgpost-9788-0-53433200-1566930605_thumb.jpg

Там има pdf с гаранция(ще го изтрия), някакъв линк към нтернет регистрация(не знам за какво е - кажете да у правя ли?), една иконка и някакъв файл за регистрация...

Да го форматирам ли на FAT32 , преди да си качвам на него файлове? На компютри ще го включвам, но не знам на какви други устройства може(например бих пробвал и на телевизор, телефон и т.н.).

 

Благодаря на отзовалите се с коментари.

Link to comment
Сподели другаде

Първо - регистрирайте си продукта.

Второ - копирайте си всичко налично от диска (не се знае кога какво ще ви потрябва).

Трето - ако ще го форматирате на бърз формат - няма нужда той и сега е форматиран, а за FAT32 просто забравете!

 

Много добре помислете какво ще е предназначението на диска, аз не бих го включвал по разни телевизори и телефони - има си USB памети за това.

Link to comment
Сподели другаде

Той сега е форматиран в NTFS формат, телевизора не знам дали ще го чете. Но, да имам флашка за това. Въпреки че ще пробвам да го включа и ще пиша. Аз изтрих файловете с които си дойде диска. И не го регистрирах то е за някаква гаранция от производителя, а той китайски.... Не виждам аз смисъл. Иначе аз вече почнах да си качвам файлове и да си го ползвам без форматиране...  

Link to comment
Сподели другаде

Най-вероятно дискът е фабрично форматиран
По отношение на регистрацията - някои производители дават допълнителна гаранция след регистрация - както е 24 месеца може да стане 36.
 

Link to comment
Сподели другаде

Не виждам какъв е проблемът да се свързва въпросния хард диск към телевизор.

Съображенията ми са няколко:

- 2TB са си 2TB, ако е добре напълнен с огромно количество файлове и папки с много видео файлове, началното инициализиране може да затрудни телевизора

- Механичен диск си дърпа прилично ток от порта, USB памет и трябва много по-малко

- Не винаги има къде да поставим диска след като го включим, висене на диска от порта е крайно неблагоприятно за диска и телевизора

- Наличието на малки деца около телевизора също не помага за здравето му

- Не е ясно какво ще стане ако спре тока, телевизора трябва да пише по диска и т.н. (ако ще се пази някакъв архив/бекъп на диска, аз не бих си играл с него)

- Има шанс фабрично диска да се гаси и при гледане на видео да има накъсване в момента на повторно развъртане

- ако се напъна мога да измисля и още, но мисля, че схващате идеята ми защо е по-добре да се ползва една USB памет от 10 лв. :)

Link to comment
Сподели другаде

Да, съгласен съм. Има си флашки и ако е нужно от тях ще включвам в телевизора.

Благодаря за коментарите. Сега остава устройството да си работи добре дълго време.

Link to comment
Сподели другаде

- 2TB са си 2TB, ако е добре напълнен с огромно количество файлове и папки с много видео файлове, началното инициализиране може да затрудни телевизора

Телевизорът не се интересува от хардуера, той чете файловата система. Ако софтуерът на телевизора е достатъчно добър, то няма да има проблеми с четенето на дадена файлова система. В противен случай, проблемът ще е наличен независимо дали е свързан твърд диск или памет.

 

- Механичен диск си дърпа прилично ток от порта, USB памет и трябва много по-малко

По принцип е така, но всеки външен твърд диск е проектиран и произведен, за да се свързва по USB, а всички USB портове разполагат с еднакви спецификации. Т.е. ако USB портът е имплеменитран коректно от страна на производителя на телевизора, няма да има проблем да се свърже, което и да било USB устройство. Ако говорим за вътрешен 2.5" твърд диск, свързан към телевизор посредством кутия, това е вече друго, но дори и тогава не трябва да има проблем, защото производителите на такива дискове се стараят да правят дисквоете достатъчно икономични, за да могат да се ползват по този начин.

 

- Не винаги има къде да поставим диска след като го включим, висене на диска от порта е крайно неблагоприятно за диска и телевизора

Чак „крайно“ неблагоприятно не е. Дори и просто да си виси, не е особен проблем за диска. Разбира се е добра идея подобни неща да се избягват и дискът да е поставен на стабилна повърхност, но не е нещо фатално само по себе си.

 

- Наличието на малки деца около телевизора също не помага за здравето му

Така е. Това важи и за домашни любимци и невнимателни възрастни.

 

- Не е ясно какво ще стане ако спре тока, телевизора трябва да пише по диска и т.н. (ако ще се пази някакъв архив/бекъп на диска, аз не бих си играл с него)

Какво ще стане? Най-много да има проблем с файловата система на свързаното устройство, което да наложи проверка и поправка с Check Disk, но то това важи независимо дали става въпрос за флаш памет или твърд диск.

 

- Има шанс фабрично диска да се гаси и при гледане на видео да има накъсване в момента на повторно развъртане

Как така твърд диск просто ще се изключи, докато се използва? Ако имаш предвид спиране на филма на пауза, за да има някакъв шанс дискът да премине в режим на бездействие и да се изключи, тогава добре, но да се изключи по време на гледане е абсурдно.

 

- ако се напъна мога да измисля и още, но мисля, че схващате идеята ми защо е по-добре да се ползва една USB памет от 10 лв. :)

За 10 лева няма да се намери 2 TB флаш памет. :)
Link to comment
Сподели другаде

Не говоря за файловата система за да количеството данни - пример:

ползвам две памети една 8 и една 32, логично на втората има повече като бройки видео файлове в някой от папките - при влизането в такива папки се усеща забавянето. Няма как да е от самите памети защото 32 е пъти по-добра и хубава от счупената 8-ца, но е факт.

 

Виждал съм как на един и същ USB порт един механичен диск работи коректно, а друг не - и двата диска на друг порт работят. Винаги има шанс да не му стига тока въпреки, че уш е проектирано да работи коректно.

 

Висенето на диска без да пада добре, но порта и кабела ще трябва да определят кое от тях е по-здраво :)

 

Както и да е всеки сам си преценява, аз съм преценил, че за телевизор най-удобно ми е да ползвам USB памет (в случая две, като по-скоро голямата ми е резерва чакайки малката да спре да работи ... но няколко години вече какво ли не е минало през нея и още работи).

 

Винаги си пази данните на поне две различни места!

Link to comment
Сподели другаде

Не говоря за файловата система за да количеството данни - пример:

ползвам две памети една 8 и една 32, логично на втората има повече като бройки видео файлове в някой от папките - при влизането в такива папки се усеща забавянето. Няма как да е от самите памети защото 32 е пъти по-добра и хубава от счупената 8-ца, но е факт.

Ако се усеща забавяне при отваряне на индивидуални папки, то това най-вероятно се дължи на четене на мета информация от самите файлове. В такъв случай е логично да има по-продължително забавяне, ако файловете са повече.

 

Както и да е всеки сам си преценява, аз съм преценил, че за телевизор най-удобно ми е да ползвам USB памет (в случая две, като по-скоро голямата ми е резерва чакайки малката да спре да работи ... но няколко години вече какво ли не е минало през нея и още работи).

Никъде не съм казал, че твърд диск е по-удобен. Напълно съм съгласен, че флаш памет е по-удобна. Няма как да не е. Просто доводите ти бяха малко преувеличени.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...