Jump to content

Asus U50F Лаптоп - проблем!


Препоръчан пост

Здравейте момчета! Честита Коледа и весело изкарване на Нова Година!  :)

 

Лаптопа е на братовчетката. Работила си нещо и той изключва. Капака от долу горещ. Опитала го няколко пъти. Някой и сменява термопастата, почиства го, но продължава да изключва. 

 

Отворих го аз, оставих го да легне на екрана, махнах му долния капак и го подпуках с вентилатора. дето се охлаждам през лятото! :)

Windows зареди, 7Pro x32. Работи нормално, за неговите възможности. Стар е. Инсталирах АЙДА от флашка, и гледам fan cpu 0,1 ! ??

Погледнах от долу, вентилатора не върти. Бутнах го с пръст, завърта се съвсем нормално, леко, не е блокирал, ама не върти. Рестарт и чакам да отворя биос.

Изключва той, екрана загасва, ама не рестартира...докато се чудя какво ще е, мина се доста време 20-30 секунди, нашия тръгна, натискам F2 влизам в биос и започвам да търся опции за вентилатор, Няма изобщо такава опция! Давам му дифолт с F9 ОК- Изход! Нищо. Екрана си свети, стоя си на страницата дето бях

но повече команди нямам, не приема! Чудя се какво да правя, дали да му дръпна жицата, батерията я няма, отдавна е махната, пак мина доста време..15 ..20 секунди. Изгасна и веднага рестартира. В момента на Пост забелязах, че вентилатора се завъртя, но след 1-3 секунди спря. И нищо. Windows зареди нормално, големия вентилатор блъска. И айда пак ми показва фан 0,1...И се почна...

От сайта на ASUS  тегля БИОС последния за модела, оказа се че е същия, но го префлашнах...с надежда...нищо! Свалих рам, проба с едната, с другата, плочка в единия, в другия слот-нищо! Свалих харда, Пускам "СТРЕЛЕЦ" на флашка - нищо! Тест с стрелеца на рам паметта прекара го 6 пъти - нищо. Ресет на CMOS

как се стига до батерията....нищо! Нищо не се променя!

Вентилатора тръгва за секунда при пост, Рестарт от Windows след  20-30 секунди и от биос също.

На вентилатора му дадох захранване 5 волта между маса-черен и червения на конектора 4пинов, завъртя ,към жълтия, трябва да е 12 волта, не мърда, синия не го знам точно за какво е, и не посмях да му давам захранване. При изключен конектор разбира се от дъното! 

А, и още нещо разбрах, като му дадеш изключване от Windows или с пуск бутона, изключва, екрана загасва но индикаторите за захранване и лай фай светят

и по някакъв начин процесора работи, защото като спра големия вентилатор, почва да загрява! Спира напълно само като задържа за 5 секунди пуск бутона.

Но пък после не тръгва. Трябва да му измъкна жака на захранването и пак да го пъхна, не чакам, и тогава стартира...

 

Свърши ми се фантазията...май е за сервиз, ама да чуя и вашето мнение?

Благодаря! :)

Link to comment
Сподели другаде

Провери дали включва и изключва нормално при изключен от дъното вентилатор (естествено, намери начин да го охлаждаш по друг начин) - подозирам, че вентилатора на лаптоп-а е за подмяна, вероятно окъсява и "товари" дъното.

Link to comment
Сподели другаде

Вентилаторът би трябвало само на червен +5V и черен проводник (маса) да работи. По-високи напрежения могат да го повредят. Може да се провери какъв ток консумира докато върти при подадено тестово захранване. Ако е прекъснала намотка (може би и при окъсена), то от една позиция на перката ще завърти, докато в съседна на нея няма да се стартира при подаване на захранване.

 

Бих проверил и състоянието на зарядното. По възможност проба с друго такова.

Link to comment
Сподели другаде

Провери дали включва и изключва нормално при изключен от дъното вентилатор (естествено, намери начин да го охлаждаш по друг начин) - подозирам, че вентилатора на лаптоп-а е за подмяна, вероятно окъсява и "товари" дъното.

 

Няма разлика и при изключен вентилатор...

 

 

Вентилаторът би трябвало само на червен +5V и черен проводник (маса) да работи. По-високи напрежения могат да го повредят. Може да се провери какъв ток консумира докато върти при подадено тестово захранване. Ако е прекъснала намотка (може би и при окъсена), то от една позиция на перката ще завърти, докато в съседна на нея няма да се стартира при подаване на захранване.

 

Бих проверил и състоянието на зарядното. По възможност проба с друго такова.

 

Опитах и друго захранване, същата работа.  На червения без вентилатор, има 5 волта, но включи ли се вентилатора няма. Може би 0.1 волт както показва аида, но тя показва 0.1 волт и когато вентилатора е изключен от дъното, и на червения измервам 5 волта... 30 милиампера е тока на вентилатора на 5 волта. Не знам дали е нормален, нямам идея колко трябва да бъде?

 

Интересното е, че при пост, няма никакви съобщения за грешки от биос... Явно отива към сервиз. Аз повече нямам идеи какво мога да направя...

Link to comment
Сподели другаде

Може би Аида отчита някакъв проблем в управлението на вентилатора.

Голяма е вероятността да има окъсяване в управляващата верига на самия вентилатор щом казваш, че при захранване само между червен +5V и черен - маса си върти и при това консумацията е 30mA. В такъв случай ако включиш към дъното само червен и черен , без жълт (мери обороти) и син (управлява движението) би трябвало да работи непрекъснато  и тогава да се види дали тези 5V от дъното отпадат и дали ще функционира лаптопа. Т.е да се прецени дали самият вентилатор създава проблема.

Ето схематично как е устроен:

 

post-42673-0-46458800-1546245465_thumb.png

 

Може  при стартиране ПОСТ да отчете, че няма вентилатор и да не зареди системата. Мисля, че жълтият дава този сигнал и евентуално да се включи и само той, без синия - от който предполагам може да е проблема

Link to comment
Сподели другаде

Може би Аида отчита някакъв проблем в управлението на вентилатора.

Голяма е вероятността да има окъсяване в управляващата верига на самия вентилатор щом казваш, че при захранване само между червен +5V и черен - маса си върти и при това консумацията е 30mA. В такъв случай ако включиш към дъното само червен и черен , без жълт (мери обороти) и син (управлява движението) би трябвало да работи непрекъснато  и тогава да се види дали тези 5V от дъното отпадат и дали ще функционира лаптопа. Т.е да се прецени дали самият вентилатор създава проблема.

Ето схематично как е устроен:

 

attachicon.giffan 4 wire.PNG

 

Може  при стартиране ПОСТ да отчете, че няма вентилатор и да не зареди системата. Мисля, че жълтият дава този сигнал и евентуално да се включи и само той, без синия - от който предполагам може да е проблема

 

Ще опитам!  Но при ПОСТ с напълно изключен конектор, би трябвало и така да отчете че няма вентилатор...Поне така си мисля...Ако БИОС изобщо проверява за вентилатор,,,Няма никаква опция "фен" в менюто му...освен да е скрита без възможност за промяна...но направих и ресет на CMOS...знам ли...Ще опитам! Вероятно обаче догодина! :)

Link to comment
Сподели другаде

Много внимателно трябва да се бърника, че грешно докосване може да доведе до по-големи бели. С тънка игла се освобождава съединителчето с кабелчето което не искаш да участва при теста. Най-безопасно е проба с друг изряден вентилатор (стига да имаш от къде да вземеш за малко), дори да не е същия, но със сходни характеристики -  5V ; 0,2 - 0,4 mA, като да се следи подредбата на четирите кабелчета в конектора да съответства на оригиналния, поне да се локализира дали самият фен е проблемът.

Е, весело посрещане на Новата година !

Link to comment
Сподели другаде

Може би 0.1 волт както показва аида, но тя показва 0.1 волт и когато вентилатора е изключен от дъното, и на червения измервам 5 волта. да направя...

Много вероятно е някой във веригата температурен сензор на cpu > управление на вентилатора да е дефектирал.

Link to comment
Сподели другаде

Много вероятно е някой във веригата температурен сензор на cpu > управление на вентилатора да е дефектирал.

 

А има ли начин да се тества и провери?

Link to comment
Сподели другаде

 

 


На червения без вентилатор, има 5 волта, но включи ли се вентилатора няма.

 

Убеди се първо в изрядността на вентилатора и тогава търси причини преди него по веригата!

Link to comment
Сподели другаде

Няма да стане. От сервиз на Асус - ново дъно! Не пожелаха да ми обяснят какво точно е! Занесох го и при моите хора, двама стари майстори дето от тях ново дъно, ново захранване не можеш да чуеш, ремонтират всичко, но и там греда, или почти...дадоха ми компромисен вариант, вентилатор постоянно включен...и времето на рестарта от спиране на компа до рестартиране остава така..около 20 секунди, докато кара... Някакъв чип който вече го нямало, можели да го модифицират с друг, но цената отива на 200 лева, което няма смисъл за тоя стар лаптоп! Иначе само за вентилатора 20 лева.

 

Такива ги свърших. Благодаря ви за участието и съветите!  :)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...