Jump to content

Избор на хардуер и периферия


Препоръчан пост

Здравейте,

Имам необходимост да обновя част от хардуера и периферията си.

Трябват ми:

- външен и вътрешен HDD. И за двата ми е най-важна надеждността. Причината и за двете покупки е, че сегашните ми „умаляха“. Т.е. за новите ще се оглеждам за поне 2-3ТВ. Естествено искам най-новите интерфейси (USB 3/SATA 3). Би било хубаво, ако новите имат собствен софтуер за тест/диагностика. Не знам доколко са достоверни, но се чувствам по-сигурен, когато ги има;

- аудио система. На първо време бих приел съвети дали да е 2.0 или 2.1. Открих доста различни мнения по въпроса и ми е трудно да преценя. Имам и малко по-необичайно изискване – да има дълги кабели, защото не разполагам с много място на бюрото ми. Мисля да заделя до към 70-80лв. В случай, че за тази сума трябва да се правят много компромиси, съм склонен да обмисля и по-скъпи варианти, но предпочитам да се вместя в нея;

- headset – най-евтиният вариант, който ще си заслужава и няма да създава проблеми. Почти няма да се ползва, но все пак искам да имам. Трябва да е с USB, защото нямам свободни входове;

- USB Hub. За тази покупка не съм сигурен. Имам само два USB 3.0 порта, а искам да ползвам няколко (може би 3) външни харда (един от които ползва два порта). Добра идея ли е да взема такъв хъб и да вържа всички към него? Ще има ли проблеми със скоростта и има ли вероятност за някакъв проблем със самите устройства?

Link to comment
Сподели другаде

С каква дънна платка си? Какви налични дискове/оптики имаш в него и какви външни дискове ползваш?

 

Защо да нямаш свободни аудио изходи? На предния панел нямаш ли 3,5мм жакове? Дори и да нямаш можеш да си сложиш Y разклонение на задния стерео изход и в него да включиш колоните и слушалките, единствено и двете ще трябва да имат хардуерна опция за изключване за да можеш лесно и удобно да полсваш само което ти е необходимо. Някои модели колони имат директно букса за слушалки което също е някакъв вариант.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


С каква дънна платка си?

Тази.

 

 

 


Какви налични дискове/оптики имаш в него и какви външни дискове ползваш?

SSD, HDD и оптично устройство.

 

 

 


На предния панел нямаш ли 3,5мм жакове?

Не.

 

 

 


Дори и да нямаш можеш да си сложиш Y разклонение на задния стерео изход и в него да включиш колоните и слушалките

Мисля, че някога съм ползвал такова, но си спомням, че промяната на звука на едното афектираше другото.

Според мен най-лесния вариант е да ползвам USB.

Link to comment
Сподели другаде

- външен и вътрешен HDD. И за двата ми е най-важна надеждността. Причината и за двете покупки е, че сегашните ми „умаляха“. Т.е. за новите ще се оглеждам за поне 2-3ТВ. Естествено искам най-новите интерфейси (USB 3/SATA 3). Би било хубаво, ако новите имат собствен софтуер за тест/диагностика. Не знам доколко са достоверни, но се чувствам по-сигурен, когато ги има;

За вътрешни твърди дискове не мисля, че има някаква особена разлика в днешно време. Няма никакви гаранции, че диск от дадена марка ще издържи повече от друг. Като цяло намирам Toshiba за най-смисления избор — най-постоянни откъм репутация според мен и цените им са малко по-ниски от тези на Western Digital и Seagate.

 

- аудио система. На първо време бих приел съвети дали да е 2.0 или 2.1. Открих доста различни мнения по въпроса и ми е трудно да преценя. Имам и малко по-необичайно изискване – да има дълги кабели, защото не разполагам с много място на бюрото ми. Мисля да заделя до към 70-80лв. В случай, че за тази сума трябва да се правят много компромиси, съм склонен да обмисля и по-скъпи варианти, но предпочитам да се вместя в нея;

За какво ще се ползва?

Ако е за филми и/или игри, то събуфърът може да се окаже полезен. Не че за тези пари може да се очаква някакъв кой знае какъв събуфър, но все пак има шансове да е по-добре за целите от 2.0.

Ако е за музика, тогава е сива територия. Ако слушаш жанрове, които залагат на ниски честоти (rap, hip-hop drum 'n' bass, повечето електронни жанрове и т.н.), тогава отново събуфърът може да се отрази благоприятно. Ако басите не са ти важни (не слушаш подобна музика и/или не харесваш ниски честоти по принцип), тогава определено 2.0 има по-голям шанс да ти свърши по-добра работа.

 

- headset – най-евтиният вариант, който ще си заслужава и няма да създава проблеми. Почти няма да се ползва, но все пак искам да имам. Трябва да е с USB, защото нямам свободни входове;

Ох, направо убиваш детското в мен. Честно казано, не мисля, че съществува евтин хедсет на USB, който да става за нещо. Според мен е прахосване на пари.

Поне предполагам, че не ти трябва само за Skype, защото тогава можеш да вземеш най-евтиния в Pazaruvaj.com и да решиш проблема. Ако искаш нещо поне малко смислено, ще трябва да изоставиш USB интерфейса и/или да си готов да кихнеш повече кинти за нещо такова. Не се стряскай от цветовата схема, има ги и в други цветове. Това е най-евтиното нещо, което считам, че си заслужава покупката. Не че е нямам и критики, но са истински слушалки с достатъчно качествен звук, прилично удобни, с качествана изработка, приличен микрофон, добро количество аксесоари. Те са реално с 3.5 мм. конектори, но имат и „кутийка“ с USB конектор, която играе ролята на преходник, т.е. е един вид преносима звукова карта. Така че ще можеш да ги ползваш и като „обикновени“ слушалки/хедсет.

 

За нещо по-сериозно просто няма как да е на USB. Не защото не е възможно да има на теория, а защото на практика всички подобни модели слушалки са или много скъпи (т.е. лепва им се категория „геймърски“, слага им се накякво 'ноу яку звчащу ими, чи да съ радвът дицатъ и цената скача драстично), или са боклуци, или комбинация от двете.

 

- USB Hub. За тази покупка не съм сигурен. Имам само два USB 3.0 порта, а искам да ползвам няколко (може би 3) външни харда (един от които ползва два порта). Добра идея ли е да взема такъв хъб и да вържа всички към него? Ще има ли проблеми със скоростта и има ли вероятност за някакъв проблем със самите устройства?

Не е лоша идея, но се огледай за хъбове с автономно захранване.

Link to comment
Сподели другаде

За вътрешни твърди дискове не мисля, че има някаква особена разлика в днешно време.

А за външните?

 

 

 

За какво ще се ползва?

Ами, за всичко. Но е по-важна музиката (за това и идеята ми е да взема стерео).

 

 

 

Ако слушаш жанрове, които залагат на ниски честоти (rap, hip-hop drum 'n' bass, повечето електронни жанрове и т.н.), тогава отново събуфърът може да се отрази благоприятно.

Ами, предимно хип-хоп, но съвсем не е само това. Колкото и да е банално - всичко ще се слуша. Харесва ми да има бас, но "стегнат", а не "мек"/"вибриращ"/"бучащ". Малко ми е беден речника в тази област, но се надявам да ме разбираш. Някакви конкретни модели можеш ли да препоръчаш?

 

 

Поне предполагам, че не ти трябва само за Skype

Понякога и за Midomi. :) Рядко ще се ползват като цяло.

Ако трябва да избирам вариант с жак, как е "правилно" да ги свържа (вече споменах, че не ми допада идеята с това).

 

 

 

Не е лоша идея, но се огледай за хъбове с автономно захранване.

А някакви конкретни производители/модели?

Link to comment
Сподели другаде

А за външните?

При външните не съм толкова запознат, но на базата на вътрешните бих предположил всеки външен, който реално използва диск на Western Digital, Toshiba или Hitachi. Т.е. да не е Seagate, че репутацията им не е цветуща. Макар че това не е гаранция за нищо все пак.

 

Ами, за всичко. Но е по-важна музиката (за това и идеята ми е да взема стерео).

Ами, предимно хип-хоп, но съвсем не е само това. Колкото и да е банално - всичко ще се слуша. Харесва ми да има бас, но "стегнат", а не "мек"/"вибриращ"/"бучащ". Малко ми е беден речника в тази област, но се надявам да ме разбираш. Някакви конкретни модели можеш ли да препоръчаш?

Имай предвид, че съм чувал лично само един (два) модела от предлаганите по-долу, така че не мога да гарантирам нищо конкретно, а и звукът е нещо доста субективно по принцип.

Също така, малко надвишавам бюджета, но според мен си заслужава.

 

Та, за 2.1 тези ми изглеждат сносни...

Microlab TMN-9U - не съм чувал лично конкретния модел, но съм чувал (първия?) TMN1 и бях доста приятно изненадан от звука като цяло. За размерите и цената си свиреше доста добре. Колко това се пренася в TMN-9U, не мога да гадая, но ми се ще да вярвам, че цялата серия е прилична. Все пак е малко или много дело на Питър Ларсън, който им проектира най-високия клас колони, един от които модели (H-500D) имам и определено се справя(ше) добре. Минус на TMN-9U е, че няма дистанционно и всичко трябва да се контролира от събуфъра.

Microlab TMN-9BT - същото като горното, но с добавен Bluetooth (за някой друг лев отгоре). Аз не харесвам Bluetooth по принцип, но за някои хора е желана екстра.

Microlab FC330 - дело на същия инженер като TMN серията и със сходни технически данни, така че подозирам, че като звук не би трябвало да са особено различни, но няма как да съм сигурен. Сателитите са еднолентови, т.е. има само един говорител, нямат високочестотен такъв (на снимките изглежда сякаш имат, но това е фалшив протектор, само за украса). Това на теория е минус, но на практика е възможно средночестотният да е тунингован така, че да компенсира достатъчно добре. Отново, няма как да знам, но предполагам, че все пак TMN серията ще е една идея по-добре в това отношение.

Edifier XM6PF - имат дистанционно и говорителят на събуфъра е с по-голям диаметър — 6.5" (на горните модели е 5.25"), което поне на теория е солиден плюс за ниските честоти. На практика нещата могат да варират, защото има и други фактори, но с оглед, че все пак говорим за Edifier, би трябвало да е достатъчен аргумент.

Edifier P3060 - същият размер говорител на събуфъра, но по технически данни го водят с по-ниска долна честотна граница, която ми се струа всъщност съмнително ниска. Няма дистанционно.

 

От 2.0 вариантите, бих заложил на някой от следните...

SVEN SPS-700 - руснаците като цяло харесват SVEN и обикновено ги нареждат заедно с Edifier и Microlab сред най-добрите мултимедийни. Не съм ги чувал, но ме съмнява да са лош избор. Плюсове са малко по-големият нискочестотен говорител спрямо долните два модела, както и наличието на изход за събуфър, ако решиш да си купиш отделен след време.

Edifier R1280T - имам ги и ги считам за отлични за цената и размерите си. Доста приличен бас за 4-инчов говорител. Високите не са от най-кристалните, но звукът е все пак чудесен. Имат си безжично дистанционно и изглеждат страхотно.

Edifier R980T - в общи линии бюджетна версия на R1280T. Разликите са: по-ниска мощност, нямат дистанционно, нямат потенциометър за регулация на високите честоти, не са толкова красиви и стилни.

 

Понякога и за Midomi. :) Рядко ще се ползват като цяло.

Ако трябва да избирам вариант с жак, как е "правилно" да ги свържа (вече споменах, че не ми допада идеята с това).

Не разбирам какво имаш предвид. Обикновено подобни „хедсети“ имат два конектора: за слушалките и за микрофона. Просто ги свързваш към жаковете на звуковата карта: конекторът за слушалките в изходящия жак (зеления), а конекторът за микорофона в жака за микрофона (розовия). Не е ядрена физика. :-)

 

А някакви конкретни производители/модели?

Нямам никакъв личен опит. По принцип Anker се водят доста уважаван производител на подобни джажи. Orico също ми се виждат сносни. На трето място бих класирал Hama.
Link to comment
Сподели другаде

 

 


При външните не съм толкова запознат

Спомням си, че преди години бях питал тук същото и ми беше препоръчал Transcend. Нещо променило ли се е в мнението ти?

 

 

 


Имай предвид, че съм чувал лично само един (два) модела от предлаганите по-долу, така че не мога да гарантирам нищо конкретно, а и звукът е нещо доста субективно по принцип.

Благодаря много за предложенията. Ще избера някое идните дни.

 

 

 


Edifier R1280T - имам ги и ги считам за отлични за цената и размерите си.

Сякаш и на мен ми допаднаха, но доколкото разбирам кабелът между двете колони е само 2м. И не изглежда да мога да си закупя по-дълъг такъв? Не че няма да им намеря място, но имах малко по-различни идеи.

 

 

 


Просто ги свързваш към жаковете на звуковата карта

Точно това коментирахме преди да се включиш - че зеления ще е зает точно от колонките. А отпред нямам други. Точно за това ми се стори, че USB е лесен вариант, но май ме разубеди.

Link to comment
Сподели другаде

Спомням си, че преди години бях питал тук същото и ми беше препоръчал Transcend. Нещо променило ли се е в мнението ти?

Ако паметта не ме лъжа, тогава Transcend използваха дискове на Samsung, когато последните все още произвеждаха такива. В момента има три производителя на твърди дискове: Seagate, Western Digital/Hitachi и Toshiba. Какъвто и външен диск да си купиш, ще използва реално някой от споменатите три (четири, ако броим Hitachi отделно). Така че лично аз бих проверявал набелязан от мен външен диск какъв точно твърд диск използва. Също така, ако е за лично съхранение на данни, лично аз бих избягвал дискове с вградено криптиране. Може да създаде проблеми, ако се наложи след време да се възстановява инфомрация.

 

Благодаря много за предложенията. Ще избера някое идните дни.

Имай предвид, че за около и под 100 лева не можеш да очакваш много.

 

Не съм сигурен точно какво имаш предвид с описанието, което е нормално разбира се, защото звукът е изключително субективно нещо и всеки разбира описанието по различен начин. Като цяло, ниските честоти на 2.0 система трябва да са определено по-„стегнати“, докато събуфъри, особено по-евтини, могат да звучат бумтежно и размито. За жалост няма как да прецениш дали звука на дадена система ще ти допадне, без да я чуеш на живо.

 

Сякаш и на мен ми допаднаха, но доколкото разбирам кабелът между двете колони е само 2м. И не изглежда да мога да си закупя по-дълъг такъв? Не че няма да им намеря място, но имах малко по-различни идеи.

Кабелът на R1280T, който свързва двете колони, е обикновен двужилен, така че можеш да отидеш в който и да било магазин за аудио техника или електронни компоненти и да си купиш кабел на метър.

 

Точно това коментирахме преди да се включиш - че зеления ще е зает точно от колонките. А отпред нямам други. Точно за това ми се стори, че USB е лесен вариант, но май ме разубеди.

На теория USB слушалки са универсален вариант, но на практика рядко са качествени.

Не че ако вземеш слушалки с обикновени 3.5мм. конектори всичко е гарантирано да бъде идеално. Напротив. Вградените звукови карти в дънните платки не са особено подходящи за слушалки. И все пак „обиконвени“ слушалки са за предпочитане (като цяло) спрямо USB такива.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Имай предвид, че за около и под 100 лева не можеш да очакваш много.

В момента съм с едно китайче пред разпад - всичко ще ми се стори хубаво. Поне първата седмица.

 

 

 


Кабелът на R1280T, който свързва двете колони, е обикновен двужилен, така че можеш да отидеш в който и да било магазин за аудио техника или електронни компоненти и да си купиш кабел на метър.

Да, всъщност сега видях, че се предлагат такива. Виждам, че специално в този сайт има голям избор - трябва ли да гледам нещо специфично или просто да си избера някой? И същия въпрос за RCA кабелите, защото навярно и тях ще искам да сменя.

 

 

 


И все пак „обиконвени“ слушалки са за предпочитане (като цяло) спрямо USB такива.

Ами, тогава пак се връщам на стария ми въпрос - имам ли друг вариант за свързването освен такова нещо.

 

 

P.S. И още един въпрос по отношение на свързването: дънната ми платка има само 2 бързи SATA III порта (и 2 бавни). С покупката на нов вътрешен хард ще се заемат всички. Въпросът ми е - кой е оптималния вариант за свързване (кои устройства да са на бързите портове). Оптично устройство (явно ще е на бавен порт), SSD и 2x HDD.

Link to comment
Сподели другаде

трябва ли да гледам нещо специфично или просто да си избера някой? И същия въпрос за RCA кабелите, защото навярно и тях ще искам да сменя.

Просто си избери нещо. За нуждите ти няма значение. Ако толкова се притесняваш и искаш да спиш спокойно, гледай да е поне 40-50ст. на метър.

 

Ами, тогава пак се връщам на стария ми въпрос - имам ли друг вариант за свързването освен такова нещо.

Не мога да разбера какво общо има това. Ти показваш преходник от RCA към 3.5мм. Никой чифт слушалки не използва RCA.

 

P.S. И още един въпрос по отношение на свързването: дънната ми платка има само 2 бързи SATA III порта (и 2 бавни). С покупката на нов вътрешен хард ще се заемат всички. Въпросът ми е - кой е оптималния вариант за свързване (кои устройства да са на бързите портове). Оптично устройство (явно ще е на бавен порт), SSD и 2x HDD.

SSD на SATA3 порт. За останалите няма значение. Твърдите дискове не могат да уплътнят SATA3 стандарта така или иначе.
Link to comment
Сподели другаде

 

 


Не мога да разбера какво общо има това. Ти показваш преходник от RCA към 3.5мм. Никой чифт слушалки не използва RCA.

Възможно е да не показвам точно това, за което говоря. По-скоро това.

@plamen_80 навярно имаше предвид същото нещо:

 

 


Дори и да нямаш можеш да си сложиш Y разклонение на задния стерео изход и в него да включиш колоните и слушалките

 

Въпросът ми е дали би имало различен вариант от този.

 

P.S. Отново леко отклонение. Имам два слота за RAM памет и в момента и на двата имам по 4GB памет. Имам нова 8GB памет, която искам да ползвам на мястото на една от сегашните. Въпросът ми е - коя да махна/оставя?

Link to comment
Сподели другаде

Добавено:

Малко се затруднявам и с избора на HDD. Тези са с еднакви характеристики и със сравнително различни оценки в Amazon. А разликата между първите две, според тази брошура, е, че едното е Retail, а другото Bulk. Не разбирам в случая какво значи. Ти на кое от тези би заложил?

 

А за външен си избрах този. Казвам го, в случай че искаш да добавиш нещо.

Link to comment
Сподели другаде

Възможно е да не показвам точно това, за което говоря. По-скоро това.

Не препоръчвам да свързваш едновременно колони и слушалки към един и същ изход. Аз дори не препоръчвам свързването на слушалки към дънна платка, камо ли заедно с колони.

 

Въпросът ми е дали би имало различен вариант от този.

Най-близкият вараиант до „правилен“ е да използваш предния панел на кутията (ако имаш такъв) за свързване на слушалки.

 

P.S. Отново леко отклонение. Имам два слота за RAM памет и в момента и на двата имам по 4GB памет. Имам нова 8GB памет, която искам да ползвам на мястото на една от сегашните. Въпросът ми е - коя да махна/оставя?

Ако новата ти памет е PC3-12800 (800 MHz шина), то тогава остави текущата платка на на A-DATA. Ако новата ти памет е PC3-10600 (667 MHz шина), няма значение.

 

Малко се затруднявам и с избора на HDD. Тези са с еднакви характеристики и със сравнително различни оценки в Amazon. А разликата между първите две, според тази брошура, е, че едното е Retail, а другото Bulk. Не разбирам в случая какво значи. Ти на кое от тези би заложил?

Реално това би трябвало да са идентични или почти идентични дискове. Този в най-дясната колона е за предпочитане, защото:

- на теория е с по-актуален фърмуер този от втората колона (DT01ACAxxx серията);

- най-евтин е;

- намира се в най-много магазини.

 

А за външен си избрах този. Казвам го, в случай че искаш да добавиш нещо.

За самия диск нямам какво да добавя.

 

Мога само да спомена, че от списъка с магазини препоръчвам Computer Store, макар да го има и на други места на по-ниска цена. Подсказка: в Плесио са кретени.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Най-близкият вараиант до „правилен“ е да използваш предния панел на кутията (ако имаш такъв) за свързване на слушалки.

Аз точно от там започнах - че нямам. Какви варианти остават?

 

 

 


Този в най-дясната колона е за предпочитане, защото:
- на теория е с по-актуален фърмуер този от втората колона (DT01ACAxxx серията);

Не съм сигурен, че разбрах. Този от втората колона не е DT01ACAxxx. За да не стане объркване: препоръчваш да взема DT01ACA300, така ли?

 

 

 


Мога само да спомена, че от списъка с магазини препоръчвам Computer Store

Странно. В списъка с магазини не присъства, но видях, че в сайта им го има. Може би е добра идея да изчакам няколко дни - в ценовата графика личи как всички са се подготвили за черен петък.

Link to comment
Сподели другаде

Аз точно от там започнах - че нямам.

Пропуснал го това. Моя грешка.

 

Какви варианти остават?

Правилният вариант би бил да се купи отделен усилвател за слушалките, но това драстично ще оскъпи нещата.

Евтиният вариант остава, за жалост със сплитер, подобен на този, който ти спомена. Аз обаче ще предложа да е по-скоро такъв.

 

Може би малко драматизирах нещата по-горе, но аудио ентусиастът се разбуди за момент.

 

Реално не трябва да има никакъв проблем за дънната платка, колоните и слушалките. Просто най-вероятно нивото на звука на слушалките може да падне леко. Не че няма и други проблеми, но без отделен усилвател за слушалки, няма как да се избегнат.

 

Не съм сигурен, че разбрах. Този от втората колона не е DT01ACAxxx. За да не стане объркване: препоръчваш да взема DT01ACA300, така ли?

Pazaruvaj нещо е разменил колоните. Напълно съм сигурен, че когато аз отворих линка първоначално, бяха в различна последователност. Затова не си разбрал.

 

Реално трите диска са общо взето едни и същ.

Western Digital закупиха Hitachi преди време, но понеже европейският съюз и федералната комисия за търговия на САЩ не искаха да има само два производителя на 3.5" твърди дискове, всичките фабрики и лицензи за въпросните дискове на Hitachi бяха продадени на Toshiba.

DT01ACAxxx серията на Toshiba е всъщност Deskstar серията на Hitachi, която беше предназначена за масовия потребител.

По-късно Toshiba пуснаха нови серии: HDWX1X0XZSXA, като HDWD е стандартната серия (D = desktop). Силно се съмнявам да са правили някакви промени по хардуера, макар да не е невъзможно. По-вероятно само са пипнали леко фърмуеърите леко. 

Колкото до UZSVA и EZSTA в края, първото е bulk (т.е. само диск в антистатичен плик), а второто е retail (което е първото, но в картонена кутия и с книжка, т.е. да има търговски вид, когато се реди по рафтове в магазини).

 

Така че вземи това, което ти излиза най-евтино.

 

Странно. В списъка с магазини не присъства, но видях, че в сайта им го има. Може би е добра идея да изчакам няколко дни - в ценовата графика личи как всички са се подготвили за черен петък.

Аз препоръчах Computer Store, защото цените им не са прилични (макар и не от най-ниските) и са бързи и коректни, но изборът на магазин си е твой.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...