Jump to content

Проверка на качеството на аудио файлове


Препоръчан пост

Здравейте,

Последните дни си попълвам музикалната колекция и се сблъсках с един проблем. Песните са предимно от компилации и резултатът е, че на места имам по 3-4 копия от една песен. Към днешна дата е изключено сам да определя коя искам да запазя, защото съм с много кофти аудио система и имам проблеми със слуха. Т.е. трябва да разчитам на софтуер. Преди години съм ползвал AudioChecker, но не съм задълбавал много в темата и реших да попитам. Трябва ми нещо възможно най-автоматизирано (т.е. да не се иска много работа от мен), защото става въпрос за голямо количество музика. Случаите за сравнение са два:

- няколко .wav или .flac файла (рипнати от диск или уеб версия);

- съмнителни .mp3 файлове (с високо качество) и аудио, рипнато от YouTube.

Link to comment
Сподели другаде

Защо просто не ги подреждаш по "Скорост на предаване" в Windows Explorer ? Поне така е именуван в Windows 10...

Даваш десен бутон на празното пространство в папката в която са песните, после "Изглед"  > "По-подробно" ... след което десен бутон горе по лентата с колони (например Име,Дата на промяна,Дата на създаване,Продължителност, Размер, Тип ... ) и от там > Още ... от там просто търсиш,намираш и добавяш (маркираш) "Скорост на предаване" и подреждаш по този критерий.

Link to comment
Сподели другаде

За автоматична проверка на WAV и lossless файлове единствената опция си остава auCDtect. Audiochecker използва именно него. Можеш да опиташ auCDtect Task Manager, което е по-модерен графичен интерфейс спрямо Audiochecker.

За автоматична проверка на lossy файлове решение няма. Няма как да има. Можеш да провериш кой MP3 файл с енкодер е компресиран, но няма как да се знае дали е компресиран от оригинал или е преминал през няколко други lossy компресии преди това. Абсолютна лотария е.

 

Затова в моята музикална колекция целя да имам само проверени lossless файлове или lossy файлове, които аз съм си компресирал от споменатите проверени lossless такива. Моят идеал за музикална колекция изключва каквито и да било MP3 файлове. За жалост няма как го постигна по ред причини, но се опитам да сведа процента MP3 до минимума.

Link to comment
Сподели другаде

Защо просто не ги подреждаш по "Скорост на предаване" в Windows Explorer ?

Това са просто цифри и се "манипулират" лесно. А при lossless файловете не значат нищо.

 

 

 

Можеш да опиташ auCDtect Task Manager

Ще го направя. Не е ли това обаче техния сайт?

Доколкото разбирам идеята е да запазя песента с най-висок процент?

 

 

За автоматична проверка на lossy файлове решение няма.

А не толкова "автоматично" решение?

 

 

 

Можеш да провериш кой MP3 файл с енкодер е компресиран

Това с каква цел? Всъщност цялата идея за оригинален източник при lossy файлове ми е малко като утопия. Идеята ми е просто да сравня няколко файла с незнаен/съмнителен произход и да избера най-добрия. Уточнявам това, в случай, че не си ме разбрал. А в случай, че си - защо е невъзможно да се направи същата проверка с lossy файлове? Може да е глупав въпрос, но както казах - не съм задълбавал в темата.

 

 

 

Моят идеал за музикална колекция изключва каквито и да било MP3 файлове.

Моят също. Старая се да си намирам всичко в lossless, но не всичко е съществувало в lossless.

Link to comment
Сподели другаде

Не е ли това обаче техния сайт?

Той е, но линкът за изтегляне не работи.

 

Доколкото разбирам идеята е да запазя песента с най-висок процент?

На теория, да. На практика няма никаква гаранция.

 

А не толкова "автоматично" решение?

Спектрален анализ. При него обаче също няма гаранция.

 

Това с каква цел? Всъщност цялата идея за оригинален източник при lossy файлове ми е малко като утопия. Идеята ми е просто да сравня няколко файла с незнаен/съмнителен произход и да избера най-добрия. Уточнявам това, в случай, че не си ме разбрал. А в случай, че си - защо е невъзможно да се направи същата проверка с lossy файлове? Може да е глупав въпрос, но както казах - не съм задълбавал в темата.

Ясно ми е каква ти е идеята. Обяснявам ти, че няма сигурен начин за определяне на това кой файл колко е качествен.

При компресиране на файл от CD в някакъв формат със загуби (lossy) може да има... ъм... загуби. Алгоритъмът на auCDtect проверява за някои характерни черти на файл, който е компресиран в lossy формат. Пример е честотната лента. В зависимост от енкодера и настройките е възможно честоти над определена граница да са напълно орязани. Обикновено около 16 kHz (+/-1 kHz). Човешкият слух е много слабо чувствителен към въпросните високи честоти, а орязването им улеснява работата на енкодера и спестява ценен битрейт. Разбира се не всеки енкодер орязва въпросните честоти, така че се правят и други провери, но не съм напълно запознат какви точно.

Също така понякога самият оригинал е стар и/или е правен от неопитен човек, та е възможно и оригинал да бъде засечен като lossy.

 

Нещата са доста сложни и относителни. 

 

Старая се да си намирам всичко в lossless, но не всичко е съществувало в lossless.

За жалост е така.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Той е, но линкът за изтегляне не работи.

А този, който даде, достоверен ли е? Питам, защото не съм попадал на този сайт досега.

 

 

 


Спектрален анализ. При него обаче също няма гаранция.

В такъв случай - какво е най-подходящо да използвам за моята цел? И какво точно трябва да направя за проверката? Да оставя песента с най-висока честота?

Link to comment
Сподели другаде

А този, който даде, достоверен ли е? Питам, защото не съм попадал на този сайт досега.

Достоверен е, т.е. работи.

 

В такъв случай - какво е най-подходящо да използвам за моята цел? И какво точно трябва да направя за проверката? Да оставя песента с най-висока честота?

Всеки уважаващ себе си аудио редактор има опцията за спектрален изглед на съдържанието. Ако нямаш Adobe Audition, която е общо взето стандарт в индустрията, можеш да използваш безплатната Audacity:

0Xnyjq9.png

 

След това отвори същото меню и избери Spectrogram Settings, където за максимална честота задай 22 000 Hz.

Така лесно ще видиш дали и колко орязани честотни ленти има. Добър признак е, ако нищо не орязано и реално има съдържание и над 20 000 Hz. Никой няма да го чуе това съдъръжание, но поне повишава шансовете файлът да е оригинален (lossless) или компресиран кадърно.

 

Ето пример:

comp1ek1.png

 

На спектрограмата на MP3 файла се вижда как всичко над 20 000 Hz просто липсва.

Link to comment
Сподели другаде

@Night_Raven, благодаря. Явно така ще процедирам за lossy файловете. Но ме озадачава нещо в Audacity - защо спектрограмата ми е от "две" части и коя трябва да гледам?

Link to comment
Сподели другаде

Общо взето загуба на време след като разполагаш с некачествена свирка. Би трябвало да наблегнеш на слушането на музика вместо гледане на спектрограми. всичко, което е YT можеш да го изхвърлиш - не повече от 128 е.  Там има ценно видеосъдържание.

 

По разни ресурси като rutracker си има почти всичко на максимално възможно качество събрано като дискографии.

Link to comment
Сподели другаде

@Филипов,
Доста неадекватно включване по иначе изчерпаната тема.

 


Общо взето загуба на време след като разполагаш с некачествена свирка.

Слушам музика на компютъра, в кола и със слушалки. Последните две са крайно неудобни за целта, а първото споменах, че е временно. Не мога да си сменям музикалната колекция всеки път, когато си сменя и аудио системата. Не бих го практикувал дори за 10 песни, а в моя случай са хиляди.

 

 

 


Би трябвало да наблегнеш на слушането на музика вместо гледане на спектрограми. всичко, което е YT можеш да го изхвърлиш

Противоречиш си и то в последователни изречения. Хем да наблегна на слушането, хем да си изхвърля песните от YouTube? Това с изхвърлянето няма как да се случи. Предпочитам да слушам някаква музика, отколкото никаква.

 

 

 


не повече от 128 е

Нищо подобно. Масово са по 128/135kbps, но съм срещал и 192. А преди няколко дни, когато се занимавах с темата, четох на няколко места, че има (е имало) и FLAC, но лично аз не съм попадал. Нищо чудно за някакъв период да е имало такива клипове.

 

 

 


По разни ресурси като rutracker си има почти всичко на максимално възможно качество събрано като дискографии.

Това не знам по какъв повод го споменаваш. Ползвам въпросния, както и доста по-богати на съдържание източници. Вече уточних, че става въпрос за музика без официален източник - без CD/WEB версия или каквото и да било. Ако въпросното нещо го има, значи най-вероятно също е дошло от източник като Youtube. И се сблъсквам точно с този проблем - да запазя моя некачествен файл или некачествения файл на някой друг (като последния често е замаскиран като качествено mp3).

Link to comment
Сподели другаде

всичко, което е YT можеш да го изхвърлиш - не повече от 128 е.

Вярно е, че обикновено аудиото е с битрейт около 128, но ако идва от качествен/оригинален източник, тогава не виждам някакъв особен проблем. Сам по себе си AAC форматът е достатъчно качествен на 128 Kbps за повечето музика, която се качва в YouTube. Не казвам, че е идеално, но не е чак толкова зле, колкото се изкарва на моменти.

 

четох на няколко места, че има (е имало) и FLAC, но лично аз не съм попадал. Нищо чудно за някакъв период да е имало такива клипове.

Не мога да го гарантирам разбира се, но не виждам абсолютно никаква причина от YouTube да са използвали FLAC по какъвто и да било повод.
Link to comment
Сподели другаде

 

 


Не мога да го гарантирам разбира се, но не виждам абсолютно никаква причина от YouTube да са използвали FLAC по какъвто и да било повод.

И аз не мога, но го мернах на няколко места. Тук беше едното. Не съм сигурен какво точно означава (дали действително го ползват или просто е разрешен).

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...