Прехвърляне към съдържание

Снимка

Кутия за твърд диск - заслужава ли си?

• Моля, влезте, за да отговорите
6 отговора по тази тема

#1 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 15 September 2018 - 22:23

Здравейте,

Имам два стари работещи харда. Сетих се, че мога да им взема кутии и да ги ползвам като външни с USB. Въпросът ми е - доколко това е надеждно и заслужава ли си като цяло? Предполага се, че ще се "подмятат" насам-натам, а едва ли са предвидени точно за това. Виждам, че цените започват от около 20-30лв, но предполагам, че трябва да се вземе нещо по-надеждно, за да има смисъл.

#2 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 604 мнения

Публикувано: 16 September 2018 - 06:44

Зависи - колко голям е дискът гато геометрия и като обем данни.

#3 plamen_80

plamen_80

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 161 мнения

Публикувано: 16 September 2018 - 07:46

Също така аз бих проверил S.M.A.R.T. статуса им преди да ги глася за употреба. След това може да се види и с какъв интерфейс са: PATA/ATA или SATA. Междувременно ще стане ясно дали са 2,5" (и няма да им трябва допълнителен захранващ адаптер, но пък ще си дърпат ток-а от устройството в което са включени) или ще са 3,5" (и ще си имат външен адаптер като в този случай по-малко ще зависят от устройството на което ги включваш, но са по-неудобни за разнасяне). Подмятането ако става в изключено състояние и няма някакви подритвания и дриблирания с диска няма да му стане нищо - всеки диск си има параметри с устойчивост на сътресения при не работно състояние и шанса да го повредиш от просто пренасяне е много малък, единствено SSD тата могат да се водят доста по-устойчиви от старите механични дискове. Помисли за какво точно ще се ползва диска/дисковете (не е задължително да правиш и двата - ако са с еднакви интерфейси и физични размери правиш единия и ако нещо стане с диска след време го сменяш с другия), ясно е че на такъв диск не трябва да стои единствено копие на важни файлове. За ползване с ТВ или за музика в кола не ми се вижда най-удачния вариант. Пренос на данни между две системи - има мрежи като алтернатива. Виж за резервно копие на важни файлове става - записваш и го прибираш, при проблем вадиш и възстановяваш.

Дали си струва - 1TB/2,5"/гумиран външен диск се взема около 100 лв., а 2TB/2,5"/гумиран външен диск се взема около 150 лв.

USB Flash 64GB - 30+ лв., а USB Flash 128GB - 50+ лв.

Успех!

#4 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 16 September 2018 - 20:32

Благодаря.

Като размери са по 100 и 300 GB. Като физически размер - 3.5''. Със SATA интерфейс.

Не разбрах каква се очертава да е разликата между 3.5'' и останалите размери. Няма ли да се размина само с USB интерфейс или пропускам нещо?

#5 plamen_80

plamen_80

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 161 мнения

Публикувано: 16 September 2018 - 21:21

При 3,5" диск самата кутия която закупиш ще има собствен захранващ блок (12 волтов, но има модели с комбиниран 12 и 5 волтов). Хубавото в случая е, че такъв диск (от гледна точка на захранването му) можеш да го свържеш във всякакво устройство (докато 2,5" диск се храни с ток през самия USB порт).

300GB може би си струва, но 100GB да дадеш 30+ лв. за кутия, а за 50+ да можеш да вземеш по-голяма USB памет малко не ми се връзва.

#6 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 604 мнения

Публикувано: 17 September 2018 - 21:08

Благодаря.

Като размери са по 100 и 300 GB. Като физически размер - 3.5''. Със SATA интерфейс.

Не разбрах каква се очертава да е разликата между 3.5'' и останалите размери. Няма ли да се размина само с USB интерфейс или пропускам нещо?

300GB си заслужава долу-горе да влезе във външна кутия.
Разликата е в цената и размера на кутиите.
- кутия за 2,5" диск е от 10-ина до 20лв (USB 2.0/USB 3.0)
- кутия за 3,5" диск е над 35лв.за USB 2.0 интерфейс

#7 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 18 September 2018 - 00:18

Ами, щом ще трябва да му търся захранване при всяко ползване, ми се струва доста непрактично. Май ще ги оставя в шкафа за сега.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители