Jump to content

Настройки на видеокарта Lenovo Ideapad 510-15ikb


Препоръчан пост

Здравейте!
Снощи се сблъсках с проблем, който дори не знам как да формулирам.
От известно време ме е налегнала носталгия, и започнах да си купувам стари игри, които навремето съм започвал да играя, и никога не съм довършвал. Снощи си инсталирах C&C Renegade (2002г). Първото нещо, което тръгнах да правя, е да "оправя" настройките на видеото - резолюция по дифолт 600х800. Оказа се, че настройките се правят през допълнително приложение. Намерих го, направих корекции, и отново пуснах играта. И тя отново стартира в 600х800...
Операционната ми система е Windows 10 Home, прясно инсталирана, с всички ъпдейти до момента, имам две видеокарти - "външна" NVIDIA GeForce 940MX, и вградена Intel HD Graphics 620. Навсякъде в настройките на ОС съм задал да се използва "high performance" чипът на NVIDIA.
Но след няколко цикъла "рестарт на лаптопа/корекция на настройки на играта/стартиране на играта/псуване" видях, че приложението за настройка, намира само интелският чип. ОК. Реших, че ако го изключа, ще си реша проблема. Оказа се, че през BIOS мога да изключа само външната карта, за това го направих през device manager на Уиндоус. И тук стана интересно - дисплея премигна и резолюцията се промени. И като стартирах контрол-центъра на NVIDIA, ми излезе съобщение, че към картата на NVIDIA няма закачен дисплей (???). След преинсалация на драйверите на NVIDIA (Intel продължава да е изключен), ровене из настройките, рестартиране, пак ровене, в една от настройките на дисплея видях, че в момента активна е "някаква" видеокарта, работеща с generic драйвер на Уиндоус. През цялото това време, контрол-центъра на NVIDIA, продължава да ми казва, че към картата няма закачен дисплей. Реших да видя какво ще стане, ако закача външен монитор (възможно ли е "външната" карта да работи само с "вънншен" монитор???). Нищо. Отново активирах интелският чип. Чак тогава контрол-центъра на NVIDIA наистина стартира, и ми даде достъп до настройките на картата. Но там си стояха старите настройки - high performance картата да се използва с предимство пред другата, и даже конкретните приложения, които да стартират с Nvidia ...
И след толкова писане - въпросът ми е: как да накарам компютъра да ползва по-добрият чип? Къде бъркам?

Link to comment
Сподели другаде

Не можеш да изключиш вградената графика на Intel!

Пробвай да стартираш играта с избор от дясно копче и пусни с nVIDIA..., същото може да пробваш и за външната програма настройваща видео резолюцията.

Накрая пробвай играта както тръгне и виж с TechPowerUp GPU-Z кое графично ядро се натоварва. С други игри имаш ли проблеми? Драйверите на видео картите от Intel/nVIDIA ли са или от М$?

Link to comment
Сподели другаде

До сега, лаптопа го ползвах за работа, не съм имал време да да играя. Сега имам :)

Дреайверите ги свалих от сайта на NVIDIA.

Пробвах десен клавиш и "пусни с NVIDIA", но ми каза някакви неприлични неща, и ме препрати към настройките на видеото.

Ето няколко шотчета, за да стане по-шарена темата:

Това е програмата за настройка на играта - показва само единият чип:

post-10468-0-38357100-1536779860_thumb.jpg

 

Това е от самата игра - пак Intel, плюс кофти резолюция, и указание, че тези настройки не се правят тук:

post-10468-0-96616300-1536779941_thumb.jpg

 

Ето и от мениджъра на NVIDIA:

post-10468-0-12104900-1536780016_thumb.jpg

post-10468-0-55118000-1536780030_thumb.jpg

 

А това е от настройките на дисплея на лаптопа:

post-10468-0-08469300-1536780407_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Може да се провери първо от кого са драйверите на Intel HD картата.

Може да се пробва с комплекта драйвери за двете карти от сайта на производителя на лаптопа.

Може да се пробва играта да се подкара с Intel HD картата, като може да се пробва и метода с деактивирането на nVIDIA картата.

Link to comment
Сподели другаде

Накрая пробвай играта както тръгне и виж с TechPowerUp GPU-Z кое графично ядро се натоварва.

 

Пробвах го това. Пуснах GPU-Z, и пуснах C&C Renegade - товари само Intel.

Най-актуалната игра, с която разполагам е Diablo III - тя пък товари NVIDIA-та. Това ме успокоява - мислех си, че външната карта изобщо не работи. Явно проблемът не е точно във видеокартите.

Как да накарам C&C Renegade да ползва по-добрата видеокарта?

:crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Знам, че не е точен отговор на единия въпрос, но вградената видео карта в процесора трябва да напълно достатъчна за въпросната игра.

 

Колкото до разделителната способност, попаднах аз Интернет на съвет да се запазят настройките с Ctrl+S, преди да се затвори конфигурационната програма. Не знам доколко е вярно и дали ще има ефект.

 

Нека първо оправим разделителната способност, а ако после вградената видео карта е недостатъчна, ще мислим.

Link to comment
Сподели другаде

Знам, че не е точен отговор на единия въпрос, но вградената видео карта в процесора трябва да напълно достатъчна за въпросната игра.

 

Колкото до разделителната способност, попаднах аз Интернет на съвет да се запазят настройките с Ctrl+S, преди да се затвори конфигурационната програма. Не знам доколко е вярно и дали ще има ефект.

 

Нека първо оправим разделителната способност, а ако после вградената видео карта е недостатъчна, ще мислим.

Благодаря!

Стана! Така се бях гипсирал от идеята, че видеокартата не ми работи, че изобщо не бях помислил, че проблемът може да идава от самата игра. За това и не търсих нищо в тази насока  :wacko:

Точното решение е - старираш конфигуриращата програма като администратор (десен клавиш, и "Run as administrator"), правиш промените, "Ctrl+S", "OK". И готово  :haha:

post-10468-0-31241400-1536956244_thumb.jpg

 

И с вградената карта, играта се държи добре, няма да ровя повече.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...