Jump to content

Един лаптоп - две операционни системи!


barbuncela

Препоръчан пост

Здравейте момчета!

 

Не е проблем но търся обяснение!  Лаптоп Dell Latitude E 6430. Втора употреба. От както го имам го карам с Windows 8.1 Pro. Няма никакъв проблем освен с драйвера за биометрични данни. От където и да тегла и инсталирам ,винаги излиза удивителна в диспечера. Повредено ли е устройството...не знам, но и не ме интересува, не го използвам и го изключвам от диспечера!

 

В сайта на Dell в началото нямаше драйвери за  8.1, Само за 7 и 10. Сега се появиха и за 8.1. Стикера на лаптопа е за Windows 7. 

Онзи ден се наложи да ползвам една стара счетоводна програма която върви обаче само с ХР и 7. Сложих му друг хард и инсталирах седмицата. Свърших си работа. Случайно ръката ми попадна от страни на отвора на вентилатора - студено!?  С 8.1 никога не е студено там! Аида ми отчита винаги 55 - 60 градуса. Че като пусна интернет отива и на 62, 66. Вентилатора ли не работи? Сложих Аида и зяпнах! Процесор 47, чипсет 42, Графичен 42 !!?? Никога с 8.1, че  и десетка съм опитвала, нямам такива температури! Винаги над 55 градуса в покой, при стартиране на компютъра! После се качват и повече особено като отворя нета!

 

На какво се дължи? Лоши драйвери, повече услуги включени? Програмите са ми винаги едни и същи, и не са много! И половината са спрени от автоматично стартиране. Сега пиша с седмица, вече трети ден я ползвам, няма загряване, няма нищо. Вентилатора на процесора според Аида ми показва 0.0 , не знам какво отчита обороти или напрежение!  Температурите са ми сладурчета!

 

http://store.picbg.net/pubpic/0A/2C/5715f34cfbc10a2c.jpg

 

 

Никога с 8.1 не мога да постигна такива ниски температури! Опитах и с прекодиране на видео файл, с 8.1 винаги отива процесора към 70, 71 градуса.

Няма сега. Вдига на 64 и там си остава! Направи ми впечатление, че и адаптора е студен. А с 8.1 винаги е...доста топъл!

 

Ами това е историята...на какво ли се дължи?

Благодаря! :)

 

п.п Няма нищо общо с времето навън!  :)

Link to comment
Сподели другаде

Явно грешно отчитане на сензорите се изключва като вариант.

Температа пряко се влияе от натоварване и охлаждане.

Натоварването - освен чисто от натоварването от системата като сметки е важно и какво е управлението на честотата на процесор и видео карта, тоест каква час от времето процесора (видео картата също) е на минимални честоти и съответно на минимално напрежение. Също така дали смята нещо там за заден фон - логично е, че 8.1 има повече допълнителни услуги от 7, но тук не е упоменато дали и какво е спирано при инсталацията и на двете ОС-и.

Охлаждането - хубаво е да се проверят оборотите на перката при двете ОС-и, както и да се сравнят състоянието на перката:

- покой при температури от 30 до 50 градуса

- 1500 оборота при 51 до 65

- 2500 оборота при 66

може да са различни и от там също да идва разликата.

За адаптера е логично - колкото повече топли лаптопа, значи консумира повече енергия, значи адаптера е по-натоварен.

 

Освен с Aida64 могат да са полезни и тези програми: TechPowerUp GPU-Z, CPU-Z, CPUID HWMonitor, System Explorer и т.н.

Link to comment
Сподели другаде

Явно грешно отчитане на сензорите се изключва като вариант...

 

 

Нямам и намерение да го пипам. Беше просто любопитство! За моите скромни нужди Седмицата е идеална. Мъничко е по тромава от 8.1 но не ми пречи, компенсира се от SSD диска.

Така ще си я ползвам поне докато не и затрият тотално поддръжката, както направиха с ХР.

Благодаря за обяснението!  :)

Link to comment
Сподели другаде

Предполагаеми причини:

Проблем от стар BIOS

Проблеми/грешки в Windows 8

Проблеми от драйвъри.

 

БИОСА е актуализиран до последна версия, и то от тази година.

 

Windows е теглен от сърварите на Microsoft. Едната версия е от 2014 другата е последната с обновленията. Но разлика няма.

 

Драйвери...там положението е зле. В смисъл, че след инсталация. 8 остават на въпросителна, и не мога да намеря точните по интернет. Все нещо куца, все някакви грешки. Намира ми ги

 

и ги инсталира  DriverPack-17-Online. Инсталационнни файлове имам само за видеокартите, звук и чипсет. Има ли начин да разбера дали има "куци" драйвери? Изобщо...каква е

 

причината?

 

А, между другото след пълна инсталация  Autorun ми намира много жълти линии и то предимно в SysWOW64. По някога ги трия, по някога ги оставям но разлика няма. Може ли това да е

 

причина?

 

С Windows 10 положението е същото...

Link to comment
Сподели другаде

В eventvwr какво е положението? Критични грешки?

Само това:

 

 
 
Log Name:      Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational
Source:        Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance
Date:          10.9.2018 г. 14:33:52
Event ID:      501
Task Category: Мониторинг на диспечера на прозорците на работния плот
Level:         Warning
Keywords:      Регистър на събитията
User:          LOCAL SERVICE
Computer:      
Description:
Диспечерът на прозорците на работния плот има проблеми с ресурсите.
    Причина : Има прекомерно натоварване на ресурсите на процесора.
    Диагноза : Открито е рязко спадане на кадровата честота в работата на диспечера на прозорците на работния плот.
Event Xml:
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance" Guid="{CFC18EC0-96B1-4EBA-961B-622CAEE05B0A}" />
    <EventID>501</EventID>
    <Version>1</Version>
    <Level>3</Level>
    <Task>4006</Task>
    <Opcode>42</Opcode>
    <Keywords>0x8000000000010000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2018-09-11T11:33:52.956686700Z" />
    <EventRecordID>33</EventRecordID>
    <Correlation ActivityID="{746D5621-49B2-0000-6657-6D74B249D401}" />
    <Execution ProcessID="1684" ThreadID="928" />
    <Channel>Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational</Channel>
    <Computer>Macan</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-19" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="Reason">1</Data>
    <Data Name="Diagnosis">2</Data>
  </EventData>
</Event>
 
И разни предупреждения за принтер...ама нямам. Хардуер, Софтуер - никакви!
 
Само, че отивам на работа... Ако ти трябва още данни от компа... Утре! Благодаря ти!  :)
Link to comment
Сподели другаде

Качи някъде архив с тези три файла:
C:\Windows\System32\winevt\Logs\Application.evtx
C:\Windows\System32\winevt\Logs\HardwareEvents.evtx
C:\Windows\System32\winevt\Logs\System.evtx
и дай линк за изтегляне. Примерно на 
https://ndox.abv.bg/

Link to comment
Сподели другаде

Струва ми се доста странен проблем.

 

Малко не ми стана ясно дали вентилаторът духа студен въздух или е студено/хладно, защото не се издухва никакъв въздух. Само на изхода на охладителя ли има разлика в температурата? Т.е. тя трябва да идва отнякъде, което значи, че някой компонент загрява повече и би следвало да може да се усети и по корпуса. Иначе казано, забелязвала ли си загряване по корпуса с Windows 8, което да го няма при Windows 7? Ако да, къде по-точно?

 

Има ли разлика при скоростта на въртене на вентилатора под Windows 7 и Windows 8?

 

Може да се провери за актуални драйвъри. Ако може, дай информация за текущите компоненти. Можеш и лог от Глиф да дадеш (само за хардуера).

Link to comment
Сподели другаде

Качи някъде архив с тези три файла:

 

Линк за сваляне: https://ndox.abv.bg/download?id=977089e8a4

 

 

 

Струва ми се доста странен проблем.

 

Иначе казано, забелязвала ли си загряване по корпуса с Windows 8, което да го няма при Windows 7? Ако да, къде по-точно?

Има ли разлика при скоростта на въртене на вентилатора под Windows 7 и Windows 8?

 

Не...Грее на еднакви места леко. По скоро става леко топло. Едното е отгоре от дясно на тъчпада и другото отдолу...не знам защо където е хард диска.

Нямам идея за скоростта на вентилатора... Никога не се чува. До 60 градуса на процесора не върви, поне ако съдя по АЙДА. А и не духа от страни. Аида показва 00, над 62.3 показва 2.9 и вече синът ми ако играе нещо температурата отива над 75 градуса с някои от игрите му, че стига даже 80, тогава отчита 3.8 - понякога 4.0

Тогава и долния капак става заплашително горещ почти навсякъде. Тогава ако си поставиш ръката на изхода за горещ въздух, духа много и може да ти изгори кожата! И почваме да се караме, че си има компютър за игри и не искам да ми съсипва моя!  :)

 

Линк за сваляне: https://ndox.abv.bg/download?id=d1cd8bbd36

Link to comment
Сподели другаде

Виж тази статия
https://www.dell.com/support/article/us/en/04/sln295241/how-to-resolve-a-dell-controlvault-broadcom-ush-upgrade-failure?lang=en

Има проблем и с LoadPerf, с Runtime Broker, с конфигурирането на виртуалната памет и Въстановяването, с драйвъра на тъчпада.

Link to comment
Сподели другаде

Виж тази статия

https://www.dell.com/support/article/us/en/04/sln295241/how-to-resolve-a-dell-controlvault-broadcom-ush-upgrade-failure?lang=en

 

Има проблем и с LoadPerf, с Runtime Broker, с конфигурирането на виртуалната памет и Въстановяването, с драйвъра на тъчпада.

 

С Broadcom USH , Проблемът си е още от началото...Няма, или не може да се инсталира драйвер на него. Винаги седи с удивителна, и за това съм го изключила.

 

 

http://store.picbg.net/pubpic/48/26/894c2ee0daf14826.jpg

 

Опитвах какво ли не...включително и това описано в статията...не става и се отказах. А не  ми и трябват биометрични данни.

 

С LoadPerf опитах с тази команда от админски панел, не знам до колко е ефикасна?  Уж изписва, че всичко е ОК!

lodstr /r

 

Драйвери за тъчпада...ами последните възможни са...нямам чуденки или питанки в диспечера.

А с Runtime Broker, конфигуриране на виртуалната памет и въстановяване... си нямам на идея какво трябва да правя!?

От това ли загрява повече?

Link to comment
Сподели другаде

lodctr /r  е командата за възстановяване на броячите
RuntimeBroker е един от усновните инструменти за управление под Windows и когато той се срива много от процесите/програамите не работят коректно. Тряббва да се зададат права за профила ти върху съответните ключове в регистратурата и за самия процес в Component Services.
За Broadchom USH - дай хардуерен идентификатор на устройството.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...