Прехвърляне към съдържание

Снимка

Един лаптоп - две операционни системи!

• Моля, влезте, за да отговорите
22 отговора по тази тема

#1 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения
  • Живущ в:вкъщи,от време на време и на луната
  • Интереси:Интернет,компютри,електроника, книги,филми,мода,фитнес.пътувания!СЛАДОЛЕД!

Публикувано: 07 September 2018 - 09:00

Здравейте момчета!

Не е проблем но търся обяснение!  Лаптоп Dell Latitude E 6430. Втора употреба. От както го имам го карам с Windows 8.1 Pro. Няма никакъв проблем освен с драйвера за биометрични данни. От където и да тегла и инсталирам ,винаги излиза удивителна в диспечера. Повредено ли е устройството...не знам, но и не ме интересува, не го използвам и го изключвам от диспечера!

В сайта на Dell в началото нямаше драйвери за  8.1, Само за 7 и 10. Сега се появиха и за 8.1. Стикера на лаптопа е за Windows 7. 

Онзи ден се наложи да ползвам една стара счетоводна програма която върви обаче само с ХР и 7. Сложих му друг хард и инсталирах седмицата. Свърших си работа. Случайно ръката ми попадна от страни на отвора на вентилатора - студено!?  С 8.1 никога не е студено там! Аида ми отчита винаги 55 - 60 градуса. Че като пусна интернет отива и на 62, 66. Вентилатора ли не работи? Сложих Аида и зяпнах! Процесор 47, чипсет 42, Графичен 42 !!?? Никога с 8.1, че  и десетка съм опитвала, нямам такива температури! Винаги над 55 градуса в покой, при стартиране на компютъра! После се качват и повече особено като отворя нета!

На какво се дължи? Лоши драйвери, повече услуги включени? Програмите са ми винаги едни и същи, и не са много! И половината са спрени от автоматично стартиране. Сега пиша с седмица, вече трети ден я ползвам, няма загряване, няма нищо. Вентилатора на процесора според Аида ми показва 0.0 , не знам какво отчита обороти или напрежение!  Температурите са ми сладурчета!

5715f34cfbc10a2c.jpg

Никога с 8.1 не мога да постигна такива ниски температури! Опитах и с прекодиране на видео файл, с 8.1 винаги отива процесора към 70, 71 градуса.

Няма сега. Вдига на 64 и там си остава! Направи ми впечатление, че и адаптора е студен. А с 8.1 винаги е...доста топъл!

Ами това е историята...на какво ли се дължи?

Благодаря! :)

п.п Няма нищо общо с времето навън!  :)

Зад всеки прецакан компютър стои по един човек, който твърди, че нищо не е пипал по него.

Да се откажа от ХР ? Хайде бе! Шегувате ли се?!...Е да де, ама...май...ще си кажем вече сбогом  :blackcat: 

#2 plamen_80

plamen_80

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 142 мнения

Публикувано: 08 September 2018 - 12:20

Явно грешно отчитане на сензорите се изключва като вариант.

Температа пряко се влияе от натоварване и охлаждане.

Натоварването - освен чисто от натоварването от системата като сметки е важно и какво е управлението на честотата на процесор и видео карта, тоест каква час от времето процесора (видео картата също) е на минимални честоти и съответно на минимално напрежение. Също така дали смята нещо там за заден фон - логично е, че 8.1 има повече допълнителни услуги от 7, но тук не е упоменато дали и какво е спирано при инсталацията и на двете ОС-и.

Охлаждането - хубаво е да се проверят оборотите на перката при двете ОС-и, както и да се сравнят състоянието на перката:

- покой при температури от 30 до 50 градуса

- 1500 оборота при 51 до 65

- 2500 оборота при 66

може да са различни и от там също да идва разликата.

За адаптера е логично - колкото повече топли лаптопа, значи консумира повече енергия, значи адаптера е по-натоварен.

Освен с Aida64 могат да са полезни и тези програми: TechPowerUp GPU-Z, CPU-Z, CPUID HWMonitor, System Explorer и т.н.

#3 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения
  • Интереси:Интернет,компютри,електроника, книги,филми,мода,фитнес.пътувания!СЛАДОЛЕД!

Публикувано: 08 September 2018 - 14:53

Явно грешно отчитане на сензорите се изключва като вариант...

Нямам и намерение да го пипам. Беше просто любопитство! За моите скромни нужди Седмицата е идеална. Мъничко е по тромава от 8.1 но не ми пречи, компенсира се от SSD диска.

Така ще си я ползвам поне докато не и затрият тотално поддръжката, както направиха с ХР.

Благодаря за обяснението!  :)

Зад всеки прецакан компютър стои по един човек, който твърди, че нищо не е пипал по него.

Да се откажа от ХР ? Хайде бе! Шегувате ли се?!...Е да де, ама...май...ще си кажем вече сбогом  :blackcat: 

#4 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 586 мнения

Публикувано: 10 September 2018 - 08:55

А каква схема на захранване е зададено в двете ОС?

#5 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения

Публикувано: 10 September 2018 - 13:30

А каква схема на захранване е зададено в двете ОС?

Балансирано. И при двете.

#6 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 586 мнения

Публикувано: 10 September 2018 - 19:18

Предполагаеми причини:
Проблем от стар BIOS
Проблеми/грешки в Windows 8
Проблеми от драйвъри.

#7 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения

Публикувано: 11 September 2018 - 07:26

Предполагаеми причини:
Проблем от стар BIOS
Проблеми/грешки в Windows 8
Проблеми от драйвъри.

БИОСА е актуализиран до последна версия, и то от тази година.

Windows е теглен от сърварите на Microsoft. Едната версия е от 2014 другата е последната с обновленията. Но разлика няма.

Драйвери...там положението е зле. В смисъл, че след инсталация. 8 остават на въпросителна, и не мога да намеря точните по интернет. Все нещо куца, все някакви грешки. Намира ми ги

и ги инсталира  DriverPack-17-Online. Инсталационнни файлове имам само за видеокартите, звук и чипсет. Има ли начин да разбера дали има "куци" драйвери? Изобщо...каква е

причината?

А, между другото след пълна инсталация  Autorun ми намира много жълти линии и то предимно в SysWOW64. По някога ги трия, по някога ги оставям но разлика няма. Може ли това да е

причина?

С Windows 10 положението е същото...

#8 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 586 мнения

Публикувано: 11 September 2018 - 13:18

В eventvwr какво е положението? Критични грешки?

#9 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения

Публикувано: 11 September 2018 - 13:42

В eventvwr какво е положението? Критични грешки?

Само това:

Log Name:      Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational
Source:        Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance
Date:          10.9.2018 г. 14:33:52
Event ID:      501
Task Category: Мониторинг на диспечера на прозорците на работния плот
Level:         Warning
Keywords:      Регистър на събитията
User:          LOCAL SERVICE
Computer:      
Description:
Диспечерът на прозорците на работния плот има проблеми с ресурсите.
    Причина : Има прекомерно натоварване на ресурсите на процесора.
    Диагноза : Открито е рязко спадане на кадровата честота в работата на диспечера на прозорците на работния плот.
Event Xml:
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance" Guid="{CFC18EC0-96B1-4EBA-961B-622CAEE05B0A}" />
    <EventID>501</EventID>
    <Version>1</Version>
    <Level>3</Level>
    <Task>4006</Task>
    <Opcode>42</Opcode>
    <Keywords>0x8000000000010000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2018-09-11T11:33:52.956686700Z" />
    <EventRecordID>33</EventRecordID>
    <Correlation ActivityID="{746D5621-49B2-0000-6657-6D74B249D401}" />
    <Execution ProcessID="1684" ThreadID="928" />
    <Channel>Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational</Channel>
    <Computer>Macan</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-19" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="Reason">1</Data>
    <Data Name="Diagnosis">2</Data>
  </EventData>
</Event>

И разни предупреждения за принтер...ама нямам. Хардуер, Софтуер - никакви!

Само, че отивам на работа... Ако ти трябва още данни от компа... Утре! Благодаря ти!  :)

#10 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 586 мнения

Публикувано: 11 September 2018 - 17:11

Качи някъде архив с тези три файла:
C:\Windows\System32\winevt\Logs\Application.evtx
C:\Windows\System32\winevt\Logs\HardwareEvents.evtx
C:\Windows\System32\winevt\Logs\System.evtx
и дай линк за изтегляне. Примерно на 
https://ndox.abv.bg/

#11 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22885 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 11 September 2018 - 18:58

Струва ми се доста странен проблем.

Малко не ми стана ясно дали вентилаторът духа студен въздух или е студено/хладно, защото не се издухва никакъв въздух. Само на изхода на охладителя ли има разлика в температурата? Т.е. тя трябва да идва отнякъде, което значи, че някой компонент загрява повече и би следвало да може да се усети и по корпуса. Иначе казано, забелязвала ли си загряване по корпуса с Windows 8, което да го няма при Windows 7? Ако да, къде по-точно?

Има ли разлика при скоростта на въртене на вентилатора под Windows 7 и Windows 8?

Може да се провери за актуални драйвъри. Ако може, дай информация за текущите компоненти. Можеш и лог от Глиф да дадеш (само за хардуера).

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#12 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения

Публикувано: 11 September 2018 - 21:20

Качи някъде архив с тези три файла:

Линк за сваляне: https://ndox.abv.bg/...d?id=977089e8a4

Струва ми се доста странен проблем.

Иначе казано, забелязвала ли си загряване по корпуса с Windows 8, което да го няма при Windows 7? Ако да, къде по-точно?

Има ли разлика при скоростта на въртене на вентилатора под Windows 7 и Windows 8?

Не...Грее на еднакви места леко. По скоро става леко топло. Едното е отгоре от дясно на тъчпада и другото отдолу...не знам защо където е хард диска.

Нямам идея за скоростта на вентилатора... Никога не се чува. До 60 градуса на процесора не върви, поне ако съдя по АЙДА. А и не духа от страни. Аида показва 00, над 62.3 показва 2.9 и вече синът ми ако играе нещо температурата отива над 75 градуса с някои от игрите му, че стига даже 80, тогава отчита 3.8 - понякога 4.0

Тогава и долния капак става заплашително горещ почти навсякъде. Тогава ако си поставиш ръката на изхода за горещ въздух, духа много и може да ти изгори кожата! И почваме да се караме, че си има компютър за игри и не искам да ми съсипва моя!  :)

Линк за сваляне: https://ndox.abv.bg/...d?id=d1cd8bbd36

#13 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 586 мнения

Публикувано: 11 September 2018 - 22:18

Виж тази статия
https://www.dell.com...failure?lang=en

Има проблем и с LoadPerf, с Runtime Broker, с конфигурирането на виртуалната памет и Въстановяването, с драйвъра на тъчпада.

#14 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 704 мнения

Публикувано: 12 September 2018 - 09:53

Виж тази статия
https://www.dell.com...failure?lang=en

Има проблем и с LoadPerf, с Runtime Broker, с конфигурирането на виртуалната памет и Въстановяването, с драйвъра на тъчпада.

С Broadcom USH , Проблемът си е още от началото...Няма, или не може да се инсталира драйвер на него. Винаги седи с удивителна, и за това съм го изключила.

894c2ee0daf14826.jpg

Опитвах какво ли не...включително и това описано в статията...не става и се отказах. А не  ми и трябват биометрични данни.

С LoadPerf опитах с тази команда от админски панел, не знам до колко е ефикасна?  Уж изписва, че всичко е ОК!

lodstr /r

Драйвери за тъчпада...ами последните възможни са...нямам чуденки или питанки в диспечера.

А с Runtime Broker, конфигуриране на виртуалната памет и въстановяване... си нямам на идея какво трябва да правя!?

От това ли загрява повече?

#15 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 586 мнения

Публикувано: 13 September 2018 - 03:14

lodctr /r  е командата за възстановяване на броячите
RuntimeBroker е един от усновните инструменти за управление под Windows и когато той се срива много от процесите/програамите не работят коректно. Тряббва да се зададат права за профила ти върху съответните ключове в регистратурата и за самия процес в Component Services.
За Broadchom USH - дай хардуерен идентификатор на устройството.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители