Jump to content

Непрекъснат рестарт на компютър


Препоръчан пост

GB се славят със скапаната си поддръжка но в случая имаш две еднакви плочки като гледам на стандартни честоти и няма клок тоест не трябва да има проблеми.

Ако си с по-стар биос от F4A - 2010/07/02 се погрижи да го обновиш.

Ако нещо си ровил и променял в биос но не помниш махни батерията на дъното за няколко минути при изключен компютър и после я върни пак.

Биос не е обновяван., относно промени нищо нестандартно не е правено.

 

На 2-3 най-вероятно работи в едноканален режим.

Да, така засега нямам проблем

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 81
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

  • 5 weeks later...

А с коя версия на BIOS е машината? Много е вероятно обновяването на BIOS да реши проблемите.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-790XTA-UD4-rev-10#support-dl-bios

Мисля, че е D4 ? видяно от книжката за дъното, от къде мога да проверя т.к. като вляза в BIOS не виждам версия.

Досега не съм правил обновяване на BIOS, не знам как става точно.

Link to comment
Сподели другаде

      Мой компютър преди време рестартираше своенравно. В сервиз установиха, че най-вероятната причина е някакво прекъсване в работата на харддиска ... вече не е мой и не знам развитието по въпроса.

 

      Понеже в момента съм на тема BIOS батерии с моя лаптоп, попаднах на такова твърдение:

 

"Нека да разгледаме няколко признаци на отказ на батерията на CMOS:

Неправилни настройки за дата и час на компютъра.
Освен това датата / часът продължава да се възстановява дори след като ги поправите в BIOS.
Това е най-често срещаният знак за неизправност на акумулатора CMOS.
Вашият компютър от време на време се изключва или не стартира.
Драйверите спират да работят.
Възможно е да започнете да получавате грешки при зареждане, които казват нещо като "CMOS грешка в контролната сума" или "Грешка при четене на CMOS".
Някои странни проблеми с хардуера, като например компютърът ви, не може да намери мишката, клавиатурата или принтера."

 

    Няколко години държат тези батерии. На сегашен мой компютър, вече на 9 години, който е постоянно включен в мрежата захранващият му кабел, не ми дава разминаване с времето, но лятото като го бях изключил за половин месец от контакта. след включването се наложи да сверявам дата и час. Вероятно батерията си заминава.

 

    Смятам че може да има пръст и горното твърдение за рестартите на компютъра ти.

Link to comment
Сподели другаде

Мисля, че е D4 ? видяно от книжката за дъното, от къде мога да проверя т.к. като вляза в BIOS не виждам версия.

Досега не съм правил обновяване на BIOS, не знам как става точно.

При стартиране по време на POST се изписва версия и дата на BIOS.

Link to comment
Сподели другаде

Мисля, че е D4 ? видяно от книжката за дъното, от къде мога да проверя т.к. като вляза в BIOS не виждам версия.

Също би трябвало да можеш да видиш версията и в AIDA64 или HWiNFO.
Link to comment
Сподели другаде

Значи

 

При стартиране по време на POST се изписва версия и дата на BIOS.

Много бързо крие екрана и не мога да го видя. Но ползвах командата, която прати ... та BIOS версията която ми даде е F2.

От линка, в по горен пост видях, че след тази версия има 2 по-нови.

Трябва ли да обновя биоса първо с една след това другата?

Как точно се процедира с обновяване, правил съм единствено на рутери ... предполагам няма де много по различно?

 

Дали ще си струва цялта процедура?

Link to comment
Сподели другаде

Не помня с каква операционна система си, не ми се рови из темата. Ако си с Windows 7, можеш да използваш @BIOS, за да актуализираш под Windows. В противен случай изтегли последната версия на BIOS, разархивирай архива, копирай 79XTAUD4.F4a файла на някое USB флаш устройство, рестартирай компютъра и наитскай End, докато не те вкара в приложението за актуализация на BIOS, след което си посочи файла с последната му версия.

Link to comment
Сподели другаде

Извинявам се за забавянето. Реално при всяка актуализация на софтуер на ниско ниво (BIOS/UEFI/firmware) рисковете са устройството (в случая дънната платка) да бъде „убито“. Основно това се случва, ако процесът по флашване бъде прекъснат неочаквано.

Обикновено е препоръчително флашването да не се извършва под Windows, защото има някаква вероятност някой софтуер да създаде проблеми. Затова е по-добра идея флашването да се извърши през самия BIOS, защото тогава се елиминира този фактор.

Link to comment
Сподели другаде

Извинявам се за забавянето. Реално при всяка актуализация на софтуер на ниско ниво (BIOS/UEFI/firmware) рисковете са устройството (в случая дънната платка) да бъде „убито“. Основно това се случва, ако процесът по флашване бъде прекъснат неочаквано.

Обикновено е препоръчително флашването да не се извършва под Windows, защото има някаква вероятност някой софтуер да създаде проблеми. Затова е по-добра идея флашването да се извърши през самия BIOS, защото тогава се елиминира този фактОк,

Ок, аз все още имам задача която трябва да свършва на компа и немога да пристъпя към действие с актуализация на биос. Но все още се чудя дали ще има ефект с проблемите дискутирани в темата. Другото ми питане което се сетих в последствие е, че дъното ми е с DualBIOS, това значи ли че ще се обновят и резервния? и същевремено ако се обърка нещо ще мога да възстановя от резервния?

В сайта видях, че F4A e Beta, трябва ли да се тревожа.

Link to comment
Сподели другаде

Не съм особено компетентен, но според мен обновяването на BIOS, трябва да е като абсолютно крайна мярка, т.е. когато всичко друго е проверено което би разрешило проблема и е крайно наложително. Нека специалистите да кажат, но си мисля, че с този BIOS който имаш, ако е работила системата както трябва, дали е възможно самият той да се повреди за да даде отражение. Night_Raven ти е дал мнение, че е изключително опасно обновяването и с фатални последици при гаф.

Да кажем, че обновиш BIOS и проблемите продължат, тогава какво ще правиш?

Link to comment
Сподели другаде

Актуализирането на BIOS не е чак толкова рисково нещо. Според мен не е крайна мярка. Да, не е от най-първите мерки, това не го оспорвам, но не е и толкова крайна, колкото я изкарваш. В случая мисля, че сме достигнали момента, в който си заслужава да се опита или най-малкото вземе под внимание.
Link to comment
Сподели другаде

Актуализирането на BIOS не е чак толкова рисково нещо. Според мен не е крайна мярка. Да, не е от най-първите мерки, това не го оспорвам, но не е и толкова крайна, колкото я изкарваш. В случая мисля, че сме достигнали момента, в който си заслужава да се опита или най-малкото вземе под внимание.

Значи, ще се обновява, ще пиша следващата седмица след като се прибера и извърша обновяването.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...