Jump to content

Непрекъснат рестарт на компютър


Препоръчан пост

Здравейте, от преди два дена компютъра започна да се саморестартира без видима причина, по няколко пъти на ден. Вчера при зареждане не се включи монитора, при което го отворих почистих.

Не бях сменял термопастата от минимум 2 години и помислих, че процесора прегрява затова махнах радиатора, паста нямаше, сложих нова затворих и цял ден никакви проблеми. Следих температурите на процесор и си бяха много добри около 36-38.

Днес след включване работих няколко минути и се рестарира, като не можа да включи монитора, не реагира и при натискане на бутона за рестартиране, дори при задържане на бутона за спиране повече от 8 сек. не иска да спре. След като му дръпнах шалтера и влязох в BIOS за да видя нещата се рестартира отново.

Заредих Live CD на Линукс, до като зареждаше отново се рестартира и в момента вече е затворен кръг тръгва показва картинка на дъно и рестарт.

 

Системата е:

AMD Phenom II X2 555, 3,2GHz

GA-790XTA-UD4

Ati  Sapphire Vapor-x  HD5770 ,  1GB

SSD Silicon Power 120 GB S55

HDD 2 броя, HDD WD Caviar black 640GB 1AALS 32MB

RAM 2 х2GB A-data 1333 

захранването е CM GX 550W

Windows 7 Ultimate

 

Добавено: Пробвах да го включа, тръгва дава начален екран BIOS, засича HDD и тръгва да зарежда следва рестарт, пробвах да заредя BIOS, зарежда работи известно време и отново рестарт. Температурата на процесор се вдига до 33, забелязах премигвания в данните за напрежения за 12 V и на процесора. Премигването е за част от секундата но ми се стори, че 12 става на 10, а на процесор от. 1,3 на 10?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 81
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Разкачи всички дискове и го пробвай така с Live CD на Линукс, може да пробваш и само с една платка памет, но най-добре ще е ако можеш да пробваш с друго захранване - марково и с достатъчна мощност. Ако имаш по-малко лакома видео карта също можеш да пробваш само с нея и отново без дисковете и една памет само. Може хубаво да огледаш за проблемни елементи по дъното, видео картата и в захранващия блок.

Link to comment
Сподели другаде

Разкачи всички дискове и го пробвай така с Live CD на Линукс, може да пробваш и само с една платка памет, но най-добре ще е ако можеш да пробваш с друго захранване - марково и с достатъчна мощност. Ако имаш по-малко лакома видео карта също можеш да пробваш само с нея и отново без дисковете и една памет само. Може хубаво да огледаш за проблемни елементи по дъното, видео картата и в захранващия блок.

Пробвах с откачени всички HDD, една плочка RAM и Live CD на Линукс, в резултат беше малко по дълга работа и отново рестарт. Пробвах и само с SSD зареди ОС, успях да стартирам  HWMonitor и за малкото време забелязах, че CPU Vcore e na 1.36 а вчера беше 0,9.

Елементи на дъно и видеокарта видимо са ОК. 

Относно захранване имам други но те са стари не маркови и са 350W.

А термопастата на чипсета някога сменявана ли е?

 

 

http://store.picbg.net/pubpic/B8/23/1fff4000af59b823.jpg

Досега не е сменяна, единствено на процесор съм сменял. В този ред на мисли и на видеокартата не съм.

Link to comment
Сподели другаде

А термопастата на чипсета някога сменявана ли е?

 

 

http://store.picbg.net/pubpic/B8/23/1fff4000af59b823.jpg

На пипане южния е студен, но същото не се отнася за северния.

post-3-0-72083700-1535805142_thumb.jpg

Видеокартата топлеше, оказа се че и е заминала термопастата  и сложих нова. Проблема остава, този път работи малко по дълго, замръзва екрана и всичко отначало рестарт и затваря цикъла.

Link to comment
Сподели другаде

А термопастата на чипсета някога сменявана ли е?

 

 

http://store.picbg.net/pubpic/B8/23/1fff4000af59b823.jpg

На пипане южния е студен, но същото не се отнася за северния.

post-3-0-72083700-1535805142_thumb.jpg

Видеокартата топлеше, оказа се че и е заминала термопастата  и сложих нова. Проблема остава, този път работи малко по дълго, замръзва екрана и всичко отначало рестарт и затваря цикъла.

Link to comment
Сподели другаде

Стартирай компа и дръж с ръка ако може радиатора на видеокартата, докато рестартира компа. Не трябва да става прекалено горещ за това време. Ако става много горещ видеокартата е за смяна или за хубаво нанасяне на термопаста. Почистване на вентилатора. Той изобщо върти ли?

Можеш да опиташ с някакъв вентилатор или сешоар да обдухваш със студен въздух видеокартата и да видиш дали ще има ефект. Дали ще се увеличи времето преди рестарта. 

Може по същия начин да тестваш и захранващия блок, с принудително охлаждане!

 

Опитай щом имаш с другото захранване, въпреки, че е по слабо.

 

И ако имаш друга видео карта, опитай да я смениш.

 

От това което обясняваш, имам чувство, че видеокартата е проблемна... 

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Стартирай компа и дръж с ръка ако може радиатора на видеокартата, докато рестартира компа. Не трябва да става прекалено горещ за това време. Ако става много горещ видеокартата е за смяна или за хубаво нанасяне на термопаста. Почистване на вентилатора. Той изобщо върти ли?

Пипах го, студен е по краищата, но пък самата платка на видеокартата е гореща.

 

Измерих напреженията на захранването всички са, добре с 0,1-0,2V над написаните в инструкцията за дъното с изключение на пин 14 там е 11,8V а не 12.

 

Нямам друга видеокарта, ще звъня да търся от приятели, относно второ захранване 300W не знам дали ще стигне.

 

А парещите радиатори на северния мост, дали е нормално?

Link to comment
Сподели другаде

Стартирай компа и дръж с ръка ако може радиатора на видеокартата, докато рестартира компа. Не трябва да става прекалено горещ за това време. Ако става много горещ видеокартата е за смяна или за хубаво нанасяне на термопаста. Почистване на вентилатора. Той изобщо върти ли?

Можеш да опиташ с някакъв вентилатор или сешоар да обдухваш със студен въздух видеокартата и да видиш дали ще има ефект. Дали ще се увеличи времето преди рестарта. 

Може по същия начин да тестваш и захранващия блок, с принудително охлаждане!

 

Опитай щом имаш с другото захранване, въпреки, че е по слабо.

 

И ако имаш друга видео карта, опитай да я смениш.

 

От това което обясняваш, имам чувство, че видеокартата е проблемна... 

 

Не съм напълно съгласен с това!

Ако един радиатор не контактува добре (липса на термо паста или лоша такава) с източника на топлина (кристала/капачката на процесор/видео карта), то той няма как да се нагрее повече от колкото при добър контакт.

 

А захранването прегледа ли го вътре? Най-добре потърси читаво захранване, ако и с него е така проблема остава в компонентите, но ако е от захранване да сменяш всички компоненти, трудно ще ги намериш.

 

Желателно е дисковете с важна информация на тях да не ги пускаш докато не отстраниш проблема напълно.

 

Каква е стайната ти температура? Имаш ли с какво да осигуриш активно охлаждане на цялата кутия?

Link to comment
Сподели другаде

Не съм напълно съгласен с това!

Ако един радиатор не контактува добре (липса на термо паста или лоша такава) с източника на топлина (кристала/капачката на процесор/видео карта), то той няма как да се нагрее повече от колкото при добър контакт.

Автора казва, че самата платка на видеокартата е гореща! Не е нормално. Звучи като или заминала карта или лошо охлаждане!

 

 

Нямам друга видеокарта, ще звъня да търся от приятели, относно второ захранване 300W не знам дали ще стигне.

 

 

Само за проба трябва да стигне!

 

 

 

 

А парещите радиатори на северния мост, дали е нормално?

 

Не е! Там смени ли термопастата?

Link to comment
Сподели другаде

 

@barbuncela - Не четеш какво съм написал! След като един елемент грижещ се за охлаждането в горещ, то най-вероятно той няма проблем с контактната повърхност между него и нагряващия елемент. Вместо да му се сменя термо пастата на горещ радиатор много по смислено е да се сложи активно охлаждане.

 

Link to comment
Сподели другаде

@barbuncela - Не четеш какво съм написал! След като един елемент грижещ се за охлаждането в горещ, то най-вероятно той няма проблем с контактната повърхност между него и нагряващия елемент. Вместо да му се сменя термо пастата на горещ радиатор много по смислено е да се сложи активно охлаждане.

 

Да. Прав си. Грешката е моя. Само че чипсета няма вентилатор в оригинал, а за да пари... А пари и платката на видеокартата според автора...

Link to comment
Сподели другаде

А захранването прегледа ли го вътре? Най-добре потърси читаво захранване, ако и с него е така проблема остава в компонентите, но ако е от захранване да сменяш всички компоненти, трудно ще ги намериш.

Него не съм го отварял все още, утре един приятел ще донесе неговото и неговата видеокарта за да пробваме с тях. Тогава ще го отворя, миналата година в началото съм го отварял и чистил тогава видимо нямаше проблем, но това е преди година.

 

 

 

Каква е стайната ти температура? Имаш ли с какво да осигуриш активно охлаждане на цялата кутия?

Стайната температура е нормална 23-24 градуса. Кутията има 2 вентилатора 120 мм отпред и отзад, процесора е с добър охладител Arctic cooler Freezer 13, всеки друг компонент си е с оригинално охлаждане, кутията е Elite 335 Cooler master.

 

Не е! Там смени ли термопастата?

Не, там все още не съм, т.к. трябва да извадя физически дъното от кутията. Това ще стане утре като сменям захранването и видеокартата.

 

 

Само че чипсета няма вентилатор в оригинал, а за да пари... А пари и платката на видеокартата според автора...

Да, това е така. Този който е в приложената снимка от теб ми е южен, но на пипане е студен на пипане (тук като го пипнах от едната страна лесно се повдигна леко).

 

 

Преди малко се задържа да работи около 10-на минути, гледах температурите като бях пуснал windows rate и софтуер за чертане, за един вид натоварване. Температура на видеокарта достигна 54 и преди да се изключи след теста изведнъж достигна 38.

В HWMonitor температурите на дъното TMPIN0,1 и 2 (които не знам за кое точно са) достигнаха до 43-45.

Link to comment
Сподели другаде

 

 

Да, това е така. Този който е в приложената снимка от теб ми е южен, но на пипане е студен на пипане (тук като го пипнах от едната страна лесно се повдигна леко).

 

 

Значи, че пастата е изсъхнала!

 

 

 

 

Преди малко се задържа да работи около 10-на минути, гледах температурите като бях пуснал windows rate и софтуер за чертане, за един вид натоварване. Температура на видеокарта достигна 54 и преди да се изключи след теста изведнъж достигна 38.

В HWMonitor температурите на дъното TMPIN0,1 и 2 (които не знам за кое точно са) достигнаха до 43-45.

 

Това изобщо не са опасни температури!

 

 

Добре. Направи тестовете утре, пък да видим!

 

п.п. Опитай да върнеш фабричните настройки на БИОС....не ,че нещо... Ама по някой път помага!

Link to comment
Сподели другаде

Принципно кутии с горен монтаж на захранването не са подходящи за друго освен офис машини тъй като отделяната топлина е голяма

а захранването засмуква горещ въздух от кутията вместо студен отвън (освен че му съкращава живота работи и по-шумно понеже перката дига оборотите).

В случая имаме известно лого иначе захранването е пълна издънка ако е от първоначалните ревизии (изключение е само по-слабия 450W модел който е от разл. производител).

В крайна сметка производителя беше сменен и следващата ревизия е читава (пише "Bronze" на етикета). Мисля че бяха на "Enhance".

https://http2.mlstatic.com/fonte-coolermaster-gx-550w-80-plus-bronze-D_NQ_NP_613694-MLB27770079682_072018-F.webp

 

п.с. Провери си и хардовете. Черните хич нямат добра слава въпреки по-добрата гаранция.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...