Jump to content

Непрекъснат рестарт на компютър


Препоръчан пост

 

 


Принципно кутии с горен монтаж на захранването не са подходящи за друго освен офис машини тъй като отделяната топлина е голяма
а захранването засмуква горещ въздух от кутията вместо студен отвън (освен че му съкращава живота работи и по-шумно понеже перката дига оборотите).

В случая имаме известно лого иначе захранването е пълна издънка ако е от първоначалните ревизии (изключение е само по-слабия 450W модел който е от разл. производител).

Да, прав си но все пак е взиман 2010 :) и захранването е от тогава няма надпис "Bronze". Тестове на хардовете са правени миналата година, тогава нямаше проблем. Ако успее да се закрепи, ще се тестват.

 

barbuncela - Утре ще разглобявам всичко, първо ще е тест със захранване и видеокарта, което ще ми дадат, след това пастиране на чипсет.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 81
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Преди да правиш каквито и да било тестове, те съветвам да сложиш термопаста на чипсета. Щом се повдига, значи пастата е абсолютно суха. Радиатора е студен, защото суха паста не предава топлината от чипа, а той без радиатор със сигурност прегрява от липса на охлаждане, и е възможно това да е причината за рестарта на компютъра. Рискуваш докато правиш тестове да гръмнеш чипа от прегряване! Сложи първо паста и е много възможно компа да си тръгне нормално!

Не случайно още в началото на темата те попитах за чипсета. Имала съм подобен случай.

Link to comment
Сподели другаде

Южен мост да изгърми от прегряване и то при проба на система с ново захранване - трудно. Принципно това е по-студения мост от двата, при някои системи дори няма охладител върху него. Повдигането е главно заради това, че самия чип е с малка повърхност, а закрепването е само в две точки и то натиска е реализиран с меки пружинки, който лесно се поддават на манипулация. Не е хубаво обаче така да го натискаш, защото ъглите много лесно се обрушват!

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Преди да правиш каквито и да било тестове, те съветвам да сложиш термопаста на чипсета.

Добре, това ще го направя докато чакам тестовите елементи.

 

Така и така ще свалям дъно, хубаво ли е да откача радиаторите и на южния мост? Те с термо лепенка ли са или с паста, т.к. имам само паста а днес незнам дали ще открия магазин да взема.

Между другото ползвам паста KONG CMP-coolpast10, тази имам от миналата година.

 


Не е хубаво обаче така да го натискаш, защото ъглите много лесно се обрушват!

Ще го имам в предвид.

Link to comment
Сподели другаде

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D0%BF%D1%81%D0%B5%D1%82

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chipset

 

Чипсет включва, южен мост, северен мост, контролери и т.н.

 

Аз поне, не знам да има десктоп компютри с термолепенки.

Link to comment
Сподели другаде

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D0%BF%D1%81%D0%B5%D1%82

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chipset

 

Чипсет включва, южен мост, северен мост, контролери и т.н.

 

Аз поне, не знам да има десктоп компютри с термолепенки.

И е така и не точно.

Ако на въпрос дънната ти платка с какъв чипсет е можеш да отговориш с i865 - и това може да ти каже доста за системата, но този северен мост може да се комбинира с различни южни мостове. От друга страна в новите дъна има само южен мост и затова при питане какъв ти е чипсета се отговаря H310 и всичко е казано.

Съпътстващите контролери не са част от чипсета - те ако бяха щяха да са интегрирани в него. Това са си допълнителни специализирани чипове за разширение/допълване възможностите на дадена система и трудно може да се каже, че даден чипсет задължително се комбинира с даден контролер.

Link to comment
Сподели другаде

И е така и не точно.

Ако на въпрос дънната ти платка с какъв чипсет е можеш да отговориш с i865 - и това може да ти каже доста за системата, но този северен мост може да се комбинира с различни южни мостове. От друга страна в новите дъна има само южен мост и затова при питане какъв ти е чипсета се отговаря H310 и всичко е казано.

Съпътстващите контролери не са част от чипсета - те ако бяха щяха да са интегрирани в него. Това са си допълнителни специализирани чипове за разширение/допълване възможностите на дадена система и трудно може да се каже, че даден чипсет задължително се комбинира с даден контролер.

Добре де, както и да е. дай да помогнем на човека!

 

Предполагам, че този радиатор се повдига лесно, и му трябва нова термопаста.

 

Ако няма на кутията отзат технологични отвори, обикновено има, трябва да свали дъното.

 

http://store.picbg.net/pubpic/11/59/3467507b4a6a1159.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Помагаме му, но трябва да пристигнат частите за пробата. Иначе да това представлява радиатора на южния мост и може да му сложи малко нова паста като внимателно с ръце прибере щипките от задната страна на дъното, ако не успее така може и с клещи, но малки и без да закача платката с тях. Като го махне хубаво да почисти радиатора, с хартиена кърпичка се сваля лесно термо паста, а може и да се измие от прах после. Чипа също е добре да се почисти внимателно без много натискане - отново с хартиена кърпичка или памук. Не бива да се прекалява с пастата, слага се малко, може с равна пластмасова шпатула да се разнесе по контактната повърхност и след това внимателно обратно се поставя като се натискат само пъпките да влязат (двете заедно), а не се натиска радиатора.

Link to comment
Сподели другаде

Помагаме му, но трябва да пристигнат частитпробатае за .

 

Аз пък все си мисля,че това му е проблема. На леля ми компа правеше абсолютно същото описано от автора.Или рестартира или изгасваше монитора. И се чуваше едно леко "цък" като гаснеше или рестартираше. И се оправи като смених пастата. Не беше сменявана от както е купен...някъде 2009 май беше купуван. Пастата беше суха на бучки. Доста се помотах докато разбера...Точно, друга видео карта, захранване, но се оказа това.  :)

Link to comment
Сподели другаде

Резултати от тестовете.  Тествахме моята видеокарта на здрав компютър, защото се оказа, че нямал видеокарта. Никакви проблеми нямаше компютъра, работеше нормално.  

 

Относно моя компютър, махнах радиатора на чипсета оказа се, че е с термолепенка. На мястото където контактува с чипа беше един вид изсъхнала и лесно "чуплива". Тъй като нямах термолепенка отстраних само едно квадратче колкото повърхността на чипа и нанесох термопаста, незнам колко е правилно при положение, че беше с термолепенка. Поради тази причина не откачих радиатора на северния мост. 

 

След пускане на компютъра радиатора на южен мост вече топлеше, компютъра работеше но отново започна рестартиране. Сменихме захранването с неговото беше 400W, немарково. Тогава на компютъра след определено време работа му замръзваше екрана изхода беше да го рестартираме и отново след малко работа отновно замръзваше. 

 

Измервахме повърхностните температури на радиаторите на чипсетите с инфрачервен термометър варираха 42-45 за южен и северния достигаше 48.

 

Радиатора на видеокартата беше около 36-40, но на негово чипче за памет предполагам беше 48-50, но пък видеокартата работеше на неговия комппютър без проблем доста време.

Link to comment
Сподели другаде

Видеокарта отпада като вариант.

Термолепенката трябва да се смени. Не е хубаво замяната с термопаста. Особено ако радиатора не ляга плътно върху чипа. И вероятно е така за да сложат термолепенка която запълва разтоянието между радиатора и чипа.

Би трябвало да прегледаш и северния мост, защото видеоконтролерите са именно там,загряването е по-голямо а на теб ти замръзва видеото!

Температурите които мериш,за мен не са реални защото ги измерваш върху радиаторите, докато термо датчиците мерят температурите върху самите чипове.

Хубаво е ,ако успееш да инсталираш програма като AIDA за да може да се отчетът температурите от термодатчиците.

 

За мене добрия вариант е сервиз. Но ако държиш да продължаваш сам, трябва да подмениш термолепенката на южния мост, и да провериш също и северния!

Изобщо първо трябва да се подсигуриш, че охлаждането на всички елементи с радиатори е в ред.

Хубаво е също да отвориш захранващия блок, да го изчистиш от прах, включително вентилатора и да огледаш евентуално за надути кондензатори. Ако не си го направил вече де.

Може да огледаш внимателно и дъното за надути кондензатори. 

 

 

п.п. И докато тестваш, махни всякакъв допълнителен хардуер. Кепчари, лан карти, хард дискове, оптични устройства и т.н.

Аз бих върнала и дифолт настройките на Биоса.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Термолепенката трябва да се смени. Не е хубаво замяната с термопаста.

Нямах налична , затова за опита ползвах термопаста и не свалих радиаторите на северния мост. Утре ще взема и ще ги сменя, ще проверя и топлинната тръба на радиатора да не е сдала багажа и да не охлажда както трябва. 

Захранващия блок е отварян и чистен основно миналата година, утре ще го сваля и погледна. Иначе по дъно, видеокарта няма видими повреди по кондензатори и други елементи.

 

Оставен е само SSD да зареди ОС, всичко друго е свалено.

 

Днес вечерта говорих  за сервиз и вторник ще ходи.

 

 


Изобщо първо трябва да се подсигуриш, че охлаждането на всички елементи с радиатори е в ред.

Това мисля да направя утре, да взема термолепенка и да ги сменя, току виж се отървал от сервиз. Надявам са само дъното да не е отишло, че не намирам добри дъна с AM3 сокет, даже почти никакви не откривам всички почват от AM3+. Ако трябва да сменям дъно и процесор, отивам към нова система.

Link to comment
Сподели другаде

 Надявам са само дъното да не е отишло...

 

Дано... При теб най вероятно сработва някаква защита. Но дали от прегряване на нещо или повреден елемент...???

Смени лепенката, но ако пак е същото, най - добре сервиз!

Link to comment
Сподели другаде

А колко дебела лепенка да взема 0,5 или 1 мм. . Самия кристал е мъничък и излиза нагоре от самия чип, но лепенката обхващаше целия чип но не знам дали е опирала само на чипа

Link to comment
Сподели другаде

А колко дебела лепенка да взема 0,5 или 1 мм. . Самия кристал е мъничък и излиза нагоре от самия чип, но лепенката обхващаше целия чип но не знам дали е опирала само на чипа

Е как да ти кажа? Компютъра е при тебе. Ти трябва да прецениш дебелината! 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...