Jump to content

Препоръчан пост

Температурите на лаптопа зависят от различни фактори: точно за какъв хардуер става въпрос (процесор, видео чип и т.н.), как са разположени по дънната платка, как точно е реализирано охлаждането, цялостният дизайн на корпуса на лаптопа и др.

 

Ако искаш да натовариш системата, можеш да използваш Prime95 и по-точно Small FFTs теста. В началото, след като стартираш програмата, просто кликни Just Stress Testing. Натоварването го прави обаче на премахната батерия.

 

Не знам за каква пластина говориш. По принцип за уплътнение на разстоянието се използва т.нар. термо подложка, която обаче не е метална, а силиконова. Ако в твоя случай е такава, е напълно нормално да е там и няма нужда от допълнителна паста, дори е възможно пастата да има негативен ефект, дори и минимален. Ако обаче пластината е метална, значи може да е сложена в последствие в някой сервиз като заместител на стандартна подложка. В такъв случай бих препоръчал да си закупиш истинска подложка и да смениш маталната такава. Dekada Digital имат прилично разнообразие и са коректни.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 63
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Температурите на лаптопа зависят от различни фактори: точно за какъв хардуер става въпрос

 

 

Да, само като включа безжичния USB адаптер и се свърже с WiFi на рутера, температурата се вдига с няколко градуса.

 

 

Не знам за каква пластина говориш.

 

 

Показвам снимка от сайт на който продават такъв охладител. И на други сайтове се виждат по същия начин с такова фолио, което нямам представа как е прикрепено към медния охладител. Изглежда си имат някакви идеи създателите на лаптопите от този модел. Показвам го с червената стрелка.

В ляво пък има някаква подложка (вижда се в жълто), чиято функция не мога да си обясня - дистанционна ли е, термопредаваща ли, или изолационна - ляга частично върху видеочипа (покрива го наполовина).

 

post-42673-0-26543800-1543687186_thumb.jpg

 

Вижда се също, че двете медни тръбички се обслужват от най-големия вентилатор (единствения който до сега съм разбрал, че работи), а третата тръбичка води към средния вентилатор.

Моето мнение е, че средният трябва да е почти постоянно работещ и да поддържа ниските температури, а при неговото несправяне и вдигане на по-високи температури, вече да се включва и най-големия и вече двата да държат добро охлаждане. Поне аз ако бях конструктор така щях да го създам  :newpaper:

Малкият вентилатор пък е поставен директно да духа към или от процесора навън. За него не мога да преценя дали идеята е да е постоянно включен (като най-маломощен) или да се включва при екстремни ситуации.

И трите вентилаторчета са с по 3 извода, вероятно с регулиращи обороти.

Много четох и търсих из Нета да разбера как точно са конструирани да функционират (кога да се включват, при какви температури), но без резултат... може би не търся където трябва.

За сега единствено опитно получих информация за действието на най-големия вентилатор:

1 - при стартиране на лаптопа завърта за секунда и спира;

2 - при 48 градуса се включва ниска скорост, а при 42 градуса спира въртенето;

3 - при 57 градуса скоростта на въртене се вдига, а като спадне на 50 градуса, преминава пак на ниска скорост.

Де да можех да получа подобна информация и за другите два вентилатора - ако някой може да помогне ? Или да има някакъв софтуерен тест който, както за звуковите устройства могат да се проверят дали функционират, така да пусне (завърти) вентилаторите, да тества промяна на скоростите им... Кой е чипът който командва вентилаторите да погледна datasheet-а му - може от там нещо да се разбере ?

Link to comment
Сподели другаде

Рално няма никаква логика Al да е върху мед. Al е с п-нисък коефициент на топлопроводимост. 
Да не би, пък, това да е транспортна защита от драскане? Само предположение.

Link to comment
Сподели другаде

Заповядай, втория клип ми се струва достатъчно информативен.

 

ето го и клипа:

 

До колкото разбирам, човекът е открил, че не е термоподложка а в същност имало "цементирана" термопаста. Така беше и при моя лаптоп като го отворих, само дето не изглеждаше толкова втвърдена. И в последствие си слага термопаста на клипа. Така направих и аз. Не можах да разбера дали обяснява нещо за това фолио върху медта.

Според мен щом при завъртане на вентилатора, температурата на процесора се понижава, означава че темопредаването: процесор <-> охладител <-> вентилатор е налично. Евентуално е под въпрос колко ефективно е изпълнено.

 

Продължавам да търся информация за работата на вентилаторите. Къде мога да открия ?

Link to comment
Сподели другаде

Ето какво показва SpeedFan:

 

post-42673-0-33430800-1543755558_thumb.jpg

 

Вентилаторите са 3, а са показани Fan 1 и Fan 2

Т.е. нищо не ми показва за вентилаторите?

 

Може би трябва да търся информация  за нещата които изписва в най-горния прозорец ?

Link to comment
Сподели другаде

Продължавам да търся информация за работата на вентилаторите. Къде мога да открия ?

Не мисля, че ще откриеш информация точно как е програмиран BIOS да контролира вентилаторите.
Link to comment
Сподели другаде

Явно трябва по първобитен начин да разбирам по какъв алгоритъм е заложено да работят вентилатори на лаптоп - с експерименти: разглобяване и проба дали изобщо работят като им подавам аз захранване или насила прегрявания с натоварване на системата за да установя дали изобщо ще се завъртят.

 

В Service Manual-а показан от ExaFlop е описан

e-Diagtools - Hardware diagnostic program

 

Дали ако я сваля и инсталирам може да покаже изправност или неизправност на вентилаторите? Не можах да разбера дали фабрично трябва да е на лаптопа, но не я открих.

Link to comment
Сподели другаде

Ето какво показва SpeedFan:

 

attachicon.gifFan speed 1.JPG

 

Вентилаторите са 3, а са показани Fan 1 и Fan 2

Т.е. нищо не ми показва за вентилаторите?

 

Може би трябва да търся информация  за нещата които изписва в най-горния прозорец ?

Явно не си задал правилен модел на PLL генератора.

Link to comment
Сподели другаде

От къде и как се задава правилен модел? На кое се задава този модел? Моля те разясни. Някаква настройка на SpeedFan или става дума за BIOS ?

Да не би като съм свалял CMOS батерията да са се загубили настройки, когато съм я поставил отново?

Link to comment
Сподели другаде

Не мисля, че ще откриеш информация точно как е програмиран BIOS да контролира вентилаторите.

 

Четох, че някой беше написал: "Ако интерфейсът за контрол го има на ниско ниво (BIOS), то може да бъде достъпен и на високо ниво (OS)."

В програмите - драйверите и BIOS виждам текстове, които предполагам съдържат информацията която ме интересува, но изглеждат така:

?bЉRb?ѕtд ЂN-zN?ђќO~ЧNd?;W|    ?Р)В?,ѕCfyd?Эt

oЦ??VЮ?J7јщхtSвНb;??DэjдiO3??ХWНв2Жhq0кЊШ    дiЇ?гCD'

Њ\И$ъNGДя?l?и'6F~?.T

Вероятно системен код и дали има начин за разчитане?

 

 

Друго което не мога да разбера е от резултатите на Глиф :

 

Информацията от DxDiag.txt

В секцията :

--------------

System Devices

--------------

 

Name: ALi 7101 Power Management Controller

Device ID: PCI\VEN_10B9&DEV_7101&SUBSYS_0850103C&REV_00\3&61AAA01&0&88

   Driver: n/a

 

Name: PCI standard host CPU bridge

Device ID: PCI\VEN_1002&DEV_CBB2&SUBSYS_00000000&REV_02\3&61AAA01&0&00

   Driver: n/a

 

Само тези нямат налични драйвери.

Необходимо ли е да има и дали тяхната липса е причина да не се отчитат обороти на вентилаторите, а и да не се включват двата от трите вентилатора ?

 

Ако ти трябва безплатна програма за наблюдение на температурите, HWiNFO е може би най-добрият избор.

 

Също и температури не мога да видя от тази програма. Единствената температура която успях да видя е на харддиска. Дали показаната липса на драйвери по-горе е причина?

 

Ето какво се вижда при мен - ако гледам където трябва де:

 

post-42673-0-28162000-1544371704_thumb.jpg    и    post-42673-0-73286000-1544371713_thumb.jpg

 

 

 

Явно не си задал правилен модел на PLL генератора.

 

Аз не съм задавал нищо. Само инсталирах програми и гледам какво показват. Ако тези снимки показват нещо свързано със PLL генератора ?

Прави ми впечатление тази Модулация която съм оградил със сини елипси в горните две снимки. Дори HWiNFO я е показал в червено. Когато стартирам лаптопа и включа Core Temp известно време прозорчето на Modulation: е празно, но когато температурите минат над 40 - 44 градуса започва да показва 37,5% и си стои все така. При едни натоварвания на системата веднъж го засякох да е 50% (вижда се на втората снимка).

Това какво показва?

 

 

Пуснах да натоварвам системата с Prime95 по препоръчания начин от Night_Raven, но след един час стартиран тест при което температурата постепенно се покачи от 49 до 53 градуса и така се задържа, го прекратих.

 

post-42673-0-96935300-1544373159_thumb.jpg

 

 

HWiNFO ли може да ми показва и температурата на видеото или ако може да ми препоръчате друга програма с която да се наблюдава?

Link to comment
Сподели другаде

Пробвай Open Hardware Monitor

 

 

Ето какво показва:

 

post-42673-0-29160300-1544525393_thumb.jpg

 

 

Инсталирах посочените драйвери, но промяна не виждам. Нито една от програмите

HWiNFO, SpeedFan, Core Temp, Open Hrdware Monitor не ми показват достатъчно данни - така както се вижда на снимките рекламиращи ги. Единственото което мога да следя е температурата на CPU и HDD.

Няма други температури, няма обороти на вентилатори, няма напрежения.

Има ли някакъв начин, програма които да ми ги покажат ?

Link to comment
Сподели другаде

Name: ALi 7101 Power Management Controller
Device ID: PCI\VEN_10B9&DEV_7101&SUBSYS_0850103C&REV_00\3&61AAA01&0&88
   Driver: n/a

Name: PCI standard host CPU bridge
Device ID: PCI\VEN_1002&DEV_CBB2&SUBSYS_00000000&REV_02\3&61AAA01&0&00
   Driver: n/a

 

Само тези нямат налични драйвери.

 

 

промяна не виждам.

Последно? Инсталираха ли се драйвърите? Дай версия на инсталирания BIOS.

Link to comment
Сподели другаде

Сега отново проверих с Глиф

 Отново показва, че нямат инсталирани драйвери. В същност посочените от теб драйвери, въпреки, че ги стартирах (инсталирах), ми се струва, че не са точно за посочените Device ID. Едииният "fast infrared" за инфраред, а другият "ATI U1/RS200" - за видеото мисля.

Търсих по Device ID: но не можах да открия точните, вероятно защото не знам къде точно да ги търся.

 

За този:Device ID: PCI\VEN_10B9&DEV_7101&SUBSYS_0850103C  <- затъмнените цифри бяха различни на драйвера който открих и не знам дали отговаря. Общо взето с процедурите с драйверите не съм много запознат.

 

BIOS Revision     KH.F.24

 

System Manufacturer: Hewlett-Packard        
       System Model: Presario 2500 (PD218PS)  
               BIOS: PhoenixBIOS 4.0 Release 6.0     
          Processor: Intel® Celeron® CPU 2.80GHz

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...