Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте момчета! 

Малко проблемче... Старият ми комп на Foxconn. Преди година ми попадна абсолютно същия, но с повредено дъно...или процесор...нямам идея. Естествено го взех...  :)

Бяха му сложили външна карта GeForce 7300 SE/7200 GS , поне така пише! Реших да я сложа. Смених и пастата,че беше сухо та сухо и я сложих. Взех и харда, близнак

и него го сложих. Поне дребния да си държи старите игри на него, дето на новия не стават! Работи така доста...общо като часове може би... да кажем 240 часа. 10 денонощия, ако не са и повече де. И преди няколко дена дребния ме вика-компа спрял! 

Реално беше загаснал монитора, вентилаторите въртяха и лампата на харда премигваше. После спря и тя да свети. Спрях го...пак го стартирам, точно светна екрана и се чу едно леко цък, някъде в кутията и пак загасна монитора. Пак го спирам и включвам , ама тоя път не иска да тръгва. Първата ми мисъл, видеокартата!

Махнах я, пускам. Тръгна, поработи малко и пак цък, пак монитора загасна. Почнах да изключвам хардуера. Първо флопито. Е да имам си флопи! Хихи! Работи, изключи

После оптиката, същия номер! Единия хард, Тръгна! Работи няколко дена така и днеска пак същия номер! Изключих и другия хард. Само на биос, пак поработи и загасне монитора! Интересно не изключваше тотално! 

Правих се около 10 минути на умна, и се сещам,че в оня другия има и захранващ блок и то оргиналния. Моя го смених преди години. Слагам го веднага, компа тръгна, накичих и останалия хардуер, само без видео картата, компа си работи нормално, в момента пиша от него.

С моя мозък си мисля две неща...дали видеото повреди захранването, ако не му стига и товари, или на захранването просто си му е дошъл момента...

Беше SP-ATX -420W-X1-PFC aа оригиналното е LPE2-23 и то е 420W и двете естествено китайчета!

 

Как мога да разбера коя е била причината? Мога ли да ползвам тая видеокарта с 420W захранваш блок?

Някакви съвети? :)

 

п.п. Допълнителен хардуер в момента, един хард диск и ако се брои един кепчер дето го сложих още с купуването на компа!

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Повечето видеокарти могат да се ползват с 420W захранване но в случая оригиналното е 200W и то по-спецификации реално може да е и по-слабо.

Другото е 300W ако се доверим на китайците тоест е по-якото.

 

п.с. Като гледам консумацията не е проблем което и да е от захранванията.

Link to comment
Сподели другаде

Гледай колко ампера пише срещу 12 волтовата линия и умножавай по 12.

Това е максималната мощност която може да отдаде като ново.

Теоретично трябва да ти държи но при китайчетата може да е и пикова мощност.

 

п.с. Ако вярвам на google картата е около 20W тоест захранването не е проблем.

Link to comment
Сподели другаде

Не мога никъде да намеря консумираната мощност на тая карта...даже и в Уикипедията...Иначе като напрежения се отчитат 12.1, 5.1. 3.4V и не мърдат изобщо!

20 вата!? Само? Не е ли малко за такава карта? А радиатора пече доста...Къде го намери? Аз не успях.

Link to comment
Сподели другаде

Картата е начално ниво външна карта - с една дума ужасна е ама ...

Отвори проблемното захранване и виж вътре как е, може да има видими поражения. Мен уж марково захранване пускам го и още не заредила машината се чу едно съскане от него и умря, като го отворих един кондензатор решил да изкипи (?!?), а това жълтото си е бомба (със закъснител). Реално слагайки още един диск и външно видео покачваш изискванията към захранването, аз лично бих се замислил кое наистина ми е необходимо в системата - бих разкарал флопи, оптика, единия диск и кепчъра, но бих запазил видеото все пак нали ще се играе на системата. И като казвам разкарал по скоро разкачил кабелите и при необходимост си ги свързвам.

Link to comment
Сподели другаде

Флопито не го и включих! За какво ми е! От оптиката и от кепчара (с него си записвам филми от телевизията) не мога да се откажа, още повече, че те са си така откакто купих компа. Не е имало проблем.  Харда....Не е много необходим, То погледнато реално не че и с външната видео карта има някаква голяма разлика де...Да оправям захранването...може, ама от спортна страст!

Намерих данни за картата дават и мощност 215W  така,че ако искам да я ползвам, при всички случаи ми трябва по мощен захранващ блок.

Предполагам, че именно видео картата е издумкала захранващия блок! Почти 18 ампера на 12 волта...Така,че ми трябва поне 600 вата захранващ блок!

Link to comment
Сподели другаде

Оф пишеш глупости. Картата под товар е около 24W. Имам предвид ако пуснеш някаква игра иначе не е и толкова.

Може да си гледал общата консумация на някаква машина. Дори топ-моделите от онова време нямат подобна консумация.

Така или иначе карти искащи допълнително захранване просто няма да тръгнат. 

 

п.с. Ако имаш предвид китайска бомбичка на която пише 600W а реално има-няма 400W да ще трябва за по-добра видеокарта от сегашната.

Иначе най-обикновено бюджетно захранване "бронз" 550W би издържало всяка видеокарта (без двучипови).

Link to comment
Сподели другаде

Нищо и половина! Изобщо копая в съвсем погрешна посока! Нито захранване, нито видео карта. Направи го отново, екрана угасна... Изключих го махнах и оптика и другия хард, и кепчера. сега работи...пиша с него...ха да видим докога, и дали ще загасне изобщо...направих и ресет на биоса...Направи ми впечатление, че чипсета преди ресета, грееше и трудно се държеше

 

http://store.picbg.net/pubpic/10/2F/04051e914f6b102f.jpg

 

Сега е приятно топъл!? ... Никой не е пипал биоса...

Температури на процесора и ядрата и захранващи напрежения...прекалено добре за тая стара машина....

 

http://store.picbg.net/pubpic/1D/01/3b18752f815d1d01.jpg

 

Какво по дяволите става? Огледах дъното-нищо...няма надут кондензатор, нещо да грее...само чип сета преди ресета. Явно трябва чакане...да видим!  :)

 

п.п. А за ватовете, прав си! Кой знае какво съм чела!

Link to comment
Сподели другаде

Аз бих отворил и двете захранвания за да видя състоянието им, а реално бих ги сменил за да не правят проблеми. Там където пише AMD Chipset се намира и вградената графична карта - ако я ползвам бих осигурил една странична перка насочваща въздушния поток към този радиатор.

 

Не знам дали другите са наясно, но освен снимката на дъното, модела на видео картата и двете китайски пиратки, аз нямам данни за процесора, а може би трябваше да се почне с подробно описание на системата.

Link to comment
Сподели другаде

Дънна платка Foxconn A6VMX(-K)

 

Свойства на процесора

Тип централен процесор DualCore AMD Athlon 64 X2, 2200 MHz (11 x 200) 4200+
Псевдоним на процесора Brisbane
Издание на процесора BH-G2
Набор инструкции x86, x86-64, MMX, 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3
Изходна честота 2200 MHz
Min / Max множител 4x / 11x
Engineering Sample Не
L1 кодов кеш 64 KB per core  (Parity)
L1 даннов кеш 64 KB per core  (ECC)
L2 кеш 512 KB per core  (On-Die, ECC, Full-Speed)
 
Физическа информация за процесора
Тип на корпуса 940 Pin uOPGA
Размери на корпуса 40 mm x 40 mm
Брой транзистори 154 млн.
Технологичен процес 10Mi, 65 nm, CMOS, Cu, DSL SOI
Размер на кристала 126 mm2
Напрежение на ядрото 1.100 - 1.350 V
I/O напрежение 1.2 V + 2.5 V
Максимална мощност 65 - 76 W  (в зависимост от честотата)
 
Multi CPU
ID на дънната платка ATI RS690
CPU #1 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+, 2200 MHz
CPU #2 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+, 2200 MHz
 
Използване на процесора
1. CPU / 1. ядро 6%
1. CPU / 2. ядро 4%
 

Графичен контролер - вграден  ATI Radeon X1200

 

High Definition Audio - вграден Realtek ALC662

 

Чип сет

Северен мост AMD RS690C

Южен мост ATI/AMD SB600

 

 

Рам

2 x DDR2  Corsair Value Select VS2GB800D2  800Mhz.

 

Хард диск - ExcelStor Technology J9250S (232 GB)

 

Захранващ блок LPE2-23 420W оргинален с компютъра!

 

Допълнителен хардуер , оптика, флопи, кепчар, видео карта, втори хард диск - в момента няма.

 

Оперативна система Windows 8.1 Pro 64

 

Чип сета никога не е нагрявал така за да му слагам допълнително охлаждане! 

Това вчера си нямам на идея какво беше, но след ресета на биоса се оправи.

В момента съм с него и е приятно топъл...30-35 градуса.

Компютъра работи. С него съм в момента.

 

Огледах внимателно и двата захранващи блока- нищо! Нито подути кондензатори нито нещо да грее, освен радиаторите естествено но и те не са много горещи.

Гледах и от страната на спойките, за някоя студена...няма. Само малко прах по вентилатора имаше...нищо изключително!

В момента е отворен и захранващия блок. Стои отворен на пода! :) Пипам от време на време радиаторите на захранването и чип сета...топли,но не горещи!

В момента върти един клип от тубата на HD, а аз пиша в сайта. Всичко нормално... Не знам вече какво да мисля...

Предполагах в началото гаф на някой хардуер, и да сработва защитата, да, ама го направи без нищо,даже и харда бях откачила, само на биос и там изключи монитора.

Монитора го проверих на лаптопа- нормално. Няма проблем. Правих разширен тест на рама, нищо. Всичко нормално.

Не знам вече какво да мисля?... Остава грешка в биоса... Преди време се случи нещо...не помня точно какво...биоса беше променен...Аха скороста на вентилатора на охлаждането беше на минимум и процесора грееше. Оправих го...нямаше повече проблем. Тогава пуснах тема дали Windows може да променя настройките на биоса? Отговорът беше -не!

 

Наистина идеите ми (според знанията ми де) се свършиха! ...

 

p.p. Дънната платка също съм я оглеждала подробно.

Link to comment
Сподели другаде

Системата трябва ли да е в бездействие, за да се изключи мониторът, или и при вършене на нещо също се случва?

Само мониторът ли се изключва или и системата блокира?

Link to comment
Сподели другаде

Системата трябва ли да е в бездействие, за да се изключи мониторът, или и при вършене на нещо също се случва?

Не. Изгасва когато си пожелае.

 

 

Само мониторът ли се изключва или и системата блокира?

Нямам идея честно казано...вентилаторите въртят, лан картата си мига, диодът на харда и той примигва...Но когато се опитам да го изключа от захранващия бутон - настроен е да изключва компютъра, изключва, но след 2 секунди отново се включва...Диодите на клавиатурата премигнат, вентилаторите тръгват, харда и той, ако съдя по диода, и след 2-5 секунди отново изключва, и пак включва и започва някакъв безконечен цикъл, включване-изключване. Нямам звукова сигнализация за грешка...Обикновено когато е нормално се чува един бип при пост, но в тоя случай никакви бипове! Монитора не се запалва. И трябва да го изключа от прекъсвача на захранването. Ако го включа веднага след това прекъсвача понякога опитва да тръгне, диодите светват, вентилаторите тръгват - без да съм натискала бутона за старт, но спира след секунди. Ако е в покой , при натискане на бутона за старт, понякога тръгва нормално екрана светва, понякога изобщо не реагира при натискане на бутона... Оставям го някакво време да почине с изключен захранваш блок, и след някакво време, неопределено

включвам захранването и го стартирам нормално от бутона...

Сега за сега обаче работи след като направих резет на биоса...влючен е само кепчара, оптиката и флопито са изключени...  :)

Днес мисля да включа оптиката...да видиме...

Link to comment
Сподели другаде

Не знам... А и сега работи нормално... Закачих и оптиката...Освен ако го направи пак, да пъхна една флашка, за да видя дали ще се чуе аудио сигнала за нов хардуер...

Някакво вътрешно чувство, ме кара да си мисля със сигурност, че проблема е бил в настройка на биоса... Иначе, поне за мене нямам обяснение... В момента работи без проблем...мъжете гледат мач!  :)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...