Jump to content

Проблеми със стария компютър


Препоръчан пост

Става въпрос за втората конфигурация от подписа ми. В момента е с Минт 19 бета. Ползва се основно за фейсбук/браузване, флаш-игри и локални игри - когато племенника дойде на гости. Първият проблем е, че системата стартира за 2 минути. Промених настройката от IDE на AHCI, но не видях подобрение. Преди беше dual boot и преинсталирах, за да остане само една ОС, но пак не стана каквото очаквах. Знам, че вече има SSD под 100 лева за 120 гигабайта и може би ще взема един, но все пак - може ли тази конфигурация(с Хитачито) и с ЛИНУКС - дето трябва да е супер-дупер-не-знам-си-какво - да падне поне до към една минута? Ако сложа SSD и си оставя и HDD-то - май пак няма да стане значително под една минута?

Другият проблем е с флаш-игрите. Вграденото видео ли е прекалено слабо вече(Радеон 4250), или флаш-ът е много тромав - или и двете?

Link to comment
Сподели другаде

Защо не заложиш на стабилна версия?

Mint-a с коя графична среда? Провери си как ти е хардуера първо - твърд диск (S.M.A.R.T., скорости на четене запис), температури, подути кондензатори по дъно и захранване. Ако само първоначалното зареждане е бавно - това пречи ли ти толкова много (все пак веднъж се пуска, а после се ползва, а и ще спечелиш не повече от една минута и няколко секунди)? Ако операционната е на SSD стартирането на ОС-а ще е бързо като при ползване само на SSD, наличието на механичен диск няма как да бави системата (освен ако той няма някакъв дефект). Аз бих потърсил някакво видео втора ръка вместо SSD (съобразено с параметрите на захранването ти!). Колкото до флаш-ът, той кога е бил лек, сигурен и кадърно реализиран? Може да обърнеш внимание при употреба дали има прекалено голяма дискова активност - 2GB памет не са прекалено малко, но интернет и игрите не прощават.

Link to comment
Сподели другаде

Видеото е като старото вградено интелско тоест не е проблем за подобни игрички. Виж 2-ядрен процесор на 9 години си е проблем. 

Тоест не е смислено да се взима ново видео. 

Link to comment
Сподели другаде

Защо не заложиш на стабилна версия?

Mint-a с коя графична среда? Провери си как ти е хардуера първо - твърд диск (S.M.A.R.T., скорости на четене запис), температури, подути кондензатори по дъно и захранване. Ако само първоначалното зареждане е бавно - това пречи ли ти толкова много (все пак веднъж се пуска, а после се ползва, а и ще спечелиш не повече от една минута и няколко секунди)? Ако операционната е на SSD стартирането на ОС-а ще е бързо като при ползване само на SSD, наличието на механичен диск няма как да бави системата (освен ако той няма някакъв дефект). Аз бих потърсил някакво видео втора ръка вместо SSD (съобразено с параметрите на захранването ти!). Колкото до флаш-ът, той кога е бил лек, сигурен и кадърно реализиран? Може да обърнеш внимание при употреба дали има прекалено голяма дискова активност - 2GB памет не са прекалено малко, но интернет и игрите не прощават.

Графичната среда е МАТЕ. Не ми се чакаше повече. Понеже е втори компютър - съм по склонен да рискувам с ъпдейти/ъпгрейди. За съжаление освен бавното стартиране - и друг проблем си остана, както беше от Минт 18 - когато отворя Chromium и започват да ми изскачат едни съобщения относно Keyring... Две минути за първоначално зареждане може да не звучи като голяма драма, но като знам, че принципно е възможно и под една да стане(макар и с по-лека ОС), освен това този компютър го пускам за кратко - например да послушам онлайн-радио докато хапвам. И докато се извърти чинията в микровълновата - тепърва трябва да сядам пред монитора, вместо на масата... Принципно мога да си позволя и SSD и видеокарта(още не съм стигнал до определяне на бюджет), но въпросът е да не давам излишни пари.

 

Видеото е като старото вградено интелско тоест не е проблем за подобни игрички. Виж 2-ядрен процесор на 9 години си е проблем. 

Тоест не е смислено да се взима ново видео. 

Как да го разбирам това за видеото? Тъкмо мислех да добавя, че на другия компютър имам една Sapphire HD6770 с 1 гигабайт памет и дали има смисъл да я прехвърля. Само че тогава за основния компютър ще ми трябва също по-подходяща карта(за 4к видео).  Да разбирам ли, че това дъно/процесор вече и за интернет и детски игри са слаби?

Link to comment
Сподели другаде

С риск да се повторя - първо виж как ти е хардуера, след което аз бих се заел със софтуерната страна на нещата - стабилна ОС (не beta), тест с различни браузъри и преглед кое колко се товари.

 

"флаш-игри и локални игри" е доста относително нещо!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...