Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте.

Имам един Dell T7400, купуван на старо. Дойде с 2 екстендъра за рам - https://i.ebayimg.com/images/g/A5YAAOSwH09ZEH1f/s-l225.jpg(не знам как се нарича, не ме съдете  :jokingly: ) и с 4 платки DDR2 RAM на 800GHz. Имам останала рам от една стара конфигурация (да сървърна е, но е 666MHz) и реших да я сложа на тази конфигурация. Ще кръстя платките PL1, PL2, PL3, PL4 (всяка е по 2GB)а слотовете са си както си вървят DIMM1 до DIMM8.

Във "user manual" или доколкото успях да намеря за Dual Channel платките трябва да са PL1 - DIMM1 и PL2- DIMM2, а за Quad Channel, PL1-DIMM1, PL2-DIMM2 и така до DIMM4. 

Понеже имах проблем с рамта на старата конфигурация започнах да редя платките една по една. Когато сложих PL4 в DIMM4 получих "The beep of you did something wrong". PL4 поставих в DIMM3, като DIMM4 оставих празна и машината тръгна както трябва. Слагам PL3 във DIMM4, отново "The beep of you did something wrong". След като попрочетох в интернет във форумите на Dell попаднах на една тема, подобна на моята. След доста четене и как трябва платките да бъдат на DIMM1, DIMM 3, DIMM 5, DIMM7 или на DIMM 2,4,6,8 реших че е ред на един бъдещ инженер да се прояви. Наредих ги във DIMM1,2,5,6 и ВОАЛА, машината тръгна. Е да но Windows разпозна само 4GB и вървяха на Dual Channel. Легнах да спя. Пускам компютъра на сутринта и Aida ме изненадва със 4 платки, работещи на Quad Channel. Въпросът ми е следният- Аз ли съм глупав и не мога да спазвам упътвания, RAM-та ли е проблемна или проблемът е във северния мост?

Link to comment
Сподели другаде

За жалост не съм имал вземане даване с Quad Channel конфигурации. 

 

Малко не разбрах точно каква памет имаш. Каза, че имаш 4 платки на 800 MHz и още платки на 667 MHz, но не стана ясно втората памет колко точно платки са. И искаш да не използваш изобщо паметта на 800 MHz, а да използваш само тази на 667 MHz?

 

Каква е оепрационната система?

CPU-Z какво показва?

 

Ако е нужно паметите да са в четните или нечетните слотове, защо си ги наредил в 1, 2 5 и 6? 

Link to comment
Сподели другаде

За жалост не съм имал вземане даване с Quad Channel конфигурации. 

 

Малко не разбрах точно каква памет имаш. Каза, че имаш 4 платки на 800 MHz и още платки на 667 MHz, но не стана ясно втората памет колко точно платки са. И искаш да не използваш изобщо паметта на 800 MHz, а да използваш само тази на 667 MHz?

 

Каква е оепрационната система?

CPU-Z какво показва?

 

Ако е нужно паметите да са в четните или нечетните слотове, защо си ги наредил в 1, 2 5 и 6? 

 

Конфигурацията дойде с 4*1GB 800MHz RAM. Аз слагам 667 MHz, защото имам 4*2GB от нея.

Операционната система е Windows 10, но не е от windows-a (хахах много рядко го казвам), защото и в биоса са по същия начин.

Иначе процесорите и дъното поддържат 667MHz RAM и съм сигурен че всички платки рам са със еднакъв stepping.

Иначе по книжка за Quad трябва да са на DIMM 1,2,3,4, а при мен тръгна на DIMM 1,2, 5,6.

Много съм озадачен, понеже според всичко което прочетох по форумите трябва да ми даде грешка, а то върви..

Но както казва @LinusTechTips, Silicon Lottery ... :D

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...