Прехвърляне към съдържание

Снимка

DDR2 Ram, Quad мистерия

• Моля, влезте, за да отговорите
2 отговора по тази тема

#1 aaster23

aaster23

Turtles

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 202 мнения
  • Живущ в:Павликени
  • Интереси:I like turtles!

Публикувано: 07 March 2018 - 19:18

Здравейте.

Имам един Dell T7400, купуван на старо. Дойде с 2 екстендъра за рам - https://i.ebayimg.co...EH1f/s-l225.jpg(не знам как се нарича, не ме съдете  :jokingly: ) и с 4 платки DDR2 RAM на 800GHz. Имам останала рам от една стара конфигурация (да сървърна е, но е 666MHz) и реших да я сложа на тази конфигурация. Ще кръстя платките PL1, PL2, PL3, PL4 (всяка е по 2GB)а слотовете са си както си вървят DIMM1 до DIMM8.

Във "user manual" или доколкото успях да намеря за Dual Channel платките трябва да са PL1 - DIMM1 и PL2- DIMM2, а за Quad Channel, PL1-DIMM1, PL2-DIMM2 и така до DIMM4. 

Понеже имах проблем с рамта на старата конфигурация започнах да редя платките една по една. Когато сложих PL4 в DIMM4 получих "The beep of you did something wrong". PL4 поставих в DIMM3, като DIMM4 оставих празна и машината тръгна както трябва. Слагам PL3 във DIMM4, отново "The beep of you did something wrong". След като попрочетох в интернет във форумите на Dell попаднах на една тема, подобна на моята. След доста четене и как трябва платките да бъдат на DIMM1, DIMM 3, DIMM 5, DIMM7 или на DIMM 2,4,6,8 реших че е ред на един бъдещ инженер да се прояви. Наредих ги във DIMM1,2,5,6 и ВОАЛА, машината тръгна. Е да но Windows разпозна само 4GB и вървяха на Dual Channel. Легнах да спя. Пускам компютъра на сутринта и Aida ме изненадва със 4 платки, работещи на Quad Channel. Въпросът ми е следният- Аз ли съм глупав и не мога да спазвам упътвания, RAM-та ли е проблемна или проблемът е във северния мост?

0 си остава нула от който и ъгъл да я погледнеш :)

#2 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22951 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 09 March 2018 - 13:26

За жалост не съм имал вземане даване с Quad Channel конфигурации. 

Малко не разбрах точно каква памет имаш. Каза, че имаш 4 платки на 800 MHz и още платки на 667 MHz, но не стана ясно втората памет колко точно платки са. И искаш да не използваш изобщо паметта на 800 MHz, а да използваш само тази на 667 MHz?

Каква е оепрационната система?

CPU-Z какво показва?

Ако е нужно паметите да са в четните или нечетните слотове, защо си ги наредил в 1, 2 5 и 6? 

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#3 aaster23

aaster23

Turtles

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 202 мнения
  • Живущ в:Павликени
  • Интереси:I like turtles!

Публикувано: 13 March 2018 - 19:25

За жалост не съм имал вземане даване с Quad Channel конфигурации. 

Малко не разбрах точно каква памет имаш. Каза, че имаш 4 платки на 800 MHz и още платки на 667 MHz, но не стана ясно втората памет колко точно платки са. И искаш да не използваш изобщо паметта на 800 MHz, а да използваш само тази на 667 MHz?

Каква е оепрационната система?

CPU-Z какво показва?

Ако е нужно паметите да са в четните или нечетните слотове, защо си ги наредил в 1, 2 5 и 6? 

Конфигурацията дойде с 4*1GB 800MHz RAM. Аз слагам 667 MHz, защото имам 4*2GB от нея.

Операционната система е Windows 10, но не е от windows-a (хахах много рядко го казвам), защото и в биоса са по същия начин.

Иначе процесорите и дъното поддържат 667MHz RAM и съм сигурен че всички платки рам са със еднакъв stepping.

Иначе по книжка за Quad трябва да са на DIMM 1,2,3,4, а при мен тръгна на DIMM 1,2, 5,6.
Много съм озадачен, понеже според всичко което прочетох по форумите трябва да ми даде грешка, а то върви..

Но както казва @LinusTechTips, Silicon Lottery ... :D

0 си остава нула от който и ъгъл да я погледнеш :)

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители