Jump to content

Прехвърляне на програми


Препоръчан пост

Здравейте :)

 

Проблемът ми е следният - получих нов служебен компютър на който инсталирах Windows 10, а старият ми е с Windows XP.

На старият имам няколко програми които или не поддържат XP или нямам лицензни ключове за да ги прехвърля.

Става въпрос за каталози с части - TecDoc,Autodata, и подобни.Мога ли някак да копирам инсталациите (някой от които са по 50+ Gb).Ако не - мога ли някак да включвам стария харддиск във виртуална среда на XP за да използвам тези програми?

Link to comment
Сподели другаде

Първо щом компютъра е служебен трябва да си наясно с политиката на фирмата Ви относно софтуерите и администрацията.

 

Аз виждам два подхода:

1. Стария служебен компютър се ползва през RDP/VNC.

2. Клонира се диска на стария компютър и се вкарва във виртуална среда (VirtualBOX, ProxMox, VMware и т.н.). Като хостването може да е на новия ти служебен или във вас - според политиката на фирмата!

 

Разбира се няма гаранция дали цялата система ще зареди във виртуална среда и дали лицензите ще се запазят.

Link to comment
Сподели другаде

Първо щом компютъра е служебен трябва да си наясно с политиката на фирмата Ви относно софтуерите и администрацията.

 

Аз виждам два подхода:

1. Стария служебен компютър се ползва през RDP/VNC.

2. Клонира се диска на стария компютър и се вкарва във виртуална среда (VirtualBOX, ProxMox, VMware и т.н.). Като хостването може да е на новия ти служебен или във вас - според политиката на фирмата!

 

Разбира се няма гаранция дали цялата система ще зареди във виртуална среда и дали лицензите ще се запазят.

Имам пълна свобода на действие.
Link to comment
Сподели другаде

Закачаш стария диск на новия компютър и прикачваш този диск към virtualbox виртуална машина.
https://www.serverwatch.com/server-tutorials/using-a-physical-hard-drive-with-a-virtualbox-vm.html
 

Зависи и колко сериозна е новата машина, за да се ползва с виртуална машина на нвя.

Link to comment
Сподели другаде

Закачаш стария диск на новия компютър и прикачваш този диск към virtualbox виртуална машина.

https://www.serverwatch.com/server-tutorials/using-a-physical-hard-drive-with-a-virtualbox-vm.html

 

Зависи и колко сериозна е новата машина, за да се ползва с виртуална машина на нвя.

Core i5 7100

4Gb RAM

Intel 630 integrated

500 Gb SATA 3

Windows 10 Pro

Link to comment
Сподели другаде

 

Проблемът ми е следният - получих нов служебен компютър на който инсталирах Windows 10, а старият ми е с Windows XP.

На старият имам няколко програми които или не поддържат XP или нямам лицензни ключове за да ги прехвърля.

Този проблем съм си го решил по следният начин - старият компютър ми е физически наличен и работи в офиса. В офиса го достъпвам през Remote Desktop Connection на MS, от вкъщи ползвам TeamViewer. Естествено - губят се екстрите на новата машина, с новата ОС, но е работещ вариант.

Link to comment
Сподели другаде

Core i5 7100

4Gb RAM

Intel 630 integrated

500 Gb SATA 3

Windows 10 Pro

Много не балансирана система.

4GB може да са Ви малко за вдигането и на виртуална машина (била тя и с WinXP и само 512MB RAM).

Link to comment
Сподели другаде

Стига заделената памет за вградената видео карта да се ограничи, 4GB ще са достатъчни за една виртуална машина с 512MB памет за Windows XP. Да, 4GB е общо взето минимумът в днешно време, но за офис нужди е достатъчно количество.

 

Отделен е въпросът дали VirtualBox ще може да използва директно физически твърд диск като виртуален такъв. Не я използвам отдавна. То дори и да не може, има начини да се създаде виртуален диск от реален такъв, така че това не е особено сериозен проблем така или иначе.

 

Ако текущата система с Windows XP е прилична откъм хардуер и не е проблем да продължи да се използва, Remote Desktop връзка до нея остава най-удачният вариант. Поне според мен.

Link to comment
Сподели другаде

Използвай точно това, което се споменава в темата — Remote Desktop Connection. Вградена е в Windows. Това е функционалност, която е разработена общо взето за точно това, което се опитваш да направиш. Няма по-добра алтернатива за тази ситуация.

 

На компютъра с Windows XP създаваш парола на акаунта, който се използва.

След това десен клик върху My Computer -> Properties -> Remote -> Allow users to connect remotely to this computer -> OK.

 

На новия компютър в полето за търсене започни да пишеш „remote desktop connection“ или „mstsc.exe“ и стартирай открития файл.

В поле Computer въведи IP адреса, в който искаш да влезеш, а в поле User — името на потребителя. При осъществена връзка ще ти бъде поискана паролата. Можеш да си включиш опцията да се запомнят данните, за да не въвеждаш паролата всеки път.

Ако в прозореца покажеш допълнителните опции, ще видиш такива и за запазване на връзката във файл, който да можеш просто да си стартираш с двоен клик.

 

Защитната стена на Windows XP не би трябвало да ти създава грижи, по подразбиране трябва да си има правило-изключение за Remote Desktop връзки.

 

По принцип може и без парола, ако настояваш.

Link to comment
Сподели другаде

Може да се пробва и отдалечено стартиране на локалната машина с помощта на psexec.

Мисля, че така най-малко ресурси ще се използват

Не съм запознат с инструмента, разгледах няколко клипа в интернет, но не ми стана ясно как аз (питащия) ще използвам програмните продукти стартирани на старата машина с помощта на psexec. Физически как ще работя с програмите от новия си компютър?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...