Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте,

 

Прекарвам по цял пред компюръра - няма оттъване за съжаление. Искам да се закупя монирор. Ще се използва за работа - включва много четене на текст.

 

Изисквания:

Предпочитам 4:3

Размер 19 инча и по-голям

Бюджет 500лева.

 

Изчетох доста статии за ШИМ и други подобни неща, но предпочитам да оставя препоръки от някой който разбира повече от мен.

 

Благодаря предварително

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Съотношение 4:3? Сериозно? :) Това е меко казано отживелица. Не се произвеждат вече и не са практични за днешните нужди.

 

Изборът ти е реално между 16:9 и 16:10. След като явно предпочиташ вертикалното ти разстояние да е колкото се може повече (т.е. формата да е по-близка до квадрат, доколкото е възможно) и щом ще работиш основно с текст (било то код, Интернет страници, Microsoft Office и т.н. и т.н.), определено 16:10 ще ти пасне повече.

 

Към какъв компютър ще го свързваш? Т.е. какви изходи има видео картата?

Link to comment
Сподели другаде

Здравей,

 

По-скоро 5:4 бих казал, 16:10 също е добър вариант. Работя като помощник-одитор. Основно се работи с документи, счетоводни програми и зяпане на текст, числа по цял ден. Смятам да чета за изпита за одитор и четенето ще става от монитора предимно.

За момента ще го връзвам към лаптоп  - VGA, hdmi, видео карта  AMD Radeon R5 M330 , corei3

Предпочитам да има Flicker-Free технология.

 

С поглед към бъдещето - по-нататък ще вземе настолен с доста по-добри характеристики. Към момента разполагам с лаптопа само.

 

Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

Важното беше да знам точно какви изходящи портове има на видео картата, защото не всеки монитор има и трите вида входове.

 

Класиката в жанра е Dell, които са винаги издържани и са се доказали като надеждни и отлични монитори. Общо взето няма поне малко по-сериозен офис без Dell монитори. :)

Затова започвам с Dell UltraSharp U2415. В общи линии е най-доброто, което да отговаря на изискванията ти. Единственият минус е цената, т.е. най-скъпият е и ти уплътнява бюджета. Дори може да го надвиши, ако купиш от друг магазин.

 

Ако все пак не ти се иска да си уплътняваш напълно бюджета, тогава можеш да погледнеш BenQ BL2411PT. Лошото в случая е, че мониторът няма HDMI вход, така че ако се спреш на него, ще трябва да използваш кабел като този или този, което общо взето хвърля върху цената разликата с модела на Dell спада. Другият лек минус е, че моделът на BenQ е по-рядък и конкретно Stealtech нямат от най-добрите репутации, поне в Pazaruvaj.com.

 

Още по-евтин вариант LG 24BK55WD-B. Проблемът в този случай е по-лошата стойка, губиш възможността за завъртане, накланяне и повдигане/смъкване, което можеш да направиш с по-горните модели на Dell и BenQ.

 

Другите модели, които откривам, са или с PWM регулация на подсветката, или са 16:9, или са с TN панел и т.н.

Link to comment
Сподели другаде

Raven, старо куче си, всичко разбираш, медиум си, от теб много учим, но как е възможно да подучиш човека да си купува широк дървен монитор?

Предлагам този touchscreen монитор LG 17MB15T-B (5:4) 1280x1024:bangbang:

Link to comment
Сподели другаде

Потребителят поиска съвет за монитор. Това, което ти предлагаш, е общо взето таблет.

 

Да видим...:

1) диагоналът е малък и донякъде обезсмисля покупката, защото потребителят може просто да използва дисплея на лаптопа си;

2) разделителната способност от 1280x1024 е малка (да не кажа смешна) за днешните стандарти;

3) няма цифров вход, което не е чак толкова лошо за тази разделителна способност, но все пак...;

4) панелът е TN и ъглите му на гледане не са от най-добрите;

5) силно се съмнявам подсветката да е реализирана достатъчно качествено и да елиминира мигането (flicker).

 

Умът ми не го побира защо някой би си закупил подобен дисплей в днешно време. Мониторите, които съм предложил по-нагоре са в пъти по-добри по всеки един параграф. Ако опасенията са, че са прекалено големи и буквите няма да се виждат, винаги може да се използва zoom или да се увеличи размера на шрифта.

Отделно, ако се наложи, мониторите могат преспокойно да се използват и за други дейности като гейминг, гледане на видео/филми и дори непрофесионален графичен дизайн.

И за капак, ако широчината е такъв проблем, пръвите два монитора по-горе могат да се завъртят на 90 градуса и да се използват в режим портрет.

 

Иначе ти не си купувай „широки дървени“ монитори, а използвай предложения от теб, щом ти допада толкова.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

 

Благодаря за предложенията. 

 

Към момента гледам към Dell UltraSharp U2415

Имам малък проблем обаче. Към момента мисля да го ползвам за служебен, защото съм на работа доста време покрай годишното приключване. Служебният лаптоп на който работя има само VGA - днес обърнах внимание на това. Гледах за конвектори но всичко, което се предлага дава до 1920*1080.

 

Някакви предложения.

Link to comment
Сподели другаде

1) диагоналът е малък и донякъде обезсмисля покупката, защото потребителят може просто да използва дисплея на лаптопа си;

Не съм обърнал внимание за условие на лаптоп наличие. Мониторите се използват навсякъде и утрешния ден може да е без лаптоп.

2) разделителната способност от 1280x1024 е малка (да не кажа смешна) за днешните стандарти;

Няма такова нещо! Моят монитор е същата резолюция и съотношение. На него работя спокойно и приятно, на широк екран ме ловят нерви. Мога да добавя, че гледането на филм от спалнята ще е някак тъпо, да.

3) няма цифров вход, което не е чак толкова лошо за тази разделителна способност, но все пак...;

Това не ми е ясно. Какъв цифров вход търсим? Нещо за нови поколения видео карти ли? Знам, че DVI не е препоръчителния и D-Sub е екстра.
4) панелът е TN и ъглите му на гледане не са от най-добрите;

Пак грешно. Монитора ми има 170 градуса вертикално и хоризонтално. Гледам на сплескано. Въпросния модел има 10 градуса по-малко за вертикалното, тоест 170/160, което никак не се отразява!
5) силно се съмнявам подсветката да е реализирана достатъчно качествено и да елиминира мигането (flicker).

Щом няма оплаквания, значи няма проблеми.

Link to comment
Сподели другаде

Виждам, че живееш в 20-ти век.

 

Потребителят използва лаптоп. Доводът ми беше, че предложеният от теб монитор, е почти същия размер, което обезсмисля покупката му. Идеята е да се вземе нещо по-голямо и по-подходящо за четене.

 

Разделителната способност 1280x1024 е отживелица. Всичко съвременно съдържание (филми/сериали, игри, уеб страници и т.н.) се проектират за широкоекранни дисплеи. Абсолютно непрактично е да се купува нещо различно от 16:9 или 16:10. А дори и да има някакъв проблем със съотношението или размерите на обектите, винаги може да се увеличат допълнително.

 

Цифров вход на монитора е нужен за цифрова връзка. Аналоговият D-Sub постепенно се елиминира от пазара. Предложеният от теб монитор след време няма да може да се използва никъде, защото няма цифров вход.

 

Ъглите на виждане на съвременните монитори са още по-добри. Да не говорим, че разликата в качеството на изображението между TN панел (особено от старите) и съвременен IPS е огромна.

 

За проблемите с подсветката, това, че ти не си намерил, не значи, че е качествено реализирана.

Link to comment
Сподели другаде

Всъщност от много години и 16:9 е отживелица тъй като филмите (БР-те) са 21:9 (изключвам ТВ излъчванията).

http://www.lgblog.de/wp-content/uploads/lg-29ea93-21-9-vs-16-9.jpg

Много хора предпочитат и за работа 21:9. При игрите не знам каква е ситуацията но не се пита за тях.

Цените са подобни на 16:9. Примерно бюджетен IPS е около 300 лв. за 23 инча.

Това е алтернативата - http://www.lg.com/bg/monitori/lg-25UM58-ultrawide-ips-monitor

Вече при по-голям бюджет примерно 450 лв. се взима по-голям които поддържа и FreeSync - http://www.lg.com/bg/monitori/lg-29UM59

При DELL се плаща твърде много за логото (матрица на LG) и разбира се за въртящата се стойка от която не всеки има необходимост.

 

п.с. Старият D-Sub и въобще аналогова връзка (има DVI-D вместо DVI-I) май вече второ поколение видеокарти не поддържат.

Разбира се китайците пуснаха конвертори и е възможно да се ползва точно като стар CRT телевизор стига човек да има желанието.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

 

Благодаря за включването на всички. 

 

Изчетох доста ревюта. Прегледах доста модели. Поръчах:

 

Dell UltraSharp U2415 

 

LG-то изглежда примамливо. Резолюцията обаче е доста голяма. Със сигурност офис лаптопчето ще издъхне https://www.asus.com/Laptops/K50IJ/specifications/

Даже не съм сигурен дали личният ми лаптоп с AMD Radeon R5 M330 , core i3 ще подкара нещата като хората за нормално и гладко изживяване.

Към момента full HD  и/или малко отгоре като Дел-а мисля, че  ми е максимума като възможности за техниката с която разполагам.

При Дел, найстина цените са по-солени, но изчетох доста добри ревюта за конкретния модел.

Връзването с аналогивия изход на офис лаптопа стана с:/приложена снимка/. Разпъва до full HD само, но...пълно щастие няма.

За LGто пише, че имат технология за намаляване на премигването Flicker Safe - но не е упоменато нищо по-конкретно. 

 

LGто с touch screen-а е прекалено малко с размер 17 инча. Не намерих за премигването на дисплея нищо.

 

След известно време на ползване ще напиша мнение.

 

Благодаря отново на всички отзовали се.

 

Поздрави

 

 

post-5579-0-57324000-1516991204_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Виждам, че живееш в 20-ти век.

 

Цифров вход на монитора е нужен за цифрова връзка. Аналоговият D-Sub постепенно се елиминира от пазара. Предложеният от теб монитор след време няма да може да се използва никъде, защото няма цифров вход.

 

Оххх, ужасно е! Объркал съм портовете! Разменил съм ги двата по термини. Използвам DVI-D, а предложения от мен "таблет" има само аналогов D-sub! Каква е тази подигравка с клиентите... Трябваше бързо да ме поправиш с контра. Съжалявам, моя грешка.  :hot:

 

Относно панелите - ТУК Е ДАДЕНО

Link to comment
Сподели другаде

 

Даже не съм сигурен дали личният ми лаптоп с AMD Radeon R5 M330 , core i3 ще подкара нещата като хората за нормално и гладко изживяване.

 

Проблем монитора да работи на нативната резолюция няма дори да нямаше видеокарта (разликата с вградената е минимална).

Със стария очевидно няма как да стане както и въобще през конвертор (поддържа максимум 1920х1080) тоест ако ще минава през D-Sub. 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...