Jump to content

Проблем с втората видео карта на лаптоп..


Препоръчан пост

Здравейте!
Имам проблем с втората видео карта на лаптопа..
Лаптопът го ползвам  от 7 години. HP 4530s i5 2430;  8 ram; intel hd 3000 и втората е ati 6490m . От няколко месеца бях пуснал на ръчни настройки и рабтех само с АТИ-то..
Вчера докато разглеждах в гугъл сателита лаптопа заби, вентилатора започна да работи на максимални обороти  и да нагрява прекалено много.Опитах да го рестартирам, но безуспешно..само черен екран. Системен рестор нямах..Пуснах сейф мода и се оказа,че ползвам само VGA ....пуснах 1 бърз инстал на нов уиндоус..цял ден се мъчих не можах да подкарам второто видео.Слагах стари, нови драйвъри всякаки комбинации.. в биоса сменях опциите на switchable graphics,но не......само грешки ми дава и не тръгва.
Днес разглобих лаптопа основно 2 пъти проверих всичко кондензатори, магистралки, батерията.. термо паста..всичко беше уЖ наред.
По случайност подкарах само  първото видео след 20тия опит. И задължително трябва  switch graphc в биоса да е изключено..
КОгато инсталирам   АТИ драйвърите за конкретният модел 6490 директно ми дава черен екран и нищо не тръгва.. трябва да връщам системата в последната работеща конфигурация и да инсталирам всичко наново..
Когато сваля autodetect от официалният сайт ми зачиса друг чип 7400 и пак не работи с него..
https://drive.google.com/file/d/1ZnqI5GrvY-_kuVx7uiVncHRtyz9zw7Kv/view?usp=sharing
Някой може ли да ми даде някакъв съвет как да се опитам пак да я подкарам  или просто вече е свършила курса..?
Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Под Safe Mode няма как да използваш нещо различно от видео картата по под разбиране, защото там няма драйвър, чрез който да укажеш винаги да използваш допълнитената/втората.

 

Според мен заради височка температура спойките на графичния чип са се влошили и в момента не контактува пълноценно с дънната платка. Някои компютърни сервизи имат нужната апаратаутра да загреят чипа достатъчно и да оправят спойките, така че според мен иди в някой по-реномиран сервиз и поговори с тях за проблема. Споменатата процедура има шанс и да унищожи чипа, но в повечето случаи проработва. Отделен е въпросът, че процедурата скъсява живота (малко или много) на платката/чипа, така че не може да се използва всеки път, когатоп има подобен проблем.

 

Ако намери добър сервиз, окаже се, че това е проблемът и бъде отстранен по гореспоменатия начин, няма да е лоша идея да си купиш някоя охлаждаща поставка за лаптоп. Не очаквай чудеса от такава, но обикновено има лек положителен ефект.

Link to comment
Сподели другаде

Под Safe Mode няма как да използваш нещо различно от видео картата по под разбиране, защото там няма драйвър, чрез който да укажеш винаги да използваш допълнитената/втората.

 

Според мен заради височка температура спойките на графичния чип са се влошили и в момента не контактува пълноценно с дънната платка. Някои компютърни сервизи имат нужната апаратаутра да загреят чипа достатъчно и да оправят спойките, така че според мен иди в някой по-реномиран сервиз и поговори с тях за проблема. Споменатата процедура има шанс и да унищожи чипа, но в повечето случаи проработва. Отделен е въпросът, че процедурата скъсява живота (малко или много) на платката/чипа, така че не може да се използва всеки път, когатоп има подобен проблем.

 

Ако намери добър сервиз, окаже се, че това е проблемът и бъде отстранен по гореспоменатия начин, няма да е лоша идея да си купиш някоя охлаждаща поставка за лаптоп. Не очаквай чудеса от такава, но обикновено има лек положителен ефект.

 

Благодаря за бързият отговор!

Лаптопа е постоянно на включен охладител, не загрява, следя му датчиците, а и не го натоварвам.. Играя 2 пъти в месеца по 1 час цс 1.6 и тук там някое хд клипче и филм..

За сервиз няма как..Не съм в България.. тук при мен трябва да пътувам мнооого мили за да намеря такъв сервиз и не е сигурно,че ще намеря, а там хората си ценят труда и ще ми вземат пари колкото за половин нов... Засега мисля да купя нов лаптоп, ако не оправя този до 1-2 седмици..все пак доста дълго ми служи..

Успях да снимам вчера набързо и ще прикача снимките тук, ако случайно можеш да забележиш нещо..

1:

 https://imgur.com/a/Ck6RL

2.

https://imgur.com/a/UAnvJ

Link to comment
Сподели другаде

Ако проблемът е такъв, каквто си мисля, няма как да се види на снимка и/или с просто око.

 

Ако имаш време, желание и възможност, можеш да се опиташ да стартираш някоя жива дистрибуция на Linux, която да има вградени нужните драйвъри (да речем Ubuntu). Предполагам, че ще функционира по същия или сходен начин като Windows, що се отнася до видео чиповете, така че може би ще можеш да тестваш дали под Linux има проблем. Ако има, значи проблемът е определено хардуерен.

 

За жалост не се сещам за нищо друго, което да може да се извърши с подръчни материали.

Link to comment
Сподели другаде

Имам много малко свободно време и гледам да си почивам, не ми се занимава вече с тия компютри хахх.Харесах си съвременната версия на това Hp и така.
Отново блаогдаря за помощта!!!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...