Jump to content

Проблем със сериен порт


Препоръчан пост

Става дума за програма за автомобилна везна на Бимко. Везната се свързва с компютъра чрез сериен порт. Досега работеше безпроблемно под Windows XP. Сега подмених компютъра с такъ с Windows 10.Проблемът е че при всяко включване на компютъра програмата за везната не отчита докато не извадиш кабела и после го забодеш пак. След това няма проблем. Пробвах с опции за съвместимост - програмата замръзва. Някакви идеи?
Link to comment
Сподели другаде

А коя е тази програма?

Бимко Автобаланс

Една подробност която може би има значени:серийния порт е чре преходник pci to serial на манхатън

Link to comment
Сподели другаде

Става като развален телефон с тази PCI карта. :)

 

Може и да греша, но съм останал с вепчатление, че по-голямата част от специализирания български софтуер (счетоводен, складов, обслужващ някакви специфични устройства и т.н.) е капризен и/или не се актуализира редовно, така че предполагам, че е доста вероятно просто самата програма да се заяжда.

Разбира се, допускам, че е възможно, че драйвърът на PCI картата също може да се гъбарка, ако нейният драйвър има проблеми под Windows 10.

Не виждам причина проблемът да е в Windows 10 или в хардуера.

 

Не знам с коя версия на драйвъра си за въпросната PCI карта, но можеш да изтеглиш последната версия и да опиташ да го актуализираш. Предполагам, че е някоя от тези.

 

Ако вече си с последната версия или не помогне, може би ще се наложи да се свържеш с Бимко и да попиташ за по-нова версия на техния софтуер и/или за някакво решение,

 

Напълно е възможно да се пооправят нещата с прилагане на някои настройки за съвместимост. Не говоря за тези, които са в прозореца Свойства на изпълнимия файл, те са най-общите. Говоря за доста по-фини и допълнителни настройки с Microsoft Application Compatibility Toolkit. Това обаче би било доста времеемка и изнервяща задача, защото наличните настройки са адски много.

 

Има ли някакви грешки или предупреждения в Event Log, свързани с въпросната програма? Опитал ли си без настройки за съвместимост, а само със стартиране като администратор?

Link to comment
Сподели другаде

Проверих - драйвърите за картата са актуални, за Windows 7 са но нямаше проблеми с инсталацията.

Програмата изисква изпълнение като администратор за да работи.

Още една подробност - програмата работи с база данни на Firebird версия 2.1.7.18553 и не може да работи с по нова версия.

Windows-а е 64 битов а програмата е 32 ако има значения.

Свързах се с Бимко - оттам ми изпратиха версия за Windows 7 но ме предупредиха че са правени промени и може стария файл с базата данни да не е съвместим с новата версия, а за мен е важно старата база данни да се запази.

Link to comment
Сподели другаде

За някои от картите, които погледнах, имаше драйвъри за Windows 10. Може би съм погледнал погрешните карти? Коя точно е твоята карта?

 

Драйвъри за Windows 7 е напълно възможно да работят нормално под по-нови версии на операционната система, но също така е възможно и да има проблеми, били те големи или малки.

 

Няма значение, че архитектурата на Windows е 64-битова, операционната система си работи идеално и с 32-битови програми.

 

Няма ли начин да си изнесеш (export) базата от данни? Т.е. да си направи копие и да тестваш дали с новата версия на програмата ще има проблем. Ако няма, всичко се решава. Ако има проблем и базата ти от данни се повреди по някакъв начин, ще имаш резервно копие.

Link to comment
Сподели другаде

За някои от картите, които погледнах, имаше драйвъри за Windows 10. Може би съм погледнал погрешните карти? Коя точно е твоята карта?

 

Драйвъри за Windows 7 е напълно възможно да работят нормално под по-нови версии на операционната система, но също така е възможно и да има проблеми, били те големи или малки.

 

Няма значение, че архитектурата на Windows е 64-битова, операционната система си работи идеално и с 32-битови програми.

 

Няма ли начин да си изнесеш (export) базата от данни? Т.е. да си направи копие и да тестваш дали с новата версия на програмата ще има проблем. Ако няма, всичко се решава. Ако има проблем и базата ти от данни се повреди по някакъв начин, ще имаш резервно копие.

Имам копие. От Бимко ми казаха че са добавяли допълнителни полета и колони за информация за новите версии и затова се съмняват че може да има проблем. Картата е MANHATTAN 152082 ::

Контролер PCI Express, 2x

DB9 RS232

Link to comment
Сподели другаде

Не знам защо каза, че драйвърът е за Windows 7, след като на сайта на производителя има драйвър за Windows 10. Да, той е общ за всички версии на Windows от XP насам, но все пак.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Така.Актуализирах драйвъра но проблема остана.С актуализация на програмата не става - не е съвместима със старата база данни.Но мисля че разбрах откъде идва проблема - открих че когато заспи връзката със порта пак прекъсва.Явно е някаква функция за пестене на енергия в Уиндовс 10.Погледнах в мениджъра на устройства за да забраня на Уиндоуса да изкл.картата когато не е активна - но за тази карта нямаше такава опция.Отидох в енергийните настройки и оттам изкл.заспиването и PCIe Link State Power Management но не помогна.Когато изключа компютъра и го вкл.проблема го има, но ако рестартирам го няма.Някакви идеи?

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да погледнеш в BIOS/UEFI за други опции за енергоспестяване и да забраниш всичките или поне тези, които ти се струват причиняващи проблема. Също така можеш и да забраниш вградените COM портове в BIOS/UEFI. Обикновено е един.

Link to comment
Сподели другаде

Бимко Автобаланс

Пробвай да прекараш програмата през Windows 10 Compatibility troubleshooter и да я пускаш с админски права.

 

Пусни и една диагностика на захранването от админска конзола:

powercfg -energy

 

Резултатът е c:\Windows\system32\energy-report.html

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...