Jump to content

Съвет за конфигурация


Препоръчан пост

Здравейте.

Настоящия ми компютър се състои от:

Процесор

QuadCore Intel Core 2 Quad Q8200 2333MHz

Дъно

Gigabite GA-P35-S3L

Видео

NVIDIA GeForce GTX 550ti 1GB -192bit

Рам - 6GB - DDR2

ХАРД ДИСК

1.HITACHI HDP7250225GLAT80

2. ST1000DM003-1CH162

Захранване

QOOLER MASTER B600-85%

Монитор

PHILIPS V190 макс.резолюция 1280х1024

 

Искам да направя ъпгрейд за да може да се играят най-новите игри.

Моля за съвет. Кои компоненти мога да запазя и кои трябва да се сменят, в новата конфигурация.

Ако можете да ми посочите конкретни като модел -дъно,рам,процесор, евентуално видео карта съвместими и можещи да подкарват последните игри.

Благодаря предварително.

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да запазиш твърдия диск на Seagate (ST1000DM003).

 

Ако мониторът ти разполага с DVI вход, можеш да продължиш да го ползваш, но смисълът клони към нула, защото не е оптимален за съвременен гейминг заради малките си размери, ниска разделителна способност, съотношение, качествео на панела и т.н. и т.м.

 

Захранващият блок също може да се запази, технически погледнато, но не е от най-качествените, така че е препоръчително да се смени.

 

Не е ясно каква е кутията. Обикновено няма проблеми да се използва старата, но с нова конфигурация е по-добра идея да се смени и тя. На принципа „ако ще е гарга, да е рошава“.

 

Всичко останало ще трябва да се смени.

 

Кажи с какъв бюджет разполагаш и от кой магазин ще пазаруваш (ако имаш предпочитания).

Link to comment
Сподели другаде

Направо може да свалиш диска както са ти казали и всичко останало да го обявиш за продажба като пълен комплект работоспособен компютър.

Това разбира се ако имаш все пак достатъчен капитал за цялостна нова машина, а добавката от стария да засили някой параметър в новата система.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за отговорите. http://www.unicombg.net/index.php?page=configuratorОт тук евентуално смятам да пазарувам. Бюджета е 1300-1400лв.

Като очаквах  освен захранването и диска, поне и видеокартата да е що годе актуална( 192bit ddr5) Сега не знам паричките дали ще стигнат за наистина хубава машина. Може ли да ми посочите от този конфигуратор, кои компонети мога да си купя за посочените пари. Като от старата конфигурация ползвам само диска и захранването. Понеже ще се ползва основно за игри, може би по хубава видео карта да ми предложите за сметка на процесор? 

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Да, мониторът ще може да се използва, но имай предвид, че докато не си закупиш съвременен такъв, реално прахосваш избраните компоненти, защото те ще се справят без проблеми със съвременни игри на 1920x1080. Така че колкото по-скоро закупиш нов монитор, толкова по-скоро ще се възползваш от пълните възможности на новата система.

 

Прикрепил съм PDF файл с моето предложение. Паметта е 8GB, което трябва да е достатъчно за всички игри, стига да нямаш намерение да имаш доста активни/работещи програми, докато играеш. При нужда можеш след време да си добавиш още един 8GB-ов модул памет.

 

Ако има нещо неясно, питай.

 

Cd4yxPH6.pdf

Link to comment
Сподели другаде

Да, може да се каже, че е толкова нужен. :) Разликата между SSD и твърд диск е доста голяма от гледна точка пъргавост на системата като цяло.

 

Точно това е и идеята на SSD — на него да се инсталира операционната система, заедно с всички нужни програми.

Link to comment
Сподели другаде

Може ли да се отложи покупката с цел навлизането на новата платформа на Intel и вземането на следващото поколение процесор и дъно.

Също така след вземането на системата сега и смяната на монитора при сдобиването с нужната сума, някакъв ъпгрейд ще правиш ли на новата машина в близко време и горе долу какви средства ще се вложат в това?

 

Отделно на това гледайки избраната конфигурация мога да кажа следното:

- дали не е по-добре паметта да е 2400Mhz

- процесора се води BOX и съответно на първо време не му трябва допълнително охлаждане (не че е лошо да има стабилно охлаждане), което спестява 40 лв.

- SSD то е хубаво нещо (спор няма в това), но дефакто в игра няма да ти даде някакво предимство, а може да бъде добавено и после, което пък спестява още 115 лв.

- дали със спестените средства да не се заложи на малко по-силен процесор

 

И пак отделно на това, сигурен ли си в избора си на търговец за покупка на системата?

Link to comment
Сподели другаде

- дали не е по-добре паметта да е 2400Mhz

По принцип да, но разликата е малка, така че могат да се спестят парите. Лошо няма и да се вдигне до 2400MHz, ако потребителят е готов да плати разликата.

 

- процесора се води BOX и съответно на първо време не му трябва допълнително охлаждане (не че е лошо да има стабилно охлаждане), което спестява 40 лв.

На теория да, но според мен е по-добре да се закупят колкото се може повече компоненти от първия път, т.е. охладителят да се монтира още от началото, което ще спести след време смяната му, която е малко или много досадно нещо: да се отваря кутията, да се демонтира заводският охладител, да се почисти пастата и да се монтира новият охладител. Всичко това струва време, нерви и усилия, особено при положение, че механизмът за монтиране на Intel е леко изнервящ. Лично аз бих предпочел да дам 40 лева и да знам, че съм си спестил глупости.

 

- SSD то е хубаво нещо (спор няма в това), но дефакто в игра няма да ти даде някакво предимство, а може да бъде добавено и после, което пък спестява още 115 лв.

Категорично не. SSD е най-значителният ъпгрейд, които потребител може да направи за да подобри общата пъргавина на системата. Една компютърна система е общо взето толкова бърза, колкото най-бавният ѝ компонент. За обща работа с компютъра това е дисковата подсистема. Ползата от дори Core i7 се свежда до почти никаква спрямо обикновен Pentium, ако трябва постоянно да чака твърдият диск да си свърши работата.

Да, ако игра не е инсталирана на SSD, то ползата от въпросното SSD е общо взето нулева. Дори и играта да е инсталирана на SSD, разликите спрямо твърд диск не винаги са особено значителни. Това обаче не променя факта, че общата работа със системата е далеч комфортна.

 

Също така, каквото казах по-горе за охлаждането, важи с още по-голяма сила тук. Ако се монтира SSD още от началото, се спестява не само повторно отваряне на кутията и монтиране на SSD, но и преинсталация на операционната система. 

 

Ако компютърът ще се използва много рядко и за много кратък период и/или бюджетът е толкова ограничен, че всеки лев е важен, тогава може би бих се съгласил. В противен случай е просто смешно да се сглоби конфигурация без SSD. 

 

- дали със спестените средства да не се заложи на малко по-силен процесор

Ако трябва да избирам между „i5 без SSD“ и „i3 със SSD“, бих избрал втората комбинация без да ми мигне окото. За игри въпросният процесор е достатъчно добър. Ако бюджетът беше по-висок, за да не се налага да се орязват останалите компоненти, нямаше да има проблем да се купи по-мощен процесор.
Link to comment
Сподели другаде

Добра обосновка, все пак си е въпрос на гледна точка и много зависи от фактора пари. А и крайното решение не е наше.

Съображението ми за паметта е, че след време ако се добавя още една платка от 8GB, то тя най-вероятно ще е с честота 2400Mhz (след време разликите в цените няма да са толкова големи) и тогава наличната платка ще спъва и новата.

Link to comment
Сподели другаде

Добра обосновка, все пак си е въпрос на гледна точка и много зависи от фактора пари. А и крайното решение не е наше.

Съображението ми за паметта е, че след време ако се добавя още една платка от 8GB, то тя най-вероятно ще е с честота 2400Mhz (след време разликите в цените няма да са толкова големи) и тогава наличната платка ще спъва и новата.

Изискването на игрите сигурно ще наложи допълнително памет. Сигурно ще се добави още една платка. По-скоро се чудя, дали да не отпусна още 100-150лв. И да си взема направо I5 процесор. Редактиран от kaliyord
Link to comment
Сподели другаде

Прегледай писаното по темата, обмисли си кое и кога е удачно за закупиш.

Прецени си възможностите с парите.

Най-лесно е да се закупи нещо, не трябва да се бърза обаче, все пак това е сравнително дългосрочна инвестиция.

За съжаление игрите като цяло са скъпо удоволствие.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Създай ново...