Jump to content

DVI not found , черен екран и рестарт


Препоръчан пост

Здравейте, 

 

от няколко дни имам нова конфигурация със следните параметри:

MB : GIGABYTE Z270-GAMING K3
CPU : Intel Core i7 7700K
CPU FAN : Noctua NH-U14S
RAM : HyperX 2x8gb DDR4 2666Mhz
GPU : Gigabyte Xtreme Gaming GTX1070
SSD : Samsung 850 Evo 256gb
HDD : WD Caviar Black 1TB
PSU : Smart SE 730W

OC: WINDOWS 10 x64 

 

От няколко дни имам следния проблем: 
случай 1 - докато играя нещо в един момент монитора изгасва и пише DVI signal not found , след което остава черен екран и трябва да ресна компютъра
случай 2 - докато играя нещо в един момент монитора изгасва и пише DVI signal not found , след което се изключва , после изписва DVI и се включва обаче цялата система е "забила" и не мога да направя нищо друго освен рестарт
случай 3 - докато играя нещо в един момент монитора изгасва и пише DVI signal not found , след което няколко пъти монитора се включва и изключва със съобщения DVI --> DVI not found --> DVI и така ... решението е отново рестарт

 

Всички драйвъри са ъп-нати до най-новите.

 

Нещо което установих последните часове: 
- цяла вечер компютъра си работи докато вървеше стрийм от Twitch , не се е рестартирал
- днес пуснах стрийм и започнах да играя , след 10-15 минути - DVI not found , системата заби и трябваше рестарт

- опитах да пусна една игра ( H1Z1 KoTK ) като нарочно стоях в главното меню без да пипам нищо , след 10-15 минути DVI not found и компютъра се рестартира

- когато компютъра стои без да се прави нищо на него , или просто се работи в Google Chrome - няма проблеми 
- DVI not found ми се случи и докато гледах видео ОТ КОМПЮТЪРА , натиснах просто дясно копче на десктопа и системата заби , трябваше да ресна

Надявам се да има човек който ще успее да ми помогне в тази битка.
Благодаря предварително!

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Интересно, че не си споменал как е свързан мониторът към видео картата. Ако е точно посредством DVI, опитай с HDMI кабел.

 

И не се сдържам: такъв overkill си направил за някои компоненти, поне да беше взел добър захранващ блок. :)

Link to comment
Сподели другаде

Монитора е свързан именно с DVI кабел към картата. За съжаление нямам HDMI кабел в момента но мисля тези дни да отида до маркета да видим какво ще намеря. По-специален ли трябва да е кабела , за да поддържа 144hz или вече и най-обикновените го имат като функция?

 

За overkill не знам , не разбирам....това ми предложи мой приятел като конфигурация, а той със согурност разбира доста. Картата е Gigabyte Aorus 1070 , не ,Xtreme Gaming , забравил съм да го променя.

 

Не съм клоквал нищо по системата , реално картата сама се бууства. Само с вградената карта си работи и няма проблем , но с нея няма как да играя нещо , за да тествам.

Link to comment
Сподели другаде

Като начало може да обновиш биоса с последния F8 - http://download.gigabyte.eu/FileList/BIOS/mb_bios_ga-z270-gaming-k3_f8.zip

 

п.с. И HDMI и DP ще свършат работа в зависимост от версията но DVI-D си е стандартно и няма нужда да се сменя ако кабела е читав.

Преди да купуваш каквито и да е кабели виж характеристиките на монитора и кой интерфейс иска за целта (не си му написал модела).

Колкото до драйверите това че са най-новите не изключва проблема да е от тях.

Link to comment
Сподели другаде

Монитора е този: ASUS VG248QE

Страх ме е да пипам по БИОС-а понеже не съм навътре в нещата и да не стане беля ... 

Около 15 часа ( от които 6 часа геймплей ) компа си работеше и преди малко пак ... DVI signal not found , черен екран и рестарт.

Чудя се преинсталация на 10-ката дали ще доведе до нещо положително? 

 

PS: Опитах да обновя BIOS-а с F8 но когато отворя файла ми изписва "Приложението не е съвместимо с вашия компютър" 

Към момента версията на BIOS-a е: F7 , 24.4.2017г

Link to comment
Сподели другаде

Актуализирането на UEFI в днешно време е сравнително лесна задача, но обикновено е от по-крайните методи. Т.е. можеш да не бързаш с него, но не го отписвай като вариант.

 

Според мен е по-практично да опиташ с друг кабел за всеки случай. За да се справя пълноценно с 144Hz/FPS, трябва да е DisplayPort кабел, HDMI поне версия 1.3 или dual Link DVI. Ако текущият ти кабел е single link, ще трябва да го смениш така или иначе.

Ето ти сравнение между single и dual link:

http://i.stack.imgur.com/tuzbC.png

Link to comment
Сподели другаде

 

PS: Опитах да обновя BIOS-а с F8 но когато отворя файла ми изписва "Приложението не е съвместимо с вашия компютър" 

Към момента версията на BIOS-a е: F7 , 24.4.2017г

 

http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/mb_utility_appcenter_200series.zip

Link to comment
Сподели другаде

Днес погледнах и със сигурност мога да кажа че текущия ми кабел е DUAL DVI. 
Чудя се възможно ли е въобще зареди един кабел да се рестартира системата в някакви рандом моменти ?
Дали преинсталация на Windows-a би имало някакъв ефект или ако проблем е хардуерен по-скоро не ? 

 

Иначе се замислих дали да не пробвам да ъпдейтна BIOS-а зареди тази статия - https://hothardware.com/news/critical-flaw-in-intel-skylake-and-kaby-lake-hyperthreading-discovered-requiring-bios-microcode-fix

Все пак до няколко дни ще гледам да си купя един DisplayPort кабел , за да пробвам и с него как ще са нещата.

PS: Пусках някакви тестове за видео-картата ( FurMark ) и за процесора ( prime95 ) , системата не крашна и в двата случая.

PS2: Когато опитвам да потърся нови драйвъри тук https://www.intel.com/content/www/us/en/support/intel-driver-support-assistant.htmlми изписва " Sorry, there were no products detected. " . това нормално ли е ?

Link to comment
Сподели другаде

В логовете на ОС-а пише ли нещо околко времето на забиване на машината?

Когато изчезне картината, звук има ли или той спира също?

Физически кой е сглобявал компютъра ти?

Как се движат температурите ти?

Link to comment
Сподели другаде

В логовете на ОС-а пише ли нещо околко времето на забиване на машината?

Когато изчезне картината, звук има ли или той спира също?

Физически кой е сглобявал компютъра ти?

Как се движат температурите ти?

Нямам идея къде са тези логове ... ако кажете къде са тези файлове ще проверя.

В повечето случаи след като изпише DVI not found директно се рестартира компютъра. 

Компютъра е сглобен във Vali Computers

Температурите мисля че са нормални: между 30-40 градуса на картата докато не играя нещо , само гледам stream ... и между 30-35 градуса на процесора в същата ситуация.

Следя ги и докато играя , и докато стриймвам ... няма проблем с градусите.

 

ПС: По време на игра картата е на около 55-65 градуса , процесора 50-55 градуса. Единственото което забелязвам е , че GPU usage е на около 95%  но не знам дали това оказва някакво влияние за конкретния проблем.

Link to comment
Сподели другаде

Успях да се добера до логовете ... отново се рестартира докато играех , ERROR-a е нещото което ни интересува в случая. 
 

Бързо проверих Гугъл и се натъкнах на тема с този проблем: https://software.intel.com/en-us/forums/software-tuning-performance-optimization-platform-monitoring/topic/706477, доколкото разбирам това може би е свързано с някакви драйвъри и процеси на Intel. Посъветвайте ме какво точно и как трябва да изтрия / спра / деинсталирам и така.

post-42461-0-75125800-1507290295_thumb.png

post-42461-0-96296600-1507290395_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Изключих процесите които даваха грешка. Компютъра обаче отново се изключи , този път трябваше да го изключа от токаа за няколко минути , за да мога да го пусна.
Когато проверих отново логовете открих тази грешка която съвпада с часа на изключването.

 

post-42461-0-50258400-1507294794_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Нов рестарт ... Това са последните 2 грешки които намирам в логовете....

ПС: Извинявам се , че пиша мнение след мнение но нямам възможност да редактирам предишен пост ... поне аз не виждам такава опция.

post-42461-0-20875000-1507299146_thumb.png

post-42461-0-25310500-1507299155_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...