Jump to content

Забиване (Замръзване) на компютъра


Препоръчан пост

Трябваше да кажеш, че не си наясно точно какво да направиш.

 

Първо копирай TRIMcheck в основната директория на дял C:, там ще е най-удобно.

Стартирай команден прозорец като администратор.

Напиши cd/ и натисни Enter.

Напиши trimcheck-0.7 и натисни Enter.

Остави програмата да си свърши работата и натисни Enter, когато е нужно.

След като TRIMcheck приключи, изчакай 1 минута.

Отново trimcheck-0.7 и натисни Enter.

Виж какъв ще е резултатът.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 55
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Първоначално го направих така но помислих, че съм объркал заради съобщението което ми даде след изчакването от 1 минута и използвах команда start. 

Прикачам новия файл.

 

Относно драйверите, за видео карта и звукова нямам проблем, но за дъното са ми проблем.

TRIMcheck.txt

Link to comment
Сподели другаде

Явно TRIM не работи при теб. Не е напълно сигурно дали изобщо ще може да работи. Трябва SSD да се тества на двата контролера (този на AMD и този на Marvell) с драйвъра на производителя и със стандартния драйвър на Microsoft.

 

Статистически погледнато, на базата на информацията, която намерих из Интернет, най-вероятно е да се подкара TRIM, ако SSD е свързан към SATA контролера на AMD и се инсталират последните техните драйвъри. Тях можеш да изтеглиш то тази страница. Пакетът съдържа драйвъри за всички версии на Windows от 7 нагоре.

 

Ако не помогне, можеш да върнеш/инсталираш стандартния драйвър на Microsoft: десен клик върху SATA контролера в Device Manager -> Update Driver Software... -> Browse my computer for driver software -> Let me pick from a list of device drivers on my computer.

Би трябвало да го видиш в списъка с налични драйвъри под името Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller (или подобно).

Ако да, маркираш, кликаш Next и си приключваш инсталацията на драйвъра според съветника.

Ако го няма в списъка, махаш отметката на Show compatible hardware, в лявото поле избираш Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller, вдясно също, кликаш Next и си продължаваш/завършваш инсталацията.

 

Ако и това не помогне или предпочиташ да тестваш първо с контролера на Marvell, опитай директно с драйвъра на Microsoft.

Link to comment
Сподели другаде

И с новите драйвери не работи или не работи всеки път. Закачих SSD на контролера на AMD и инсталирах драйвера, който ми посочи. Стартирах trimcheck и показа, че работи, реших да тествам втори път /за по-сигурно/ и ми даде, че не работи.

 

 

Microsoft Windows [Version 6.1.7600]

Copyright © 2009 Microsoft Corporation.  All rights reserved.
 
C:\Windows\system32>cd/
 
C:\>trimcheck-0.7
TRIM check v0.7 - Written by Vladimir Panteleev
 
Loading continuation data from C:\trimcheck-cont.json...
  Drive path   :  \\.\C:
  Offset       :  16876937216
  Random data  :  F4 DF 6A F4 29 74 D4 58 26 10 F3 36 3B F5 86 C7...
 
Reading raw volume data...
  Opening \\.\C:...
  Seeking to position 16876937216...
  Reading 16384 bytes...
  First 16 bytes: F4 DF 6A F4 29 74 D4 58 26 10 F3 36 3B F5 86 C7...
Data unchanged.
 
CONCLUSION: TRIM appears to be NOT WORKING (or has not kicked in yet).
 
You can re-run this program to test again with the same data block,
or delete trimcheck-cont.json to create a new test file.
 
Press Enter to exit...
 

С по-нова версия на Windows, това би ли се оправило? или да се насоча да търся SATA 3 pci express карта?

 

 

Би трябвало да го видиш в списъка с налични драйвъри под името Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller

 

Защо не го виждам при мен.

post-3-0-37612400-1497990391_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

В случая това не зависи от операционната система. Трябва драйвърът и контролерът да поддържат TRIM командата.

 

Когато стартираш TRIMcheck за втори път, не забравяй да изчакаш около минута след първото стартиране. Ако трябва, изтрий trimcheck-cont.json файла, преди да започнеш нов тест.

 

Не виждаш „Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller“, защото ти търсиш вече инсталрано устройство, а не драйвър. Прочети инструкциите отново.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Не виждаш „Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller“, защото ти търсиш вече инсталрано устройство, а не драйвър. Прочети инструкциите отново.

Моя грешка от недоглеждане. Пробвах със стандартните но отново ми дава, че не работи. Вероятно контролерите не поддържат TRIM?

Link to comment
Сподели другаде

На базата на информацията в Интернет и двата контролера би трябвало да поддържат TRIM, но за контролера на Marvell мненията са малко по-противоречиви. Ако говорим за драйвъри, последните версии на драйвърите на AMD и Marvell + стандартният на Microsoft трябва да поддържат TRIM, но отново за Marvel не е толкова сигурно. За жалост дънната ти платка е в тази „златна“ среда в преходния период и нещата не са толкова сигурни. 
 

За жалост най-добрият начин е да се занимаваш да тестващ различните комбинации:

- контролерът на AMD с драйвъра на AMD;

- контролерът на AMD с драйвъра на Microsoft;

- контролерът на Marvel с драйвъра на Marvel;

- контролерът на Marvel с драйвъра на Microsoft.

 

Би трябвало поне една от тези комбинации да работи. Ако има повече от една, можеш да провериш с коя от работещите SSD-то има по-добри скорости на четене и запис.

 

SSD-то поддържа garbage collection, така че не е от критична важност да се подкара и TRIM, просто е желателно и препоръчително. Ако не ти се занимава с TRIM, можеш да се ограничиш до тестове на скоростите само. Или пък изобщо да не се занимаваш го оставиш както е, ако си доволен.

 

Разбира се лично аз бих тествал подробно всичко, преди да се спра на краен вариант, но то и аз съм си леко откачен.

Link to comment
Сподели другаде

Задължително ще пробвам всички варианти и ще пиша за резултата. 

При положение, че не сработи нито един вариант днес се рових и открих ForceTrim, която е за ръчно пускане, това дали ще е опция?

Link to comment
Сподели другаде

Доколкото виждам, това е програма, която принуждава иръчно звършване на TRIM, ако командата не е била изпълнявана винаги, но ако TRIM не функционира изобщо, не виждам как това ще помогне.

 

Евентуално в софтуера към SSD може да има нещо подобно, но не сигурно изобщо.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

На базата на информацията в Интернет и двата контролера би трябвало да поддържат TRIM, но за контролера на Marvell мненията са малко по-противоречиви. Ако говорим за драйвъри, последните версии на драйвърите на AMD и Marvell + стандартният на Microsoft трябва да поддържат TRIM, но отново за Marvel не е толкова сигурно. За жалост дънната ти платка е в тази „златна“ среда в преходния период и нещата не са толкова сигурни. 

 

За жалост най-добрият начин е да се занимаваш да тестващ различните комбинации:

- контролерът на AMD с драйвъра на AMD;

- контролерът на AMD с драйвъра на Microsoft;

- контролерът на Marvel с драйвъра на Marvel;

- контролерът на Marvel с драйвъра на Microsoft.

 

Би трябвало поне една от тези комбинации да работи. Ако има повече от една, можеш да провериш с коя от работещите SSD-то има по-добри скорости на четене и запис.

 

SSD-то поддържа garbage collection, така че не е от критична важност да се подкара и TRIM, просто е желателно и препоръчително. Ако не ти се занимава с TRIM, можеш да се ограничиш до тестове на скоростите само. Или пък изобщо да не се занимаваш го оставиш както е, ако си доволен.

 

Разбира се лично аз бих тествал подробно всичко, преди да се спра на краен вариант, но то и аз съм си леко откачен.

След дълго чакане днес тествах, свързах SSD към контролера на AMD но на  SATA_5 порт, сетих се, че дъното управлява 4 и 5 индивидуално а на тях не бях пробвал и май работи.

 

Microsoft Windows [Version 6.1.7600]

Copyright © 2009 Microsoft Corporation.  All rights reserved.
 
C:\Windows\system32>cd/
 
C:\>trimcheck-0.7
TRIM check v0.7 - Written by Vladimir Panteleev
 
Loading continuation data from C:\trimcheck-cont.json...
  Drive path   :  \\.\C:
  Offset       :  18085699584
  Random data  :  D4 6C D5 78 9D CF B4 CE 4A 9C 5A D8 93 3B 78 24...
 
Reading raw volume data...
  Opening \\.\C:...
  Seeking to position 18085699584...
  Reading 16384 bytes...
  First 16 bytes: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00...
Data is empty (filled with 0x00 bytes).
 
CONCLUSION: TRIM appears to be WORKING!
 
Press Enter to exit...
 
C:\

 

Мисля, че няма смисъл да пробвам с Marvel или да ги тествам.

Остава да намеря време да пробвам с Windows 10 и да открия драйверите за чипсет и дъно.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...