Jump to content

Забиване (Замръзване) на компютъра


Препоръчан пост

Нова информация, днес отново замръзна, следователно вече мога да изключа видеокартата като проблемна.

Остава дъно, захранване, RAM или хардисковете. По дъното не видях раздути кондензатори, не съм свалял захранването.

Моля за идей с какво да тествам?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 55
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Относно паметта, ако имаш две плочки, можеш да тестваш индивидуално с всяка една от тях. Ако е само една или са повече, но оставиш само една, можеш да я изместиш в друг/различен DIMM слот.
 

Ако операционната ти система е 64-битова, можеш да опиташ тест с MemTest64. Ако е 32-битова, бих препоръчал да си създадеш стартиращ диск или флаш памет с Memtest86+, да стартираш компютъра чрез въпросния носител, за да започне тестът. Независимо кой вариант избереш, остави го поне 4-5 часа, освен ако не се появят грешки по-рано разбира се.

 

Раздути или разтекли кондензатори са наистина честа причина за подобни проблеми, така че ще е добре да си абсолютно сигурен, че няма такива по дънната платка. Независимо дали има или няма, ще е добра идея да се погледне и захранващият блок, ако е извън гаранция (както и предполагам). В случая говорим за приличен захранващ блок, не гаражно производство, но все пак е добре да си сигурен.

 

Профилактични действия са да почистиш контактни писти на паметта и видео картата с гумичка за молив. Можеш и с четка с мек косъм да почистиш и самите слотове за памет и видео карта. Ако разполагаш с кислородна вода, можеш и леко да навлажниш четката. Разбира се е редно да оставиш достатъчно време да изсъхне, преди да подадеш захранване.

 

Ако ти трябва програма за натоварване/тест, препоръчвам Prime95. При стартиране кликаш Just Stress Testing. Тестовете се намират в меню Options -> Torture Test....

Small FFTs натоварва основно централния процесор, In-place large FFTs натоварва основно захранващия блок, а Blend натоварва основно паметта. Ти си прецени кое искаш да натовариш. Както и преди, остави го поне няколко часа. Ако има проблем, тестът ще бъде прекратен автоматично или ще се стигне до въпросното замръзване на системата.

 

Друг тест, с който евентуално ще можеш да елиминираш голяма част от софтуера, е чисто стартиране (Clean Boot), което ще изключи всички услуги и драйвъри, които не принадлежат на Microsoft.

 

За твърдите дискове имаш три варианта:

- тест с инструмента на производителя;

- тест с Victoria;

- тест с вградения в Windows инструмент (Chkdsk), като добавиш и сканиране на повърхността.

 

Общо взето в твоя случай е може би по-разумно да се извърши последния споменат, защото няма директни признаци за проблем точно в твърдите дискове.

 

Ако има нещо неясно, питай.

Link to comment
Сподели другаде

Относно паметта, 2 плочки са по 2 GB Adata на 1333, както предложи извадих едната, но не съм сменял слота. Върнах си и моята видеокарта, като преди да я сложа я почистих основно. Операционата система ми е 32-битова и ще трябва да направя стартиращ диск с Memtest86+.

Отново гледах дъното но не забелязах нещо нередно в кондензаторите, остава да проверя захранването (гаранцията е изтекла преди 2 год.), но първо да мине теста само с едната плочка памет.

 

Относно Chkdsk, проверих дял C:\, но;

- Всеки дял по отделно ли трябва да проверя?

- Къде пази логовете от теста?

 

 

 

Добавенд: Хардовете са 2 в RAID, проблем ли е за Chkdsk?

Link to comment
Сподели другаде

След безпроблемна работа снощи, днес сутринта показа син екран и се рестартира, след зареждане на ОС и 10-ина минути работа с Autocad, отново замръзна.

В момента стартирах Clean Boot, без да променям нищо по хардуеара и чакам резултата.

 

 

Добавено в 11:33; Замръзва и в Clean Boot  

Link to comment
Сподели другаде

Прикачам теста с Memtest86+ и Chkdks.

 

Теста го направих с двете плочки рам, на слотовете, който си бяха.

Захранването го отварях, видимо не видях нещо нередно по кондензаторите и другите елементи.

Остава да пусна и Prime95, ако има смисъл след Мemtest86?

Възможно ли да е нещо софтуерно, да се получава конфилкт или грешка при запис на хардаовете, поради това, че съмс 32 битова система, 4GB RAM и хардовете в RAID? Или HDD прегряват и спират?

 

 

 

Chkdks.txt

post-3-0-41098600-1495649465_thumb.jpg

post-3-0-20589000-1495649479_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Трябваше да извърши тестове с Chkdsk и на повърхността, т.е.командата да е chkdsk /f /r. Сканирането на системния дял ще изиска рестартиране. Също така имай предвид, че това отнема доста време.
 

Prime95 можеш да използваш, ако искаш да натовариш процесора или захранващия блок. Предполагам, че няма проблемът да е там, но няма да е лоша идея да опиташ, поне за час-два, ако имаш време и желание разбира се.

 

Според мен е напълно възможно RAID масивът да създава проблема. Какви са дънната платка и твърдите дискове? Масивът 0 или 1 е?

Link to comment
Сподели другаде

Трябваше да извърши тестове с Chkdsk и на повърхността, т.е.командата да е chkdsk /f /r. Сканирането на системния дял ще изиска рестартиране. Също така имай предвид, че това отнема доста време.

 

Prime95 можеш да използваш, ако искаш да натовариш процесора или захранващия блок. Предполагам, че няма проблемът да е там, но няма да е лоша идея да опиташ, поне за час-два, ако имаш време и желание разбира се.

 

Според мен е напълно възможно RAID масивът да създава проблема. Какви са дънната платка и твърдите дискове? Масивът 0 или 1 е?

Ще пусна отново chkdsk също и Prime95, но вчера не остана време.

RAID 0, дъното е GA-790XTA-UD4, а HDD WD Caviar black 640GB 1AALS 32MB.

Link to comment
Сподели другаде

За жалост нямам много опит с RAID масиви, така че не съм сигурен дали няма да възникне проблем, но бих препоръчал да провериш дали си с последния драйвър за RAID контролера и ако не си, да го актуализираш.

Ако си използвал същия масив и на предишния компютър и си имал същия проблем, тогава не би трябвало да е от контролера, но все пак...

 

По-сигурен вариант би бил да намериш отнякъде друг твърд диск, да премахнеш напълно RAID масива и да използваш системата само с единичния твърд диск няколко дни. Би било неудобно заради повторната инсталация на операционна система, драйвъри, софтуер, настройки и т.н., но си остава нелош тест.

 

Също така, ако имаш някакъв страничен/излишен хардуер, можеш да го разкачиш временно. Имам предвид всичко, което не е от критична важност за работа с компютъра, да речем USB устройства (с изключение на мишка и клавиатура, освен ако не можеш да замениш някоя от тях с PS/2 модел), принтер, допълнителни платки на PCI или PCI-e и др.

 

Също така можеш да погледнеш дали няма грешки в Event Viewer, в секциите System и Application (особено първата).

Link to comment
Сподели другаде

За жалост нямам много опит с RAID масиви, така че не съм сигурен дали няма да възникне проблем, но бих препоръчал да провериш дали си с последния драйвър за RAID контролера и ако не си, да го актуализираш.

Ако си използвал същия масив и на предишния компютър и си имал същия проблем, тогава не би трябвало да е от контролера, но все пак...

 

По-сигурен вариант би бил да намериш отнякъде друг твърд диск, да премахнеш напълно RAID масива и да използваш системата само с единичния твърд диск няколко дни. Би било неудобно заради повторната инсталация на операционна система, драйвъри, софтуер, настройки и т.н., но си остава нелош тест.

 

Също така, ако имаш някакъв страничен/излишен хардуер, можеш да го разкачиш временно. Имам предвид всичко, което не е от критична важност за работа с компютъра, да речем USB устройства (с изключение на мишка и клавиатура, освен ако не можеш да замениш някоя от тях с PS/2 модел), принтер, допълнителни платки на PCI или PCI-e и др.

 

Също така можеш да погледнеш дали няма грешки в Event Viewer, в секциите System и Application (особено първата).

Драйвери не съм ъпдейтвал, ползвам си тези, които са ми дали с диска. Предния компютър не е свързван ра RAID, бяха 2 HDD. Мисля да взема един SSD и да разваля RAID-а или ако открия тестов хард да пробвам само с него.

Откачах DVD записвачка, която беше от стария компютър, сменях клавиатура с друга и двете бяха с PS/2, мишка USB с друга бежична, няма нищо друго закъчено по дъното.

В Event Viewer, в секциите System и Application    има записани критични грешки, но не съм запознат с тях, ако може малко помощ.

 

Chkdsk  с проверка на повърхността не иска да направи, дава съобщение, че дяла се ползва от нещо. 

Прилагам моментна снимка от Prime95

post-3-0-10921300-1495732248_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

За да извършиш проверка на повърхността на даден дял трябва да нямаш никакви отворени файлове или папки от него. За системния дял би трябвало да те попита дали да зададе планирана задача при следващото стартиране на компютъра.

 

В дневниците от Event Viewer има някои интересни неща, но нищо конкретно.

 

Ако не е проблем, моля дай и списък с инсталираните приложения и дневник от Autoruns. Можеш отново да използваш Глиф.

Link to comment
Сподели другаде

За жалост не виждам нищо, което да изглежда като по-сериозен потенциален причинител на проблема. На твое място бих деинсталирал временно Virtual CloneDrive, avast! и Malwarebytes, колкото за тест дали няма да спре проблемът.

Virtual CloneDrive по принцип е доста неконфликтна, но за всеки случай. Другите две също не би трябвало да са проблемни на теория, но отново... за всеки случай.

Link to comment
Сподели другаде

Ще пробвам предложеното от теб. По-принцип Malwarebytes го сложих наскоро, т.к. си мислех, че има някаква гадинка, другите две ги ползвам от много години в тези си версии (това също е общо между първия ми компютър и сегашния, който си стана на 7 годинки но си е добър).

Друго, което съм решил е да взимам едно SSD и да развалям RAID-а и инсталация на 64 битова ОС Windows 7.

Интересно, че от сряда вечерта кутията ми е отворена и за тези дни е имало само едно замръзване, започвам да си мисля дали HDD не прегряват и да спират или другото което отстава е софтуерен конфликт между autocad, MS office и някое от изброените от теб.

 

Добра ли е идеята за смяна на термопастата на видеокартата, от както е взета не е сменяна. Възможни ли са пикови температурни покачвания от, които да забива?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...