Jump to content

Гигабитова мрежа - хардуерно изпълнение, кабели и други


Препоръчан пост

Здравейте съфорумници.

Имам следното питане:

Имам мрежа включваща рутер Linksys EA6300 гигабитов 1000Mbps

Три компютъра бързи с ссд дискове, снабдени с гигабитови лан карти.

Ползвам обаче обикновени кабели от по 10 метра за връзка с компютърите и скоростта на вътрешната мрежа не надхвърля в момента 12MB/s

Въпроса е какви кабели да си купя за да мога да достигна максималната гигабитова скорост във вътрешната си мрежа?

Видях че пише много в нета за cat5e, cat6 и cat7 кабели, но така и не разбрах точно какво е най-добро за в моя случай. Преди да съм поръчал на сляпо и да направя глупост, моля за мнение от човек с опит в мрежите.

Link to comment
Сподели другаде

Cat5e би трябвало да е достатъчен, ако е в добро състояние. Cat6 би трябвало да е малко по-сигурен избор за достигане на по-добри скорости спрямо Cat5e.

Точно колко който и да било от двата стандарта кабели ще уплътни гигабитовата връзка е отделен въпрос, защото това зависи и от други фактори, но дори Cat5e трябва да е достатъчен за доста над 12 MB/s.

Cat7 е абсолютно безсмислено за всичко освен стриктно професионални нужди.

 

Абсолютно сигурен ли си, че мрежовите карти са гигабитови? По wi-fi как е положението, ако имаш възможност да тестваш?

Link to comment
Сподели другаде

12 MB/s отговаря приблизително на 100 мегабита/с. В свойствата на ЛАН-връзката на съответните компютри пише ли "1 гигабит"?

Иначе аз съм с рутер "Тъп Линк" 1043(със сменен фирмуер - оригиналният забиваше прогресивно) и кабели cat5e(обикновени, сиви). Дисковете ми са "зелени" и ползвам вградените ЛАн карти на съответните устройства. От основния компютър към NAS имам 30-40 MB/s, а към втория компютър - 22 MB/s.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Night_Raven,

благодаря за помоща.

Вчера след дълги усилия да подкарам гигабитова скорост в мрежата успях частично. Оказва се, че нещата с тези скорости наистина са много комплексни. За лан картите съм сигурен, че са гигабитови. Кабелите, които в момента ползвам се водят cat5e, но явно не са достатъчно читави, защото трудно успях да подкарам гигабитова връзка само между 2 от компютрите с тях. Сега съм поръчал 2 хубави cat6 кабели и ще пиша по късно как са нещата с тях. Предполагам че ще тръгне връзката най-после на максимарна гигабитова скорост между всички компютри. За момента между двата компютъра скоростта варира от 12 до 112 MB/s, като средната е около 60 -70 MB/s, което си е огромно постижение спрямо 12MB/s  максимална скорост, която имах преди. Явно обаче от кабелите зависи много. При 2 по 10 метра кабели явно не винаги сработват на гигабитова скорост тези, които имам в момента cat5e.  За всеки случай поръчах и още една гигабитова лан карта TP-Link PCI 10/100/1000 Mbps Gigabit.


12 MB/s отговаря приблизително на 100 мегабита/с. В свойствата на ЛАН-връзката на съответните компютри пише ли "1 гигабит"?

Иначе аз съм с рутер "Тъп Линк" 1043(със сменен фирмуер - оригиналният забиваше прогресивно) и кабели cat5e(обикновени, сиви). Дисковете ми са "зелени" и ползвам вградените ЛАн карти на съответните устройства. От основния компютър към NAS имам 30-40 MB/s, а към втория компютър - 22 MB/s.

Ако стигаш скорости от 30-40 MB/s значи си вързан в гигабитова мрежа вече. Тези сивите евтини  кабели, които се продават масово, обаче мисля, че са проблема с по-ниските скорости.

Link to comment
Сподели другаде

Като се има предвид, че преди си монтирах накрайниците саморъчно с импровизиран инструмент(отвертка) - не е толкова зле. :)

Вижда се, че към втория компютър имам по-ниска скорост. Не съм сигурен дали причината е в това, че там използвам ХР, или че системният диск е IDE(стар Сигейт 30 или 40 гигабайта). Файловете, които прехвърлям са на втори диск - 2 TB SATA.

Отбелязах, че ползвам вградените ЛАН-карти, защото знам, че от няколко години насам те поне "на хартия" са гигабитови. Виждам, обаче че вече сте се подсигурил с допълнителни карти...

Link to comment
Сподели другаде

Ще използвам темата да питам - има ли забележима разлика в качеството на ЛАН-конекторите? Днес свързах лаптопа и рутера с кабел, за да прехвърля едни филми към втория компютър. На безжична връзка скоростта беше 2-3 мегабайта/с. Като включих кабела - показваше 100 мегабита, а реалната скорост се вдигна до към 7,5 мегабайта/с. Когато извадих кабела - единия накрайник беше леко спукан, а другия направо имаше счупено парче. Възможно е аз да съм натиснал малко повече или накриво(рутера е на малко неудобно място), но се замислих дали има конектори, които да са по-здрави от други такива...

Link to comment
Сподели другаде

Ще използвам темата да питам - има ли забележима разлика в качеството на ЛАН-конекторите?

Има RJ45 конектори, които още заводски им е пукната пластмасата. Не е проблем, докато не е около пинчетата, за да излизат. Общо взето всички ширпотреба RJ45 са долнопробни и ръждясват. Има значение и качеството на кримпването.

Link to comment
Сподели другаде

Получих кабелите cat6 и резултата е налице. Мрежата между трите компютъра с гигабитови карти тръгна веднага, като при копиране на голям файл от един компютър на друг заспива на 115 MB/s, което се равнява на 920Mbps. Друго си е.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...