Jump to content

LAN връзка между Windows XP Professional SP 3 и Windows 10 Home през Vivacom-ски WiFi модем?


Препоръчан пост

Аз съм на компютър с Win XP Professional Service Pack 3.

Другия компютър е лаптоп с Windows 10 Home.

Аз съм на Vivacomски Интернет. XP компа е закачен за Vivacomския модем с кабел, модема има 4 порта за такова свързване.

А лаптопа ползва безжичната връзка от модема.

Аз искам да мога да виждам XP компа в Network на Windows 10 лаптопа и да копирам файлове от твърдия диск на XP за да мога да сменя Windowsа му най-сетне.

От лаптопа не виждам XP PCто в мрежата. И обратното, от XP в My Network Places > view workgroup computers не виждам WIndows 10 лаптопа.

НО и на 2та компа съм споделил раздел D да може да се виждат и да се копира от тях през мрежата.
 

И на 2та съм задал Obtain an IP address automatically и Obtain DNS server address automatically...

 

И 2та са в една и съща Workgroupa. Win10 ката съм задал в настройките да е откриваем и всичко необходимо дето видях от google в Advanced sharing settings прозореца.

Нямам си на представа какво пропускам.

Даже закачих лаптопа с кабел за модема вместо през WiFi да е връзката. И пак същото.

Link to comment
Сподели другаде

Задай парола на акаунта на единия (или и на двата) компютър(а).

Виж какви IP адреси са получили от модема.

Отваряш някоя папка и в адресната лента пишеш \\xxx.xxx.xxx.xxx където xxx.xxx.xxx.xxx е IP адреса на компютъра, в който искаш да "влезеш".

Може да се наложи да настроиш защитната стена на този компютър или да я изключиш, за да осигуриш достъпа да компютъра.

Link to comment
Сподели другаде

Изключих защитните стени и на 2та компа. Пак нищо.

На 10ката в Network като вляза си го виждам както и споделения раздел D като кликна на него, Но не виждам XP компа. Виждам рутера също.

На XPто в My Network Places > view workgroup computers като вляза си го виждам както и споделения раздел D като кликна на него, Но не виждам лаптопа с 10ката.

 

Името на лаптопа ми в мрежата ми го дава DARK-MASTER a XPто е Dark-master. Да не би това да е проблема.

 

IPто на лаптопа дето рутера ми дава в момента по WiFi e 192.168.1.9 .

На XPто е 192.168.1.2

А на рутера е 192.168.1.1

 

На 10ката акаунта е

 

Local Account
Administrator

Не съм слагал парола.

Пробвах това с IPтата и нищо.

Link to comment
Сподели другаде

Нищо.

 

Смених името на лаптопа.

Сложих пароли и на 2та компа на администраторските им акаунти. То други няма.

 

Сложих ръчно вкарани IPта вместо атоматични.

Нито един от 2та вижда другия комп в мрежата...

Даже си намерих логина и паролата от договора с Vivacom за да мога да влзена в http://my.contact.bg/ да видя настройките ма модема.

Сега само ще изключа пак Firewallите да видя дали ще се оправи нещо, но не ми се вярва. :(

 

Link to comment
Сподели другаде

Какво се случва, когато опиташ да отвориш адреса \\192.168.1.2 от компютъра с Windows 10? (Предполагам, че 192.168.1.2 е адреса на компютъра с Windows XP и на неговия акаунт е зададена парола).

Провери дали имаш инсталиран софтуер, който би могъл да "защитава" връзката - например Avast или Eset.

Друг вариант - инсталирай някакъв FTP сървър на компютъра с Windows XP (например Smallftpd или Baby FTP) и след като настроиш правата за достъп от компютъра с Windows 10 можеш да опиташ да се свържеш с WinSCP, например.

Link to comment
Сподели другаде

Нищо не се случва писах му IPто и в Mozilla и в Еxplorera. Нали на лаптопа с 10ката съм.

 

 

Като влезна в мрежата в Shareнатия раздел D.

 

Пътеката ми я дава \\Tanevi\d на лаптопа. Така е вече щото му смених името.

 

После пиша \\Dark-master\d и ми дава прозорец.

 

Windows cannot access \\Dark-master\d

 

Check spelling of the name. И т.н.

 

После след текста има бутон Diagnose и Cancle

 

А отдолу.

Error code: 0x80004005

Unspecified error

 

 

След като натиснах Diagnose.

Ми казва да проверя дали устройството е пуснато...

След това намира проблем и ми пише.

 

Your DNS server might be unavailable.

 

И по-вдясно от това пише Detected с иконка с удивителен знак.

 

До колкото видях и на двата компа DNS server IPто е 192.168.1.1 . Това се води IPто на модема.

 

Имам FlashFXP...

 

 

А за това Тroubleshoot problems > I'm having different problem > Allow other computers to...> Find this...

Намери един проблем но го fixна. Но пак нищо.

Link to comment
Сподели другаде

Нищо не се случва писах му IPто и в Mozilla и в Еxplorera. Нали на лаптопа с 10ката съм.

 

Този адрес се пише във File Explorer-а, а не в Mozilla или IE; аз затова написах изрично:

Отваряш някоя папка и в адресната лента пишеш \\xxx.xxx.xxx.xxx където xxx.xxx.xxx.xxx е IP адреса на компютъра, в който искаш да "влезеш".

 

Т. е., отвори например папката Моите документи и въведи адреса в адресната лента, например така:

share.png

Link to comment
Сподели другаде

Да имах предвид File Explorer-а.

 

Като пиша \\192.168.1.2 или \\192.168.1.2\D ми дава същото съобщение дето писах горе.

 

Опитах същото с IPто на лаптопа от XP File Explorerа. Същата работа. Не се намиряат 1 друг и това е.

 

Закачих лаптопа с кабел за модема и пак опитах. Същата работа е.

 

IPто на лаптопа ми стана \\192.168.1.13 като е през кабела а не WiFiто.

 

Нямам си на идея от къде може да идва тоя проблем. Предполагам само Vivacom.

Link to comment
Сподели другаде

Проверявай още веднъж адресите на компютрите, преди да опиташ връзка.

Опитай да отвориш споделените ресурси и от компютъра, на който се намират, за да провериш дали всичко е наред със споделянето, например:

 

К1, Windows XP, адрес 192.168.1.2

К2, Windows 10, адрес 192.168.1.9

(проверявай адресите)

 

На двата компютъра задай пароли на акаунтите и сподели по една папка.

 

След това на К1 отваряш \\192.168.1.2 - задължително трябва да се отвори; \\192.168.1.9 - трябва да се отвори, ако имаш връзка с К2.

На К2 отваряш \\192.168.1.9 - задължително трябва да се отвори; \\192.168.1.2 - трябва да се отвори, ако имаш връзка с К1.

Link to comment
Сподели другаде

Да проверявам.

 

И на 2та компа е споделен раздел D.

 

И потребителите и на 2та компа са с парола.

 

На лаптопа като влезна в Network виждам само него си(Tanevi) и вътре е споделеното D и до него Users.

 

Същото е и на XPто. Там виждам само Dark-master и вътре в него споделеното D и там Public Folder или каквото беше.

Link to comment
Сподели другаде

Докато съм на лаптопа. И вкарам IPто му \\192.168.1.9 или \\192.168.1.9\D през File Exlorera. Всичко е ок и си е както трябва. Всичко се вижда.

 

Същото и на XPто с неговото си IP \\192.168.1.2 и \\192.168.1.2\D като го съм на него.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...