Jump to content

Принтиране с кондензиран шрифт на матричен принтер


stekyman

Препоръчан пост

Здравейте,
Помолиха ме да отпечатам текстов файл на матричен принтер, но с кондензиран шрифт. Текстът е набран с Notepad и шрифт Courier New. Съдържа и таблица с вертикални колони оформени с "непечатим" символ Alt+ 0166. Експериментите започнах под Windows 7 с OKI ML1120 настроен от оригиналното му CD на кирилица за БГ, после с Epson LX 300+II, но той се оказа модел без хардуерна кирилизация, а също и с Epson LX300 хардуерно кирилизиран и доста стар като модел, за който в 7-цата няма драйвери.
Дотук - пълна греда. Отказах се от Epson LX300, при който даже свързан с РС с ХР, който има вграден драйвер за него, разпечатката на документа се променяше - от вида му при първоначалното му набиране (губеше се центрирането на заглавията).
Тъй като на всички принтери по подразбиране текстът се печата с шрифт 10cpi и те се управляват по стандарта ESC/P, за влизане в режим на кондензиран печат (който трябва да е с 17.1cpi) използвах стандартната команда ESC+0F(h), т.е.<#27><#15>, които символи добавих използвайки HEX редактор в началото на файла получен от Notepad при печат към файл, като новополученият файл копирах в конзолен режим (command prompt) към LPT1. За съжаление безуспешно. При Epson LX 300+II нямаше никаква реакция при всички опити; при OKI ML1120 при един-два от опитите печатът мина в режим "кондензиран", но не печаташе кирилица, а графичните символи на IBM type2.
Утре, т.е. днес ще се опитам да повторя всичко и на РС-то с ХР, но май се очертава търсене на текстов редактор за ДОС и печат на хардуерно кирилизиран принтер от време оно - LC 15, ама там се очертават разни допълнителни проблеми с клавиатурни и принтерски драйвери - не ми се мисли просто. http://hardwarebg.com/forum/images/smilies/standard/biggrin.gif

Моля за напътствия, защото спомените ми за ДОС-овските хватки са съвсем избледнели. http://hardwarebg.com/forum/images/smilies/standard/smile.gif
Също така, ако някой по-добре познава как OKI ML1120 е хардуерно обезпечен при настройка на БГ - всяко инфо ми би било от полза.
Благодаря предварително.

Link to comment
Сподели другаде

Виж дали не можеш да конвертираш файла по някакъв начин и тогава да го изпратиш към принтера:

- универсалния дешифратор може и да свърши работа, избери Windows-1251 към MIK или CP866 кодиране;

- сайта на Инжинера вече го няма, но намерих огледало; връзките към архивите не работят, но пък намерих Bds2_1.rar в Data-та;

- може да си поиграеш и със Щирлиц.

Link to comment
Сподели другаде

Много благодаря за отговора.

И аз предполагах, че проблема е в кодировката, но бях с тайната надежда, че един хардуерно кирилизиран принтер ще свъши работа без прекодиране и само с конкатенация на командата за преход в кондензиран печат ще е достатъчна. Да, сайта на Инжинера вече го няма,,,, лека му пръст, но някъде из моите архивни дискове помня, че имам свалени нещата му, даже днес попретърсих 3-4, за повече нямах време. Ще потърся още, мисля, че ще открия и дешифратора и Щирлиц. Много благодаря за линковете ще се възползвам.

Ето как далечното минало изпълнено с емоции преди толкова години изведнъж се завръща в живота ни да ни припомни младостта и какви сме били тогава...

:)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...