Jump to content

Защо ми се получава накъсване на картината във видеото?


Препоръчан пост

Става въпрос за първата конфигурация от подписа ми. ОС е 7 Home 64 bit. Във фонов режим работят Comodo(антивирус и стена), AnVir Task Manager, Everything(за индексиране/търсене на файлове), f.lux. Видеофайловете са .MP4 1280x720, 4125 kbps(1 минута отговаря на около 30 МБ), 25 fps. Използвам видеото от процесора - знам че не е като от дискретна видеокарта, но от това, което съм чел - би трябвало да се справя поне със средни игри с умерени настройки. А в случая дори не става въпрос за игра, а за видео. Прехвърлих един такъв файл на SSD-то, за да видя дали не е от фоновите програми(колкото и да са натоварващи - не би трябвало да са от значение за SSD в сравнение с механичният диск). Резултатът е че пак забелязвам накъсване на моменти.

Забелязах, че ако разпъна видеото на цял екран, ефектът се засилва - много ли се увеличава натоварването на видеосистемата, когато гледам на цял екран? Видеосистемата ли ми е слаба или проблемът е в монитора и трябва да търся монитор с FreeSync?

Link to comment
Сподели другаде

Процесора и графиката са достатъчни за 1080p. Но с тоя монитор е нормално да се натоварва повече.

Пусни го на нормален монитор или телевизор и ще видиш че няма проблеми. Или намали резолюцията за проба.

Най-добре изключвай торент клиента преди да пускаш филми и ползвай чист плеар с хард.ускорение.

 

пс. Ако е енкодван с x265 не се поддържа хард.ускорение и ще се товари повече та гледай филмите да са с х264.

Link to comment
Сподели другаде

Като спомена за плейър - в момента използвам VLC. Лично аз предпочитам PotPlayer, но в някакъв момент се появи един досаден проблем с него - не иска да запомни, че не искам да проверява за нови версии. В тема за този плейър в друг форум, един потребител изреди 5-6 IP адреса, които трябвало да се блокират чрез стената. На мен обаче не ми е ясно как точно да ги вкарам в Comodo.

Можеш ли да предложиш друг свестен плейър?

Link to comment
Сподели другаде

MPC-HC за мен си остава най-добрия. От много години го ползвам и въпреки че се навъдиха всякакви нови клонинги все имат някакви проблеми.

 

Когато има хард. ускорение си изписва поне с MPC-HC.
http://i.imgur.com/yR2K90C.jpg
 
Пробвай да видиш има ли разлика със и без.
Link to comment
Сподели другаде

На файла Х264 забелязах малко повече накъсване. На вторият(със софтуерно декодиране) беше по-малко. Това ли трябваше да се очаква, или се заблуждавам заради по-тъмната сцена в първият файл?

Link to comment
Сподели другаде

Хъм всъщност втория е х264 та ако имаш предвид че първия х265 е накъсвал е нормално не и за втория.

Пробвай да промениш резолюцията на монитора на 1920х1080 и пусни пак файловете на цял екран.

Ако всичко е наред очевидно разпъването при толкова висока му идва прекалено на хард. ако пък пак накъсва проблема е софтуерен.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Здравейте отново.

Пуснах монитора на по-ниска резолюция и накъсването си остана както преди. При това вече съм сложил дискретна видеокарта - не е кой-знае какво(6770), но все пак би трябвало да е достатъчно за мултимедия. Какво друго може да е причина за този проблем?

Link to comment
Сподели другаде

HD6770 със сигурност е по-добра що се отнася до игри но за медия едва ли. АМД отдавна заебаха всичко под 7 серия та реално картата е с по-лоша поддръжка от вграденото.

Специално при десетката има ядове с хард. ускорение което се дължи до голяма степен на драйверите им а предвид че старите карти са заебани няма и надежда да се направи нещо по-въпроса.

След като си със седмицата това не е проблем но АМД принципно не поддържат хардуерно ускорение при х265 та е без значение с нея или без нея.

 

пс. Иначе пак ще повторя дори 10 годишна машина се справя с до 1080p та проблема не е в хардуера ти ако говорим за такива файлове.

Наскоро продадох един 2 ядрен 4800+ със HD5670 които плейваше всякакво 1080p чрез MPC-HC под Windows 7 при изкл. торент клиент и без антивирусна (не ползвам такива).

Минали са ми и Пентиум (Санди-Айви-Хасуел) през ръцете като в момента съм със Skylake та 2-ядрен със вгр. графика също е предостатъчен.

Link to comment
Сподели другаде

HD6770 със сигурност е по-добра що се отнася до игри но за медия едва ли. АМД отдавна заебаха всичко под 7 серия та реално картата е с по-лоша поддръжка от вграденото.

Специално при десетката има ядове с хард. ускорение което се дължи до голяма степен на драйверите им а предвид че старите карти са заебани няма и надежда да се направи нещо по-въпроса.

След като си със седмицата това не е проблем но АМД принципно не поддържат хардуерно ускорение при х265 та е без значение с нея или без нея.

 

пс. Иначе пак ще повторя дори 10 годишна машина се справя с до 1080p та проблема не е в хардуера ти ако говорим за такива файлове.

Наскоро продадох един 2 ядрен 4800+ със HD5670 които плейваше всякакво 1080p чрез MPC-HC под Windows 7 при изкл. торент клиент и без антивирусна (не ползвам такива).

Минали са ми и Пентиум (Санди-Айви-Хасуел) през ръцете като в момента съм със Skylake та 2-ядрен със вгр. графика също е предостатъчен.

Интересна информация. Това означава ли, че дори да си взема монитор с по-висока резолюция(3840х2160) - ако не играя игри - няма да ми трябва по-добра видеокарта от тази, която имам?

 

Това с кой плеър? Опита ли с MPC-HC? Използва ли се хардуерно ускорение или не?

Пробвал съм да включа хардуерното ускорение в PotPlayer и забелязах, че с малко пада натоварването на процесора(примерно от 10-12% на 7-10%), но накъсването общо взето си остава.

Link to comment
Сподели другаде

Интересна информация. Това означава ли, че дори да си взема монитор с по-висока резолюция(3840х2160) - ако не играя игри - няма да ми трябва по-добра видеокарта от тази, която имам?

Ако искаш да се възползваш от хардуерно декодиране на 4K съдържание, ще ти трябва нова видео карта. Тъй като обаче 4K съдържание на този етап почти няма, не виждам причина да се бърза. Иначе, с (Full)HD видео не би трябвало да имаш проблеми, дори и на UHD монитор.

naruto е прав, че вградената видео карта в процесора е по-добра от допълнителната, с която си в момента. Поне що се отнася до гледане на видео.

 

Пробвал съм да включа хардуерното ускорение в PotPlayer и забелязах, че с малко пада натоварването на процесора(примерно от 10-12% на 7-10%), но накъсването общо взето си остава.

Опитай все пак с последната версия на MPC-HC. Би трябвало да има по-осезаема разлика с и без хардуерно ускорение.
Link to comment
Сподели другаде

Ако искаш да се възползваш от хардуерно декодиране на 4K съдържание, ще ти трябва нова видео карта. Тъй като обаче 4K съдържание на този етап почти няма, не виждам причина да се бърза. Иначе, с (Full)HD видео не би трябвало да имаш проблеми, дори и на UHD монитор.

naruto е прав, че вградената видео карта в процесора е по-добра от допълнителната, с която си в момента. Поне що се отнася до гледане на видео.

 

Опитай все пак с последната версия на MPC-HC. Би трябвало да има по-осезаема разлика с и без хардуерно ускорение.

Пробвах с MPC-HC. С хардуерното ускорение нямаше резултат. Така и не видях откъде се изключва(в PotPlayer ставаше с цъкане на самият надпис), обаче видях една опция - Vsync. Може да звучи странно, понеже не знам дали монитора и видеокартата поддържат наистина това, обаче като го включих и накъсването намаля(да не кажа, че изчезна). Неприятното е, че в MPC-HC цветовете "по подразбиране" са най-зле от плейърите, които съм пробвал напоследък(PotPlayer, VLC, GOMplayer). Не намирам и някои настройки, които ми бяха доста удобни... Дали във VLC или в някой друг плейър има такава опция - Vsync?

Link to comment
Сподели другаде

Хм, дежа-ву...

Можеш да хвърлиш око и на тази тема.

 

Не знам какво точно имаш предвид, че цветовете са най-зле, но изобщо не трябва да е така. По подразбиране MPC-HC използва EVR-CP рендерър, който е добър и не трябва да има някакви забележими разлики. Ако не се използва този рендерър при теб, промени го.

Link to comment
Сподели другаде

Хм, дежа-ву...

 

Можеш да хвърлиш око и на тази тема.

 

Не знам какво точно имаш предвид, че цветовете са най-зле, но изобщо не трябва да е така. По подразбиране MPC-HC използва EVR-CP рендерър, който е добър и не трябва да има някакви забележими разлики. Ако не се използва този рендерър при теб, промени го.

По подразбиране така си беше настроено. Видях, че в другата тема става въпрос и за Aero-то. При мен също е изключено, защото съм си сложил друга тема на интерфейса(Luna/Royale - много ми харесва и ако някога премина към следваща версия на Windows, ще искам пак да си я ползвам :)). Значи мога да включа Aero, без да ми прецака изгледа на интерфейса? Ако и това не помогне, някой може ли да поясни какви настройки(подобни на Vsync) да ръчкам във VLC и PotPlayer - имат доста настройки, а аз не им разбирам много?

Link to comment
Сподели другаде

Не знам какво имаш предвид под прецакване на интерфейса.

 

За жалост нямам представа точно какви настройки има налични във VLC Media Player и Daum PotPlayer относно VSync, защото не ги използвам. Ако се поддържа, би трябвало да е достатъчно да е включена опцията. 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...