Jump to content

Почистване на лаптоп


Препоръчан пост

Здравейте,

 

Прочетох, че се продават флакони със сгъстен въздух за почистване на лаптоп от прах (без лаптопа да се разглобява). Бихте ли препоръчали конкретна марка и вършат ли изобщо работа?

Link to comment
Сподели другаде

Здравей.

Аз имам лаптоп, но го ползвам рядко и още не съм стигнал до почистване. Дотогава вероятно вече ще му е изтекла гаранцията, но въпреки че не беше от по-скъпите(става само за основни неща) - вероятно бих го занесъл при тези, от които го купих(Ардес).

Ако смяташ да рискуваш да си го чистиш сам - търси компетентни съвети за точният модел. Вентилаторчето на лаптопа е много деликатно и съм чел за случаи, в които при неправилно продухване то се завърта толкова бързо, че му се чупят лопатките и става една...

Link to comment
Сподели другаде

Според мен флаконите със сгъстен въздух са подходящи единствено за почистване на клавиатури, като и това не правят чак толкова добре. Т.е. прахосване на пари са в повечето случаи, особено с оглед на това, че не са евтини и въздухът в тях не е много.

 

Ако искаш даден лаптоп да бъде почистен както трябва, той трябва да бъде разглобен.

Link to comment
Сподели другаде

Според мен флаконите със сгъстен въздух са подходящи единствено за почистване на клавиатури, като и това не правят чак толкова добре. Т.е. прахосване на пари са в повечето случаи, особено с оглед на това, че не са евтини и въздухът в тях не е много.

 

Ако искаш даден лаптоп да бъде почистен както трябва, той трябва да бъде разглобен.

Май повечето са на това мнение, но вече ме е страх да оставям лаптопи в сервизите, особено да бъдат разглобявани. Като едното нищо ти подменят частите (патил съм и знам). Имам два лаптопа и така си седят, понеже ги ремонтират точно за три дни. Това го има само в България.

Link to comment
Сподели другаде

Ами отваряш и махаш топката от косми, трохи и други гнусотии.

Подобен "ремонт" не отнема и час та 3 дни е седял понеже е чакал ред. 

Иначе лаптоп не се ремонтира а се сменя дъното или в общия случай се закърпва временно положението.

Та не обвинявай сервиза просто тая техника е предвидена да оцелее 3-4 години в зависимост от начина на ползване.

Link to comment
Сподели другаде

Ами отваряш и махаш топката от косми, трохи и други гнусотии.

Подобен "ремонт" не отнема и час та 3 дни е седял понеже е чакал ред. 

Иначе лаптоп не се ремонтира а се сменя дъното или в общия случай се закърпва временно положението.

Та не обвинявай сервиза просто тая техника е предвидена да оцелее 3-4 години в зависимост от начина на ползване.

Извинявам се, но в много сервизи работят откровени мошеници. Не издават никакъв документ за приемането на лаптопа в сервиза, описване на повредата и т.н. Да не говорим за някакви гаранции след ремонта. Най-често срещаната практика е подмяна на части, особено ако те усетят, че си технически неграмотен, дори умишлена повреда, която се появява впоследствие. Ако ще е за почистване от прах , ще настоявам да става пред мен. Много хора са пропищели от подобни сервизи. А тези, които работят в тях знаят много добре за какво става въпрос.

Link to comment
Сподели другаде

Само с флакон с въздух едва ли може да се говори за почистване на лаптопа, тъй като по-скоро подобно продухване без да бъде разглобен ще вкара мръсотиите още по-навътре. Заради това най-ефективно е да се разглоби и почисти както трябва.

 

А относно сервизите - по принцип ние като потребители трябва да изискваме касова бележка (и фактура, ако ни е необходима), а те са длъжни да дадат. Ако случайно започнат да споменават, как не издават бележки, че не дават гаранции за ремонти или при съмнения, че са били подменяни части без знанието на собственика, споменаването на вълшебните думи КЗП + НАП действа в почти всички случаи, тъй като неприятностите, които биха имали при всички случаи не могат да се оправдаят с подменена част или неиздаден документ. Просто нещата са в наши ръце и би трябвало ние да изискваме максималното от търговците със съответните инструменти, дадени по закон. 

Link to comment
Сподели другаде

Само с флакон с въздух едва ли може да се говори за почистване на лаптопа, тъй като по-скоро подобно продухване без да бъде разглобен ще вкара мръсотиите още по-навътре. Заради това най-ефективно е да се разглоби и почисти както трябва.

 

А относно сервизите - по принцип ние като потребители трябва да изискваме касова бележка (и фактура, ако ни е необходима), а те са длъжни да дадат. Ако случайно започнат да споменават, как не издават бележки, че не дават гаранции за ремонти или при съмнения, че са били подменяни части без знанието на собственика, споменаването на вълшебните думи КЗП + НАП действа в почти всички случаи, тъй като неприятностите, които биха имали при всички случаи не могат да се оправдаят с подменена част или неиздаден документ. Просто нещата са в наши ръце и би трябвало ние да изискваме максималното от търговците със съответните инструменти, дадени по закон. 

 

Прав сте за флаконите, те са по-скоро временно решение.

Досега не съм попаднал на сервиз да издават касови бележки. За някакви гаранции след ремонта пък направо абсурд. Макар че попаднах на такъв документ при ремонта на една кафемашина. Там се описваше повредата, имаше и някакъв гаранционен срок. КЗК е чудесен инструмент, но без документи, с които да докажеш твърденията си - нищо не могат да сторят. Така и не можах да открия нормативен документ, който да урежда законова процедура при ремонтите. А търговците ще се възползват винаги щом им се отдаде шанс.

Link to comment
Сподели другаде

От коя фирма е лаптопа и на колко време е? Още ли е в гаранция?

Някои модели са по-добре направени, от други. Чел съм за такива, които след 2-3 отваряния едва ли не и започват да се разпадат. Затова и предложих да споделиш точният модел/и.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Лаптопа е ХР, но не откривам какъв е модел , забутал съм някъде документацията. Няма и година - чисто нов е - но варианта с гаранцията отпада. Съжалявам, но интернета на МТЕЛ е ужасен.

 

П.П

 

HP 250 G3 Notebook PC

 

Май това е модела.

Link to comment
Сподели другаде

Според мен флаконите със сгъстен въздух са подходящи единствено за почистване на клавиатури, като и това не правят чак толкова добре. Т.е. прахосване на пари са в повечето случаи, особено с оглед на това, че не са евтини и въздухът в тях не е много.

 

Ако искаш даден лаптоп да бъде почистен както трябва, той трябва да бъде разглобен.

Напълно съм съгласен, че флакон сгъстен въздух няма да свърши никаква работа. Почистването вместо това става добре с компресор и подходящ пистолет, но трябва много да се внимава за силата на струята и налягането на въздуха в компресора, за да не счупи вентилатора. При всички случаи обаче е необходимо да се разглоби предварително макар и частично, за да се отстранят първо по-големите боклуци, ако има такива. Освен това смяна на паста не е задължителна, особено ако лаптопа е с оригиналните си подложки и те не са повредени при отварянето. Затова е важно да се замерят температурите на процесор и видеокарта преди и след почистване. Ако пък се налага смяна на паста, то тя в никакъв случай не бива да бъде каква да е. Трябва да се ползва специална паста за лаптопи.

Link to comment
Сподели другаде

Ясно е, че трябва да се направи в сервиз, аз не бих тръгнал да го разглобявам в никакъв случай. Модела е НР 250 3G. През май лаптопа навършва една година, повечето препоръчват такова почистване да се направи в този срок. Иначе си купих протектор за клавиатурата (само на латиница, как не можаха да прибавят и кирилица направо се чудя). Остава да намеря сервиз лишен от мошеници. За измерване на температурата съм се наканил да си сваля "Еверест", но преди това трябва да открия нормалните стойности за моят модел. При всички случаи не играя каквито и да игри, ползвам го основно за сърфиране, писане и гледане на филми (когато имам време).

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да се обърнеш към оторизираните партньори на HP в твоя град; този клип също може да ти е от полза.

 

Благодаря за информацията! Със сигурност ще ги потърся.

 

Щом още няма и една година, може би още не е наложително за почистване. Особено ако не си го слагал на по-прашни места - диван, легло, килим...

 

Ами избягвам да го правя, всъщност използвам книги за "крачета". Мисля си обаче, че профилактиката е най-доброто лечение. Засега температурите се движат между 50-55 градуса, но има нещо, което страшно натоварва процесора и трябва да открия какво.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...